1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Записник

Дискусија во 'Правни совети' започната од Borchee94, 3 март 2016.

 1. Borchee94

  Borchee94 Нов член

  Се зачлени на:
  3 март 2016
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Ве молам за помош..не знам каде би можел да ја ставам оваа тема,се одлучив тука.Вчера вечерта бев излезен со девојче со колата,ја паркирав во една ширинка арно ама колата ми е без таблички,по некои 10минути дојде полиција не повикаа двата да излезиме од кола,побараа лични карти не носевме и ни рекоја да кажиме ние му кажавме,податоците ни ги пишаа само на обичен бел лист и ништо друго не ни рекоа и не ни потпишавме нешто? Дали е ова казна или што можи да биди? Дали ке ни стигни дома некаков лист?записник опомена..и за колку време стига..и ме интересира ако стигни што пишува во него? Девојчето се плаши да не му стигни дома да видат нејзините и дали ако стигни ке му пишува дека беше вкола и дека веше со мене? ВЕ МОЛАМ ЗА ПОМОШ:(
   
 2. N0NamE

  N0NamE Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2015
  Пораки:
  698
  Допаѓања:
  2.136
  Пол:
  Машки
  Нешто слично му се деси на другарче чим ви земале податоци ке ве повикаат сигурно во Полиција за да направат записник и да ви изречат казна а и сигурно ке ти ја одземат дозволата на одреден период од 3, 6 или 12 месеци.А во врска со личните карти може да ве казнат нешто ситно и двајцата бидејќи во моментот кога сакале да ве легитимираат не сте ги носеле со вас а тоа е задолжително и секако во записникот ја пушува целата ситуација од почеток до крај.Кај сте биле паркирани моментот кога дошле и ви побарале лични карти а не сте ги носеле со себе како и тоа дека колата била без регистарски таблички е сега да може писмено на адреса да ви дојде дека треба да се појавите во станица или може да ви се јават по телефон доколку сте им дале и број.Вакво нешто слично му се случи на другарче го повикаа во станица да му ја одземат дозволата тоест да му изречат забрана за возење него го казнија 6 месеци забрана и околу 150 евра дека возилото му беше без таблици.Како и да е нема да бидеш ни прв ни последен не му се секирај било прошло памет за друг пат нема од што да се плашиш си направил прекршок ке си платиш и ке внимаваш следен пат.Девојчето ке помине полесно може да ја казнат само за тоа дека не носела лична исправа за друго не би требало а тебе и за едното и за другото само што ем ке платиш казна ем ке останеш некој период без дозвола во меѓу време барај некој човек во Полиција може ке ти помогне да ти ја намалат малце казната.
   
  На Borchee94 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. PogbaPol

  PogbaPol Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  2.511
  Допаѓања:
  10.355
  Пол:
  Машки
  ништо страшно само си вршеле работа и ве запишале во евиденција,ништо страшно. нема да има никаква казна. Ова ти го кажувам зошто татко ми работи во Мвр.
   
  На Borchee94 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. N0NamE

  N0NamE Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2015
  Пораки:
  698
  Допаѓања:
  2.136
  Пол:
  Машки
  Пол а да му завршиш ти работа на дечково да средиш некако чим така за секој случај :D
   
  На Borchee94 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. PogbaPol

  PogbaPol Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  2.511
  Допаѓања:
  10.355
  Пол:
  Машки
  Ајде, секако јас сум корумпиран:D
   
  На Borchee94 и N0NamE им се допаѓа ова.
 6. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.679
  Допаѓања:
  2.930
  Де бре човек, аман.
  Каква казна, какви бакрачи. Те проверувале зошто си им изгледал сомнително без таблици. Мене три пати ме имаат претресувано кога сум возел без таблици.
  Казна девојката нема да плати, ако е веќе работата стигната до таму.
  Казна би платил само за што немаш регистрација. Но казна се пишува на лице место, така да, седи си раат.

  Е сега, и јас имав слична ситуација, но јас возев брзо. Ми зема име и презиме, телефонски број и матичен. Го напиша на бланко лист.
  После месец дена ми се јави, ми се претстави кој е, и ми дојде во продавница и ми удри мал рекет. :D

  Боље рекет него казна.

  Е сега што да ти кажам, очекувај да ти се јави, но ако имаш некоја продавница и си му кажал дека имаш, очекувај и на тебе рекет да ти направат.

  Не дека не е исклучена опцијата дека не може казна да ти лупне....ама...

  Јас мислам дека само поради таблиците ти го направиле ова.

  Но очекувај дека ако ти ја видат колата, пак ќе те сопрат.
   
 7. Borchee94

  Borchee94 Нов член

  Се зачлени на:
  3 март 2016
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Ме интересира што е полициски записник а што опомена и дали знаете што пишува и во едното и во другото?
   
 8. MilaP

  MilaP Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.150
  Допаѓања:
  53.143
  Пол:
  Женски
  Zasuzuvate kazna.Potocno ti.Vozes kola bez tablici,veruvam i nerigistrirana,pri toa nemas vo sebe ni vozacka ni licna karta,sigurno si nemal ni soobrakajna.
  Dokolku policaecot si ja vrsel svojata rabota ti sleduva kazna.
   
  На sugarlips, mssuniquee, crimson и 7 други им се допаѓа ова.
 9. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.679
  Допаѓања:
  2.930
  Многу строго кажано, но точно. :lol:
   
  На sugarlips му/ѝ се допаѓа ова.
 10. N0NamE

  N0NamE Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2015
  Пораки:
  698
  Допаѓања:
  2.136
  Пол:
  Машки
  Ама го утеши човекот сеа ке иде ке се утепа:D
   
  На sugarlips и Ekstaza им се допаѓа ова.
 11. baba_kata

  baba_kata Активен член

  Се зачлени на:
  21 август 2015
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  24
  Пол:
  Женски
  ц.ц.ц готов си борче, сеа апсаана ќе те клаат ако не платиш, ц.ц.ц сирото девојче поред тебе..
   
  На sugarlips му/ѝ се допаѓа ова.
 12. N0NamE

  N0NamE Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2015
  Пораки:
  698
  Допаѓања:
  2.136
  Пол:
  Машки
  Eх луди млади години :D ;)
   
 13. 96kiko96

  96kiko96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2018
  Пораки:
  242
  Допаѓања:
  522
  Пол:
  Машки
  Прашање имам кој знае пошто никад не сум бил у ситуација со полиција уопште во мојот живот па не разбирам.
  Имав сообраќајка не со друга кола туку излетав од пат за да не прегазам куче (да не објаснувам две години детално што и како).
  Направив минимална штета на еден човек со кој што веќе се спогодивме и нема да ме гони суди или како год.
  Полиција беше на лице место и ми правеа алкотест во кој што нормално 0.0 промили ми измерија, е сега на бел лист пишуваше полицаецот што и како и мои лични информации(ваљда е тоа записник) е сега една работа ме интересира пошто ми спомнаа дека тој записник коштал како демек 150 евра, по мене е стварно нереално за 3 реда со пенкало напишани да ми лупнат 150 евра. Арно малку цела кола ми изгоре пепел ми е. Исто напоменаа дека како демек ке бидам повикан на суд заради удесот шо ми се деси, не ми е јасно зошто на суд кога колата беше регистрирана/осигурана имам возачка и немав алкохол во крвта воопшто пошто и онака не пијам алкохол воопшто и со човекот се спогодив за штета меѓу себе да си решиме. Е сега тоа ме интересираше дали на белиот лист со 2 реда напишано е записник и толку многу кошта стварно.