1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Заработи преку интернет

Дискусија во 'Барање работа' започната од littlegirl92, 5 јануари 2011.

  1. Niki4for

    Niki4for Активен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2018
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво сакам да прашам дали има некој искуство со payonner како можам да ставам пари на картичката?
     
  2. Martina kapi

    Martina kapi Нов член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    So treba da se pravi potocno
     
  3. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Дали некој заработува од јутуб од поставување видеа
     
  4. blady

    blady Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Дај бе кажете некоја помош за пробивање на freelencer, веќе два месеци аплицирам на проекти и никакоо.. :doh:
     
    На babybubu му/ѝ се допаѓа ова.
  5. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Истиот проблем и јас го имам.
    Пуштам proposals и никако да ми успее. Тие што имате искуство би било добро ако можете да споделите за како да добиеме прв проект.
     
    На blady му/ѝ се допаѓа ова.
  6. blady

    blady Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Рабои некој на prasalnik.mk, искуствоо дали се заработува од анкетите илии ќе си го губам само временцето џабее?
     
    На AngIv му/ѝ се допаѓа ова.
  7. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.312
    Пол:
    Женски
    Ипсос јас го имам за анкети но баталив зошто извесно време не добив ништо ,а сега и анкети не ми праќаат.Сигурно има такви кои функционираат но кој да ги најде .
     
    На blady му/ѝ се допаѓа ова.
  8. blady

    blady Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Дали знаете некои страни преку анкетии за заработка?

    А заработи нешто? Еве јас се регистрирав и сеа нема ништо такво за анкети.. На мејл треба да ги добијам како воопшто функционира ова?
     
    Последна измена од модератор: 15 април 2020
  9. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    624
    Пол:
    Женски
    Има ли некој искуство со ibamoney.xyz
     
  10. Angel_G

    Angel_G Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2019
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    303
    Пол:
    Женски
    Спам е. Не се обидувај на празно!!!
     
  11. SummerGirl12

    SummerGirl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2016
    Пораки:
    393
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
  12. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Јас се зачленив на прашалник и ипсос уште пред 4-5 години и досега пари немам земено. :D Ама не се обесхрабрувај, зачлени се, ништо не те кошта. Имам пополнето 7 анкети досега и собрано 700 поени а може да ми ги исплатат парите на собрани 1000 поени. Е сега, мислам дека не ги даваат ко пари, туку како купони за пазарење ама нека ме исправи некој ако грешам. Се зачленив откако видов моја блиска другарка како зема купон за пазарење од 600 денари откако пополнувала анкети, е сега дали беше на прашалник, дали на ипсос не сум сигурна, не би сакала да те излажам.

    Ама проблемот, барем кај мене, е што многу ретко ми испраќаат анкети, можеби два пати годишно (?). А секоја анкета носи 100 поени, додека пак тебе ти требаат 1000 за да те исплатат. Ова го кажувам за прашалник, додека за ипсос не се сеќавам дали ми имаат испратено воопшто и дали се уште постои. Јас би те советувала да си направиш акаунт, па нека праќаат ако праќаат. Реално ништо не те кошта, 5-10 минути во денот и секако прашањата се на кликање, не треба скоро ништо да пишуваш. Јас си пополнувам, па ќе видиме, ако стигнам до 1000 поени некогаш ќе пишам што е наградата :D

    Еден совет кој можам да ти го дадам е да изработиш примероци кои би ги праќала заедно со апликацијата за работа. На пример, ако аплицираш за изработка на лого, изработи неколку за да имаш што да прикажеш при апликација. Ако се одлучиш за пишување текстови, напиши неколку кратки текстови, до 500 зборови, на различни теми и праќај заедно со апликацијата. Јас лично работам на UpWork веќе четири години и супер е, ама со Freelancer немам никакво искуство. Реално е истата работа, само различна платформа, со тоа што мислам дека моментално е многу тешко да се зачлениш на UpWork особено ако аплицираш за ете, пишување или data entry итн. затоа што имаат премногу кои веќе го работат тоа.
    Иако мислам дека имам читано, баш на форумов тука, дека се зачленуваат и наведуваат дека ќе работат на пример програмирање а потоа, откако ќе им го одобрат профилот го менуваат тоа и ставаат пишување, графички дизајн, итн. Јас би ти препорачала да се зачлениш и на двете и да пробуваш, па каде успее, успее. Исто добар совет е да аплицираш за ниско платени работи или барем самата да бараш ниска цена па потоа, со тек на време, како што ќе ти се зголемува искуството и можеби работата со истиот клиент, ќе си бараш нормално покачување. Ненормално е со индициве, работат буквално за долар два ете специфично за пишување текстови и сигурно не завршуваат лоша работа затоа што често ги прифаќаат нив наместо некој што бара разумна плата. Биди истрајна и со лесно!]:)
     
    Последна измена од модератор: 15 април 2020
    На LadyC, Рапунзел.*, Mikha4 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Како да проверам дали профилот на Upwork ми е одобрен?
     
  14. Angel_G

    Angel_G Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2019
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    303
    Пол:
    Женски
    Дечки дали некој знае дали кај нас функционира payeer , дали можат да се вадат пари од тој процесор и како оди тоа?Треба да фатам некоја работа на нет, исплатата оди исклучиво преку ова. До сега со овој процесор нема искуство...Имам скрил, имам перфект мони имам пеј пал( овој ми е врзан со српска картичка и функционира).Фала ви.Кој знае нека ми пише ЛП , многу ќе ми помогне.
     
  15. Miki4eca

    Miki4eca Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    dali ima nekoj iskustvo so web stranici ? me interesira za Wix.com kade shto mozes da si napravish svoj web sajt i kako se zarabotuva dali moze so otvaranje na stranicata da se pravat pari i itn ??
     
  16. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    13.650
    Пол:
    Женски
    Dali ima nekoja rabota preku internet sto sigurno se isplakja ili slabo ?
     
  17. Nevergiveup1

    Nevergiveup1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2014
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Машки
    добар начин да периш пари :D :D :D и ти сама незнајш веке у која онлине банка си, биди внимателна :)
     
  18. Angel_G

    Angel_G Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2019
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    303
    Пол:
    Женски
    Не знам колку си упатен/а, но во развиените земји плаќањето и примањето пари преку интернет процесори е секојдневие. Единствено РСМ, односно ова наша северна покраина е надвор од светот... Словенци и хрвати дури имаaт подвижни терминали за промена на биткоин во друга валута. Не мора тоа да, значи дека ако примаш пари на интернет, дека переш пари... Камо да имав големи суми па да ги "исперам" на овој начин. Но и тука си има ред. Пеј пал на пример не исплаќа повеќе од 2500 евра месечно колку сум упатена. А има луѓе кои работат за странски компании од ит секторот и земаат добри хонорари кои им ги исплаќаат преку интернет банки. Ујп, секако ќе те гони, ако не ги пријавиш овие пари дека си ги заработил, затоа што конкретно на пеј пал примаш пари, но тие потоа ги спушташ на банковна картичка во наша банка(кај нас не може, но во Србија, Бугарија, Хрватска е регулар). Банката секако книжи дека си примил пари. Скоро сите интернет процесори функционираат на овој начин.
     
  19. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    624
    Пол:
    Женски
    Дали некој има искуство со телефонската продажба на фирмата ?! Screenshot_20200331-125616_Messenger.jpg
     
  20. Nevergiveup1

    Nevergiveup1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2014
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Машки
    Ај пробај напиши на гоогле payeer to paypal exchange ќе ти заврше работа.