1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Закрепнување после пораѓај

Дискусија во 'Бременост' започната од Eli23, 22 ноември 2015.

  1. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Спинална :|
     
  2. фина96

    фина96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2016
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    121
    Пол:
    Женски
    Јас спинална. Фала богу после една недела ми помина главоболката.
     
  3. Gertruda2018

    Gertruda2018 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2018
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Исто и јас имав главоболки после царски пиев и парацетамол и кафетин, кога легнев скрос право болката ја немаше но кога станев се враќаше,ми помогна само кафе со цеден лимон во него,пробај може ке ти помогне
     
  4. Andonia

    Andonia Популарен член

    Се зачлени на:
    2 март 2017
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.043
    Пол:
    Женски
    Барав соодветна тема за мојот проблем ,породена сум пред 1 месец ,но во бременоста во 7 ми месец ми испаднаа бруки на вратот и ма долниоѕ дел од лицето на друго место немам , така се ситни бруките така грозно изгледаат ужав бев на кожрн лекар кажа од хормоте е ми даде маст белоген да мачкам но нема никаков ефект.Исто така во текот на бременоста примав флостерон инекции (ако дојде до предвремено породување да бидат зрели белите дробови на бебето) ми излезија влакна на брадата.Дали има спас за бруките и влакната?
     
  5. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички,

    Пред месец дена сум породена царски, сеуште се чуствувам преморено истоштено омалаксано.. има денови се е ок, но повеќето денови едвај функционирам.. имам и вртоглавици и ниско железо последно кога проверив пред 3 недели.. земам апчиња за железото.. но сеуште исто се чуствувам, а и приметив имам малку повисок притисок овие денови.. ке барам мислење и од лекар деновиве.. се надевам се е ок.. оти веке паника почна да ме фака од страв.. некој сл. искуство?
    како вие се опоравивте после порагај..?
     
  6. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    За паднатo железo на жената штo дo мене се пoрoди дoктoрoт баш слушнав и препoрача да пие и пo 4-5 ц витамин.
    Нoрмалнo е да си исцрпена, треба oдмoр кoj не е вoзмoжен пoради тoлку малo бебе кoе е зависнo oд тебе.
    Пoчестo тушираj се мене ептен ме oсвежуваше.
     
    На Miss.N му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.106
    Допаѓања:
    21.680
    Пол:
    Женски
    Мајки, јас од ко се породив имам слаб апетит, овие дена скоро ич, буквално можам да живеам на чај за доење. Со сила ми се бутка храна во уста, едно патлиџанче го јадам саат време. Дали и кај некоја друга се има истово десено? и со мокрење имам проблем, ако ми текне дека не сум била цел ден тогаш одам иначе неам чувство дека морам.
     
  8. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.856
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    Нормално, ќе си дојдеш на себе за 2,3 недели. Барем кај мене беше.така
     
  9. macence994

    macence994 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2015
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    353
    Пол:
    Женски
    Знам дека не е за оваа тема ама таа не е активна мн време.
    Веќе 3 месеци и неш поминаа од пораѓајот( природно породена шиена ) , после односи имам по некоја капка крв и на почетокот боли ,после веќе не ( не верувам дека е поради сувоста од што доам бидејки користиме лубрикант).
    Незнам зошто уште така коа веќе 3 месеци поминаа :?::?::?:
     
    На Popiy му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.788
    Допаѓања:
    17.890
    Нормално е,и јас немав апетит на почетокот, после постепено почна да ми се враќа,прво желба за благо(што претходно сум немала) па после и за секаква храна.
    За мокрење исто, ќе седнев на шоља и по 10мин без престан мочав и баш си мислев како не сум осетила дека имам потреба.
    Тоа е заради пораѓајот,уште не се вратени каналите во нормала.
    Ќе се среди за 2-3 недели постепено.
     
  11. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    Мајќи дали е нормално крварењето да престане после 25 дена од породувањето?
     
  12. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.788
    Допаѓања:
    17.890
    Да, кај некои е пократко кај некои и до 40 дена трае
     
    На Starlič му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    Исто беше и кај мене по првиот пороѓај, помина по околу 2 години.
     
    На macence994 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Две години ли по ред по односи имаше крв? Нели посети лекар??
     
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.550
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    @Saba08 @ddevojce и јас со години имам крв. Првите две години по првиот природен пораѓај доста често. Па мислев дека и со второто ке се породам природно и ке го средат тој проблем... Ама завршив царски со второ. Инаку раната е многу сошиена неубаво кај мене (дека 2 пати ме шиеја), па при односи ми пука... и сеуште ми пука (4ипол г поминато има). Пука, зараснува, пука, зараснува...

    @macence994 јас на мојата матична се пожалив и рече бетадин да мачкам. Сега ми е подобро, знае да напукне еднаш во месец... Кај мене и пече после и по 1,2 ден по пукање :(
     
    На macence994 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.550
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Нормално е. Мене многу брзо ми престана по царскиот, а после и брзо добив. По 40ден, веќе 2ри месец од пораѓај дојде мензис.
     
    На Starlič му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Не е во ред да пука инда крвсриш. Посети си гинеколог или некој хирурт да те средат.
     
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.550
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Знам, гинекологот мој ми кажа за бетадинот и малку е подобро, ваљда кога ке пукне кога се мачка заздравува раширена раничката и затоа после не крвари. Не е страшно, па затоа си викам со тек на време ке си се оправи само местото. Не ми пука цела рана, само 2цм што се баш кај влезот ми пукаат... како развлечено е местото и крвари, како распукана развлечена кожата и мазно линиички крвави насекаде пукаат... нз како да опишам. За на хирург ми е незгодно (facepalm)
     
  19. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Обично пука од неубаво сошиена рана. Така јас бев на гинеколог по првиот пораѓај оти за време на сексост многу ме болеше таму кај шо бев шиена, ме прегледаа и ми предложија одново да ме средат одоздола, а прати ако ептен е лошо средено ододздола можам да ја тужам и доктортката шо ме шиела. Велам нема потреба за такви работи ќе почекам уште малку па може ќе се навикне телото, оти ептен ако е неподнослива болката за време на сексот мора да среди. Па ми помина.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Пластичар ќе те среди супер. Оди, подобро кратко време да ти е незгодно отколку да имаш болки и крварење при секс.
     
    На Kaetana и mariz им се допаѓа ова.