1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Закрепнување после пораѓај

Дискусија во 'Бременост' започната од Eli23, 22 ноември 2015.

  1. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    Банана и млеко не јади и не пиј веќе тоа е мој совет т.е. мое мислење. Замена нека ти биде јаболко и вода. Истоштува доењето, знам јас бев и дехидрирана и изнемоштена и 30 кила „неубаво“ ослабена, значи внесувај храна и течност и на 2 саати ако ти се јаде но тоа да биде некалорична. Пр. компот без шеќер, вода, цеден сок, овошје и зеленчук. Од млеко и бабани една моја пријателка се здебели многу после пораѓај.
     
    На mama89 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    Знам знам ајј се надевам некако ќе се стрпам со јадењево вака не јадев кога бев трудна ...страшнооо :(
     
    На DVAANGELA му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    Денес женски на топ шоп мислам беше видов еден многу убав појас- корсет е повеќе го израмнува стомакот,тенчи половина и најважно што ми беше дава потпора на грбот,баш имаше жена со бебе кажуваше мн и помогнал за болки во грбот од доењето,не верувам мн многу во топ шоп но ова мислам вреди да се проба но никако на страната на топ шоп неможам да го најдам корсетов ако некој знае нека стави линк :)
     
    На DVAANGELA му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    Лелее ве читам за јадењево, јас воопшто немам апетит ниту жедна се чувствувам, ми велат дома дека не јадам не е убаво за млекото. Јас мислам нема врска со квалитетот сепак синко си напредува. Или не е така? Од сабајле сум со него сама, јадам за ручек прв пат, некогаш само тоа ми е цел ден. А знам дека сум дехидрирана по бојата на мокрачата ама ете жед не чувстувам. Секој ден велам од утре сосила ќе јадам и пијам течности ама пак исто.
     
  5. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    Ај за јадењето но да не си жедна чудно...нели од доењево ти се пие вода? Јас дојам и вода пијам денес 3-4 литри плус јогурт,млеко...пиј вода барем ќе дехидрираш така...со жолтицата како сте?
     
    На DVAANGELA му/ѝ се допаѓа ова.
  6. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    @mama89 може не чувствувам од што се грижам :( понеделник сме на контрола. А исцрпена сум за спиење посебно, ноќта ни е ден последниве дена.
     
  7. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Не се секирај, млекото е и ќе биде квалитетно. Од нејадењето убаво прво ти ќе "настрадаш". Со млекото е како и со бременоста. Нашето тело дава приоритет на бебето - и млекото како и со папочната се ствара од состојки во крвта, така што прво тебе ќе ти се одрази тоа во облик на слабокрвност, отколку што ќе се смени составот на млекото.
    Ама пази се, сепак си мајка на почетокот, а со оглед и на состојбата ти треба енергија!
     
    На kristina.k и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
  8. ana.nl

    ana.nl Активен член

    Се зачлени на:
    25 септември 2013
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    31
    I jas taka non stop sum gladna a plus i po 2 casi boza pijam sokovi si pravam sama prirodni ne kupuvam voda pretezno navecer ama mislam deka ona majkata jade za dvajca sega e vo bukvalna smisla na zborot pa valda duri gi doime maleckite ke imame potreba od "gorivo" ama veruvam deka se ke se vrati vo normala ;)
     
    На mama89 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    За жед пρи доење и јас посебно за пρвото бев таκва, бебе цица јас пиев соκче, млеκце, вода... а за јадење не ми теκнуваше ич со сила ме теρаа, слабоκρвна бев и анемијата си допρинесува за да немаш апетит @kristina.k пρовеρи ја κρвта и дуρи и пожелно е за сите доилκи да се пρодолжи со витамините од бρеменост нели и на самите пишува и за доилκи дуρи и железо е добρо да се пρодолжи, нели особено во бρеменоста на κρај со слабо железо се поρодуваме. И најважно, особено сега на почетоκот дуρи се адаптиρа оρганизмот на лаκтација оставете диети, вежби, слабеење
     
    На DVAANGELA, mama89 и kristina.k им се допаѓа ова.
  10. ana.nl

    ana.nl Активен член

    Се зачлени на:
    25 септември 2013
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    31
    Zosto da ne pie mleko?mene pedijatarkata mi rece po litar mleko vo denot da pijam da gi zadovolam i moite i potrebite na bebeto,i voda da pie da ama vo vodata nema dovolno hranlivi materii za bebeto da moze da napreduva. Koga e vo prasanje natkrenuvanjeto na nasite malecki mislam deka ne treba da se opteretuvame so kilogramite,koga ke prestane so doenje ke si namali so hrana ke si vezba i ke si se vrati vo forma toa ne i bega sega e najvazno nejzinoto bebce da raste i ubavo da se razviva
     
    Последна измена: 5 декември 2015
    На mama89 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Млекото не прави млеко, ниту помага во создавањето на млеко. Нема врска со никакви потреби ниту за детето нит ништо. Јас не пијам обично млеко, а ја дојам малата. Млекото башка воопшто не чини за конзумирање, ама тоа е друг муабет.

    Спремете се за многу застарени совети. Ваше е во што ќе верувате. Се што треба е само малку подетално истражување. :)


    Нит премногу течности, нит премалку. Доењето троши околу 500 калории дневно. Значи сепак, не се јаде за двајца... :)

    Нормално е да имате зголемен апетит, ама гледајте да го решавате со нискокалорични намирници богати со витамини и растителни влакна. Јас го решавав со бомбончињата од бомбоњерите за мекици. Затоа Ви кажувам, да не направите утка како мене.
     
    На Bozica1980, danichap, Smizzy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Ana_mk

    Ana_mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2015
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    280
    Пол:
    Женски
    Epa dobro mozda kaj nas vo Ohrid poinaku e i se sluzime so zastareni soveti,ama jas po mene gledam ako ne ispijam denes preku dva litra tecnosti voda,mleko,jogurt,sokovi pak ke napomenam si gi pravam sama 200% prirodni mene mi se namaluva mlekoto.Vo sekoj slucaj kaj sekoja zena i doilka razlicno
     
  13. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    На okcenzi и DVAANGELA им се допаѓа ова.
  14. Smizzy

    Smizzy Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    4.150
    Пол:
    Женски
    Се слагам со секој збор! Да создава млекото млеко и кравите ќе го пијат :) мене за млеко да имам најмногу ми помогна водата во огромни количини, ни сокови, ни јогурти, ни храна. А за намалување на апетитот по доење не се залажувајте премногу, бидејќи ако сега додека доите ви се зголеми апетитот, кога ќе го одбиете детето и понатаму ќе јадете во исти количини, само што нема да ги трошите калориите со дењето и може лесно да добиете вишок колограми.
    А тие муабети уште во бременоста јади за двајца па и после за бебето да има млеко врска со ништо си немаат. Да беа вистинити ја требаше да родам пола дете, а родив здраво право бебе, се породив прелесно и плус малово напредува неверојатно добро, а се благодарение на водата што ја пијам ;)
     
    На slobodka, danichap, mama89 и 2 други им се допаѓа ова.
  15. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Нели е многу мал? Мислам на должина, само за на струк е, да беше малку по долг мислам дека би бил подобар појасов....што знам, по сликите гледам ептен стисната прави....не ми се многу допаѓа, а би сакала и јас нешто такво...
     
  16. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    Си има мила величини м,л,хл,ххл ...не е мал...туку вие на сликава се мноогу слаби па плус се стегнале во најмалото бројче и затоа така изгледа а и ми се свиѓа што и грбот го држи исправен дава потпора пример при доење би било супер :) а и за мешевооо:)
     
    На DVAANGELA и kallias им се допаѓа ова.
  17. dade123

    dade123 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    Девојки, од царскиот поминаја 3 недели, дали можам да носам мидер нема да смета на операцијата ? стомакот ми се намали ама сепак треба уште малце. незнам дали да носам ради операцијата. и обично после колку време иди менструација, или индивидуално е кај секој?
     
  18. VladeMila

    VladeMila Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    8.515
    Пол:
    Женски
    ја уште кога излегов од болница облеков мидер,и ја бев царски,ама овој пат бев поупорна со мидерот колку и да ме нервираше,сега имам помалку стомак него со 1 царски..тогаш не ставив одма мидер туку малку покасно и го носев кратко време зошто ме нервираше,ама имав па поголем стомак отколку сега..
    Затоа одма облекувај,си требала од одма,не смета на рана..
     
  19. m.i.g

    m.i.g Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.074
    Допаѓања:
    5.777
    Пол:
    Женски
    Јас сум царски породена пред 4 недели, мидер носам од кога си дојдов дома прво еден малку поголем а од пред 2-3 дена си купив нов најмал број оти веќе ми спадна стомакот целосно само сакам уште помал. .. ;) ако немаш мака со раната слободно носи покасно мислам дека нема да има ефект. За мензис не знам
     
  20. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.155
    Јас имав болки од мидерот а природно сум:(