Застареност на кривично гонење

Дискусија во 'Правни совети' започната од Игор Димовски, 6 октомври 2017.

 1. Игор Димовски

  Игор Димовски Нов член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2017
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Ме интересираат некои работи во врска со член 107 - застареност на кривично гонење од Кривичниот законик и неговата примена во пракса. Колку време треба да помине од денот кога е сторено кривичното дело за да истото биде застарено и не може да се покрене кривично гонење. Пример ме интересира тумачење на законот во следниве случаеви: - Во случај на предвидена казна затвор од 6 месеци до 3 години; - Во случај на предвидена казна затвор од 6 месеци до 5 години; - Во случај на предвидена казна затвор од 1 до 10 години; - Во случај на предвидена казна затвор од најмалку 3 години; - Во случај на казна затвор од најмалку 4 години;