1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Започнување на нов живот

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од elisabeta, 11 март 2013.

  1. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Секој од нас еднаш барем во животот помислил да започне нов живот,да замине некаде и све да смени ,некаде каде што никој не го знае ,некаде каде што ке има мир,дали некој од вас е подготвен на ова?
     
    На ForeverYoung му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Да, сум спремна да оставам се и да заминам одовде.
    Меѓутоа мислам дека тоа не е решение, каде и да одиш ти си ти, можеби ќе ја смениш државата, градот, местото, личностите околку тебе нема да бидат оние на кои си се навикнал, но сепак срцето и карактерот остануваат, сите рани, убави моменти, сеќавања ги земаш со себе, тоа е неизбежно.
     
    На ubavica25, eloves, angelche16 и 7 други им се допаѓа ова.
  3. H.VAGA

    H.VAGA Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    5.524
    се согласувам на ова.можеш се да смениш но сите сеќавања ги носиш со себе.ти е сменета само средината, луѓето но сепак ти си истата личност.
     
  4. 321baby

    321baby Активен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    Немора да значи дека ти ќе си ти каде и да одиш.. Понекогаш самата околина тера да се прилагодиме на неа и на се однесуваме како што таа налага. Можеби кога ке запознаеш нови личности ќе ти биде убаво,но нема да ти биде како што си навикната, сето тоа ке те направи посилна личност и кога ќе се вратиш ке бидис карактерно оформена ако ништо друго. ТЕ МОЛАМ КАЖИ КАЈ САКАШ ДА ОДИШ.. ЈАС ПОСТОЈАНО РАЗМИСЛУВАМ НА ТАА ТЕМА НЕКАКО НЕМАМ МИР КАДЕ ШТО СУМ СЕГА САКАМ ДА ИЗБЕГАМ МАКАР И ДА Е НА 1 ГОДИНА НЕМОРА НИШТО ПОВЕКЕ САМО ДА СЕ ОТРГНАМ ОД СИТЕ ЛИЧНОСТИ ТУКА..
     
    На okcenzi, macedonec15 и Tanjamm им се допаѓа ова.
  5. PussyHunter

    PussyHunter Нов член

    Се зачлени на:
    15 август 2011
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    723
    Едно знајте феминки и умни женски главчиња. :) Кај и да одите, колку и да бегате, колку и да започнувате нов живот, од самите себеси не можете да избегнете, едноставно тоа сте што сте. Тоа е најверојатно “проклетството“ на секој човек, да мора да живее со себе си и да се прифати. Кој успее во тоа, загарантирана му е среќа, мир и спокојство (до одреден степен). Јас успеав во тоа, среќен сум and I wanaaaaaaa daааnceeee with soооmebodyyy who loоооves meeeeeeeee. :D

    http://www.youtube.com/watch?v=eH3giaIzONA
     
    На Umbrella22, Nati.P и Lux им се допаѓа ова.
  6. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    ^ Тоа и сакав да го кажам од себе си неможеме да побегнеме
     
    На PussyHunter му/ѝ се допаѓа ова.
  7. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.628
    Не е работата да избегаш од самиот себе,јас така не го сваќам,туку едноставно да си во друга средина,други луѓе,други навики,да избегаш од ова досадно секојдневие,едноставно да си го промениш животот и навиките,и тоа стварно би било убаво,јас сум за,а вие?
     
    На Tanjamm, elisabeta и tinan им се допаѓа ова.
  8. tinan

    tinan Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    1.275
    Пол:
    Машки
    Потполно се сложувам. Неколку пати од корен сум си го менувал животот и тоа навистина нема врска со промена на локација/луѓе/навики. Се е во главата а што потоа ќе сватиш дека некои луѓе не го заслужуваат твоето внимание, дека некои работи си ги правел по инерција е само нуспродукт на промената.
    Внатрешната промена предизвикува и надворешни манифестации. Дефинитивно. Еве на пример, јас секогаш губам и на килажа. Ми се случувало и по 10 кила да ослабам.
    Ќе си застанеш пред огледало и ќе си се прашаш (ама искрено): Кој сум јас, каде одам, што правам, дали ова ме прави среќен, ако не сум среќен дал бар сум во мир со сам себе?
    Кога ќе одговориш на вакви работи, на крај ќе си се прашаш: Дали јас сум личност со која и самиот би сакал да се дружам?
    Обично на тие што не им се допаѓа одговорот на ова прашање им се бега (од себе, од државава, од жената, од се).
     
    На Ordinary му/ѝ се допаѓа ова.
  9. awayfromyou

    awayfromyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2012
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    297
    Пол:
    Женски
    Пробувам да го заборавам минатото.Да почнам од почеток но некако не ми иде . :/ Сакам да сменам се во мојот живот но за жал невозможно е . Тоа сме што сме.Не треба да се бега :) Се во животот што завршило со пораз,останало како лекција за понатаму.Затоа луѓе, живејте го животот со полн здив.Мислам дека не треба да се оптеретуваме со работи,кои можат само да ни наштетат.Смејте се и бидете задоволни од тоа што сте.И да,немојте да заборавите дека МАЛИТЕ РАБОТИ,го прават животот прекрасен :*
     
  10. 321baby

    321baby Активен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    да и јас пробувам да го заборавам минатото,но за да го заборавиш минатото треба во сегашноста да најдеш некој кој ке те цени и саја.. Јас мислев го најдив дека ми помогна да заборавам се,но не било така... Затоа пробај па и јас ќе пробам да сменам нешто и во сегашноста а се надевам кога ке ми биде подобро и поубаво ке се смени целиот живот.. поздрав
     
  11. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.083
    Допаѓања:
    11.227
    Сакам и јас некоја пресвртница, да сменам околина, луѓе, се, да отидам некаде далеку и таму да си останам. Овдека си ги знам луѓето, ги читам, преку глава ми е од такви што пет пари не вредат ама ете на едно поле им се наредиле случајно коцките, или мама и тато им ги наредиле, и сега се мислат господ се.
     
  12. 321baby

    321baby Активен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    на пример кај би сакала да одиш???
     
  13. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.083
    Допаѓања:
    11.227
    Па би сакала да ми искрсне нешто, да добијам некоја стипендија за доусовршување, да останам во странство. Сакам нови места, нови луѓе. Овдека 100 год е исто, или ништо не се менува или оди на бетер. Сакам нови познанства, сакам таму далеку да се заљубам во некој и да ми биде убаво...
     
  14. citiesinflames

    citiesinflames Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    391
    Пол:
    Женски
    тоа ми е сеуште неостварена желба :lol:
    би оставила тука се и би заминала, но не да бегам од нешто, од некој или од самата себе бидејки ако имам нешто за да расчистам ке го направам тоа, сакам да имам чист пат. би о направила тоа да пробам нешто ново,нови работи,нови искуства. тоа мене ми е забавно,ми претставува задоволство :) :angel:
     
  15. Simplicity

    Simplicity Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    534
    Знам, секој почеток е тежок, особено кога си некаде дааалеку од домот, но сепак, заради својата иднина - подготвена сум да започнам нов живот. Останува само да добијам прилика, а до тогаш ќе си причекам :tmi:
     
  16. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.142
    Допаѓања:
    76.546
    Пол:
    Женски
    Добро би ми дошло нешто такво...
     
  17. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Добро би ми дошло да,ама каде и да одам,гаранттирам дека многу работи ќе ги однесам со мене,нема да имам мир,едноставно ќе имам пречки и сентименталности од минатото кои и натаму ќе ми се мешаат во иднината,јас сум таков карактер каков што сум,а додека пак познавам луѓе кои започнале нов живот,ново се,не се сетиле веќе ни на сопственото име и презиме :D
     
    На 2212 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. 123.Maki-first

    123.Maki-first Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2010
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    107
    Пол:
    Женски
    И јас би започнала, воопшто не сум задоволна со овој живот, заглавена сум со лош избор на луѓе кои не ме разбираат, не знаат да ценат, а постојано зборат како се цветчиња... Еве, ќе студирам во друг град, овие одовде пополека ќе ги откачувам, но сепак не знам како би го извела сето тоа, се сум супер ама некако не ми оди зближување со луѓето, посебно со женските. Порано со машки барем се дружев, но со годините си сфаќаат погрешно... Ууф, се надевам дека ќе се снајдам :sweat:
     
  19. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Започнувањето нов живот нималку не е лесно ниту како одлука ниту да се реализира. Можеби себе можеш да се ресерираш и да заборавиш се што било, но лугето кои не познаваат тешко ќе можеш да ги натераме да заборават. Не постои толку далечно место каде можеш да избегаш од лугето а уште помалку да избегаш од самата себе.
    Наместо бегање јас предлагам да почнеме да се менуваме себеси и да ги отфрлиме работите кои ги сметаме за лоши, затоа што само така ќе ги натераме лугето да ја запознаат новата јас и да ги заборават лошите нешта.Ако бегаме тие ќе ги запомнат само лошите нешта а тие кога тогаш ќе ме стигнат и бегањето ќе биде залудно.
     
    На ubavica25, eloves, angelche16 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Во моментов ми иде да забегам од нервоза:@:@:@:@ да заминам некаде на убав одмор би ми дошло убаво сега мене ме окривуваат да ти се плукнам во животот, се би дала да започнам од почеток со значајмите луѓе во мојот живот
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.