1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Замена на бебиња

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Snow-Queen, 30 октомври 2012.

  1. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Пред извесно време сите знаеме за случувањето во Битола беше ако не се лажам каде што 2те бебиња беа сменети,но за среќа беше увидена грешката и бебињата беа вратени кај своите биолошки родители.
    Вчера пак, вртејќи по телевизииве,налетав на нована емисија Крвта не е вода,што се емитува на Сител. Вчерашната емисија беше токму на оваа тема,каде што по 16год. се дознава вистината,што беше буквално страшно.Од една страна цел живот детето покрај тебе го сметаш чуваш гледаш сакаш,и по 16год.дознаваш дека не е твое,го пронаоѓаш семејството со кое ви била направена смета....но што понатаму.Тие две семејства се одлучија да се спријателат,девојките се зближија но си останаа во семејствата во кои дотогаш си живееа.
    Искрено,потоа цело време се прашував како тие ќе живеат понатаму? Детето што си го родил знаеш дека не е до тебе :sweat: незнам многу глупава и болна ситуација. Што мислите вие за ваквите ситуации,кои буквално доцна се дознале. Искрено не дај боже на никому ова да му се случи, ама човек да не знае како би постапил,ни јас не би знаела... :x :doh: Ваши коментари и размислување....што вие би направиле? (приказни слични на оваа)
     
  2. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Емисијата...мизерна глума и мнооооооооогу фил, како и секоја од сличен тип.
    А дека такви работи со замени постојат е вистина..макар што мислам дека порано имало такви работи, денес е реткост во нормални услови таква грешка да се случи.
    Знам за случај од пред нешто повеќе од 30тина години, мед. сестра од болница ми има кажувано за случајна замена на бебиња овде кај нас. Некоја сестра била задолжена да ги спрема бебињата за да си ги одат од болница и една од жените ја испратила со погрешно бебе. Набрзо дошла друга сестра во собата на бебињата и таа добро ги распознавала бебињата, кое на која мајка е. Приметила дека бебето на мајката што сеуште е во болницата го нема и кренала узбуна. Се растрчале и успеале да ги стигнат родителите со бебето што го земале...за среќа не останало незабележано, па успеале да ја спасат ситуацијата.
    Не знам како денес би можело да дојде до некаква замена, нели бебињата одамна веќе се бележат со алчиња со бројки? Или ко на филм, некој намерно да ги заменува... :D
     
  3. melani-melani

    melani-melani Активен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2012
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    6
    Искрено јас кога се породував првпат кога си ги видов децата оној прв контакт нема шанси да ги заменат ликот ми се врежа во мозокот,па стварно незнам како не си ги препознале дека не е нивно дете освен ако е со царски рез па опивки слицно не си ги виделе децата ,стварно нејасно :^)
     
  4. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Мене ме смениле во болница :D не знам дали тогаш на мајка ми и било смешно или не ама тогаш во тоа време повеќе жени биле во една соба и таа сестрата како ги земала ги носела не знам ни ја шо праела и на мајка ми и дале друго бебе ама јас сум имала алка на раката и мајка ми со бројче па мајка ми свикала таму ова дете не е мое па узбуни за мене да се најдам кај која жена ме дале... :D ден денес мајка ми тоа така смешно го кажува па си се смееме ама и не е за смеење.
     
  5. l0vE...-love

    l0vE...-love Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2012
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    поради една грешка на сестрата цели животи се уништуваат :@ :@
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Страшно работи, порано се случувало често, неоправдано скроз.
     
    На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
  7. butterflu

    butterflu Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2017
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
    Poradi sposobnosta na vrabotenite, veruvam vo zameni na bebinja
     
  8. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.813
    Допаѓања:
    38.286
    Пол:
    Женски
    На мајка ми на прв братучед детето го заменија во болница. Снаа ни си викала ова не е мое бебе, а сестрата и се дерела и и викала ти ли ќе ми кажеш дека не знам да си ја вршам работата.
    Беше породена со царски и имаше компликации па многу малку го видела детето пред тоа, ама сепак мајка е си го знаела.
    Дури кога отишле дома на пресоблекување виделе дека стварно не е нејзино зошто било женско, а таа роди машко.
    Другото дете дошло од мајка од друг град. Ја тужеа болницата и сега се побратими со таа фамилија. Среќа дека беа различен пол, инаку никогаш може да не дознаевме. Ова беше пред 4год во Кочанската болница.
     
    На Lolipop23, mal.ecka, IM.TMKQ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Leviosa2503

    Leviosa2503 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.227
    Пол:
    Женски
    И мене ме смениле во болница :rofl:
    Ме донеле да ме дои мајка ми и кога видела апла црно бебе, а кај нас во фамилија сите сме со светол тен и светли плави коси, па кренала узбуна и препровериле па ме вратиле:rofl::rofl::rofl:
    Понекогаш си размислувам дали можеби ќе имав поубав живот во таа фамилија ако не ме врателе...