Заразно се шири смртоносната игра „Blue Whale“

Дискусија во 'Слободно време' започната од Feminka22, 21 мај 2017.

 1. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.892
  Допаѓања:
  19.658
  Пол:
  Женски
  Доколку темава не е за овде, преместете ја.
  Сабајлево кога станав моиве ме прашаа да не сум играла или симнала некоја игра Плав Кит, мислев дека не е ништо сериозно ама кога прочитав на интернет се згрозив.Имено таа игра ги тера малолетниците да се самоповредуваат,да прават да не кажам изопачени работи а на крајот на играта дури да извршат и самоубиство.Во Србија веќе починале околу 16 малолетнички.Креаторот на играва рекол дека сака да го исчисти друштвото од ,,биолошки отпад''.Проширена е во Србија,Хрватска,Грција.Треба и ние да се пазиме бидејќи реално денес сите имаат пристап до интернет, и 12 годишно дете може да се вовлече во играва не па некој тинејџер.Грозно..

  http://mondo.rs/a1008970/Info/Drustvo/Plavi-kit-igra-samoubistva.html
   
 2. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.452
  Допаѓања:
  39.180
  А зошто кога веќе се знае кој е креаторот не го затворат? Нема ли начин да се укине играва? Патем, во Русија има преку 130 жртви поради оваа игра, таму е и започната.
   
  На Cinderfakinrella, LittlePinky, sj *O* и 2 други им се допаѓа ова.
 3. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.892
  Допаѓања:
  19.658
  Пол:
  Женски
  Наводно бил приведен, ама џабе играва е веќе раширена..чим стигнало до Србија и Грција..следеча земја дај Боже да не е нашава.Впрочем креаторот треба да биде стрпан во лудница, се почнува од гледање на обичен хорор филм, до сечење вени качување по згради и самоубиства.И децава подводливи како што се.Страшно
   
  На LadyInTheDark му/ѝ се допаѓа ова.
 4. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.652
  Допаѓања:
  49.166
  Пол:
  Женски
  Сте провериле дали е ова точно?
   
 5. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  20.005
  Допаѓања:
  130.240
  Пол:
  Женски
  Глупости.
   
  На Cinderfakinrella, boci79, Trxmx и 3 други им се допаѓа ова.
 6. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.892
  Допаѓања:
  19.658
  Пол:
  Женски
  Да, баш сега зборам со најдобра другарка.Сестра и е 5то одделение и веќе пола нејзин клас ја симнале играта.
   
 7. Miss-Angie92

  Miss-Angie92 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2011
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  566
  Пол:
  Женски
  Баш пред некој ден дознав за апликацијава и ја дискутиравме со дечко ми.

  Како што разбрав на почеток имала eдноставни (нормални) таскови (quests), ама прогресивно се менуваат до степен да мораш да се пресечеш, повредиш и сето тоа да биде сликнато секако. Додека, последниот левел ти налага да се убиеш и само така се "победува" играта. :x

  Слична тематика обработува филмот Nerve. Ништо чудно креаторот на апликацијата да ја добил својата инспирација од филмов...

  Грозоморна апликација.
   
  На Cinderfakinrella, LittlePinky, krEM4Eto и 6 други им се допаѓа ова.
 8. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.213
  Допаѓања:
  56.800
  Ми личи на урбана легенда од типот на еден што го знам братучед му од петто колено. На другарка на сестра и од класот...
  Прочепкав по интернет, пишува апликацијата наводно е тргната (сега не е достапна и не се знае дали некогаш била). И на темава, сите зборат за играва а никој не ја видел, не ја симнал и не пробал ни еден предизвик. Дај некој нека ми прати линк во лп да ја пробам. Не грижете се, нема да се самоубијам.
   
  На Cinderfakinrella, PaLaVa, marchi-cool и 14 други им се допаѓа ова.
 9. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.452
  Допаѓања:
  39.180
  Сега откако стана позната можно е да направиле и копии на играва кои не се опасни. Иначе, оргиналната не се симнува на телефон и никој не смее да знае дека ја играш.
   
 10. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.213
  Допаѓања:
  56.800
  Епа дај линк да ја пробам, де...
   
 11. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  16.972
  Допаѓања:
  77.227
  Пол:
  Женски
  Епа како ја играат тогаш, каде им стигаат квестови за решавање?
  Мене ова ми е многу блесаво, да не речам малоумно. До толку ли се лековерни децата што се сечат, колат, се повредуваат за да "победат" во некоја си квази игра...до кај стасавме, срамота.
   
  На Cinderfakinrella, Sesil, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.892
  Допаѓања:
  19.658
  Пол:
  Женски
 13. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.124
  Пол:
  Женски
  Аман, што е со темава... Некој би помислил дека се шири чума. Сензационализам на ниво, страшно.
   
  На mimiiiii, macush., theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.892
  Допаѓања:
  19.658
  Пол:
  Женски
  Па страшно е богами..над 130 души умреле во Русија а на Балканов накај 16 тинејџери..
   
  На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
 15. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.124
  Пол:
  Женски
  Насловот ти е вознемирувачки, како да се работи за пренослива болест или за крокодил дрога. An overreaction.
   
  На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
 16. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.652
  Допаѓања:
  49.166
  Пол:
  Женски
  И
  Пак ќе прашам, од кај е информацијава?
   
 17. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.892
  Допаѓања:
  19.658
  Пол:
  Женски
  Нека го едитне во тој случај модераторот.Немам толкава моќ за да едитирам.Па подобро да е повоочлив насловот да ,,боде очи'' што се вика и да се обрне внимание бидејќи од играчка плачка ќе стане.
  Сабајле читав, и линк постнав погоре.Да го најдам другиот линк ќе пратам.
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.452
  Допаѓања:
  39.180
  Според кажувањата, играва е дело на некоја голема хакерска група, не сум сигурен дали е баш на Анонимус, или некоја друга. Забележана е во ноември минатата година во Русија. Е сега најверојатно, ко што кажуваат јутјуберите, играва е ко некој форум и админот на форумот ти ги дава задачите. За 50 дена, треба да извршиш 50 задачи. Секој ден по еден вклучувајќи го и будењето во 4 и 20 и гледање на страшни хорор сцени. Ако не ги извршиш задачите, демек или тебе или некој од твојата фамилија ќе биде убиен. Задачите се нешто ко сечење со нож по раце, нозе, стомак. Сега ко што кажав сигурно има и други копии на играва чим може да се симне во телефон, јутјуберите си снимаат видеа, а уствари во оргиналната никој не смее да знае дека играш.
  Во другите држави ептен паника се крена околу играва. Имало по вести и слично.
  Еве инстаграм што вели кога ќе го внесеш хаштагот на играва:
  Screenshot_2017-05-21-14-59-04.png
   
  Последна измена: 21 мај 2017
  На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.892
  Допаѓања:
  19.658
  Пол:
  Женски
  http://republika.mk/777998
  http://republika.mk/778984
  Повелете.
  ..започнува од 1от ден гледање хорор филм додека веќе на 50от мораш или да се фрлиш или да се обесиш..
   
 20. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.622
  Допаѓања:
  32.758
  Пол:
  Машки
  Океј, морам да посочам само една ствар - Blue Whale не е игра у онаа смисла на зборот као што повеќето ја сфаќаат - не е програм или апликација која може да се симне од некаде.

  Играва се игра по социјалните мрежи, во затворени групи, во кои администраторот е тој кој им „наредува“ на членовите на групата што е следното што треба да го направат, ствари од типот на предизвици - почнувајќи од тривијални работи како „Разбуди се у 4 сабајле“, а завршувајќи со (наводно) „Изврши самоубиство’.

  Не се сомневам дека ваква игра навистина постои, ама во бројките на деца кои извршиле самоубиство како резултат на неа многу се сомневам. Сенцазионалистички наслови со „130 жртви“ и слично има само по весниците од жутата штампа како The Sun, Mirror и други, а за балканскиве портали па ич муабет да не правам колку се неверодостојни.

  Самава вест е толку click-bait што немам зборови, а порталиве ќе си ја продадат и родената мајка за кликови, така што измислувањето на фрапантни бројки на деца кои починале играјќи некаква игра воопшто не е под нивното ниво на „новинарство“.
   
  На Cinderfakinrella, Nigredo Odor, PaLaVa и 18 други им се допаѓа ова.