1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Закрепнување после пораѓај

Дискусија во 'Бременост' започната од Eli23, 22 ноември 2015.

  1. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Ти ја осеќам болката :^) Туширање со млака вода 3-4 пати на ден, и мачкање со јод, или било што за рани после пород.Носење широки пижами без гаќи, или од оние мрежестине за да диши раната, и влошки ВИР би ти било најпаметно. До 2 недели од породувањето би требало да ти биде веќе океј,мада ја околу 3 недели се мачев за зараснување, и кога спиев перницата ми беше мегу нозе ,за да диши раната. А за крварењето секој е индивидуално. Некој крварат 1 месец, некои 40 дена ,некои само 2 недели. (fingers)
     
    На macence994 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.946
    Допаѓања:
    18.058
    Јас не знам колку конци бев,ама сигурно многу повеќе од 5,6 со оглед на резот кога се видов:D
    До 7 ден поголема болка,до 14ти ден помала,на 20ти веќе никаква.
    За крварење, 22 ден ми е веќе неколку дена како да се цеди капка по капка црвено-кафеаво,таман мислам завршило,ќе падне поголема капка..
     
    На Dikinzi и macence994 им се допаѓа ова.
  3. macence994

    macence994 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2015
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    353
    Пол:
    Женски
    @Sofi.ja јас болка имам коа станувам од кревет дали оти седам
    @Dikinzi да да ставам спреј што ми рекоа од болница
     
    На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Ќе помине..мачно е ама ќе помине :) Болка на седење, стоење, лежење..тоа е , нема друго освен да се истрпи..:*
     
    На macence994 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. macence994

    macence994 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2015
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    353
    Пол:
    Женски
    Да да нека бидат само здрави и живи ние се ќе издржиме :inlove::hug::hug:
     
    На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Така е :l:
     
    На macence994 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.946
    Допаѓања:
    18.058
    Исто имав и јас, солзи ќе ми потечеа од болка на станување. Ама во друга тема прочитав што почесто седиш на раната побрзо поминува.
    Мене ми беше тешко и станување од спална,одење..леле ко ќе заплачеше бебе рипав и трчав заборавав на се:D
     
    На Dikinzi и macence994 им се допаѓа ова.
  8. macence994

    macence994 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2015
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    353
    Пол:
    Женски
    Хахаха исто и јас а заплакува рипнувам дури и мм само ми вика полека бе никаде не гори , :D:D:D:D
     
    На Sofi.ja и Dikinzi им се допаѓа ова.
  9. Adams

    Adams Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2018
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    4.924
    Здарво Мамички
    Кога отидовте прв пат на гинеколог после пораѓај?
    Кај мене на извештајот пишува по 1 месец контрола а јас сум породена 18 дена не крварам веќе така многу малку ама осеќам јадеш
     
  10. Marmarin

    Marmarin Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    12.948
    Пол:
    Женски
    После 6 недели ми рече сестрата да одам за контрола, така бев и со првото. Ако нешто осеќаш најдобро јави се прашај, па ќе ти кажат дали е нешто шо може да почека или не.
    Мене ми престана крварењето после негде 3 недели ама имам некој кремаво-жолт исцедок, некогаш ме чеша-некогаш не, а од време на време чувствувам и некоја тапа внатрешна болка, па се си мислам дека е нормално. Ваљда затоа ги даваат тие 40 дена, за то време треба комплет да се среди и крварење и исцедок. :?:
     
    На Adams му/ѝ се допаѓа ова.
  11. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.896
    Допаѓања:
    102.998
    Пол:
    Женски
    Јас вчера прв пат бев на гинеколог по 49 дена. Ме прегледа вагинално , раната е зарасната , конецот паднат (пред 2 недели видов ситни делчиња од конецот на влошката), матка , цервикс се одлично. Ми рече дека мензис сега за сега нема да ми доаѓа , поради тоа што дојам.

    Е сега на самиот отвор на вагината (внатрешно) имав некоја циста полна со течност што премногу ме болеше кога докторот ја фати :sweat:. Ја вовлече течноста со шприц и игла , ме исчисти и ми рече дека не е ништо опасно , организмот сам ја создал.. е сега ми рече ако пак се појави ќе ја извади и обвивката (колку што разбрав :?: )и ми закажа преглед и тест пап во февруари.
    Дали некој имал нешто вакво по пораѓај?
     
    На macence994 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    На отпусното пишуваше контрола на гинеколог за 2 недели. Така и отидов.
    Ја виде раната само дека ок зараснува. И ми рече контрола по прва менструација.
    Тогаш правев пап.
     
  13. AnnaPe

    AnnaPe Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2019
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    Не знам дали е соодветната тема за Прашањето, какви последици може да има на тироидната жлезда после пораѓај? Симптоми? :)
     
  14. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Јас немам никакви последици,породена царски пред 3 месеци,само тсх ми се намали и со тоа ми ја намали докторката дозата,а имам и јазли на неа.Господ нека ми ја чува.Се надевам мила и ти ќе бидеш ок.Секое добро
     
    На AnnaPe му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Maarijanaa

    Maarijanaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Еве го моето искуство, породена пред 2 ипол месеци, се уште многу свежо. Се породив во државна болница, природно. Тешко ми беше раѓањето. Бев сечена, не знам колку кончиња имав, но откако ми помина анестезијата, раната многу ме болеше. Пиев само парацетамол. Во болница бев четири дена, едвај станувув од кревет, но мораш. Кога дојдов дома, на раната ставав кантарион со маслиново масло и ми помина за некои 10 дена. Ама тие 10 дена ми беа тешки, не можев да седам, лежев само на една страна. Брзо се опоравив, еве сега немам никакви последици. Се, се врати во нормала, дури добив и циклус.
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. фина96

    фина96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2016
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    121
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички,
    Пред 6 дена се породив со царски, сега сум дома, се е во ред но имам главоболки од анестезијата и некогаш се неподнослови. Дали има некоја со слично искуство?
     
  17. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.846
    Пол:
    Женски
    Јас. Ужасно неподнослива болка. Знаеше да ми се смири со пиење кафетин со аналгин наеднаш (по совет од анестезиологот), но сепак ме болеше. Ме болеше 2 недели толку многу што сакав да ја трескам од ѕид бидејќи бев убедена дека тоа помалку ќе ме боли. Знам како ти е, што поскоро нека поминува :'(
     
  18. фина96

    фина96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2016
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    121
    Пол:
    Женски
    Јас пијам аналгин но никако не поминува. Во болница ми ставаа инекции и он нив немаше подобрување. ;(;(;(
     
  19. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.846
    Пол:
    Женски
    Единствено што ти преостанува е да лежиш и чекаш да ти помине. Само во лежење мене не ме болеше.
     
  20. VanillaSky1

    VanillaSky1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2019
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    138
    Пол:
    Женски
    А каква анестезија имавте? Целосна или спинална?