1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Замоци

Дискусија во 'Слободно време' започната од Offspring, 4 октомври 2010.

 1. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Што мислите за овие интересни и прекрасни градби? Дали имате посетено некогаш?

  Еве неколку што ме оставија без здив, макар и преку слики :)

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На Alex.T и aNy-to им се допаѓа ова.
 2. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Интересна тема :)
  Јас никогаш не сум посетила замок, а баш би сакала. Уште како мала се имав договорено со друштво, кога ќе наполниме 18 години да одиме на тура во Трансилванија и да го посетиме дворецот на Дракула :) Особено сакавме да ги видиме сите направи за измачување што се употребувале. Бевме просто фасцинирани после гледањето на едно шоу на Дискавери, кога навечер група луѓе одат во дворецот.
  Пусти желби и надежи.
  Ама јас не се откажувам, баш скоро гледав тури :D

  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Alex.T му/ѝ се допаѓа ова.
 3. femina.sk

  femina.sk Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2010
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  144
   

  Прикачени фајлови:

 4. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.344
  Offspring преубава тема :rock:
  Јас посетив доста замоци за време на апсолвентска екскурзија и вака останав :o
  па и какви приказни имаат, преубави. најмногу ми се допадна замокот во Версај.
  [​IMG]
   
 5. doktorka-an

  doktorka-an Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2010
  Пораки:
  1.078
  Допаѓања:
  344
  значи оффи за оваа тема стварно браво :clap: незнам како не ми текнало ама обожавам замоци,ова лето бев во романија во земја со многу замоци и овие слики се од еден од најубавите а тоа е -peles-замокот во кој живееле сите романски кралски семејства,и навистина е кралски внатре има 300 соби верувале или не,со злато и со се и свашта,посакам на момент да живеам во куќа со стил на замок и уште ја имам таа идеја :lol: :lol:
  [​IMG]
  [​IMG]
  [imghttp://3.bp.blogspot.com/_9fiIrkrCXQo/RvERn36sCGI/AAAAAAAAAFA/uDSbz1Ytcu8/s400/Moorish+room.jpg][/img]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  а еве неколку слики и од замокот на дракула,кој не е ништо посебно,само име а не е толку среден како пелеш
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  некако овој замок ми е морничав
   
  На Alex.T му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Немам посетено замоци,меѓутоа само ќе кажам дека навистина се интересни како градби,со специфичен вид на архитектура,со своја историја,некои од нив можеби веќе претворени и во музеи.Нормално се дел од светското културно наследство,покрај останатите градби,катедрали итн.,кои се преубави,вреди некогаш да се посетат,доколку се има можност за тоа,бидејки Европа е преполна со таков вид на архитектура и има што да се види :) Секако и покрај архитектурата,во нив е и уметноста,кои што се поголем дел од нив украсени со сликарство,скулптура во внатрешноста на самата градба,а сето тоа создадено можеби 12- 19 век.
   
 7. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.809
  Убави се, интересни за посета, ама кога и да влезам во некој замок само ме потсеќаат на тоа дека луѓето кои што живееле во нив се прејадувале со колачиња и се убивале од досада - додека народот надвор немал ни за леб. Евентуално кога и да влезев во некој француски замок, ги замислував како се чешкале под периките затоа што имале вошки :lol:

  Инаку од архитектонска гледна точка се преубави и им се восхитувам како можеле во тоа време да прават такви колосални градби. Имам посетено повеќе замоци, цела западна и средна Европа е всушност преполна со нив. Вреди да се посетат, ама ако може би ви ја препорачала Чешка, преполна е со убави замоци. Секое село - замок. Прекрасно!
   
 8. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.010
  Допаѓања:
  198.823
  Пол:
  Женски
  Како мала сакав да живеам во некој од замоциве... што ли се замислував :wasntme: изгледа принцеза :wasntme: :D
  Еве неколку мене што ми се допаѓаат...
  Замокот Conway
  [​IMG]

  Замокот Chenonceau
  [​IMG]

  Замокот Neuschwanstein
  [​IMG]

  Замокот Chillon
  [​IMG]
   
  На Alex.T му/ѝ се допаѓа ова.
 9. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.121
  Би го додала и Fontainbleau, во Франција се наоѓа.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 10. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Еве како се уредени внатре. Побарав на гугл малку. Баш интересно :)

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Street.chic му/ѝ се допаѓа ова.
 11. doktorka-an

  doktorka-an Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2010
  Пораки:
  1.078
  Допаѓања:
  344
  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  q=tbn:DL4GgYmZqXtT3M:http://img186.imageshack.us/img186/4342/usseschloss.jpg&t=1[/img]
   
 12. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.121
  И Версај е преубава палата која вреди да се види, погоре ја споменавте ама еве уште неколку слики од палатата и градините

  шема на палатата
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 13. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Еве едно наше мало и убаво замоче :) Штета баш и ова го немам видено во живо ама блиску ми е ќе отидам некогаш. Башка и приказните поврзани за него се баш интересни :)
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 14. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.071
  Офи ова е кај мене во населба, кога ќе доаѓаш во Ск пиши ќе те прошетам... :)
  Несакам да те разочарам ама внатре нема ништо баш ништо и е во многу лоша состојба :( жалосно е а градбата е преубава
   
 15. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Баш ми е жал затоа што така пропаѓа, а интересно е и впечатливо. Се гледа и од надвор дека е целиот искршен и пред рушење. :(
   
 16. doktorka-an

  doktorka-an Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2010
  Пораки:
  1.078
  Допаѓања:
  344
  ај кажете ми за приказните јас не ги знам за скопското замоче живеам блиску до него и често го гледам но некако морничаво ми е...баш сакам да знам нешто повеќе за него...а дозволено ли е влегување внатре? :?:
   
 17. Speechless

  Speechless Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  4.233
  Допаѓања:
  5.656
  Пол:
  Женски
  Срце ме кине кога ја гледам темава. :( Немам посетено никој замок, но баш сакам да посетам..
  И најголема желба ми е да видам некој замок од внатре. Тоа би било одлична авантура!
  Највеќе сакам да го посетам во Германија
  [​IMG]

  и во Виена, Хофбург.
  Прекрасен е.
  [​IMG]
  [​IMG]
  А еве и од внатре,
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Alex.T му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Наводно се зборува дека било опседнато од духови. Пиши на гугл куќата во црниче и ќе се отворат дискусии за опседнатоста. Наводно. :) Мислам дека е дозволено да се влегува. Внатре има снимано спот Дани за песната најдобра до сега.

  http://www.youtube.com/watch?v=bEPDljZktz8
   
 19. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.071
  Да, може да си влезеш внатре кога сакаш... само да ти кажам дека едно време беше дувло на наркомани, најчесто спијат бездомници, внатре има ѓубре расфрлани листови свашта... едно време му се запали кровот... тоа се остатоците од замокот...
  За приказните не сум запознаена баш, само имам слушанато дека има подземни води на тоа место, знам дека куќата е во сопственост на некој човек, едно време ја продаваше за ефтини пари но заштитена е со закон и мора да остане таква каква што е т.е. и да ја купи некој не смее да ја модифицира, ехх да имам пари одмаќе ја купам и само ќе ја реновирам :)
  Инаку зашто морничава, или можеби мене не ми е бидејќи е речиси до мене и цел живот поминувам од таму :P
   
 20. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.121
  Оваа градбава во Црниче која е чинам е преубава, но пропаѓа поради несредени имотни документи на многуте наследници кои се појавиле, така имам слушнато. Дај боже да се реставрира и да се намени за нешто.

  Инаку заборавив да го споменам Schonbrunn во Виена
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Zamzara му/ѝ се допаѓа ова.