1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Запознавање на фејсбук, да или не?

Дискусија во 'Сингл' започната од Inna15, 28 март 2011.

  1. Nyan-Cat

    Nyan-Cat Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2011
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    12
    НЕ..прво врие од педоберс,а од друга страна никогаш не би си дозволила моите внуци да ме прашаат "И како се запознавте ти и дедо" и јас да им одговорам па знајш внучко на фејсбук,излегувавме на чат :D


    Сепак познавам парови кои се имаат запознато на фб па супер им оди..но секој си има свое мислење :)
     
    На SuperGirl24 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Можеби , под услов да имам претходни познавања околу животот "и делото" на дотичниот кои ми оставиле посебен впечаток.
    Бај д уеј ,не зборувам само за Фејсбук ,општо ,и Мсн и сите тие чуда на денешницава.
    Во друг случај не би сакала ,бидејќи преку монитор секој може да одглуми нешто што не е ,а богами мене ми е и тоа како ступид да ризикувам на тоа поле (замислете ,некој кој претходно се поставил како предмет на општо посакување на состанок излегува дека е главен кретен ,појма нема од манири и сиот тој пакет на вредности и што е најжално - секој негов гест се сведува на псхолошки профил на сексуална напаст ,преетежно од неизживеаност . )

    Се разбира , со развојот на социјалните мрежи се поголем е бројот на парови кои се запознаваат на тој начин ,едноставно на некои им е полесно да стапат во контакт ,меѓутоа јас се држам стриктно до класичниот начин (што не мора да значи дека не може да измами , сепак нештата се далеку поопипливи и поподложни на детална анализа ).

    Едно е тет-а-тет ,друго е монитор-а-монитор :lol: ,лично за мене.


    Патем ,не користам Фејсбук веќе година и половина.
     
  3. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Познавам некои кои се запознале на Фејсбук и сеуште се во врска но јас немам баш добро искуство кога се работи за прв контакт преку Фејсбук.
    Мислам реченици од типот што праеш? колку години си? дали учеш/студираш? дали имаш дечко? ќе може ли да се запознаеме? ми се ептен досадни и излитени.
    За машко да ме привлече треба да знае да направи поубав муабет од тоа.И дури тогаш можам да размислам за излегување со него.
    А да се вратам на темата.Може да кажам дека сум за.И така живееме во време на технологија.
    Иако јас би сакала филмско запознавање од типот "Ќе се сретнете во супермаркет или на некое друго рендом место па ќе си направите два-три реда муабет,ќе си пронајдете заеднички интереси и така натаму и така натаму" :lol: .
     
  4. Lordi

    Lordi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    7
    НЕ,но сега сите мои пријателчиња се запознаени преку фејсбук,па дури и некои од поблиските :D
     
  5. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    фејзбук врска не,и кога бев го врска си пишување дека сум слободна :) , не прифаќам секакви манјаци :D ... со некој што го познавам можам само да пишам два три збора и толку,излегувања,бакнежи,значи на ниту едно машко,нито сопругот,на никое машко нито едно смајли не сум ставила досега :) сепак јас сум против фејзбук врска,НЕ
     
  6. Elenuskaa

    Elenuskaa Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2011
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    2.037
    Здраво повеќе од два месеца на фб контактирам со еден дечко сака да се видиме, да бидеме заедно, но јас сакам прво да се запознаеме подобро, мислам на фб два месеци истиот муабет
    здраво како си
    супер ти
    добро е
    и чао
    тоа е се, ни збор повеќе незнам што да правам дали да му дадам шанса да се видиме чисто онака или?
    му имам кажано дека сакам прво да се запознаеме преку фб а понатам,у и да се видиме а тој само ок и толку... девојки дајте некој совет?
     
    На Bieber-Fever му/ѝ се допаѓа ова.
  7. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    мој совет видете се излезете на кафе..јас така го запознав секогашниот ми дечко со кој сум две години во врска и најдобриот другар преку фб го запознав...ама за врска треба малку поинакви муабети да правите не само како си што сии и толку :)

    Да...јас имам позитивни искуства од фб запознавања..пред две години го запознав дечко ми и уште сме заедно..а пред 5 години најдобриот другар и даље се дружиме :) :) сум запознала мн луѓе но овие два примера ми се онака најпозитивни
     
    На Elenuskaa му/ѝ се допаѓа ова.
  8. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.746

    Па како си сакаш, така направи.
    Ако мислиш дека треба повеќе муабет од здраво и чао да правите, тогаш прашај го нешто, развиете некој муабет, па после тоа оцени дали сакаш да се видиш или не.
    Јас со некого со кој само здраво и како си пишувам, не би излегла.
     
    На Elenuskaa му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Elenuskaa

    Elenuskaa Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2011
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    2.037
    Точно е за врска треба поинаков разговор ама мене ме нервира што он лично не ми вика ништо туку неговите другри, се распрашав брадучеди, познаници за него затоа што не е од мојот град и они ми викат па одете на кафе, или немора кафе една прошетка, ми кажаа дека дчкото е мирен, работи, не излегува многу баш како јас.. али сепак има нешто што не ми штима :?:
     
  10. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    штом неговите другари те викаат тој сигорно зборел со нив за тебе..можи премногу се срами дечкото па затоа ..еден мој пример..имам колега на фах.кога ке ме види едвај чао ке ми каже а на фб со да ти кажам муабети по цели саати..и јас еднаш ко ментална викам абе оти ко ке ме видиш не ми збориш а на фб да :D :D :D и тој вика се страмам мн и вика ајде утре ке одиме на кафе па ке се престрамам па на крајот срамејки се дури и се смувавме :D ..можи и твојот така
     
    На Elenuskaa му/ѝ се допаѓа ова.
  11. natashaaa

    natashaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    5
    Девојки нова сум на форумов и ми треба мала помош
    бев испадната со една другарка и влеговме во еден кафич уште кога флеговме го видов него а тој веке гледаше во мене цело време си испраќавме погледи..по некое време го дознав преку фејсбук но не го додадов за пријател е сега сакам да се запознаам со него но незнам како..
    знам дека ќе ми речете пиши му на фејсбук но што да му пишам? како да го направам тоа а да не изгледам очајно ?
    фала однапред.. :)
     
  12. loranda

    loranda Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    ednostavno samo prati mu friend riquest, pa potoa cekaj toj da prezeme cekor..maskite nekogas sakaat hrabri devojki sto go pravat prviot cekor, taka ke mu dades znak :)
     
  13. natashaaa

    natashaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    5
    фала многу ми помогна :D
     
  14. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    хихихих шо да правиш.прати му покана на фб и после се ке си тече по себе хех...а за муабет можат мн раб.да се зборат,општи муабети за почеток.како си што си бла бла ..учиш не учиш ехеееее доволно е само да си зборлеста :) :)
     
  15. natashaaa

    natashaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    5
    :D јас сум многу срамежлива па од како ова ми го лажавте веднаш го додав за пријател и тој ме прифати одма па ќе видам ќе почекам малце можеби он ќе ми пише прв :D
     
  16. twilight123

    twilight123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
    нема шанси !!!
     
  17. natashaaa

    natashaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    5

    ?
     
  18. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    611
    Допаѓања:
    787
    а зошто да чекаш пиши му ти прва ако толку ти се допаѓа јас да чекав да ми пише мојот може сега немаше да бидеме заедно а не па земени :D
     
  19. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.633
    Пол:
    Женски
    Искрено некако многу ми е дебилно запознавање преку социјани мрежи.Никогаш не би си дозволила да излезам со некој што не го познавам лично т.е што сум го "запознала" на фб и сл. Башка реално колку можеш да процениш некого преку муабети на чат...Секој може да се прави ваков или онаков и да се пука во гради а кога ке го видиш во живо и ке го запознаеш поубаво да видиш дека е дебил невиден. Иако живееме во модерно време кога нетот и социјалните мрежи се се повеке наше секојдневие и дел од нашиот живот мислам дека во некои сегменти од нашиот живот треба да останат "старомодни" како на пример запознавањето со партнери другари или другарки :)
     
  20. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    Запознавање на луѓе што ги знам само на слика...искрено НЕ! Никого неможеш да процениш и да дознаеш всушност каков е тој/таа од дискутирање на чет.Преку разговор може секој да ти каже што сака и да те излаже.А,и надворешниот изглед може и тоа како да излаже. :?: