Закрепнување после пораѓај

Дискусија во 'Бременост' започната од Eli23, 22 ноември 2015.

 1. Minnie-e

  Minnie-e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2011
  Пораки:
  1.343
  Допаѓања:
  5.693
  Пол:
  Женски
  Сега ми текна, првите пати јас со пинцета си ги вадев тие околу резот :D
   
  На Sexybaby86 и Scorpion91 им се допаѓа ова.
 2. Scorpion91

  Scorpion91 Активен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2019
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Женски
  Добра идеа :D:D
   
 3. ma4e1311

  ma4e1311 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2016
  Пораки:
  429
  Допаѓања:
  2.385
  Пол:
  Женски
  Точно една година помина како не се доеме,добивам циклус редовно ,сега овој циклус ми се појави и млеко од градите,има ли место за паника дали има некој со слично искуство.
  Да напоменам прекинот на одење помина без апчиња на природен начин и ехо на гради правев пред 4 месеци.
   
 4. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.717
  Допаѓања:
  22.537
  Пол:
  Женски
  Јас имав такво искуство после второто породување. Поголемиот не цицаше. Го одбив помалото и после тоа имав млеко краток период. Дури се чудев.
   
 5. maticka

  maticka Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2014
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  198
  Здраво имам 42 г.Втора бременост.34 недела сум со бебе тешко 3кг.Нешто ми подспомнаа царски ќе ме породат.Ради годините и крупното бебе.Искрено се плашам.Ма да и со природниот пораѓај многу лошо поминав.И на самиот чин и заздравувањето.Поминаа 10г.Ама уште се памти.Има ли некоја мајка тука што раѓала вака на 40ги по 40?
   
  На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
 6. maticka

  maticka Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2014
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  198
  Каде се породивте царски?И кој др ве породи?
   
 7. Martka

  Martka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2017
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  3.299
  Пол:
  Женски
  Јас мила сум 40 години и пред некое време се породив царски имав причина,по преглед со рака и се установи тесно грло и плус миоми во цервикс и тоа 2,и мораше и царски и миомектомија.Правев во систина кај Др.Ивановски и Темелковски и баш си поминав царски.Никакви последици немам,ама баш никакви,(фала Богу)си функционирам најнормално.Пак кога би раѓала пак мојот избор би биле тие доктори.Све беше организирано на ниво.Бев со спинална анестезија,која што беше правилно имплантирана.Ти посакувам лесен пораѓај и мисли само на бебуш и све ќе биде во ред.:*Девојките над 40 се најхрабри:muscle:.
   
  На babydust и EuHenIa им се допаѓа ова.
 8. maticka

  maticka Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2014
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  198
  Така е!Навистина сме храбри!
   
  На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
 9. maticka

  maticka Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2014
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  198
  Има ли некој искуства со Лазарова Александра на ГАК за пораѓај?Царски?Природно?Она е жена ма Маријан Стојоски гинекологот?
   
 10. MilenaMilena

  MilenaMilena Активен член

  Се зачлени на:
  10 април 2019
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Vo sistina se porodiv, dr. Zlatko Palcevski
   
  На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Girly90

  Girly90 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2013
  Пораки:
  548
  Допаѓања:
  1.026
  Пол:
  Женски
  Јас првпат после 4 месеци од пораѓај, страв ми беше :/ помина година и пол и уште не се осмелувам со восок низ раната, тој дел со чупалица го решавам
   
  На Scorpion91 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. EvieBabe

  EvieBabe Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2019
  Пораки:
  602
  Допаѓања:
  2.320
  Пол:
  Женски
  Не знам во која тема да пишам. Се породив со царски пред 8 дена и сега на туширање напипав тврдо топче колку џамлија на препонот десно, веднаш до ваџејџеј. Се извадив од памет! Што може да е ова, знае ли некој? На допир ме потсетува на кила, по тврдоста и текстурата, ама јас колку што знам кила искача горе над вагината не доле скоро кај “влезот”. Инаку не се пазам ич од царскиот, одма станав, одма почнав да го кревам бебето и да се напнувам со обврски - не знам дали требаше да мирувам можеби :/
   
 13. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.249
  Допаѓања:
  10.423
  Пол:
  Женски
  На Jana06, lackygirl, Dikinzi и 3 други им се допаѓа ова.
 14. Dikinzi

  Dikinzi Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2019
  Пораки:
  1.400
  Допаѓања:
  3.489
  Пол:
  Женски
  Имам една пријателка, минатата година се породи, неполни 40 години..кога ја прашав како планира, рече не планирам докторите рекоа царски. Мене не ми е јасно, кога верувам ако имаат 40 години телото е програмирано за раѓање, тоа е мајка природа, зошто форсираат царски ако се е во ред со притисок и се останато. Како се чувстувате вие ? Што ви рекоа може ли природно ?
   
 15. maticka

  maticka Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2014
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  198
  Јас сум супер.Ама имам висок притисок на моменти.И крупен плод.Ради тие две работи ќе се оди царски!
   
  На Martka, wannaBeMomma и Dikinzi им се допаѓа ова.
 16. Dikinzi

  Dikinzi Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2019
  Пораки:
  1.400
  Допаѓања:
  3.489
  Пол:
  Женски
  Ви ја посакувам целата среќа и со лесно :*
   
  На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
 17. maticka

  maticka Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2014
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  198
  Ви благодарам.Се надевам дека се ќе биде ок.Нит прва,нит последна сум.
   
  На AnnaPe, BY<3 и Dikinzi им се допаѓа ова.
 18. macence994

  macence994 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2015
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  335
  Пол:
  Женски
  Здравоо на сите
  Пред 1 недела се породив природно но шиена сум 5 6 конци , е сеа ме интересира за колку време ќе зарасне раната. и колку време се крвари ??
   
  На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  2.982
  Допаѓања:
  7.369
  Пол:
  Женски
  Јас бев исто со неколку конци, крварев 40 дена, раната ми беше во ред после 10 дена, ама кожата ја чувсрвував затегната. После 20 дена зарасната беше сосема.
   
  На BY<3 и macence994 им се допаѓа ова.
 20. macence994

  macence994 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2015
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  335
  Пол:
  Женски

  Фалаа ти :hug: