1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Запознавање на фејсбук, да или не?

Дискусија во 'Сингл' започната од Inna15, 28 март 2011.

  1. Angie.97

    Angie.97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    14
    Хаха да :)
    да не беше фејсбукот,до сеа .... :P
     
  2. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Хм, јас немам ништо против.
    Како прво, времето е такво, технологијата си зема свој се поголем и поголем замав, луѓето се на некој начин послободни зад мониторот, па зошто да не..
    Почетокот може да се одвива на тој начин, општи теми и муабети, мислам никому не би штетело такво нешто.

    Излегување, да, но по некое време.
    Услов е да се има заеднички пријател/и (ако дечкото ми е навистина непознат, а ми се допаѓа), другото и не е толкав проблем.
    Како и да е, треба да се внимава, сето она што не сме го виделе да го земаме со доза на резерва, да не се отвараме секому и да не веруваме на сето она што ни се кажува.

    Јас со дечко ми се запознав преку фејсбук, учиме во исто школо, но ете, различни години, различни луѓе со кои комуницираме, оние што се заеднички пријатели не ни се толку блиски, па фејсбукот се понудил како можна солуција.
    Со тек на време имам чувство дека делуваше како лек на мојава срамежливост, се опуштив сосема.

    Така да, да!
    Се додека не се претера, проаѓа.
     
  3. Sara123

    Sara123 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    3.279
    Допаѓања:
    2.305
    Пол:
    Женски
    Малку ми е глупо..дури малку повеќе.. :?:
    Па не е така интересно...во живо е подруго..сакам да го видам изразот на лицето во одредени ситуации..Да не ме разберете погрешно..јас немам ништо против комуницирањето преку фејзбук ни против луѓето кои се запознале преку фејзбук..Само сакав да кажав дека мене лично поубаво ми изгледа онака очи во очи. 8)
     
  4. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    НЕ! Треба со некој да направам повеќе муабет од : Здраво. Како си? Може да се запознаеме? Кај учиш...итн, за да ми остави впечаток и да ми се засвиѓа....Кај тешко во живо ми се засвиѓува некој, па уште и вака. Неможам да ги сватам тие на фејсбук што се пуштаат. Од технологијава веќе заборавија луѓето да комуницираам. Аман!!!!!
     
    На Name му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Elenuskaa

    Elenuskaa Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2011
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    2.037
    Ете ги прифатив вашите совети и решив да си дадам шанса и на себе а и него, утре ќе се видиме :tmi: се надевам дека се ќе биде во ред, некако сум збунета, исплашена :?:
     
  6. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Jaс се запознав со сегашниот ми дечко преку фб. Рандом пријатели бевме, па еднаш и дури го избришав бидејќи не го познавав. :lol: Океј, после тоа го додадов пак бидејќи почна да ми пишува пораки и сфатив дека ме надгледвел. Единствен контакт ни беше фб. Прво поздрави, па муабети за некои настани, па почнавме за нас по малце ова она.. и после 2 месеци пишење (не секој ден) излеговме конечно на кафе :) Вистинското запознавање беше тогаш, поопширни раскажувања за школо, факултет, меѓувремени обврски, филмови, музика... 3 сати ни беа малку за да си дорасприкажеме, па затоа имаше и следен состанок.. па следен.. и се наредија доста состаноци во период од 3 месеци и баш фино се запознававме, не излегувавме константно - имаше доволен простор за размислување и за недостасување :lol:

    Значи, океј е да се запознавате преку фб, но не да си го раскажете животот... Фб запознавањето нека биде вовед, а понатака нека биде што ќе биде. Бидејќи ако само пишувате на фб можете да добиете идеална претстава за него, а во живо да нема допирна точка со тоа, па да се разочарате.
     
    На Hipster и Mishela им се допаѓа ова.
  7. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Некое посебно мислење немам за тоа , да се запознаеш на нет. Порано си викав ауу нее, кој знае каков е...И не практикував. Кога го запознав дечко ми...прво испитав терен, другарка се запозна со повеќето луѓе од тој форум, па потоа и јас упаднав. Но, тогаш го запознавав другарски, и еве после 4 години сме заедно.
    Ако сакаш врска, сметам дека најпрво треба да ја запознаеш таа особа, верувај едно е изглед а нешто сосем поразрично карактерот и однесувањето. Започни разговор, потоа излезете но за почеток без интензивни покани за нешто повеќе, ако е ок дечко и ако е заинтересиран тоа само ќе си дојде со тек на време.
     
  8. biggirlsdontcry

    biggirlsdontcry Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    163
    На фејзбуг не,на форум да..
     
  9. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Не мора ти прва да му пишеш можеш индиректно со лајк да му дадеш знак дека ти се допаѓа. Ако тој има симпатии кон тебе ќе ти пише. Немам ништо против запонавањето преку фб... досега со секој дечко така сум се запознавала, да не беше фб немаше ни прв бакнеж да имам. Секоја чест на дечкото, 6 месеци си пишувавме и потоа излеговме... ете по скоро две години уште контактираме :) :) :)
     
  10. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Фејсбукот како основно запознавање да, зошто да не. Не гледам каде е разликата денес ако на некој му дадете телефонски број или фб за да се запознаете подобро. Ама не сум за тоа да трае со месеци и месеци и да е само на фб а кога ќе се сретнете во живо секој си свирка на другата страна. Доволно е за прв контакт кој понатаму ќе донесе реални средби во секојдневниот не виртуелен свет. ;)
     
  11. Princess.Serena

    Princess.Serena Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2012
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    102
    Ако сум го/ја видела може да се запознаеме повеќе. Но ако не сум го/ја видела ниту еднаш не доаѓа во предвид. Сега почнаа многу со лажни профили на овој фејсбук, од кај јас да знам дали постои таква личкост. :^) Најдобро е очи во очи. 8)
     
    На VbetiV му/ѝ се допаѓа ова.
  12. iva85

    iva85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    27
    не би требало,т.е не е убаво така..
    ако сум го видела во живо па после по фб се договорам ДА
    ама одма по фб нема шанси.
    има многу фејк профили сега,така една другарка се зезна,и се засвиѓа еден така да кажам "од слика" и ајде се допишуваа,сакаа да се видат ваму таму..
    јас отидов со неа и никој не дојде на договореното место,и после овој и призна дека е фејк и затоа не дошол,и и прати линк од вистинскиот профил од некое убаво дете од русија,крадел слики..
    но не дознавме кој се крие позади екранот .
     
  13. Strawberry.6

    Strawberry.6 Активен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    10
    Запознавањето на фб според мене е океј пошо за тоа и е наменета страницата, но за да ислезеш со некој што си го запознала токму таму би требало барем да имаш некој заеднички пријател кој добро ве познава и двајцата.
    Имам запознаено многу дечки на фб, и само со еден се решив да излезам и дефинитивно тоа беше бедно...
     
  14. INSIDIOUS

    INSIDIOUS Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    512
    Зошто да не ако пред тоа го знаеш дечкото или девојката, или ако си сигурен дека е вистински профил а не лажен.
    Јас обично не ширам познатства преку фејсбук, досега само со два другари се имам така запознаено и то. Пред тоа се знаевме само на име, па преку фб се зближивме и сега сме супер другарчиња значи не остана само на чат нашето другарство.
    Знам многу случаеви, пример си пишуваат момче и девојче, газ и гаќи се што се вели на фб, се ставиле во врска а во живо кога ке се сретнат се одминуваат, не зборуваат, дури ни здраво не си кажуваат. :fubar:
    Испаѓа како само во виртуелна врска да се.
     
    На tessie и Ognenija им се допаѓа ова.
  15. Rizzle.Kicks

    Rizzle.Kicks Активен член

    Се зачлени на:
    1 април 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    ФБ запознавање

    Дали мислите дека треба да одите и да се запознате со одредена личност ..ако подолго време разговарате со неа на Фејсбук..А да имате и една ваша не многу блиска пријателка која се познава со таа личност..
    Што би направиле ?! :?:
     
  16. Irreplaceable.xD

    Irreplaceable.xD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    67
    Многу сум запознавала по фејзбук, сум започнувала разговори, па и тоа прераснувало некогаш во средби :) Обичен пристап почетен не е проблем дали ке го започнеш ти или тој. Доколку не дадеш на некој до знаење дека ти се допаѓа или пак има шанси кај тебе, сигурно нема од небо по глава да го мавне да почне да размислува баш на таа тема.
    Додека сме во овој свет на фејзбук и такви ствари, нормално е да го користиш правилно како штп ти годи. А тоа дека имал некои што му пишувале, нека .. :) Незначи дека ќе бидеш како нив и ќе влезеш во нивниот круг, може ќе му станеш драга со тек на време :) Ништо не се знае што ни носи утрешниот ден :)
     
  17. Irreplaceable.xD

    Irreplaceable.xD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    67
    Ако видиш дека е океј типот, имате заеднички страни и пријатели кои што го познаваат, зашто да не. Едино ваљда нема да искочиш со некој педофил за кој што незнаеш кој е шо е :)
     
  18. sweet25

    sweet25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    317
    До неодамна бев против ваквите врски што започнуваат со запознавање на Фејсбук :lol:
    Ама НИКОГАШ не викај НИКОГАШ :D
    И мојата ситуација (најнова :lol: ) е многу слична со твојата, со таа разлика што скоро година дена го откачував типот мислејки дека не е паметно да бидам со него, не сакав ни да излезам да се упознам, дури го убедував да си фати девојче, си истакнував некои мои маани, но кога некој е упорен , упорен е :D
    Сега видов дека е за мене :) , ги заборавив сите пречки, и не се замарам веќе за ништо...
    И да, мојот одговор, ако сеуште се мислиш и нема новости ,е дека некогаш и на овој начин може нешто многу убаво да се случи :) :l: :up:
     
    На o-.-o му/ѝ се допаѓа ова.
  19. o-.-o

    o-.-o Активен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Едно прашање до сите, особено до женските :)
    Значи онака сум на форумов дека една пријателка е тука, ама не е битно..јас баш и не сум некој тип којшто рендом додава луѓе на фб, ама од неодамна имам желба да запознам нови луѓе од Македонија чисто за муабетење, оти сум далеку и не одам во Македонија, ама ме интересира да си направам муабет онака за општи ствари, живот/забава во Македонија и нормално дека на рандом би додал женски (за машки може чудно да испадне хехе).
    ОК, значи прашањето како реагираат женските во глобала во МК ако некој којшто не го познаваат ги додаде на фб и дали е тоа чудно?
    поздрав!
     
  20. jonnyo

    jonnyo Активен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2012
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    15
    Веќе сме двајца со исто прашање. Ladies... :)