1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Занимации и игри за развој кај деца од 1 до 3 години

Дискусија во 'Дете' започната од J.Ivanoska, 13 април 2012.

  1. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    Пробај со стапчиња за ражничи и подебели цевки. Ако ги става и стапчињата, значи му се јадат ражничи :D
    @danichap супер се идеите за надвор. Мм зимата залепи креп трака на паркет, па по тоа одеше, а колку поедноставно ќе беше со јаже (facepalm) И лајк за играта од камени :rofl: Ќе ја пробам со мојава, иако знам како ќе заврши. Со плачки :!:
     
    На gjoker4e, LiliBoz, VedaG10 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    И ние цртаме во двор со креди, и имам нацртано кругови, бројки во нив и во последниот името, демек таму да стигне и во куќичка, избегала од лавот. :D
    За криењето како помала го игравме, треба пак да го пробам сега кога повеќе разбира поинтересно ќе и биде.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  3. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.726
    Пол:
    Женски
    :rofl: вика му се јадат бе :rofl: а увијач коа ќе му се јаде како да знам? :rofl:
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  4. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    Ќе почне да става во пластелинот кашкавал и ќе витка во фолија :rofl: Ако детето си е по јадење, ич не му требаат вакви игри. Почни да го запознаваш со кујнскиот прибор и нивната намена ^_^
     
  5. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.726
    Пол:
    Женски
    сега спие и кога ќе стане оди се качува на столче седнува и вика ам ам ам :D Иначе да не сум оф топик ептен си играше порано со кујнски прибор како кутлача цедалка тенџериња.. веќе не се интересни.
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  6. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    Еве игри, вежби и помош истовремено, со примеси на неред :wasntme: Кога месиш кифли на пр., дај му да мачка јајце врз кифлите и да наросува сусам, или други семиња. Кај нас месење без тоа не поминува :D И заедно да месите, се разбира.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  7. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.726
    Пол:
    Женски
    му дадов тесто во раце. шанса нема хахаха. Се буни ги испрљал рацете хахахахах. неќе он на готово само да седне да јаде. гурман на татко му хахахахаха
    иначе со внука ми редовно колачи со модли правевме кога беше мала. Ако немаш пробано (fingers)
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  8. VedaG10

    VedaG10 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.591
    Пол:
    Женски
    Јас така на мојот му давам да наросува цимет и кокос за доручек . Нешто во тањир нешто на под ...:rofl: Кога му правам макарони обавезно сам го остававам да јаде . Јас сум од тие мајки кои даваат дете да се прави бербат :rofl: Поготово пред бањање .
    Од јамбо имам купено бои за раце . И често му давам да 'црта'.Шлака по хранилка ,на листови ... излегува некој цртеж на крај :rofl:
    Во план ми е да го оставам со нозе да бои но кога ке е потопло .
    Ова со тесто ке го пробам некој ден 8)
     
    На M&M, Lolipop23 и NarCis@ им се допаѓа ова.
  9. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    Јас уште малку и селам дете на тераса :D Испланирани ми се сите највалкани игри за таму, а вака мм само ме кара. Насекаде има ориз, грав, залепен пластелин, бои на ѕидовите :worried: Инаку и мојава беше многу прљаво дете, ама после втората година, капка вода почна да не поднесува. Хиперсензитивноста си го направи своето.
    Ни препорачаа некои игри, и наредно во план е играње со пена за бричење, и ако најдам некаде од тие украсните лигави топчиња што служат за декорација во цвеќарниците. Бтв, ако знае некој каде може да се најдат, нека ми пише, или некоја замена за нив. Имаше на времето едни лигави топки мислам што ги лепевме на прозори.
     
    На VedaG10 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.434
    Допаѓања:
    65.475
    Пол:
    Женски
    @LiliBoz Колку месеци има твоето? Мојата е скоро 19 и уште пика се' во уста ( освен јадење ) . Не знам до кога ке ни трае таа фаза. (facepalm)
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  11. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.726
    Пол:
    Женски
    19+ . А храна почна сам да став во уста откако виде посебна салама и не сакав да му дадам па сам си зема (facepalm)
     
    На NarCis@ и SofiMar_ им се допаѓа ова.
  12. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    Исто сме играле и ние со чашки, како плусеви ги редевме, може квадрати да редите, триаголници или нацртани линии на хартија во разни бои и да ги поклопува со стапчињата.
    Ме бендиса.
    Бои и форми можеш од година и пол да покажуваш и да учиш. Мојава околу 2 г почна да ги кажува,ко прозборе. Броеви после 2г.
    И во дланки е интересно да и криеш паричка, да погоди дали е во лева или десна.
    Горе долу слични ни се игриве...и ние се тргаме со фајќалките за жешко од кујна :rofl: и ги вртиме. Е ова со права и крива линија го немаме пробано. Не ми текнало јажето да го извадам. Некоја врвца и ставам како линија на тепих и ја прескокнуваме на 3....1,2,3..скокај...од последна скала да скокниме. Надвор кога сме на игралиште за кошарка или фудбал ги прескокнуваме линиите обавезно. И ова со круговите ќе го пробаме. Убаво е и шишиња да наредиш на растојание да ги поминувате цик цак (немаме и ние уште пробано)....полигон игри во главно за надвор се супер.
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. VedaG10

    VedaG10 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.591
    Пол:
    Женски
    Каква е таа игра со пена за бричење ?
     
  14. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.994
    Допаѓања:
    279.279
    @alana ние вакви редиме ( како жолтото и портокаловото)
    A4B000D5-A810-4CDC-95FB-09330A3F7FBF.jpeg
    Имаме 12 парчиња во разни бои и ги сортира, за коцкарската игра, или ги носи натаму наваму. Цик цаков ќе се обидеме и ние, не ми текнало.
    @VedaG10 мислам дека е играта во када, ама она подобро ќе каже.
     
    На irenna и VedaG10 им се допаѓа ова.
  15. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    Ништо посебно, да црта на огледало со неа и да се размачкува самата, ќе оставам на нејзината имагинација :)
     
  16. VedaG10

    VedaG10 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.591
    Пол:
    Женски
    Интересно ми звучи :) прва сум за да растураме по дома :rofl: мм срцев удар ке добие :rofl:
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.227
    Допаѓања:
    124.339
    20180513_200750.jpg

    Стапчињата од претходниот пост употребени на друг начин. Ја издупчив кутијата со нож и редевме во дупчињата.
     
    На kikin, Lolipop23, irena.1 и 3 други им се допаѓа ова.
  18. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    Супер ти се овие конусчињава баш за таа намена. Чувај ги и за понатаму кога ќе пораснат и научат точак и ролери или повисоки за тогаш :).
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Ние играта со шпагетите не ја пробавме, ама затоа синоќа со пената беше супер забавно. (fingers)
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  20. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    Отиде цело шише или остана за уште едно играње? Да знам да барам акции низ маркетиве :lol:
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.