1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Замислено другарче или ноќен терор?

Дискусија во 'Дете' започната од ❤️Sneze❤️, 1 јануари 2018.

  1. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Оној што верува во господ треба да знае дека е голем грев да отиде на бајач. Ама тука ние имаме очигледно многу верници што се нарекуваат верници а дел од библија немаат прочитано. Епа не си верник ако не ги знаеш овие работи.
    Јас сметам дека е во ред некој да верува во моќта на господ и манастирот и да оди да запали свеќа и да се помоли за мир и здравје, верувам дека оној што верува му делува смирувачки и исцелително но пред што и да направиме треба да сватиме дека медицинските ситуации се за на лекар а ние пак можеме да си појдеме во црква или манастир за духовен мир во себе.
    Не знам како ние можеме да се лечиме на бајач таму со 3 збора а овие од еу и америка да се грбави и ништо да не разбираат значи, па како они се здрави и прави бре без бајачи и магии?
    Срамота е во 21 век паметни жени нашетани и начитани да размислуваат вака.
    Јас сваќам дека нашите баби си имаат верувања ама ние како понапредни генерации не треба да веруваме во се што ќе слушнеме од нив.

    Гледам многу новопечени мајки им веруваат на тие бабини деветини за здравје за мир за не знам што, јас категорично никаква бабина деветина не направив па еве ништо не ни, немаме ни монструми ни демони под кревет иако не ставав ништо и излегував на темно.

    Да не одам офф.
    Ништо страшно не е ова, јас сум сосема сигурна дека многу луѓе поминале низ вакви работи ама кој да свати дека се е психа а за психата постои психолог што баш убаво би дошол на сите со кој што се соочуваат со вакви проблеми.
    Оптшо познато ни е денешниот живот како го живееме стресно и заморно па ништо чудно да ни се збијат многу работи на психата. А психата е страшна работа.
    Кај нас се е срамота.
    Од срам ќе си пукнеме од мака еден ден.
    ТоВа е.
     
    На Ygritte, hermosa, СноуБол90 и 10 други им се допаѓа ова.
  2. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.774
    Допаѓања:
    259.766
    ^ истото го кажав. Во ред е да си верник, да одиш во црква за душевен мир, итн. Ама одење во крајности, не е нормално.

    Од нелекување на загноено слепо црево ќе фатиш сепса, одел во црква или не. Срамота е 21 век муабетиве.

    За бајачи ич не ми се ни збори.
    Прво, тие што се христијани, ваљда знаат дека верата им забранува (и со право) одење по бајачки.

    Јас сум атеист, па ако некогаш имам потреба од душевен мир, утеха, 1000 пати побрзо ќе одам во црква, него кај кој било врач.
     
    На *Amethyst*, kristina.k, kikkki и 7 други им се допаѓа ова.
  3. RainbowButterfly

    RainbowButterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    603
    Пол:
    Женски
    Ма какви бајачки и магии детето веројатно се плаши од темница и затоа има кошмари. Можеби е резултат на некаква траума, распрашај го пробај да дознаеш.
     
    На kankus му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    Ијас го мислам истово.
     
    На RainbowButterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Ti ne im baras pari oni oni sami ti nudat, mora da si netoku za da gi odbies, pa majkata mora covek od nesto da prezivee.

    Da se izjasnam.... jas ne deka sum za bajacki, a protiv psiholozi...
    tuku....ima odredeni naptprirodni raboti koi psiholog ne moze da izleci pa zatoa mnogu luge odat kaj bajaci.
    Sto se odnesuva do zdrastvoto za toa sekako postoi doktor ili psiholog valjda nema da otideme kaj bajac ako imame nastinka i dr. Bolesti. Bi bilo glupo, jas zborev za nesto nadprirodno.
    Nitu jas porano ne veruvav vo "drugata nauka"da recam...velev deka se gluposti kazani od babite sto nemale sto da pravat pa od dosada aj......se dodeka ne mi se slucilo nesto i doziveav na svoja koza kako e.
     
  6. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    Не кажав дека идам по бајачки и дека сум нивни верник , верувам во Бог .
    Да не се смиреше ситуација секако ќе си барав стручно мислење , не ми е детето болно (скраја да е ) или да беше толку изразено тоа што тогаш ни се случи со малово па да трчам одма по психолози или било каде , како и секоја мајка пробувам прво јас да видам што можам да сторам за моето мало и ако делува ,супер , а ако не делува мојот совет и утеха секако ќе мораше психолог :)
    Инаку никогаш не се изплашил од темно и не е дете кое се плаши од било што исто така нема никаква траума од ништо доживеано , ама ете се случи една ноќ од памет ме извади .
    Нај битно смирена е ситуацијата и се си е како што си беше порано :)
     
    На Milobebence, alana, Rose96 и 4 други им се допаѓа ова.
  7. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.774
    Допаѓања:
    259.766
    Снеже, општо се коментира на темата, не сфаќај лично...
    Темата е отворена и ќе постои, таман работа постојано да се правдаш :)
     
    На duffi, vitamina, ❤️Sneze❤️ и 3 други им се допаѓа ова.
  8. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Јас кога бев мала моето мече го замислував како човек што зборе и си правев муабет со него негде го носев потоа помина хаха и ден денес ми стое во собата бидејќи пораснав со таа играчка ама секако не правиме муабет веќе :D :D
     
  9. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    Можеби има дечиња што си имаат замислено другарче или ноќен терор , ете и јас на сево ова ќе помислев ,можеби и на лекар би го однела ако не почнев да ги распрашувам домашниве кои и што му зборуваат и да следам скришно кој и како зборува со него , така да Америка е одкриена свекрвата безобразна све и свашта му кажуваше и постојано ги двоеше децата и кумот на второто синче го гушкал и бакнал во образ детенцето без да побара согласност од детето , така што му оставил лош впечаток во вид на траума ...
    Премногу ми е осетливо детето , ако преку ден некој нешто му каже погрешно или го навреди он во сон си зборуваше и стануваше плачеше и се тресеше , со зборување, до мене си го ставив да спие додека се смири и на страна го тргнав од тие луѓе ,детето си дојде при себе секој ден се подобро и подобро си е :)
    Знаев дека морам да истражам кој е виновникот за така што се случи со детето бидејќи не е заинтересиран за играчки посебно мечиња или слично , не го интересираат за да мислам дека се работи за замислено другарче , ноќен терор не ми се веруваше дека е исто дека никогаш не е пашен со било што ниту гледал видеа од кои би бил вознемирен па навечер немирно да спие ...
     
    На mal.ecka и alana им се допаѓа ова.
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.654
    Пол:
    Женски
    Да бе, ние што имаме деца што имаат ноќен терор, по цел ден хорори им пуштаме да гледаат (facepalm)
    Не се јавува ноќниот терор од такви работи, туку е последица на преемотивното доживување на настаните што му се случуваат во текот на денот. Ново лице да види, тоа може да му биде стресно и да резултира со лоши соништа.

    Не разбрав што била причината, бидејќи не е воопшто јасно напишано. Нема интерпункција, ниту пак се знае каде почнува, а каде завршува реченицата. Ама добро, важно е дека откривте што е проблемот. Свекрвата е крива :!: бар јас така разбрав.
     
    На NarCis@, vitamina, Lianna Anna и 5 други им се допаѓа ова.
  11. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    Никаде не спомнав дека другите дечиња со ноќен терор гледале или биле плашени со хорор филмови и слично .
    Не напишав и не споделив нешто само за да напоменам дека е свекрвата крива .

    Проблемот го имам на првата страна напишано што и како се имаше точно случувано , одкако се смири детето јасна беше ситуацијата едноставно госпоѓата го имала плашено што дури и детето се плашеше да ми каже се што му зборувала се додека не слушнав јас скришно .
    Јас ја почитував свекрвата иако триста глупости ми имаше направено , а после овие работи што ги имаше на детето кажувано , не живееме веќе во нејзина близина .
    Зборот ми беше , јас на се помислив дури и на лекар да појдам ама дознав на време дека друг бил проблемот и дека не се работи за ноќен терор или замислено другарче како на почетокот .
    Исто како и сите вас така и јас сум мајка која си мисли за доброто на своето дете , како и сите вие така и јас го барав и нај ситниот можен детал за проблемот да можам и јас да помогнам побрзо да го преброди .
    Не сакам да се сфатиме погрешно , само ја споделив причината од која детето ми беше во таа состојба пред скоро 7 месеци .
    Добив многу совети тука и благодарам на сите .
     
    На Mr.Mary му/ѝ се допаѓа ова.
  12. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    Снеже, тоа што го опишуваш е ноќен терор :) Детето премногу бурно го доживеало тоа и затоа го преживува во текот на ноќта, односно има ноќен терор. Ноќните терори немаат никаква врска со намерно заплашување или гледање "глупости" на тв.
     
    На ❤️Sneze❤️ му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.484
    Допаѓања:
    32.511
    Пол:
    Женски
    Вечерва малата ми се разбуди со ритање во креветот.Ја зедов да ја презаспијам ,а таа ме буташе и мене , ми рипаше од рацете.Цело време плакаше и со рачето правеше како да пуди нешто.Ќе ја смирев повремено 5 мин и пак ништо и никого не сакаше. Не знаев што да правам па и јадење и нудев ама одби. Мечето исто не го сакаше .Кога ја прашував дали ја боли нешто велеше не.Драмата траеше од 2до 5. Ова беше кошмар на живо. Дали е ноќен терор и колку време трае?Што да направам кога не сака гушкање и заспивање т.е ништо нејќе?
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  14. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    Би требало да е ноќен терор. Најдобро процени што му треба на детето во моментот. Кога се јавија кај ќерка ми, прочитавме дека треба да се гушка детето и постојано да се повторува мама/тато е тука, со смирен глас. Меѓутоа, нашата уште повеќе се вознемируваше. Увидов дека е најдобро само да седиме покрај неа, повремено да ја погалиме и да чекаме да се смири.
     
    На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.810
    Допаѓања:
    21.028
    Пол:
    Женски
    Ај и јас да пишам, да ми кажете што е..
    Што не спие не спие. Вришти пишти...
    Пред некој ден, си стана си седна на гз мижејќи, па го гушна татко и па мене ме побара.
    Вечерва заспа и спиеше мирно, одеднаш како да ја стресе грозница, отвори очи, чуднп погледна, прозборе нешто, си стана на коленици, се прошета по кревет, чепкаше на ѕид, па си легна и гледаше во тв... ама ко да не е присутна... после ме побара гушна и еве спие.
    Многу страшно.
    Еег имаме правено и е уредно...
    Не знам дали е ова нормално и дали да барам второ мислење.
    Инаку често у спиење знае така да отвори очи и да ги врти.
     
  16. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Ќе има што ќе ми се смеат и нарекуваат глупава нека им е.
    Си пробала да ја измиеш со крстена вода пред спиење? Знам дека звучи безврска ама по лекари си била се е ок. Те следам со девојчето навистина ми е "жал" (не одбирам посоодветен збор во речников па затоа под наводници) за тебе и девојчето. Многу се измачивте:(
    Да и даваш од она чајчето на бекутан за добра ноќ со маточина што е? Извини ако трескам зелени, се трудам да ти помогнам со се што ми доаѓа на ум.
    Од срце посакувам што поскоро да заврши ова:hug:
     
  17. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.810
    Допаѓања:
    21.028
    Пол:
    Женски
    Се е пробано ;(
    Се што слушнав пробав..
    И црква и бајачка и лекар...
    Уфф...
    Мн ми е тешко, многуу...
    Се си мислам од многу плачење се изремети дете.
     
  18. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Месечарење? Мене на тоа ми личи повеќе отколку на терор. Чаре не знам искрено, немам искуство. Кога е мојава вознемирена или хиперактивна, и’ дробам по пола Б6 во млекото пред спиење и стварно спие помирно. Советов ми е од матичната додека беше помала и вадеше заби, па знаеше да врисне во сон (затоа викам по пола). За над 2 години сигурно може и цела таблетка, мојава е толку, ама не сум и давала во скоро време, па немам дадено цела. Исто, можеш да видиш некои капки за помирен сон (на Хумана има), или некој чај на природна база (маточина или валеријана), само не знам за деца дали може, тоа треба да прашаш.
    Не знам друго што би те советувала, тоа што ми текна набројав.
    Е да, евентуално да се обратиш во Dr. Goodnight центарот за сон кај деца, таму да побараш решение за проблемов. Немам чуено за искуства од таму, нит дали и како функционира, ама истражи на нет, распрашај се и види. Знам од скоро и кај нас ги има.
     
  19. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.810
    Допаѓања:
    21.028
    Пол:
    Женски
    Се што пиша е пробано, и б6 и капките и гуднајт се ама баш се...немам памет веќе...
     
    На Sexybaby86 и fana им се допаѓа ова.
  20. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Сте биле кај психолог?
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.