1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Заразно се шири смртоносната игра „Blue Whale“

Дискусија во 'Слободно време' започната од Feminka22, 21 мај 2017.

  1. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Одма ме заинтригира играва. Права Плутонка:devil:
     
    На ♣ Alba Viduam ♣ му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    За колкави деца правиме муабет? Јас зборувам за категорија на рано тинејџерство, затоа што сметам дека тогаш "децата" добиваат телефон со повеќе опции и поволности, т.е. смартфони. А тоа е неопходно да се поседува, така? Епа до тогаш сметам дека "децата" имаат развиен нервен систем и знаат да разликуваат добро и лошо, а родителите успеале и дале цврста основа.
     
  3. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Во ред е тоа како и секогаш ги кривите родителите. Тоа не може да се порекне, тие се најважна алка во нашиот живот.
    Но, не можете да речете треба да знаат децата, децата се итри. Децата се склони кон експериментирање, еве некој ќе им каже за играта, па сакаат да бидат и тие ин, некој ќе им рече не можеш кукавица си и одма ќе проработи спротивното. Или ќе проработи љубопитноста едноставно. Ова не го гледам како наивност, колку пати ние свесно грешиме, а имаме највисоко развиена свест.
    Најсигурно решение е да се тргне играта, што бара тука уште не ми е јасно.
     
  4. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    Неопходно за кого?
    Ако знаат што е добро а што не е тогаш зошто не добиваат лични исправи пред 18? Зошто не ги оставиме самите да си одлучуваат за себе, сами да се грижат за себе? Зошто добиваат помош од родителите? Ако се веќе совесни нели дали нешто треба или не да се направи што ќе им се родителите тогаш да ги изведуваат на прав пат? Барем јас колку што знам во тој период најмногу се дефинираат карактерите на децата.
     
  5. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Колку сака нека се итри, ти 50 дена да не видиш дека сопственото дете ти се сечело и да не приметиш ништо чудно во неговото однесување?
    Па во 4:20 станува хорорци да гледа, која енергија ќе ја има тоа дете во остатокот на денот?
     
    На LittlePinky, Ellyy, *Amethyst* и 11 други им се допаѓа ова.
  6. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Прашањето би требало да гласи : "Неопходно за што? ". За да ја свалат апликацијата, потребно е да имаат на што да ја свалат, така? Денес најлесно е да се дојде до телефон, за тоа го земав како пример.
    Што се однесува за добивање документи пред 18, јас колку што знам се добиваат. А на забраните кои стојат за малолетници, тука е закон во прашање. И да, треба да одлучуваат за себе и да се грижат до некој степен, за да станат самостојни и свои.

    Разговоров отиде во друга насока, па овде јас ќе ставам крај.
     
  7. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.684
    Пол:
    Машки
    И сективе не се тоа што беа, сега требало апликации да се симнуваат, да гледале хорор филмови, да се буделе во глуво доба а порано се знаело, фино лепо си црткаш пентаграми, си ја продаваш душата на ѓаоло, си пиеш крв од мачка, си спиеш на гробишта
    И сективе ги упропастија...

    [​IMG]
     
    На *Amethyst*, calliope и crimson им се допаѓа ова.
  8. manja666

    manja666 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    17.998
    Дечки, не верувајте во се што ке прочитате и не потпаѓајте под вакви игрици кои што според мене се само теорија на заговор и ништо повеќе.
    Премногу фама се дигна за ништо, ниту верувам дека постои играва, ниту дека деца се убивале поради неа.
    Ова е само добро осмислен маркетингшки трик заради кој сајтовите имаат повеќе кликања, насловните страни со вакви натписи повеќе се продаваат, а и јутјуберите направија добри пари со хаштагот за играва.
    Гледам дека скоро да нема акаунт кој не направил видео за оваа тематика а сите се доста кликани и гледани.
    Не постои играва, фарса е се.
     
    На Abeja и Vitaly им се допаѓа ова.
  9. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.550
    Допаѓања:
    59.753
    Јасно ми е дека ептен глупо звучи играва, ама постојат доста луѓе на кои не им чука баш многу. Денес уште една девојка во Русија сакаше да се убие поради играва, има и видео како ја вадат од река.

    Секој родител сам знае како да си го воспитува детето, мојот коментар беше површен само, немав намера никого да учам. А за reference дали некој наседнал или не, пребарај на google.co.uk и ќе најдеш доста стории со слики/видеа и докази дека има такви идиоти. :nod:
     
    На 1209, sweet-cherry и Ketchup им се допаѓа ова.
  10. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Кој будала би станал во 4 наутро за да гледа хорор поради некоја игра. Не верувајте на се што е напишано. Да се самоповредувам и самоубијам за игра?? :rofl: Па тоа навистина би го направил некој што е навистина биолошки отпад. Кој нормален и разумен безразлика на години би го правел тоа?
     
    На Shalitra, LittlePinky, mode-kristina и 3 други им се допаѓа ова.
  11. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Анонимус објави и видео во кое ги предупредува тинејџерите да не ја играат играта. Анонимус не е дефинитивно, прочитајте за какви цели Анонимуси ги користат нивните хакерски способности и за нивната идеологија за да не ја префрлате вината во вакви случаи на нив бидејќи се најпознати и штом се спомнат хакери одма на нив ве асоцира. Човек од Русија ја направил играта, не знам како се викаше, во затвор е веќе мислам.
     
    На LittlePinky, Ellyy, *Amethyst* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Моето отсуство од форумот е ради играва.
    Јас беф мирно дете и одеф нашколо, ама неме прифаќаја и откако се решиф даја пробам играта, станаф хардкор и сите се дружеја сомене оти им шиткаф кул жилети сами што цртаат кит.
    Еве завчера се самоубиф и ништо немие.
    Интернетот овде е океј пошто сепак само 160ина души го користиме, али има еден пушта порничи со џуџиња и малце нервира иначе китот си е супер пријателски настроен, има услови за живот, стриптиз бар и Сити Мол без Косовари.
    Ко воли, побрзајте. Ограничени се местата.
    pozz

    Сега... не одрекувам дека постоела таква апликација, сега секој може да развие и пушти во употреба апликации. Јасно е и дека тинејџери се осетлива група, а и деца ко деца, општо се наивни и не е чудо да се повредиле, ама овие црниве хроники што ги читам по балканскиве портали, апла се за смеење.
    Анонимно дете од голем град се исповеда, било во секта, се дрогирало, го видело Бога... абе мрш.
     
    На alexa_dimoska, IronLady, Oxymoron и 15 други им се допаѓа ова.
  13. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Абе ај не лажи, скокна од лулашка директ у песок, те видовме. Јас очекував нешто похардкор од тебе, ова ме разочара. </3
    Можеш ти то боље.

    Срдечно,
    твој Администратор од игрицата.
     
    На IronLady, Mrs.Brain, Lella и 9 други им се допаѓа ова.
  14. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Абе шоима срдечно кај вас, не ме ни пречекафте со локум и погача... ;(
    Епа јас очекуваф Бога даго видам, да ми дајт знак да несефрлам, ама го немаше и така разочарано се закопаф ко ној и се загушиф во песокта.
    Ќе надокнадам со хардкор ствари во задгробниоф живот. <3

    Него, мора да има негде траги останато од тоа бе. Штом постоело на интернет, мора да го има. По дип/дарк веб нешто, линкче некое, групата... пратете, да се придружиме овде од форумов, да им дадеме теми од типот „Дали сум бремена?“ админите да прочитаат, да пишеме колкави плати имаме, па и они да посакаат да се самоубијаат. Аматери.
     
    На Sweetheart87, LittlePinky, *Amethyst* и 6 други им се допаѓа ова.
  15. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Локум-погача екслузивно за оние кои прават банџи-џампинг од Џевахир. </3
     
    На buba4e89 и calliope им се допаѓа ова.
  16. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Мене па живо ме интересира како баш кит ќе изрежаат на рака ај жити се:^)На некој Nerve му било инспирација да го пушти муабетов:D
     
  17. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.588
    Допаѓања:
    34.124
    Што е толку тешко да се поверува дека некој некаде направил листа од 50 задачи, во кои мораш физички и психички да се повредуваш, и ја шернал во фб група, само за да види дали, и колку се , глупи ,, луѓево?

    И секако, ја играат наивни деца, и да ми простите, приглупи накај глупи тинејџери. Ништо ново, досадно им било, па им текнало да се прават фраери.
    Пред години беше модерно да се бесат со јаже до онесвестување, па да ги соберат сите апови од дома, и да ги пијат рандом, па да се дрогираат со дезодоранс или да шмркаат сок у прав.

    Се се шири брзо преку социјалните мрежи, и тоа е резултатот.

    Само не ми е јасно кај поврзавте секта со муабетов... :^)
     
    На Lella, *Amethyst*, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Ако немој свесно почнува игра во која знае дека крајната цел е самоубиство, како ќе има мотивација да преживее 49 дена на самоповредување.
    Со што ќе се направи фраер? Каква корист ќе има од тоа ако е фраер кога ќе умре за месец ипол?
     
    На theowndemon, calliope, Vitaly и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Се гледа дека не си ја разбрала играта, они воскреснуваат по смртта и одат на друг левел, псссс...
    Иначе ја сум други дан, шо дан и стварно е кул чоече, веќе ја нацртав коњи на поило на левата подлактица.
    Топло ја препорачувам.

    Обично вакви дешаванки се актуелизираат кога има или ќе се случат некои политички настани па да се тргне внимание од нив.
    Сега на пример има бомбашки напад во Манчестер ама играта ќе биде со повеќе шернувања.
     
    На glosipgirl, theowndemon, Kitten и 4 други им се допаѓа ова.
  20. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.794
    Допаѓања:
    46.393
    За играва се дозна пред недела дена, што значи дека најверојатно никој од тие што ја почнале не знаел што го очекува. Овие сега што почнуваат некоја глупа копија е од аздис.
    @Abeja, Ариана Гранде моментално е една од најпознатите пејачки на планетава и мислам дека играва не може да го засени терористичкиот напад.
     
    На Cinderfakinrella, Lella, sj *O* и 3 други им се допаѓа ова.