1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Занимации и игри за развој кај деца од 1 до 3 години

Дискусија во 'Дете' започната од J.Ivanoska, 13 април 2012.

  1. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.230
    Допаѓања:
    7.952
    Пол:
    Женски
    Nie sme 14 meseci, neznam eve mali li sme za vakvi igri? On sega e vo faza na prooduvanje pa samo toa go interesira, se drzi za predmeti i odi , a najveke saka da go drzis za raka i da odi taka mu e strav uste sam.
    Eve nekoj neka mi dade ideja, predlog za nekoja edukatvna igra ili igracka....
     
  2. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.981
    Допаѓања:
    279.013
    Од просветно дело имав купено од музичките книги. Таа возраст започнуваат да покажуваат интерес за звуците кои ги испуштаат животните, имаше една и за првите зборови, со букви...

    Овие беа исто интересни кај нас. Не дека рачунаше со второво, ама ги мрдаше лево-десно кругчињата.
    Bildschirmfoto 2017-10-06 um 23.45.39.png
    Bildschirmfoto 2017-10-06 um 23.49.24.png
     
    На SofiMar_, Selest, MissDior и 4 други им се допаѓа ова.
  3. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.623
    Моето има 15+ месеци... Со играчки никако не се заигрува, сум пробала со скоро сѐ... И количиња, сликовници,коцки, такви што се со форми да погодува....Додуша тој не ни седнува па да речеш игра нешто...
    Интересно му е сега да пафта со предмети в раце и така да парадира низ соба, знае во кујна да отвори фиока и да си ги земе силиконските модли и да игра со нив (facepalm)
    И со зборувањето слабо, нема интерес... Се обидувам да го учам секој ден по нешто, ама без некој голем напредок...Знае неколку зборчиња, ама малку... Или малку се трудам, или премногу очекувам :worried:
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  4. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.230
    Допаѓања:
    7.952
    Пол:
    Женски
    Da vo pravo si za zvucite od zivotni, dodusa samo lae haha, koga ke go prasas kako pravi kuceto vika av av, koga ke vidi kuce na ulica isto av av vika. Ete vcera nadvor imase edno malo mace i ni se pletkase vo noze i mjaukase a toj mu lae haha, mu vikam toa e mace pravi mjau mjau toj pak av av :worried:
    Vakvo so topcinja bas sakav da mu kupam ama se predomislov si rekov da ne izvadi nekako nekoe pa da go lapne, ama ke probame bas ke mu zemam. I abakusov e dobra idea.
     
  5. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.425
    Пол:
    Женски
    И ние сме 14 месеци.Имаме еден куп камиончиња колички и обожава да ги вози или да ги преврти наопаку и да им ги врти тркалата,по цел ден слушам брм брм.Го врти воланот на проодувалката се вози на неа кога го буткам ги крева ноџињата.Ги товари со ситни играчки им става во празните делчиња.Сака на отворено шише да му го стави капачето и успева.Сака да се криеме околу игралната и да правиме ѕе,исто така и кога сме во спална сака да седиме под ќебе и си го трга па пак го враќа.Ги отвара шкафчињата и наоѓа едни ситни дупчиња па таму става едни метални стапчиња.Често ме караат дома дека премногу му дозволувам ама јас тоа го сфаќам како осознавање на нови работи развивање на фантазијата имагинација и слично.Детето мора да истражува.Тазе е прооден неполна недела па сака да си види отвори се.Фрижидер шпорет се е отворено и проверено.Најново му е да ја затвара вратата да си седи на прагот си ги клацка нозете и се лепи на стаклото нормално ние да сме од другата страна бидејќи сега е недокажлив мисли се може.Знам дека и можеби е опасно ова ете на пример пробав да го тргнам со убаво да го занимавам со сосема други работи па ајде и на сила го тргнав почна да си ја мава главата во вратата и го оставив.Сака да ги проучи скалите како да ги искачи три скали се ама за него се тешки.Во глобала не го напнувам ниту замарам особено,мислам дека е премногу мал за некои други игри.Најново му е ако неможе нешто да направи ми ја зема рраката и ми покажува што сака на пр да му отворам шишето.Ако на таа возраст играте некои други игри слободно кажувајте дека ние сме фул енергија па мораме некако да ја трошиме.
     
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
  6. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам им ги оставате на дофат играчките на децата од типот на пластелин и сите додатоци за пластелинот, мрсни бои, блокови, книги, стикери, сложувалки, дрвени табли, коцки и слични. Зошто ве прочитав му ги давам, му ги спуштам, вадам. Кај мене стојат на дофат. Што сака си зема. Што ке земе јас се вклучувам. Некогаш го оставам и сам да листа, да меси пластелин, да реди. Цел ден ги врти сите работи и се ке помине. Што знам, можеби затоа ми е хаос низ дневна.:?: сега ме замисливте дали исправно постапувам.
    @M&M мојов ги научи боите од клипчињата на ју туб учиме бои на англиски. Конкретно за боите има една песничка од Дејв анд Ева оди нешто од типот црвена, тракторот е црвен, жолта, сонцето е жолто. Во исто време ние играме низ соба т.е покажуваме предмети со таа боја. И тепихот ни е со коцки во разни бои @mariz ист како вашиот. Па имаме игра застани на црвено, на жолто, на зелено....и сите мора да си најдеме таква боја. На почетокот ги кажуваше на англиски, сега гледам се прешалтал на мак. ги кажува. Гледам дека некоја разлика во разликување на боите тоа не му прави.
     
    На snegulkata, Annath, augustd и 2 други им се допаѓа ова.
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.670
    Допаѓања:
    72.567
    Пол:
    Женски
    Ке почне одеднаш...:) Имаме внуче кое е 40 дена помало од синко и не збореше ич ич до кај 2год, а мојов одамна почна по некое зборче... не сум го видела 2,3м внучево... одиме кај нив, цели реченици кажува и дури поубаво зборува од мојов :)
     
    На simonka93 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.981
    Допаѓања:
    279.013
    Мислам дека секој од нас се прилагодува кон сопственото дете.
    Јас споменав дека малата нема ништо на дофат или на видик бидејќи имаше тешкотии да се фокусира на една единствена играчка и да ја задржи подолго концентрацијата на истата.
    Што не значи дека друго детенце има таков карактер.
    Штом овој начин е успешен и малиот си играе активно со играчките, сеедно по чија иницијатива, зошто не би бил правилен.
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Ист беше мојот со зборувањето. Јас голем напредок видов кога заоде во градинка на 22 месеци. И за кратко време се пушти и секој ден има се поголем напредок. Сега се што сме, збореле,учеле и играле само вади зборчиња. Дури некои работи и книги кои ни се подзаборавени и не ги играме сега, отвара и кажува кое што е.
     
    На simonka93 и danichap им се допаѓа ова.
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.670
    Допаѓања:
    72.567
    Пол:
    Женски
  11. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.897
    Допаѓања:
    135.118
    Пол:
    Женски
    Ги гледа и она, најмногу гледа баш такви за учење на бои и тоа по нејзина желба ама уште неможе да направи разлика, може не е спрема уште како и да е ќе ги научи.
    Нас ни се играчките горе долу на дофат, ги кревав порано поситните играчки да не може да ги земе ама веќе не бидејќи внимава и не става во уста. Сега баш многу сака со малите лего човечиња од брат и да игра.
    Пластелинот го кревам па и вадам кога бара ама гледам да не и е на дофат го лепи низ цела куќа лом ми прави :)
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    Мојата е три ипол години и досега доста самостојна во игрите. Знае да се заигра сама во детска и да ја нема по цел час. Голем фантазер е и знае да си измисли игра.
    Минавме фаза игра со коцки, редење прстени по големина, распознавање фигури и бои ( триаголник, круг, срце, боите ги знае од поодамна на македонски и англиски), редење едноставни слагалици со мене и потоа сама, сликовници (музички и обични) , цртање, боење и пластелин само со мене оти сама не сака, игри на улоги (мајка, докторка, учителка, продавачка)...
    Некои од овие игри сеуште ги игра но некои и се здосадени (сложувалки, коцки) па воопшто не и текнува на нив.

    Во последно време си пушта песни на таблетот и пее ( знае многу песнички од градинка и тие Во светот на бајките, Ех тој Тоше, Чадорче а прави обиди да пее и на англиски и тогаш е најсмешна).
    Раскажуваме заедно приказни некогаш и по слики ама со моја помош, цртење и боење сеуште сама си играм а она ретко обид да направи... Летото играше и со песок надвор сега веќе не.
    Сака да се вклучува и во домашни работи усисување, готвење ама не баш секогаш и дозволувам.
    Инаку љубител е на машки играчки колички, пиштоли, спајдермен па често е во тој филм влезена.
    Воглавном се занимава а богами и нас не занимава со нејзините игри, преку игра учи и развива фантазија.
    Инаку и во група со деца супер игра ако се поголемки, додека малите ги манипулира и не им дава играчки па морам јас да се вмешувам. Уствари како ќе ја прифати , некогаш и со мали игра супер и најчесто она е водач во играта.
     
    На tina-63, victoria и M&M им се допаѓа ова.
  13. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    Почесто само зборување за бои...за се прашувај ја каква боја е и ќе научи. Нас плавата порано ни беше омилена, сега сива...само ја сивосува :rofl:. Интересно на мојава моментално и е да вади слики од албуми..цела куќа ми е со слики и да читаме приказни...и ме тера глупости да правам, мамо скокај, мамо лази, најмногу сакам кога ќе ми рече мамо спијај и го зема нејзиното кебе легнува до мене и се покриваме и се гушкаме, нижи ѓердани еден за неа и еден за мене....со коцки уште слабо иако ги бара, ама ме тера мене да редам. Во последно време слабо играме...треба да обрнам внимание малку повеќе...таков ми е и мене периодов..мотивација ич, инспирација исто. Битно за танцување е прва....ја обожава oddbods gangnam style.И сака многу да пее...сама си измислува песни...ми ја зела четката за фенирање како микрофон и служи.
     
    На tina-63, augustd, snegulkata и 2 други им се допаѓа ова.
  14. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Ви изгледа ли играчкава како добра занимација или не. Од едната страна се пишува со креда, од другата со маркер и се лепат магнетните делчиња, со нив се прават разни фигури. Screenshot_20171014-163336.png IMG_20171014_163447_163.JPG
     
    На azelea, Mayyya, M&M и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.230
    Допаѓања:
    7.952
    Пол:
    Женски
    Eej ajde prati link da si poracam
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.399
    Пол:
    Женски
    зошто од али ја порачувате?
    истата ја има во бубамара
    побарајте ги на фб,450 ден е
     
    На M&M и TheSecret им се допаѓа ова.
  17. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.230
    Допаѓања:
    7.952
    Пол:
    Женски
    Eee super neznaev

    Nemozam na fb da najdam, mi dava nekoja igroteka bubamara
     
    Последна измена од модератор: 14 октомври 2017
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.399
    Пол:
    Женски
    На TheSecret му/ѝ се допаѓа ова.
  19. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Знам знам, се двоумев од каде и дали воопшто да нарачам.
    Ме нервираат групер, во последно време се што купив е крш. Купив апарат за јуфки, за никаде, крив, не работи. Купив сушара за алушта, фалеа делчиња. Купив купон за чистење на клима, со недели се јавував да дојдат и не дојдоа. Срека па не прават проблем, секој пат пари ми вракаат.
    @TheSecret немам сеуште нарачано. Ја гледав на групер, па проверив и на али, многу ја има.
    Само не сум се одлучила дали воопшто ке ја игра.

    @TheSecret еве ја на групер
    Screenshot_20171014-170919.png
     
    Последна измена од модератор: 14 октомври 2017
    На M&M и TheSecret им се допаѓа ова.
  20. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Кога ве читам со се што си играат децата,се дивам.
    2 години и 6 месеци,не можам нит пладтелин да дадам нит креди,па дури и боичките ги става во уста.
    За ситни делчиња да не зборам.
    Сите ирачки му е мерак да ги удира од земја,а за друго не ги ни приметува.:(
    Сака да си игра со она јас што работам низ дома.
    Миксер,соковник,нутриБуле :(:D
    Не е виновно детето.
    Со се ова пробував да му скренам внимание за да јаде.
     
    На alana, *Лорена*, azelea и 2 други им се допаѓа ова.