1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Замоци

Дискусија во 'Слободно време' започната од Offspring, 4 октомври 2010.

  1. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Што мислите за овие интересни и прекрасни градби? Дали имате посетено некогаш?

    Еве неколку што ме оставија без здив, макар и преку слики :)

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    На Alex.T и aNy-to им се допаѓа ова.
  2. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Интересна тема :)
    Јас никогаш не сум посетила замок, а баш би сакала. Уште како мала се имав договорено со друштво, кога ќе наполниме 18 години да одиме на тура во Трансилванија и да го посетиме дворецот на Дракула :) Особено сакавме да ги видиме сите направи за измачување што се употребувале. Бевме просто фасцинирани после гледањето на едно шоу на Дискавери, кога навечер група луѓе одат во дворецот.
    Пусти желби и надежи.
    Ама јас не се откажувам, баш скоро гледав тури :D

    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Alex.T му/ѝ се допаѓа ова.
  3. femina.sk

    femina.sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2010
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    144
     

    Прикачени фајлови:

  4. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    Offspring преубава тема :rock:
    Јас посетив доста замоци за време на апсолвентска екскурзија и вака останав :o
    па и какви приказни имаат, преубави. најмногу ми се допадна замокот во Версај.
    [​IMG]
     
  5. doktorka-an

    doktorka-an Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2010
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    344
    значи оффи за оваа тема стварно браво :clap: незнам како не ми текнало ама обожавам замоци,ова лето бев во романија во земја со многу замоци и овие слики се од еден од најубавите а тоа е -peles-замокот во кој живееле сите романски кралски семејства,и навистина е кралски внатре има 300 соби верувале или не,со злато и со се и свашта,посакам на момент да живеам во куќа со стил на замок и уште ја имам таа идеја :lol: :lol:
    [​IMG]
    [​IMG]
    [imghttp://3.bp.blogspot.com/_9fiIrkrCXQo/RvERn36sCGI/AAAAAAAAAFA/uDSbz1Ytcu8/s400/Moorish+room.jpg][/img]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    а еве неколку слики и од замокот на дракула,кој не е ништо посебно,само име а не е толку среден како пелеш
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    некако овој замок ми е морничав
     
    На Alex.T му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Немам посетено замоци,меѓутоа само ќе кажам дека навистина се интересни како градби,со специфичен вид на архитектура,со своја историја,некои од нив можеби веќе претворени и во музеи.Нормално се дел од светското културно наследство,покрај останатите градби,катедрали итн.,кои се преубави,вреди некогаш да се посетат,доколку се има можност за тоа,бидејки Европа е преполна со таков вид на архитектура и има што да се види :) Секако и покрај архитектурата,во нив е и уметноста,кои што се поголем дел од нив украсени со сликарство,скулптура во внатрешноста на самата градба,а сето тоа создадено можеби 12- 19 век.
     
  7. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Убави се, интересни за посета, ама кога и да влезам во некој замок само ме потсеќаат на тоа дека луѓето кои што живееле во нив се прејадувале со колачиња и се убивале од досада - додека народот надвор немал ни за леб. Евентуално кога и да влезев во некој француски замок, ги замислував како се чешкале под периките затоа што имале вошки :lol:

    Инаку од архитектонска гледна точка се преубави и им се восхитувам како можеле во тоа време да прават такви колосални градби. Имам посетено повеќе замоци, цела западна и средна Европа е всушност преполна со нив. Вреди да се посетат, ама ако може би ви ја препорачала Чешка, преполна е со убави замоци. Секое село - замок. Прекрасно!
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Како мала сакав да живеам во некој од замоциве... што ли се замислував :wasntme: изгледа принцеза :wasntme: :D
    Еве неколку мене што ми се допаѓаат...
    Замокот Conway
    [​IMG]

    Замокот Chenonceau
    [​IMG]

    Замокот Neuschwanstein
    [​IMG]

    Замокот Chillon
    [​IMG]
     
    На Alex.T му/ѝ се допаѓа ова.
  9. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Би го додала и Fontainbleau, во Франција се наоѓа.
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  10. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Еве како се уредени внатре. Побарав на гугл малку. Баш интересно :)

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Street.chic му/ѝ се допаѓа ова.
  11. doktorka-an

    doktorka-an Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2010
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    344
    [​IMG]
    [​IMG]

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    q=tbn:DL4GgYmZqXtT3M:http://img186.imageshack.us/img186/4342/usseschloss.jpg&t=1[/img]
     
  12. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    И Версај е преубава палата која вреди да се види, погоре ја споменавте ама еве уште неколку слики од палатата и градините

    шема на палатата
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  13. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Еве едно наше мало и убаво замоче :) Штета баш и ова го немам видено во живо ама блиску ми е ќе отидам некогаш. Башка и приказните поврзани за него се баш интересни :)
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  14. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Офи ова е кај мене во населба, кога ќе доаѓаш во Ск пиши ќе те прошетам... :)
    Несакам да те разочарам ама внатре нема ништо баш ништо и е во многу лоша состојба :( жалосно е а градбата е преубава
     
  15. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Баш ми е жал затоа што така пропаѓа, а интересно е и впечатливо. Се гледа и од надвор дека е целиот искршен и пред рушење. :(
     
  16. doktorka-an

    doktorka-an Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2010
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    344
    ај кажете ми за приказните јас не ги знам за скопското замоче живеам блиску до него и често го гледам но некако морничаво ми е...баш сакам да знам нешто повеќе за него...а дозволено ли е влегување внатре? :?:
     
  17. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.240
    Допаѓања:
    5.688
    Пол:
    Женски
    Срце ме кине кога ја гледам темава. :( Немам посетено никој замок, но баш сакам да посетам..
    И најголема желба ми е да видам некој замок од внатре. Тоа би било одлична авантура!
    Највеќе сакам да го посетам во Германија
    [​IMG]

    и во Виена, Хофбург.
    Прекрасен е.
    [​IMG]
    [​IMG]
    А еве и од внатре,
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Alex.T му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Наводно се зборува дека било опседнато од духови. Пиши на гугл куќата во црниче и ќе се отворат дискусии за опседнатоста. Наводно. :) Мислам дека е дозволено да се влегува. Внатре има снимано спот Дани за песната најдобра до сега.

    http://www.youtube.com/watch?v=bEPDljZktz8
     
  19. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Да, може да си влезеш внатре кога сакаш... само да ти кажам дека едно време беше дувло на наркомани, најчесто спијат бездомници, внатре има ѓубре расфрлани листови свашта... едно време му се запали кровот... тоа се остатоците од замокот...
    За приказните не сум запознаена баш, само имам слушанато дека има подземни води на тоа место, знам дека куќата е во сопственост на некој човек, едно време ја продаваше за ефтини пари но заштитена е со закон и мора да остане таква каква што е т.е. и да ја купи некој не смее да ја модифицира, ехх да имам пари одмаќе ја купам и само ќе ја реновирам :)
    Инаку зашто морничава, или можеби мене не ми е бидејќи е речиси до мене и цел живот поминувам од таму :P
     
  20. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Оваа градбава во Црниче која е чинам е преубава, но пропаѓа поради несредени имотни документи на многуте наследници кои се појавиле, така имам слушнато. Дај боже да се реставрира и да се намени за нешто.

    Инаку заборавив да го споменам Schonbrunn во Виена
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Zamzara му/ѝ се допаѓа ова.