Заменети при раѓање (Switched at Birth)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од The.Rainbow, 6 јули 2011.

 1. The.Rainbow

  The.Rainbow Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2011
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  31
  Заменети при раѓање зборува за две различни семејства во кои живее по една тинејџерка на иста возраст. Едното живее во богатство и изобилие, тоа е семејство од високата класа, семејство кое вози скапи автомобили, приредува добротворни забави и ги праќа своите деца во скапи приватни училишта. Другото семејство е сосема нормално, типичен претставник на работничката класа, составено од мајка која заработува како фризерка и нејзината ќерка тинејџерка, кои одамна се напуштени од непознатиот татко. Сè изгледа навистина нормално, освен што не е баш…


  Приказна: Ќерката на Џорџи, Дафни е глува од малечка, кога нејзиниот слух настрадал како резултат на менингитис. Оттогаш нивниот живот претставува тешка борба за нормален живот, да се биде нормално прифатен од средината, додека истовремено средината треба да има разбирање за потребите кои ги наметнува таквата состојба. Сепак, и покрај слабата финансиска состојба, животот во периферијата и отсуството на машка фигура во семејството, изгледа како Џорџи и Дафни да се снаоѓаат сосема добро, па дури постои и некоја ведрина во нивните животи.
  На другата страна е семејството Кениш, совршено и безгрижно, сè додека еден ден ќерката Беј случајно открива дека нејзината крвна група не се совпаѓа со онаа на нејзините родители. По обраќањето во болницата каде што Беј е родена, на виделина излегува вистината. При раѓањето Беј била заменета со друго бебе и семејството Кениш всушност си отишло дома со туѓо бебе. Заменетите бебиња се всушност Беј и Дафни
  Болницата им овозможува да стапат во контакт. Иако двете семејства имаат различен пристап кон целата ситуација и различни очекувања во иднина, сепак се сложуваат да живеат без малку под ист покрив со цел сите подобро да се запознаат.
  Тука настапуваат семејните драми, тинејџерските изливи на бес, кавгите помеѓу двете мајки на две ќерки, по една биолошка и по една која ја имаат одгледано, притисоците од таткото кој чувствува дека треба многу да надомести за пропуштеното и секако, љубовните авантури на двете девојки во главните улоги.
  Порака: Заменети при раѓање сака да го прикаже проблемот со слухот и користењето знаковен јазик, како нешто нормално, како дел од животот со кој многумина се соочуваат. Згора на тоа, Кејти Леклерк, која ја толкува улогата на Дафни, има проблем со слушањето и во вистинскиот живот, како и луѓето од нејзината средина во серијата, што на приказната и дава автентичност, како резултат на одличната, природна глума.
  Засега се прикажани 5 епизоди, па тек треба да чекаме да се развива дејството и да видиме што ќе понуди приказната. Во секој случај, замислата е интересна, оригинална и барем засега ветува добар развој во иднина.
   

  Прикачени фајлови:

  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Sm.real

  Sm.real Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  64
  Ова е филм кој ни го препорачуваш да го гледаме?
  Содржината е добра ама дај повеќе податоци околу филмов,каде се емитува,или каде можеме да го купиме или симнеме ? - Го добивме само твоето мислење. :)
  Инаку ова би требало да оди тука: film-i-tv/ :)
   
 3. The.Rainbow

  The.Rainbow Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2011
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  31
 4. cigarce

  cigarce Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2011
  Пораки:
  1.396
  Допаѓања:
  3.864
  Пол:
  Женски
  јас ама баш и не сватив дека ни препорачува да го гледаме !
  значи се работи за дискусија за филмов доколку го иамп гледано или ако не си го гледала да земеш да го гледаш !!

  искрено филмов сум го гледала во една бедна ситуација.. онака цел свет ми се распаднал ... и го гледав во такви моменти.. и мхм добар е !
   
 5. Sm.real

  Sm.real Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  64
  Океј,погрешно сум сватила. :$
   
 6. kara23

  kara23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  4
  Во тек е првата сезона на серијава. Почнав да ја гледам бидејќи повеќето од сериите кои ги следам ќе имаат нови сезони дури од септември. Барајќи некоја нова серија наидов на оваа. Не е ништо посебно, но вредна е пораката која што ја има серијата, а тоа е дека не треба да се запоставуваат лицата со оштетен слух, туку напротив треба да им се помогне да се вклопат во општеството такво какво што е денес без да се дискриминираат. Серијата не изобилува со некоја акција и затоа ја препорачувам на љубителите на сериите и филмови со семеен карактер.
   
 7. Tantica

  Tantica Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  24
  стварно многу добра серија и обработува многу добра тематика, освен очигледната порака за помагање на лицата со оштетен слух тука и она What if? што би било кога би било, резултат на една ненамерна грешка :)
  Интересен податок, глумците што глумат лица со оштетен слух, се глуви и во приватниот живот, вклучувајќи ја и Дафне.
   
 8. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.811
  Допаѓања:
  2.100
  Интересна е... Кога нема што друго да се гледа, баш е заразна...
   
 9. fashionista

  fashionista Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  151
  Се повеќе и повеќе се заплеткува серијава. Секоја епизода нов заплет, со нетрпение ја чекам секоја нова епизода
   
 10. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.811
  Допаѓања:
  2.100
  Само 10 епизоди ќе има од сезонава? Штета

  А торрент за 9 та најдовте?
   
 11. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.788
  Допаѓања:
  2.546
  Пол:
  Женски
  Не, серијава ке продолжи да се емитува најверојатно од јануари со нови 22 епизоди.
   
  На maja8 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.788
  Допаѓања:
  2.546
  Пол:
  Женски
  Ја гледа ли некој серијава или само јас си ја гледам редовно? :D
   
 13. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.811
  Допаѓања:
  2.100
  И јас, и јас :)
   
 14. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.788
  Допаѓања:
  2.546
  Пол:
  Женски
  Ти се допаѓаат ли настаниве што се случуваат? Мене ми е интересна серијава ја гледам редовно, онака релаксирачка драма ми е :)
   
 15. Shoe-Gal

  Shoe-Gal Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  175
  Јас си ја гледам нон стоп, еве вечерва излегува нова епизода па после 4 сабајле ја има на интернет. Стално ја симнувам од extratorrent. Ако имате идеја + за teen серии како оваа, давајте! :)

  Еве ви од мене неколку:
  Pretty Little Liars
  90210
  Vampire Diaries
  Once Upon a Time
  Jane by Design
  Greek
  ...
   
 16. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.985
  Допаѓања:
  47.937
  Пол:
  Женски
  Jaс денес ја загледав серијава и интересна е. До 4тата епизода сум негде и ми се свиѓа тематиката. Ќе продолжам да си ја гледам. :)
  И морам да кажам дека Дафни ми е некако посимпатична и помила од Беј. А машките воопшто не ми се свиѓаат.
   
 17. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.788
  Допаѓања:
  2.546
  Пол:
  Женски
  Серијава дури 32 епизоди ќе има во сезонава ехехе ќе се изнагледаме :D
  Значи Емет испадна најголем фраер во серијава. Ќутенката и сите цури во серијава ги смота. Ми е жал за Беј али кој и е крив што сака толку да му помага.
   
 18. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.985
  Допаѓања:
  47.937
  Пол:
  Женски
  Aууу страшна работа колку се заразив со серијава. Епизода по епизода ми летаат. Ама многу ми е различна некако. И интересен ми е немиот јазик со знаците, почнав да си пафтам и јас со рацете.
  Среќа ги исфрлија оние педерчињата.
  А Емет многу ми е срцка, какви очиња има. :) Биче жустра борба за него. ^_^
   
  На Hayley му/ѝ се допаѓа ова.
 19. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.985
  Допаѓања:
  47.937
  Пол:
  Женски
  Емет |(
  Џубре једно. Па како можеше, стварно ме разочара. По се што направи за него, нон-стоп му покажуваше дека го сака. Па и со онаа грдана вештерка. :devil: Беј кога ќе дознае ќе се скрши. А мислам дека и Дафне нема да му прости. Глупав бре.
  Ееее кој ќе чека сега епизода по епизода...
   
 20. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.787
  Серијава ми делува како интересна, поготово бидејќи е вклучен и знаковниот јазик кој јас толку многу сакам да го научам. :inlove:

  Ќе можете да ми дадете торент од првите неколку епизоди, па да почнам да ја гледам? :)
   
  На Hayley му/ѝ се допаѓа ова.