1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Застарување на сметка

Дискусија во 'Правни совети' започната од anakonda88, 21 септември 2016.

 1. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.482
  Пол:
  Женски
  Кога сметката застарува ?
  Ми стигна писмо од адвокатско друштво за да ги платам пеналите од Оне ( они самите го раскинаа долгот ) договорот беше на мое име али други го користеа , сметки не добивав на лична адреса , е сега сакам да се повикам на ЗАСТАРЕНОСТ , но прашањето ми е дали делото застарува кога го раскинале они договорот или неплатените сметки ?

  Овде сакам сите да споделат лични искуства со застарени сметки , а правниците да ни помогнат :)
   
 2. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.482
  Пол:
  Женски
  Морав да се цитирам повторно , па ако има правник да објасни околу ова
   
 3. ana992

  ana992 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2014
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  5.987
  Јас не сум имала искуство со сметка,ама имав проблем во ОНЕ и знам дека доколку превземаш акција со приговор и сл. имар рок од 2-3 месеци после твојата забелешка е застарена
   
 4. macamaca24

  macamaca24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  275
  Допаѓања:
  63
  Пол:
  Женски
  здраво... барам некој со слично искуство или познавање.... имено,посеедуваме стан во кој не живееше никој и по наше барање струјата беше исклучена. но има некој заостанат долг... неколку сметки и плус месечната такса за улично осветлување. дали за поврторно уклучување се плака и колку? и дали треба да се платат и старите долгови и дали е можно некои од нив да се избришани по основ на застареност/
   
 5. macamaca24

  macamaca24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  275
  Допаѓања:
  63
  Пол:
  Женски
  некој да каже???