1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Заразно се шири смртоносната игра „Blue Whale“

Дискусија во 'Слободно време' започната од Feminka22, 21 мај 2017.

  1. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    :o жалосно....
     
    На Cinderfakinrella и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
  2. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    Ова е масло на секта :envy: на секаков начин се обидуваат да се пробијат порано на базен ни даваа ливчиња, списанија и се во нив против бога пишуваше јас фатив го искинав... Па ги лажеа демек бенд се журки правеа секоја вечер на базент со цел да ги измамат да се здружат и таквии ѓубриња да им даваат ;( жалосно до каде дојде светов, познавам личност која се самоуби од секти кои го излажаа да оди по нивни памет :x и тоа на неговиот роденден си пукаше во глава :x
     
  3. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.166
    Допаѓања:
    105.726
    Пол:
    Женски
    :x:x:x Гасете интернет!!!!!!!
     
    На Cinderfakinrella, sj *O*, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  4. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.440
    Пол:
    Женски
    Ај пред да се изнасмеете и тропнете некоја глупост на темава читнете малку за психологија на игри/книги/социјални мрежи и слично.

    Самата игра без разлика која и да е, ти го привлекува вниманието скроз а кога вниманието ти е привлечено тогаш самата потсвест е отворена за уште повеќе информации. Кога ке се почне со игра свесноста се отсранува и настапува потсвеста со тоа што почетокот на секоја игра е да ја залаже потсвеста т.е. да ја привлече уште повеќе. Според целта на некоја игра/книга/музика и сл постепено се доаѓа и се стига до самата цел.

    Сите имате приметено како некоја книга ви влијае и на емоции, како некоја песма или вид музика ви прави да се однесувате на некој начин (личен пример имам со тоа).
    Така да, пред да се изнасмеете и доколку сте родители сериозно истражете се што вашето дете лајкнува и игра на пц/лаптоп/таблет/мобилен и сл.

    Мој совет ви е да направите муабет и со самите класни раководители за да се преврземат уште посериони мерки.
     
    На Cinderfakinrella, Zivyle, cresa-jagoda и 6 други им се допаѓа ова.
  5. Lella

    Lella a blasphemous bitch Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.287
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Решение е родителите да ги научат децата да не веруваат на сè што ќе стигнат и да не му пристапуваат наивно на интернетот, а не да им го следат секој чекор, бидејќи тоа е невозможно.
    Тинејџерите се доволно паметни да знаат дали да следат вакви работи, а и искрено не верувам дека некој наседнал. Буквално и јас можам да си направам своја верзија и да чекам жртви, ама тешко дека некој ќе ми оди по паметот. :D
     
    На Cinderfakinrella, PaLaVa, Zivyle и 9 други им се допаѓа ова.
  6. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.699
    Допаѓања:
    42.901
    Пол:
    Женски
    Другарки мои веќе пробуваат да ја симнат на App Store, не се децава да им кажеш нешто.И јас сум радознала особа ама не би се осудила да ја играм играва..
     
    На Cinderfakinrella, cresa-jagoda и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
  7. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    Добро бе луѓе, еве да речеме дека стварно постои играва и е достапна и на плеј стор – на кого при здрав разум би му паднало на памет да ја симнува и игра покрај сите овие viral опширни крипи информации за истата? (facepalm) :fubar: :| :| :|
     
    На Cinderfakinrella, PaLaVa, Mrs.Styels и 6 други им се допаѓа ова.
  8. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Јас веќе го извршувам 21от предизвик.

    Треба китот да си го нацртам на рака со нож, е сега проблем е што не знам да цртам...познавате ли некој уметник?

    Хелп плс.
    Тнкс.

    п.с. И се смеев на мајка ми дека ми викаше да не читам :(
    За 2-3 саати 20 предизвици извршив.
    Спасете се вие барем.
     
    На Cinderfakinrella, Mrs.Brain, mimiiiii и 12 други им се допаѓа ова.
  9. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.535
    Допаѓања:
    28.741
    Пол:
    Женски
    Мене ми е пак трагикомично исмејувањето на деца што подпаѓаат под вакви влијанија. Имаше баш спомнато погоре, свесни сте колку е лесно да се манипулира со деца?! Децата се воглавно наивни, и знаете колку лесно може да поверуваат на некои вакви работи?!

    Ова не е ново, само што кај нас дури сега се дознава, баш прееска и на вести гледавме со мајка ми. Со години наназад имаше разни верзии на играва, и беа извршувани повремени самоубиства. Инаку играта не може легално да се симне преку play store, има други начини. И фала богу дека на возрасни, свесни суштества дека нема да влијае исто како на деца (facepalm)
     
    На Cinderfakinrella, mynameislove, Zivyle и 2 други им се допаѓа ова.
  10. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.425
    Пол:
    Женски
    :hai:

    Само премногу сум зафатена да разгледам подетално. :lol:
    Шала на страна, јас на брат ми не му ни споменувам нешто зошто ако речам ќе го интересира поќе зошто како мене е, ако му речиш дека нештото е многу лошо, уште помотивиран ќе биди да оди кон тоа нешто. Можеби не сме најблиски ама работите прво ми ги кажува мене, после на моите, а можеби и не. Секогаш дома сме блиску и гледам што прави од прилика.
    Друга работа која ме интересира на темава е - како родителите не сеќаваат? Абе имаше паднато на училиште и имаше мала џумка под вратот, незабележителна, мајка ми го скапа прашување што е, а не да си ги резба рацете и никој да не помисли дека нешто не е во ред. Само ова не ми е јасно. Не, не сметам дека родителите се целосно винови, главен виковник за ова е оној кој ја креирал играва, ама родител кој е отсутен од животот на детето можи само да не забележи вакви промени во рок од два месеци кои му се случуваат на детето.
     
    На kim.k, LadyInTheDark, blackwave и 3 други им се допаѓа ова.
  11. LBC

    LBC Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2017
    Пораки:
    381
    Допаѓања:
    4.312
    Пол:
    Женски
    Како што знам го уапција тој што ја измислил...
    Не сфаќам зашто не ја тргнат играта..
     
  12. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Покрај сите овие предупредувања и апели да се престане со играва, некој ако се обиде да ја игра од љубопитност и да се прави голем фраер...па уште го гледаш со нацртан кит шета...Ќе се смејам и тоа како.
    :|
     
    На blackwave му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.845
    Допаѓања:
    133.022
    Пол:
    Женски
    Колку лесни на умот деца има, страшна работа... Златни покемони, нек си ги бркаат таму :D
     
    На blackwave, Zivyle, realGirl и 7 други им се допаѓа ова.
  14. allaround

    allaround Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Не е таква игра.
    Туку преку социјална мрежа, слична на фејсбук (руска верзија) таму има групи исто како на фејсбук што се прават , под името Blue Whale влегуваш и ти праќат линк од чат нешто такво. Прегеска гледав видео едно каде што се е објаснато.
    Само што уште пред да ја почниш играта, ти го кажуваат дека последниот предизвик е да се убиеш. Јас мислам дека под влијание паѓаат само емотивно нестабилните, оние што уште предтоа мислеле на самоубиство. :)
    Сепак страшно е како и да е.
     
    На LBC му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Реално е чудно како играва ако воопшто е игра може толку длабоко да опседне некого психички. Ама пак од друга страна, се знае дека има и многу полоши работи по интернетов за кои ретко кој знае, и корисници кои се опседнати со интернетот, посебно неговата мрачна страна, така да секако ќе се најде некој што толку наивно ќе наседне на играва.
    До пред некоја година, тинејџери за популарност ризикуваа да се угушат во обид да голтнат лажица цимет. А имаше и случаи каде каде завршиле во болница.

    Играва е нешто поразлично, но сепак е едно многу повисоко ниво на начин на манипулација на децата и тинејџерите што решиле да чепкаат таму каде друг не се осмелува.
     
  16. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Кога бев многу мала, се зборуваше за деца кои влегувале во шахти да си играат нинџа-желки, други кои рипале од тераса мислејќи дека се Супермен... Така да, секогаш ги имало ваквите од глупи/неодговорни родители таму некаде по светот. Don't panic.
     
    На Црна Ружа и theowndemon им се допаѓа ова.
  17. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.683
    Пол:
    Машки
    :devil::devil::devil:

    Шредингеровата мачка :party:
     
    На Bender Rodriguez, Someonespecial, Lella и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.467
    Допаѓања:
    17.419
    Пол:
    Женски
    Овде не станува збор за наивност, туку глупавост грубо кажано. Секој е свесен дека Интернетот е најголемата мрежа и на денешницава секој има пристап до неа, па и психопати и ментално нестабилни личности. И секој треба да сноси одговорност за постапките. Па овде не ја гледам поврзаноста со родителите. Што, тие треба да спречат нешто? Ако нивното дете има проблеми и работата е стигната до помисла на самоповредување и самоубиство, веќе ситуацијата е испуштена од рака. Треба да се спречи да не дојде до таму.

    На интернет има толку глупости, и ако се наседнува на секоја од нив, каде е крајот. А и не знам кој би поверувал, освен "слаби" личности.
     
    На Cinderfakinrella му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    Епа затоа ударна мета се децата. Тие од каде знаат да разликуваат што е добро а што не е. Плус и со оглед на фактот дека има многу родители кои не обрнуваат внимание што нивните деца гледаат на нет и што воопшто прават не е ни чудно што некоја ваква игра би успеала.
     
  20. V.odolija

    V.odolija Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2014
    Пораки:
    1.169
    Допаѓања:
    20.820
    Не ми е нешто многу веројатно за да биде вистиното, но ОК, можеби.
    Зарем толку наивни деца има, зарем тие деца дури и по дома додека се пред компјутер не се под надзор на родителите?
    Иако, откако ја прочитав темата а и некој линк по социјалните мрежи , нешто се повеќе ова ми наликува како на некоја секта.