1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Започнување на нов живот

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од elisabeta, 11 март 2013.

 1. elisabeta

  elisabeta Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2012
  Пораки:
  1.888
  Допаѓања:
  7.535
  Секој од нас еднаш барем во животот помислил да започне нов живот,да замине некаде и све да смени ,некаде каде што никој не го знае ,некаде каде што ке има мир,дали некој од вас е подготвен на ова?
   
  На ForeverYoung му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.917
  Пол:
  Женски
  Да, сум спремна да оставам се и да заминам одовде.
  Меѓутоа мислам дека тоа не е решение, каде и да одиш ти си ти, можеби ќе ја смениш државата, градот, местото, личностите околку тебе нема да бидат оние на кои си се навикнал, но сепак срцето и карактерот остануваат, сите рани, убави моменти, сеќавања ги земаш со себе, тоа е неизбежно.
   
  На ubavica25, eloves, angelche16 и 7 други им се допаѓа ова.
 3. H.VAGA

  H.VAGA Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.310
  Допаѓања:
  3.667
  се согласувам на ова.можеш се да смениш но сите сеќавања ги носиш со себе.ти е сменета само средината, луѓето но сепак ти си истата личност.
   
 4. 321baby

  321baby Активен член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  3
  Немора да значи дека ти ќе си ти каде и да одиш.. Понекогаш самата околина тера да се прилагодиме на неа и на се однесуваме како што таа налага. Можеби кога ке запознаеш нови личности ќе ти биде убаво,но нема да ти биде како што си навикната, сето тоа ке те направи посилна личност и кога ќе се вратиш ке бидис карактерно оформена ако ништо друго. ТЕ МОЛАМ КАЖИ КАЈ САКАШ ДА ОДИШ.. ЈАС ПОСТОЈАНО РАЗМИСЛУВАМ НА ТАА ТЕМА НЕКАКО НЕМАМ МИР КАДЕ ШТО СУМ СЕГА САКАМ ДА ИЗБЕГАМ МАКАР И ДА Е НА 1 ГОДИНА НЕМОРА НИШТО ПОВЕКЕ САМО ДА СЕ ОТРГНАМ ОД СИТЕ ЛИЧНОСТИ ТУКА..
   
  На okcenzi, macedonec15 и Tanjamm им се допаѓа ова.
 5. PussyHunter

  PussyHunter Нов член

  Се зачлени на:
  15 август 2011
  Пораки:
  636
  Допаѓања:
  723
  Едно знајте феминки и умни женски главчиња. :) Кај и да одите, колку и да бегате, колку и да започнувате нов живот, од самите себеси не можете да избегнете, едноставно тоа сте што сте. Тоа е најверојатно “проклетството“ на секој човек, да мора да живее со себе си и да се прифати. Кој успее во тоа, загарантирана му е среќа, мир и спокојство (до одреден степен). Јас успеав во тоа, среќен сум and I wanaaaaaaa daааnceeee with soооmebodyyy who loоооves meeeeeeeee. :D

  http://www.youtube.com/watch?v=eH3giaIzONA
   
  На Umbrella22, Nati.P и Lux им се допаѓа ова.
 6. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.917
  Пол:
  Женски
  ^ Тоа и сакав да го кажам од себе си неможеме да побегнеме
   
  На PussyHunter му/ѝ се допаѓа ова.
 7. vitomir

  vitomir Нов член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  2.095
  Допаѓања:
  3.625
  Не е работата да избегаш од самиот себе,јас така не го сваќам,туку едноставно да си во друга средина,други луѓе,други навики,да избегаш од ова досадно секојдневие,едноставно да си го промениш животот и навиките,и тоа стварно би било убаво,јас сум за,а вие?
   
  На Tanjamm, elisabeta и tinan им се допаѓа ова.
 8. tinan

  tinan Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2012
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  1.274
  Пол:
  Машки
  Потполно се сложувам. Неколку пати од корен сум си го менувал животот и тоа навистина нема врска со промена на локација/луѓе/навики. Се е во главата а што потоа ќе сватиш дека некои луѓе не го заслужуваат твоето внимание, дека некои работи си ги правел по инерција е само нуспродукт на промената.
  Внатрешната промена предизвикува и надворешни манифестации. Дефинитивно. Еве на пример, јас секогаш губам и на килажа. Ми се случувало и по 10 кила да ослабам.
  Ќе си застанеш пред огледало и ќе си се прашаш (ама искрено): Кој сум јас, каде одам, што правам, дали ова ме прави среќен, ако не сум среќен дал бар сум во мир со сам себе?
  Кога ќе одговориш на вакви работи, на крај ќе си се прашаш: Дали јас сум личност со која и самиот би сакал да се дружам?
  Обично на тие што не им се допаѓа одговорот на ова прашање им се бега (од себе, од државава, од жената, од се).
   
  На Ordinary му/ѝ се допаѓа ова.
 9. awayfromyou

  awayfromyou Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2012
  Пораки:
  423
  Допаѓања:
  297
  Пол:
  Женски
  Пробувам да го заборавам минатото.Да почнам од почеток но некако не ми иде . :/ Сакам да сменам се во мојот живот но за жал невозможно е . Тоа сме што сме.Не треба да се бега :) Се во животот што завршило со пораз,останало како лекција за понатаму.Затоа луѓе, живејте го животот со полн здив.Мислам дека не треба да се оптеретуваме со работи,кои можат само да ни наштетат.Смејте се и бидете задоволни од тоа што сте.И да,немојте да заборавите дека МАЛИТЕ РАБОТИ,го прават животот прекрасен :*
   
 10. 321baby

  321baby Активен член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  3
  да и јас пробувам да го заборавам минатото,но за да го заборавиш минатото треба во сегашноста да најдеш некој кој ке те цени и саја.. Јас мислев го најдив дека ми помогна да заборавам се,но не било така... Затоа пробај па и јас ќе пробам да сменам нешто и во сегашноста а се надевам кога ке ми биде подобро и поубаво ке се смени целиот живот.. поздрав
   
 11. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  6.906
  Допаѓања:
  10.047
  Сакам и јас некоја пресвртница, да сменам околина, луѓе, се, да отидам некаде далеку и таму да си останам. Овдека си ги знам луѓето, ги читам, преку глава ми е од такви што пет пари не вредат ама ете на едно поле им се наредиле случајно коцките, или мама и тато им ги наредиле, и сега се мислат господ се.
   
 12. 321baby

  321baby Активен член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  3
  на пример кај би сакала да одиш???
   
 13. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  6.906
  Допаѓања:
  10.047
  Па би сакала да ми искрсне нешто, да добијам некоја стипендија за доусовршување, да останам во странство. Сакам нови места, нови луѓе. Овдека 100 год е исто, или ништо не се менува или оди на бетер. Сакам нови познанства, сакам таму далеку да се заљубам во некој и да ми биде убаво...
   
 14. citiesinflames

  citiesinflames Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2012
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  391
  Пол:
  Женски
  тоа ми е сеуште неостварена желба :lol:
  би оставила тука се и би заминала, но не да бегам од нешто, од некој или од самата себе бидејки ако имам нешто за да расчистам ке го направам тоа, сакам да имам чист пат. би о направила тоа да пробам нешто ново,нови работи,нови искуства. тоа мене ми е забавно,ми претставува задоволство :) :angel:
   
 15. Simplicity

  Simplicity Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  201
  Допаѓања:
  524
  Знам, секој почеток е тежок, особено кога си некаде дааалеку од домот, но сепак, заради својата иднина - подготвена сум да започнам нов живот. Останува само да добијам прилика, а до тогаш ќе си причекам :tmi:
   
 16. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.183
  Допаѓања:
  70.143
  Пол:
  Женски
  Добро би ми дошло нешто такво...
   
 17. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  5.326
  Допаѓања:
  54.088
  Пол:
  Женски
  Добро би ми дошло да,ама каде и да одам,гаранттирам дека многу работи ќе ги однесам со мене,нема да имам мир,едноставно ќе имам пречки и сентименталности од минатото кои и натаму ќе ми се мешаат во иднината,јас сум таков карактер каков што сум,а додека пак познавам луѓе кои започнале нов живот,ново се,не се сетиле веќе ни на сопственото име и презиме :D
   
  На 2212 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. 123.Maki-first

  123.Maki-first Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2010
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  107
  Пол:
  Женски
  И јас би започнала, воопшто не сум задоволна со овој живот, заглавена сум со лош избор на луѓе кои не ме разбираат, не знаат да ценат, а постојано зборат како се цветчиња... Еве, ќе студирам во друг град, овие одовде пополека ќе ги откачувам, но сепак не знам како би го извела сето тоа, се сум супер ама некако не ми оди зближување со луѓето, посебно со женските. Порано со машки барем се дружев, но со годините си сфаќаат погрешно... Ууф, се надевам дека ќе се снајдам :sweat:
   
 19. Strumka22

  Strumka22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  894
  Допаѓања:
  2.438
  Пол:
  Женски
  Започнувањето нов живот нималку не е лесно ниту како одлука ниту да се реализира. Можеби себе можеш да се ресерираш и да заборавиш се што било, но лугето кои не познаваат тешко ќе можеш да ги натераме да заборават. Не постои толку далечно место каде можеш да избегаш од лугето а уште помалку да избегаш од самата себе.
  Наместо бегање јас предлагам да почнеме да се менуваме себеси и да ги отфрлиме работите кои ги сметаме за лоши, затоа што само така ќе ги натераме лугето да ја запознаат новата јас и да ги заборават лошите нешта.Ако бегаме тие ќе ги запомнат само лошите нешта а тие кога тогаш ќе ме стигнат и бегањето ќе биде залудно.
   
  На ubavica25, eloves, angelche16 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.344
  Допаѓања:
  9.222
  Пол:
  Женски
  Во моментов ми иде да забегам од нервоза:@:@:@:@ да заминам некаде на убав одмор би ми дошло убаво сега мене ме окривуваат да ти се плукнам во животот, се би дала да започнам од почеток со значајмите луѓе во мојот живот
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.