1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Засекогаш твоја (Елизабет Гилберт)

Дискусија во 'Книги' започната од Cakica, 25 октомври 2012.

 1. Cakica

  Cakica Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2012
  Пораки:
  589
  Допаѓања:
  7.665
  Пол:
  Женски
  На крајот од најпродаваното нејзино дело Јади моли се уживај , Елизабет Гилберт се вљубува во Фелипе, Бразилец со австралиско државјанство. Заминувајќи во Америка двојката се колне на вечна верност но истовремено се заветува дека никогаш во животот , под никакви услови нема легално да се венчаат . Сепак , еден ден се вмешува судбината олицетворена во Владата на САД која откако неочекувано ќе го притвори Фелипе на американската граница ќе и даде избор на двојката - или ќе се венчаат или на Фелипе нема да му биде дозволено да влезе во земјата . Откако ќе се венчаат , Гилберт ќе почне отворено да зборува за своите стравови од бракот така што целосно ја обработува оваа тема , обидувајќи се со сите сили да открие преку историски истражувања , интервјуа и многи лични искуства што претставува оваа тврдоглава древна институција . Раскажана со нејзината позната досетливост интелегенција и страст, Елизабет Гилберт прави обид да ги вклучи сите светла кога станува збор за бракот така што искрено ги преиспитува прашањата поврзани со меѓусебната подносливост, залуденоста , верноста, семејната традиција, општествените очекувања, ризиците од развод и понизното однесување. Ова дело претставува прослава на љубовта со нејзините сложености и последици кои ги носи со себе вистинската љубов во вистинскиот реален свет .