Закрепнување после пораѓај

Дискусија во 'Бременост' започната од Eli23, 22 ноември 2015.

 1. Dikinzi

  Dikinzi Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2019
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  2.746
  Пол:
  Женски
  Ти ја осеќам болката :^) Туширање со млака вода 3-4 пати на ден, и мачкање со јод, или било што за рани после пород.Носење широки пижами без гаќи, или од оние мрежестине за да диши раната, и влошки ВИР би ти било најпаметно. До 2 недели од породувањето би требало да ти биде веќе океј,мада ја околу 3 недели се мачев за зараснување, и кога спиев перницата ми беше мегу нозе ,за да диши раната. А за крварењето секој е индивидуално. Некој крварат 1 месец, некои 40 дена ,некои само 2 недели. (fingers)
   
  На macence994 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  2.256
  Допаѓања:
  7.925
  Јас не знам колку конци бев,ама сигурно многу повеќе од 5,6 со оглед на резот кога се видов:D
  До 7 ден поголема болка,до 14ти ден помала,на 20ти веќе никаква.
  За крварење, 22 ден ми е веќе неколку дена како да се цеди капка по капка црвено-кафеаво,таман мислам завршило,ќе падне поголема капка..
   
  На Dikinzi и macence994 им се допаѓа ова.
 3. macence994

  macence994 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2015
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  326
  Пол:
  Женски
  @Sofi.ja јас болка имам коа станувам од кревет дали оти седам
  @Dikinzi да да ставам спреј што ми рекоа од болница
   
  На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Dikinzi

  Dikinzi Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2019
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  2.746
  Пол:
  Женски
  Ќе помине..мачно е ама ќе помине :) Болка на седење, стоење, лежење..тоа е , нема друго освен да се истрпи..:*
   
  На macence994 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. macence994

  macence994 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2015
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  326
  Пол:
  Женски
  Да да нека бидат само здрави и живи ние се ќе издржиме :inlove::hug::hug:
   
  На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Dikinzi

  Dikinzi Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2019
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  2.746
  Пол:
  Женски
  Така е :l:
   
  На macence994 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  2.256
  Допаѓања:
  7.925
  Исто имав и јас, солзи ќе ми потечеа од болка на станување. Ама во друга тема прочитав што почесто седиш на раната побрзо поминува.
  Мене ми беше тешко и станување од спална,одење..леле ко ќе заплачеше бебе рипав и трчав заборавав на се:D
   
  На Dikinzi и macence994 им се допаѓа ова.
 8. macence994

  macence994 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2015
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  326
  Пол:
  Женски
  Хахаха исто и јас а заплакува рипнувам дури и мм само ми вика полека бе никаде не гори , :D:D:D:D
   
  На Sofi.ja и Dikinzi им се допаѓа ова.
 9. Adams

  Adams Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2018
  Пораки:
  957
  Допаѓања:
  3.914
  Здарво Мамички
  Кога отидовте прв пат на гинеколог после пораѓај?
  Кај мене на извештајот пишува по 1 месец контрола а јас сум породена 18 дена не крварам веќе така многу малку ама осеќам јадеш
   
 10. Marmarin

  Marmarin Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2017
  Пораки:
  460
  Допаѓања:
  6.272
  Пол:
  Женски
  После 6 недели ми рече сестрата да одам за контрола, така бев и со првото. Ако нешто осеќаш најдобро јави се прашај, па ќе ти кажат дали е нешто шо може да почека или не.
  Мене ми престана крварењето после негде 3 недели ама имам некој кремаво-жолт исцедок, некогаш ме чеша-некогаш не, а од време на време чувствувам и некоја тапа внатрешна болка, па се си мислам дека е нормално. Ваљда затоа ги даваат тие 40 дена, за то време треба комплет да се среди и крварење и исцедок. :?:
   
  На Adams му/ѝ се допаѓа ова.
 11. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  12.928
  Допаѓања:
  67.837
  Пол:
  Женски
  Јас вчера прв пат бев на гинеколог по 49 дена. Ме прегледа вагинално , раната е зарасната , конецот паднат (пред 2 недели видов ситни делчиња од конецот на влошката), матка , цервикс се одлично. Ми рече дека мензис сега за сега нема да ми доаѓа , поради тоа што дојам.

  Е сега на самиот отвор на вагината (внатрешно) имав некоја циста полна со течност што премногу ме болеше кога докторот ја фати :sweat:. Ја вовлече течноста со шприц и игла , ме исчисти и ми рече дека не е ништо опасно , организмот сам ја создал.. е сега ми рече ако пак се појави ќе ја извади и обвивката (колку што разбрав :?: )и ми закажа преглед и тест пап во февруари.
  Дали некој имал нешто вакво по пораѓај?
   
  На macence994 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.261
  Допаѓања:
  14.291
  Пол:
  Женски
  На отпусното пишуваше контрола на гинеколог за 2 недели. Така и отидов.
  Ја виде раната само дека ок зараснува. И ми рече контрола по прва менструација.
  Тогаш правев пап.
   
 13. AnnaPe

  AnnaPe Активен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2019
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  181
  Пол:
  Женски
  Не знам дали е соодветната тема за Прашањето, какви последици може да има на тироидната жлезда после пораѓај? Симптоми? :)
   
 14. Martka

  Martka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2017
  Пораки:
  1.449
  Допаѓања:
  3.159
  Пол:
  Женски
  Јас немам никакви последици,породена царски пред 3 месеци,само тсх ми се намали и со тоа ми ја намали докторката дозата,а имам и јазли на неа.Господ нека ми ја чува.Се надевам мила и ти ќе бидеш ок.Секое добро
   
  На AnnaPe му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Maarijanaa

  Maarijanaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2012
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  51
  Пол:
  Женски
  Еве го моето искуство, породена пред 2 ипол месеци, се уште многу свежо. Се породив во државна болница, природно. Тешко ми беше раѓањето. Бев сечена, не знам колку кончиња имав, но откако ми помина анестезијата, раната многу ме болеше. Пиев само парацетамол. Во болница бев четири дена, едвај станувув од кревет, но мораш. Кога дојдов дома, на раната ставав кантарион со маслиново масло и ми помина за некои 10 дена. Ама тие 10 дена ми беа тешки, не можев да седам, лежев само на една страна. Брзо се опоравив, еве сега немам никакви последици. Се, се врати во нормала, дури добив и циклус.
   
  На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. фина96

  фина96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2016
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  110
  Пол:
  Женски
  Здраво мамички,
  Пред 6 дена се породив со царски, сега сум дома, се е во ред но имам главоболки од анестезијата и некогаш се неподнослови. Дали има некоја со слично искуство?
   
 17. fana

  fana Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  4.442
  Допаѓања:
  17.064
  Пол:
  Женски
  Јас. Ужасно неподнослива болка. Знаеше да ми се смири со пиење кафетин со аналгин наеднаш (по совет од анестезиологот), но сепак ме болеше. Ме болеше 2 недели толку многу што сакав да ја трескам од ѕид бидејќи бев убедена дека тоа помалку ќе ме боли. Знам како ти е, што поскоро нека поминува :'(
   
 18. фина96

  фина96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2016
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  110
  Пол:
  Женски
  Јас пијам аналгин но никако не поминува. Во болница ми ставаа инекции и он нив немаше подобрување. ;(;(;(
   
 19. fana

  fana Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  4.442
  Допаѓања:
  17.064
  Пол:
  Женски
  Единствено што ти преостанува е да лежиш и чекаш да ти помине. Само во лежење мене не ме болеше.
   
 20. VanillaSky1

  VanillaSky1 Активен член

  Се зачлени на:
  4 март 2019
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  128
  Пол:
  Женски
  А каква анестезија имавте? Целосна или спинална?