Закрепнување после пораѓај

Дискусија во 'Бременост' започната од Eli23, 22 ноември 2015.

 1. Saba08

  Saba08 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2017
  Пораки:
  539
  Допаѓања:
  587
  Пол:
  Женски
  А да го намачкаш со лубрикант пред однос?
  Моето беше по 2-3 точки на хартијата по секој однос, не се сеќавам дали печеше, а не можев да откријам точно местото, ама таму некаде кај шиеното беше. Бев на гинеколог и му објаснувам дека проблемот е по раѓањето, нешто надворешно, со раната, он сé што слушна беше однос и крварење, па ми правеше колпоскопски преглед и на крај ништо не ми кажа и така само си помина.
   
 2. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.065
  Допаѓања:
  64.320
  Пол:
  Женски
  Сум пробала, џабе. При ширење пука без разлика на влажност и сл. На почетокот првата година знаеше да пукне од седнување на шоља дури (facepalm) Шиена прешиена... Сега поретко ми се случува (ваљда се испорастегна местото)... @Annath ке почекам уште малку може и ке се среди само од себе. Некако глупо и срам ми е... (facepalm)
   
  На Saba08 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.550
  Допаѓања:
  132.599
  Пол:
  Женски
  Не е ни глупо, ни срам. За скоро пет години ако не се средило, допрва нема ни да се среди само, за жал. Зошто да си ускратиш животно задоволство поради нешто што се решава за многу кратко време?
   
  На piksooki, Kaetana, Kitten и 2 други им се допаѓа ова.
 4. Miss.N

  Miss.N Популарен член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  986
  Допаѓања:
  1.337
  Пол:
  Женски
  Мајки можеби не е место за вакво прашање, но не знаев каде да го поставам за веке породени .. дали од како се породивте ви се среди крвната слика веднаш?

  кај мене некако хаос е неможе да ми се среди, терапија за железо ама не се крева се е високо ниско.. страв ме фака дури :( дали е само кај мене вака или и кај некои др?
   
 5. Adams

  Adams Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2018
  Пораки:
  1.020
  Допаѓања:
  4.070
  Здраво кога направивте брисеви и пап после породување?
   
 6. Adams

  Adams Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2018
  Пораки:
  1.020
  Допаѓања:
  4.070
  Јас имам слаб хемоглобин а високо железо стално. Во бременост примав трансфузии на крв на 2 недели едвај го одржував до 110 120 најмногу.
  После породување ми беше 110 хемоглобин не крварев многу скоро ич. За 2 недели пак проверив се вратив во мојата нормала на 90. Сега бап минатата недела проверив исто си стои на 90.
   
 7. Coco31

  Coco31 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2017
  Пораки:
  988
  Допаѓања:
  4.165
  Пол:
  Женски
  Пап правев после шест месеци од породувањето, а брисеви после една година.
   
  На Adams му/ѝ се допаѓа ова.
 8. lackygirl

  lackygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  3.662
  Допаѓања:
  12.414
  Пол:
  Женски
  @Adams пап правев 2 месеци после пораѓај бидејќи пред тоа скоро година имаше поминато од последниот пап, тогаш бев на прва контрола и беше во ред, брисеви несакав тогаш да правам и сега планирам да одам и за пап и за брисеви, 15 месеци после пораѓај :)
   
  На Adams му/ѝ се допаѓа ова.
 9. malecko5

  malecko5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  739
  Допаѓања:
  480
  Пред 4 дена се породив природно ме сецнаа и шиена сум неколку конци но ми се појави хематом и ми дадоа 3 дена да пијам серапептазе и на хематомот да се мачкам со хепатотромбин но многу ме боли кога седнувам или треба да станам дали е нормално? Смеам ли да пијам нешто за болка?
   
 10. Scorpio87

  Scorpio87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2016
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  313
  Пол:
  Женски
  Ве молам дајте совет во средата се породив, испукана бев и со епизотомија, мнооогу ми е страв од одење по голема нужда, јас посекако цел живот имам запек и бавен метаболизам. Ве моооолам за совет.
   
 11. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.065
  Допаѓања:
  64.320
  Пол:
  Женски
  Можеш бруфен, доколку толку е голема болката и неможеш да ја издржиш. Има членка објаснето и како е полесно да седиш, немој на страна.. седни убаво на цел задник потпрена до крај на кревет/стол. Ако имаш перница за доење седнувај на неа, олеснува дека има дупка во средина. По 10 дена ке ти е полесно, тазе е 4 дена.. секој ден помалку ке боли.
   
  На fana му/ѝ се допаѓа ова.
 12. лукајана

  лукајана Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2015
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  427
  Пол:
  Женски
  Јади потечна храна, обавезно јаболка сабајле и два пати во денот по една лажица парафинско масло ако не си купувала го има во аптеките. Малку е гадно ама многу помага и битно не е штетно за бебето ако цица.
   
  На Scorpio87 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Scorpio87

  Scorpio87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2016
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  313
  Пол:
  Женски
  Фала ви милички, јас уште сум во болница бидејќи чекам да го извадат од интензивна нега моето ангелче, така да ми помогнаа сестрите тука со клизма бидејќи беше многу критично..сепак во болница не можам да бирам што да јадам, но се надевам утре ќе нѐ пуштат мене и ангелчето дома
   
  На piksooki, H.VAGA, Maja92@ и 2 други им се допаѓа ова.
 14. Aleksandra997

  Aleksandra997 Активен член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2018
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  49
  Пол:
  Женски
  Zdravo mamicki pred edna ned se porodiv spontano i me sieja nekako na strana mi e rezot imam 4 konci i sega posle edna ned nekako bolkite stanuvaat pogolemi ne mozam da sedam nikako samo lezam i edvaj pooduvam po malku
  Za kolku vreme od prilika pominuva bolkata i pagjaat koncite?
   
 15. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  3.056
  Допаѓања:
  9.148
  На сите резот е на страна.
  Само ме чудиш што ти се зголемува болката. Од ден,на ден треба да поминува,после 7 дена се чуствував подобро,после 14 многу подобро, после 21 скроз ми помина.
  Дали нешто ставаш на раната?
   
 16. elenaklasik

  elenaklasik Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јануари 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  1.671
  Здраво, женски

  Пред 17 дена се породив природно. Болки си имам ко ЏА ( шо велиме во Охрид), раната заздраве, сега грчеви имам во стомак.
  Правев уринокултура, стерилна е. Ама, кај бешикава ме притиска кога мочам. Би знаеле зошто така? Веројатно да имав бактерија на мочни патишта, ќе се покажеше.
  И уште ова, почна да ме чешка кожата на стомаков, дали е знак дека се враќа назад?

  Фала ви :)
   
 17. Aleksandra997

  Aleksandra997 Активен член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2018
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  49
  Пол:
  Женски
  Ne stavam nisto koga go prasav doktorot mi rece nisto samo higiena tusiranje i tolku
  Ako ima nesto sto ti pomognalo te molam za sovet
   
 18. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  3.056
  Допаѓања:
  9.148
  Ништо само често миење, најубаво е само вода.
  Не се сеќавам точно од кој ден,мачкав бетадин
   
 19. hristinan12

  hristinan12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2014
  Пораки:
  424
  Допаѓања:
  635
  Пол:
  Женски
  Можеш на улошка да ставаш ациди борици ќе ти ја лади раната и плус отокот ќе ти го смирува ,можеш и за некој ден кантарионово масло да ставаш.
   
 20. Bisera2020

  Bisera2020 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2020
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  251
  Пол:
  Женски
  Isto i ja ne mrdav sedev edvaj nekako na strana yzasno.
  Bolkite i kAj mene bea mn jaki posle nekoja nedela koa se vidov so ogledalo sum skinala konci dva.
  Nemoj nikako da mackas kantarion ili bilo sto.
  Jas taka sum skinala konci.
  A nema ni da primetis koga ke padnat koncite.
  Mij se samo so solena voda drugo apsolutno nisto.
  A koga ke pomine ne se znae ja moze mesec si trpev.ne bea mn jaki ama sepak bolese