1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Закрепнување после пораѓај

Дискусија во 'Бременост' започната од Eli23, 22 ноември 2015.

  1. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.612
    Допаѓања:
    18.178
    Пол:
    Женски
    Каква емпатија бре, препорачуваш дијазепам на доилка, а си немаш врска од животот. На гугл си проверила колку време се заджува бо организам.
     
  2. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.335
    Ве замолувам да се продолжи дискусијата без оф топици, навреди и провокации.
     
    На Maja92@, Среќичка и kukla21 им се допаѓа ова.
  3. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    @Fallen.Angel мајка денес ке бидеш за нијанса подобро. Стани полека измисе и речи им на тие сестрите таму доста тегнат кафе нека дојдат да ти го наместат бебето да почне да цица.
    Тоа кога ке спие и ти ке спиеш. Ке се навикнеш за брзо на новава ситуација .
    Ти треба и одмор не заборавај па така да слободно да им речиш да го земат два три саати за да се наспиеш.
    Дијазепам апсолутно не ти е потребен,не смирува тоа апче само ги опушта мускулите.
    Ако заглавиш некаде во местење,пресоблекување на бебе пиши па ке ти објасниме ние тука:hai:
     
    На FallenAngell, Cherry333, Kate Rina 93 и 4 други им се допаѓа ова.
  4. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    @Fallen.Angel прво честитки, да сте живи и здрави!
    Моето искуство со второто бебе - од раѓање беше со мене. Таму каде што се породив немаше соба за бебиња. Бебињата се со мајките од прв момент и нема никакво делење. И јас сум со царски.

    Пробај ситуацијава да ја согледаш како позитивна. Затоа што ако во болница не стекнеш самодоверба да се грижиш за бебето (додека си под надзор) дома може да ти биде поголем стрес и поголема нервоза.

    Бебето ти го носат за да се поврзете што побрзо. Поврзувањето со бебето е процес кој се остварува особено во првите денови, и делува многу позитивно на хормоните за доење кај тебе како и на хормоните за стрес кај новороденчето.

    Ако имаш мака, не земај терапија на своја рака, не знаеш што ти даваат во моментот и какви контраиндикации може да се јават. Во болница си. Разговарај таму со сестри, доктори. Ништо не е чудно во твојата состојба. Плачењето е нормално, хормоните нагло се менуваат, башка царски, башка стрес, бебе, сето тоа е еден шок како и физички така и психички.

    Но, ако се чувствуваш лошо, психички депресивно, мораш одма да разговараш со професионалните лица во болницата.
    Затоа што има два типа на ова ти што го живееш - едното се вика baby blues, и е состојба која е нормална и трае одредено време додека да се прилагоди мајката на сѐ што се случило, а другата состојба е постпородилна депресија, за која мора да се работи со професионално лице.

    Во секој случај грижата за бебето само ќе ти помогне да се справиш со ситуацијата во која што си. Гушкај го, гали го, нека е до тебе цело време, верувај на тој начин најдобро ќе ти се средат хормоните и ти е најдобра шанса да се потсредиш и ти.
     
    На ines.h, dayla, FallenAngell и 7 други им се допаѓа ова.
  5. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.946
    Допаѓања:
    18.058
    @Fallen.Angel да е здраво и живо бебето,а на тебе ти посакувам побрзо закрепнување.
    Не мораш да шверцаш лекови, што и да ти треба можеш да побараш од сестрите ќе ти дадат.
    Јас барав инекција и парацетамол за болка ми дадоа.
    Уствари на гак попладне поминуваа сестри и прашуваа да не треба нешто терапија.
    Утрото после пораѓај ми дадоа апче за железо а другиот ден заради покачени леукоцити и антибиотик.
     
    На Fallen.Angel, Happyinlove и Kaetana им се допаѓа ова.
  6. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Фала ви на сите. Се обидувам да се соземам. Дома кога ќе сум друго ќе биде.. Овде е хорор, сестрите безчувствителни. Ми се погодуваа одвреме навреме некои од мајка родени ама тоа е. Ќе се издржи некако. Јас еве ќе си кажам дека не сум била во право. Јас велев дека не вреди толку пари да се даде за породување во приватна клиника. Сметав дека џабе се плаќа, само убави услови и удобни кревети. Си велев абе какво и да е ќе издржам во државно. Ама не. Веќе не мислам така. Второ бебе не планирам не ни помислувам да имам додека не си соберам доволно пари за да се породам во приватна болница и да бидам третирана како човек.
     
    На Gockica, Brpbrp, Филотеа и 5 други им се допаѓа ова.
  7. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    А мт нели им пушти некое благце и сок на сестрите таму? Државно е ама некои очекуваат такви подароци за да ти помогнат. Не знам уште колку ќе те држат ама ако не си одиш скоро пуштете им нешто за да ти обрнат внимание. За жал така функционираат :/
     
    На Kate Rina 93, Fallen.Angel, Jana06 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Многу ми е жал што поминуваш низ вакво нешто. Знам дека во болниците МНОГУ фали човечки третман и многу ретко се обрнува внимание на мајката како најкршлива емотивно после породувањето.
    Памтам кога се породив јас со првото, иако во приватна клиника во Скопје, бев изгубена. Не знаев што ми се случува. Единствената среќа во приватна клиника е што си доплатив да сум сама во соба за да може маж ми да нѐ посетува почесто. Без да биде тој таму, мислам дека ќе се мрднев. Ми помагаше да се измијам, ја бркаше работата на сестрите, ми помогна да ми е многу попријатно првите денови.
    Мислев дека е тоа привилегија. НО, откако се породив со второто во Германија, сфатив дека присуството на сопругот го сметаат за многу нормално, и на породување, и додека си таму со бебето. Затоа што тој не е гостин, тој е дел од таа фамилија. Со второто сестрите доаѓаа само да нѐ проверат, додека сѐ си правевме сами. Од пелени, грижа за бебето, сѐ. Со првото пелена не знаев што значи да смениш.
    Од тој аспект ти кажав да го сметаш тоа што ти го даваат бебето како позитивна работа. Најдобро е и да го воспоставиш доењето додека со таму.
    Верувај дека нема ништо подобро за твоето ментално здравје отколку грижата за бебето кое не зборувам само од пласибо аспект на самодоверба, туку и хормонален баланс кој само така најбрзо се поттикнува.

    Ако сакаш да се испукаш како ти е, пиши ни тука. Мислам дека скоро секоја од нас те разбира низ што поминуваш. И ако ти треба утеха, знај дека ќе помине. Само треба време.
     
    На Puffy2019, elcezelce, thinkerbell и 5 други им се допаѓа ова.
  9. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.467
    Допаѓања:
    1.087
    Мајки поминаа 3 месеци откако се породив и гледам сабајлево лигав жолт исцедок јас мислев сум добила ама не.. нема никаков мирис, дали имала некоја вакво нешто?
     
  10. iva1210

    iva1210 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    10
    Здраво, би сакала да се консултирам со некој што го имал истиот проблем. Породена сум со царски рез пред точно една недела. Забележав некоја болка во долниот стомак во тек на мокрењето, односно при крај на мокрењето. Не е силна, меѓутоа е како некаков притисок кој не е баш лагоден. Конците сеуште не ми се извадени. Дали е нормална појава а доколку не е дали некоја од вас знае за што би станувало збор? Ви благодарам
     
  11. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.946
    Допаѓања:
    18.058
    Бактерија во мокрача да не е?
     
  12. iva1210

    iva1210 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    10
    Се надевам не е нешто сериозно. Немам однесено урина на испитување, доколку се работи за бактерија претпоставувам дека треба лечење со антибиотик.
     
  13. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Не мора да значи јас со ова се средив за една недела. Можат и бремени жени и доилки да го пијат, едно навечер пред спиење. Само прашај си лекар за сигурно.
    [​IMG]
     
  14. nadenadia

    nadenadia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    2.236
    Која цена ги имаш земено?
     
  15. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Скапичко беше мислам околу 800/900 денари. Внатре имаш за една недела само. Мене ми помогна.
     
    На nadenadia му/ѝ се допаѓа ова.
  16. nadenadia

    nadenadia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    2.236
    Си вреди за парите, подобро вака по природно сепак него со антибиотици ..
     
    На iva1210 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. iva1210

    iva1210 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    10
    Ти благодарам ќе се консултирам и со доктор. Во однос на крварење и раната што е нормално? Јас имам слабо крварење но со темна кафеава боја како менструација при последни денови. А раната како да ме пржи и тоа повеќе од десната страна, а еве денес ми ги извадија конците.
     
  18. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    @iva1210 ау душо јас уште не сум стасала до тоа, втор триместер сум. Ама сигурна сум дека девојките на форумот ќе ти објаснат. ;)
     
    На iva1210 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.348
    Допаѓања:
    1.190
    Здраво мсмички.. Во однос нс тие што сте сечени раната кско да заздрави побрзо.. До нешто дали сте мачкале, прскале?
     
  20. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.946
    Допаѓања:
    18.058
    Што почесто миење со вода, после секое одење во тоалет, на влошката капнував бетадин. Откако заздраве кантарион