1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Занимации и игри за развој кај деца од 1 до 3 години

Дискусија во 'Дете' започната од J.Ivanoska, 13 април 2012.

  1. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.514
    Пол:
    Женски
    Мојава не е до таму, искрши неколку зашто фокусот и беше на цевката да ја стави. Ја држеше шпагетата, некогаш посилно и оп, крц. :D И вика друга стави мама и завршена работа. :smirk:
     
    На NarCis@ и danichap им се допаѓа ова.
  2. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    Срциња убави, мило ми е што им се допаднала играта :inlove: @danichap добра е идејата со стиропорот, нас не ни текна на тоа. Инаку со пластелин е пак друг проблем, лесно се накривуваат шпагетите, па исправавме постојано.
    Ние веќе ги намаливме игрите за фина моторика, сега работиме на хиперсензитивноста (fingers) Не толку чисти и педантни игри :wasntme:
     
    На M&M, mariz и danichap им се допаѓа ова.
  3. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Еве не и нас. Супер, пола саат посвети.
    IMG_20180510_222049.jpg
    Мојов сеуште е фокусиран на букви, бројки, бои и форми. Па стално му правам некој занимации со нив, пример:
    IMG_20180302_114345.jpg IMG_20180302_114508.jpg
    Во послено време хит ни се капачиња, цела фамилија ми ги собира. Му имам направено неколку вакви слики. И интересни му се.
    Screenshot_20180511-140633.png
    Screenshot_20180511-140703.png
     
    На TarantulaA, Ava.84, Lolipop23 и 5 други им се допаѓа ова.
  4. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Ве читам со ова шпагетиве...па викам ај и јас да пробам. Само немав ни шпагети, ни пластелин, ни стиропор дома. Па вака се снајдов
    20180511_143213.jpg
    Инаку големиот ги намести за три секунди и стана. А малава уште игра, се занесе ептен.
     
    На TutiFuti, kikin, Girl-Rabbit и 10 други им се допаѓа ова.
  5. VedaG10

    VedaG10 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.591
    Пол:
    Женски
    Инспирирана од вас тука . Немав шпагети па прочачкав на интернет и најдов некоја игрица. Вечер ке пробаме со шпагети .
    Прво цевките ги растури.Нестрплив беше што ке се прави со нив. Па ги стававме во шишенцево . 20180511_151434.jpg

    Па потоа ги стававме назад во зделава
    20180511_151515.jpg

    Кога му здосади ги расфрла насекаде :rofl:

    Па ми текна и вака со големи цевки да ги става во кутија. Повеке се заигра со ова
    20180511_151758.jpg
     
    На kikin, Girl-Rabbit, referentka и 6 други им се допаѓа ова.
  6. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.914
    Допаѓања:
    135.479
    Пол:
    Женски
    Ова со шпагетите и цевките мора да се проба. Ве читам и ме фаќа грижа на совест, многу малку имам време да си играм со децава :( . Сега пак доаѓам дома јадеме и надвор, дома играње скоро ич ама пак се изиграни надвор тоа ме теши
     
    На kikin, referentka и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  7. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    И ние сме слично. Значи доагам од работа, јадеме и околу 6 надвор до стемнување. Пред зграда има многу деца и ептен му е убаво, сам бара да одиме. Со активности имаме многу намалено, ама ако, најважно е истрчан и исполнет му е денот.
     
    На kikin му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.584
    20180512_082121.jpg

    За деца кои учат бои. Стапчуња во бои и ги ставаме по боја во различни чаши. Ги има во Рамки околу 50 денари. Уште меша бои ама ги разликува.
     

    Прикачени фајлови:

    На kikin, Bozica1980, referentka и 5 други им се допаѓа ова.
  9. VedaG10

    VedaG10 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.591
    Пол:
    Женски
    И ние откако стопли сме на улица исто .А играчките стојат не пипнати. Само топка е интересна периодов .
    Пробав со игриве вчера додека се прибере мм од работа и дојде време за шетање. Еве и сабајле додека доручкуваше редеше цевки во кутија:rofl:
    Добри се за идеја кога ке биде поладно .Сепак истрчано дете надвор е најубаво за спиење . :clap:
     
    На M&M и NarCis@ им се допаѓа ова.
  10. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Super idei! Taman ke prasav za koja vozrast e najpogodna igrava so spagetite, gledam @VedaG10 veke napravila za vrsnikot nas. :)
    I nie slabo igrame igri za koncentracija i fina motorika, sum probala ama ne mu zadrzuvaat vnimanie ic, celo vreme e po nadvor, doma samo za jadenje i spienje. Navecer taka saka da slozuva slozuvalki i da razlistuva knigi, ucime predmeti pokazuvajki vo slikovnici i toa e se.
    Sakav da prasam i boite od prilika na koja vozrast pocnuvaat da gi razlikuvaat?
     
    На VedaG10 и NarCis@ им се допаѓа ова.
  11. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.514
    Пол:
    Женски
    Ќерка ми од сабајле станува, рано станува, накај седум, па два саати се занимаваме, најчесто црта и бои, се шлака со нешто, доручкува, па шетаме надвор. Запива накај 12, станува накај два или три, руча, па одиме во двор, таму си игра дали со земја, правиме од оние балонлињата, топка шутираме, потоа одиме на лулашки, ако е поладно до игротека некоја, се прибираме дома, читаме нешто или играме нешто, животните и се интересни во последно време, па и со нив се занимаваме и си легнува. Цртани гледа кога готвам претежно, иако и тогаш се занимава со нешто.
    Бои стриктно не ја учам, и онака сегде ги има, па додека играме со нешто она ги кажува смешани најчесто и јас и кажувам која е која.

    [​IMG]

    Сетов од локо кроко сакав да го пофалам, саат ипол си играше, што не се случило до сега со ништо. Има и за боење, лепење, има за фина моторика да боцка на тортата овошја, ептен е интересно. Се изнајадовме торта. :D
    Она и цела торта ја боеше, па ја миев некако после за пак да може да ја бои. Над три години пишува веројатно поради ситните делови, мора надзор.
    @Lolipop23 од 18 месеци негде почнуваат да разликуваат бои.
     
    На referentka, alana, Ava.84 и 4 други им се допаѓа ова.
  12. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    Мојава на 2 и пол години научи да ги именува за една недела- најпрво црвена, а после останатите сина, жолта, зелена, портокалова, виолетова, розова и бела. Кафеава и црна потешко ѝ одеа да ги запамти :lol: А низ игри да ги препознава, мислам на сортирање бои, ваљда некој месец порано, ама точно колку, не се сеќавам. И тоа само црвена, жолта и сина.
    Инаку, увидов дека кај неа не треба форсирање, боите и броевите ги научи брзо и сама покажа интерес, ама ете за букви сѐ уште не сака. Пробувам одвреме-навреме, ама одма на друго се пренасочува.
    А што се однесува за излегувањето, јас ич не се секирам. Цела зима беа затворени кутри деца ради маглите, сега летово пак ќе бидат донекаде, ради жештините, повеќе сакам да се истрча надвор. Ма и да се извалка, да се изводени, лом да се направи :D После во најжешкото пак ќе се занимаваме со игри по дома.
     
    На referentka, VedaG10 и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  13. VedaG10

    VedaG10 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.591
    Пол:
    Женски
    Јас уште не сум му дала на моево сложувалки се мислам мал е . Ова со цевкиве едвај 10-15 минути издржува и толку . Нова игра има, фрлање предмети од тераса доле|( .Комшиката знае дека се наши ги собира и ги става пред врата да си ги земеме :rofl:
     
    На M&M и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  14. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Imame od Jumbo so zivotni, ednata e nacrtana ozdola i taa ja mesti uste pred godinkata.
    Ostanatite normalno ne moze da gi slozi, ama jas mu gi baram (pr. daj go kuceto, ili, daj ja opaskata na maceto...) i toj mi podava jas gi redam i mu velam bravo. :)
     
    На kikin и VedaG10 им се допаѓа ова.
  15. VedaG10

    VedaG10 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.591
    Пол:
    Женски
    Баш ке купам и ке пробам . ;)
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.434
    Допаѓања:
    65.478
    Пол:
    Женски
    20180512_120134.jpg
    Пробавме и ние ама одма ги извади шпагетите и ги скрши. За 2 секунди. :|
     
    На galapce, TutiFuti, M&M и 6 други им се допаѓа ова.
  17. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.248
    Допаѓања:
    7.977
    Пол:
    Женски
    Haha isto i nie, pocna da gi grize mislese solenki se :D
     
    На NarCis@ и SofiMar_ им се допаѓа ова.
  18. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    од вчера ја гледам занимацијата и си велам што ско ставам шпагети кога знам ќе плаче зашто нема да му дам да ги јаде :rofl: кај нас тоа обавезно завршува во уста .
     
    На Среќичка и NarCis@ им се допаѓа ова.
  19. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.511
    Допаѓања:
    32.644
    Пол:
    Женски
    Ние одма ја пробавме играта со цевки и шпагети на пластелин.Ама пластелинот и беше поинтересен:D После пак ја седнав ги редеше цевките баајгити концентрирана не скрши ниту една . Па после сите ги скрши и пластелинот заврши на тепих :lol: Добра игра(y)
     
    На TarantulaA, NarCis@ и danichap им се допаѓа ова.
  20. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.998
    Допаѓања:
    279.349
    Занимации за надвор и дома.
    9EEB3905-2FAD-4590-868E-2C8B0A14D1FA.jpeg
    Oна влече од едната а јас од другата страна, го вртиме воздушно, го ставам на земја и чекориме права или искривена линија по него...
    56C502BC-D767-48E0-9EB9-A6F88D1E832B.jpeg
    Кругови може и на цимент да се нацртаат и да скака од еден во друг.
    Нај хит ни е онаа коцкарскара игра на камен мост што ја играат:rofl:
    Кријам човече под предмет/кутиче и ги вртам/мешам со друг предмет/кутиче, за да открие под кое е човечето.
     
    На galapce, TutiFuti, M&M и 7 други им се допаѓа ова.