1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Занимации и игри за развој кај деца од 1 до 3 години

Дискусија во 'Дете' започната од J.Ivanoska, 13 април 2012.

  1. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    20190501_194526.jpg
    Ова се дел од нив, повеќето се купени од Џамбо, почнав да му купувам од 1 година, прво тие со сликички, фармата, овошјето, превозните средства... Потоа оние малите со животни од повеќе делови, потоа бројките и буквите. Тие од Клементони му ги купив одамна, ама околу 2 години почна да ги сложува. Слончето и сличните на него не знае уште, потешки се, тие се за 3+.
    Корисни се, освен што ќе научат да ги сложуваат, учат и поими, броеви, букви, форми и бои.
    За оние вистинските пазли како слика од повеќе делови мислам дека уште е мал и нив после 3 години ќе ги пробаме.
     
    На Babushka, kikin, joy1 и 5 други им се допаѓа ова.
  2. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram mnogu loli, potpilno istite gi imame drvenite, i veke napamet gi znae, a od kade gi kupi tie od Klementoni da zemam i jas
    Inaku na nas hit za Sega ni se ovie, za Sega stignav me do 8 slikicki, sekoj den i zgolemuvam po Edna za da ne i stane konfuzno od ednas. IMG_20190501_201453.jpg
     
    На Santaa, 24.07, Lolipop23 и 3 други им се допаѓа ова.
  3. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.713
    Допаѓања:
    122.018
    Од каде се овие? Баш интересни
     
    На Среќичка му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    @eli25 Od Edna knizara vo biser, neznam kako se vika, no imase dosta interesni raboti, i ne mnogu skapi, konkretno ovie gi zedov za 150 denari
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    И на синко му се здосадени веќе одамна, ги кревам па по одреден период ќе ги извадам ама ќе ги состави по еднаш и толку.
    Овие од Клементони ги зедов од Бугарија од Метро, ама ми излегоа на ФБ скоро, ќе се потрудам да ги најдам од која страна беа.
    И вашите многу интересни, ќе ја пратам сестра ми да ги купи.
     
    На Aw-aw му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    @Lolipop23 gi imame i ovie slagalki so formi, iako formite treba da se znaat posle 3 godini, mojta mnogu brzo gi nauci, razlikuva i boi, pa ova slagalki so formite planiram pidocna da ja iskoristam i za usovrsuvanje na grafomotorika. Sega za Sega e slaba so grafomotorika, samo ckrta po listot, necrta opredelen krug ili horizontalni i vertikalni linii. Za toa se konsultirav so defektologot i mi kaza da ne ja forsiram za grafomotorika. Koga ke pocne da boe opredelen predmet precizno ke gi iskoristam figurite i boite za vezba so boenje, so koja mnogu dobro se razbiva motorikata, koordinacija oko raka, i k9gnicijata kaj deteto. Neznam do kaj ste so grafomotorika, ako veke boe tocni predmet t. E. Ako necrta samo Moze da probate.
    @eli25 vidi i ti, iako tvoeto e uste malo za ova, da go imas vo predvid FB_IMG_1556787275542.jpg IMG_20190502_104847.jpg
     
    На Ava.84, Lolipop23, eli25 и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Имаме и со форми, основните одамна ги научи.
    Во графомоторика е ептен слаб. Нема интерес воопшто. Чкрта по листот и тоа кратко. Со фломастерите си игра, ги реди по бои, ги отвара и затвора, а никако да земе да црта, понекогаш само ќе си ги ишара рацете и нозете. :lol:
    Со водени бои пробавме исто неуспешно. Не го форсирам, ќе се заинтересира можеби понатака...
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.822
    Пол:
    Женски
    Мали се, немаат интерес до кај две, две и пол години, а некои деца и до три години не покажуваат интерес за цртање и боење. Големиов покажа интерес со три полни, ама кога го фати моливот, од рака не го испуштил. Малово не се интересира за цртање, ама со коцки и сложувалки ептен ракува. Особено со Лего Класик, не Лего Дупло што се поголеми.
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Проблемот е што не го држи место да седи и да црта/бои. Ќе наместиме сè, ќе седне на столчето и за 2 минути станува и ме остава јас сама да бојам. :lol:
    Дефинитивно не му е периодот за тоа. Сега пак откако се стопли од утро до стемнување е надвор.
    Коцки немаме купено сè уште, мислев мал е и за тоа.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  10. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.986
    Допаѓања:
    279.081
    На опаковките пишуваше од 1.5-2 год. па и јас тогаш набавив, но не ги опулуваше. НА три веќе убаво си играше со нив. Претпоставувам индивидуално е, до детето.
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    За коцките ли Дани или за прибор за цртање/боење?
     
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.822
    Пол:
    Женски
    Коцки моиве сакаа уште пред втората година. Ама на почеток со големи коцки секако, прво меките на Клементони, после купивме едни од Џамбо пакувани во автобус, две играчки во едно. Ова за големиот кога беше мал, уште си играат со истите коцки, а еве 6 години има. Е сега, Лего на големиов почнавме да му купуваме накај четвртата година, а малово ги сака нив покрај брат му. Инаку не верувам дека ќе му купевме уште сега. А за цртање и боење не покажува интерес иако има пример.
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.986
    Допаѓања:
    279.081
    Коцките.
    Приборот може немаат талент ама имаат голем мерак :tmi:.
    Средново е две и пробува со четката да бои, ја имитира големата, иако кај нејзе концентрацијата е далеку послаба.
    Кај нас проблемот е вечито сака се што сака или прави големата, па иако ќе ги седнам на исти масички, исти четки, исти бои, исти блокчиња...пак оди кај големата и се бута нејзините да ги зеде:tmi:.

    Они почнаа со бои за раце. Седнував на мушама, влажни до нас, и со раце да прават отпечатоци, Потоа со едни како сунѓерчиња, на крај дојде фазата со четки. Некогаш со водени, да брцаат паралелно во вода па на бојата, но најчесто веќе со готови мешани бои.

    Некогаш им давам да бојат од стиропол фигури, пластични јајца,сечени фигури, фигури на блокчето и обавезно да се закачат на видно место кога се готови.
    НЕ знам колкав беше точно малиот. Дали лепење би било за него. Кај мене средново, две што е, малку по малку покажува интерес и за тоа. НА сечени фигури лепат копчиња, парчиња хартија како облека, цртаат/лепат очи.
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Ќе земам тогаш и јас коцки во скоро време. Лего секако не, тоа што велиш за после 4 години, ќе гледам за почеток некои поедноставни, читај поефтини. :wasntme:
    Твоите се ептен креативни, ги гледам на сликите во темата што ги постираш, како и според работите што им ги купуваш. Како си седат убаво и си цртаат, браво за нив. :clap:
    Мојот така повеќе со пластелинот ќе си заигра, лепење пробавме еднаш со ориз (идеја од Ана во нашите изработки), ама сè заврши на земја, јас лепам, тој одлепува. ]:)
    Ќе пробувам секако на одреден временски период, ќе понудувам зашто менуваат интереси со растењето.
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Прашање за @danichap хаха моето дете е 18 месеци.
    Колку време од прилика да посветам за едукативни игри? Т. Е ги реди тие како обрачи што се, има и уште едни на Чико, ги реди па после става форми во нив. Потоа имаме животни и ги кажува кои се и некои како прават. Но тоа го прави за максимум 10минути. И после сака да игра со се што не е за него. Купив дрвени играчки со форми ама на нив пишува 36+
    Според тебе кои се најдобри игри за оваа возраст?
    Исто отвора, затвора шишиња и некои работи со мали капачиња пример гелчето за заби што му е. Ставаме цевчиња во шише и сл. Мислев формите што му ги купив дрвени да ги учи ама си викам да не го форсирам за џабе. :)
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.713
    Допаѓања:
    122.018
    Моево е 20+ , тие дрвените табли со форми ги сака. Имаме со овошје,животни,форми (триаглоник,круг...) . Ги зема едно по едно, ги кажува па пак ги враќа(само неможе да ги погоди скроз). Прстени,животни и коцки имате веќе.
    Вози колички доста . Шкрта на табла (ова малку го држи)
    Става парички во каса.
    Му имам купено книги,ги листа ,разгледува,си кажува.
    Фрла топки (големи,мали,секакви)
    И овие картичките од просветно ги обожава , си ги кажува(сака ние да го испрашуваме) :)
    IMG_2810.JPG

    И коцкава со форми ( почнува по малку да ги капира :))
    IMG_2811.JPG

    Нека дополни и Дани.
    Ова го држи цел ден, од секое по малку и прошол денот :)
     
    На Babushka, Ano, Среќичка и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Ејјј најфала.. Картички имаме од некоја друга фирма беа, некои ги кажува ама сака да ги држи и ги витка. Коцката од каде? Му ја донесоа книгата од Просветно со азбуката и знае со неа да се заигра.
    Имаме како табла ама поинтересно му е да ја крши кредата
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.713
    Допаѓања:
    122.018
    Коцката е поклон (знам само дека е од бисер).
    Ама имам купено дрвена од книжари сигурно ги има разгледај ...
     
    На Среќичка му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.724
    Допаѓања:
    39.841
    Пол:
    Женски
    Не ти е страв да не лапне некоја:worried:

    Инаку синко тие животни и колички на дрвена табла ги игра прилично. Така научи од лав до нилски коњ да каже.
    Има едни коцки и нив сака да ги сложува (4големи како сложувалка).
    На маса за јадење обавезно сме со боички, пенкала. Сега му купив од шаблоните за цртање и хит се. Има со колички и животни. Ама јас да му цртам. А и рачињата многу се радува кога му ги цртам на лист:D
    Има и табла пиши бриши и со неа доста се заигрува.
    А нај хит му е дрвената пруга од икеа со вовчиња (гони(вагони) како што ги вика). Сака да ги реди и да ги турка Ќе правиме дополна здравје на наредно одење.
     
    На eli25 и kukla21 им се допаѓа ова.
  20. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.713
    Допаѓања:
    122.018
    Не става он во уста, ама секако некој има до него да внимав. Инаку е мн добра вежба за фината моторика.