1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Затвор и затворски казни

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од velesanka, 25 јануари 2011.

  1. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.983
    Допаѓања:
    5.727
    Во денешно време мислам дека ретко се почитува законот ( сето е со врски ) ...лично имам направено 3 прекршоци со веспата ова лето ( поминував на црвено ) :$ но тоа го правев бидејќи знам дека имам грб , знам дека има некој што ќе ги скине тие казни ...татко му еден многу мој другар е инспектор во полицијата и кога да имам проблем , другарми му се јавува и решена е работата . Знам дека не е правилно но ете ... младост лудост :)
     
  2. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.648
    Пол:
    Женски
    Да Бројче постои уште. Значи прво се одредува паричната казна и се дава роk таа да се плати, ако не се плати во тој рок, судот може да определи нов рок или да нареди нејзино присилно извршување. Е ако и така не може да се наплати, судот ќе ја изврши така што за секоја дневна глоба ќе определи еден ден затвор.
     
    На 2468 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.648
    Пол:
    Женски

    Блонд за ова не си во право. Во нашата држава многу ретко се изрекува казната доживотен затвор. Јас првиот пат кога бев во Идризово имаше само тројца осуденици на ниво на цела Македонија кои ја издржуваа казната доживотен затвор. Тоа беше во 2003/4. После некое време, можеби и година пак бев и пак беа само тројца, најверојатно истите. Ама 500 лица со доживотен затвор?!? Јас мислам дека толку немало во последните 100 години заедно. И доживотен затвор за кражби?!? Дали јас погрешно те разбрав незнам |(

    А за овие помилувања, всушност станува збор за условен отпуст, и за да едно лице кое е осудено на казна доживотен затвор биде пуштено предвреме, мора да има издржано минимум 15 години од казната, но и да докаже и покаже дека е ресоцијализирано.
     
  4. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    ^ Боа, грешка си ме разбрала, јас реков дека само познавам лица што извршиле обични кражби, терористи и убијци, и уште какви не престапници, и такви кои лежат затвор доживотно ( :!: не дека сите тие се осудени доживотно)

    А помилувања не добиваат само таквите, туку и секое осудено лице, без оглед на тоа колку е осуден, со добро поведение во затворот и секако со добри врски (за жал).


    Фајрквин, тоа не ти е добро, сето она што го прават полицајците го прават за твое добро.
    Мене летово сакаа да ме казнат за тоа што другарка ми не носеше кацига на глава. И морав на крај да му кажам на тој која сум, за да не ми шлупни 20 евра :lol: . Инаку во право си беше човекот, требаше да ме казни :) јас сум многу против дивеењето на младите и нивната слобода. Ајде веќе кога ви купиле родителите скутери/веспи, барем однеусвајте се во сообраќајот како што треба. Ако не дај Боже некој ве тресне малце со кола, вие летнавте на земја и потоа ???? Без кацига ?
     
  5. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.648
    Пол:
    Женски

    Ако е така, ок е :) И јас подоцна си помислив дека на тоа си мислела, ама веќе напишав, па редактирав да те прашам :)
     
  6. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Доживотната казна е најголемата затворка казна.
    А доживотната казна може да е максимим 25 години, не е тоа во суштина она до крај на животот.
     
  7. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.648
    Пол:
    Женски
    20 години ;)
    Затворот не може да биде пократок од 30 дена, ниту подолг од 15 години. За кривични дела за кои е пропишана казна доживотен затвор, може да се изрече казна затвор од 20 години.
     
  8. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Даааа точно згрешив, македонија е 20 години а САД беше 25. :$
     
  9. Alek13

    Alek13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    11
    Да така беше до пред некое време. За сума која ја должиш на државата или на било кое друго лице доколку не ја платиш казната судот одредуваше казната должникот да ја лежи во затвор, која пак дневница изнесуваше 1.200 ден.
    Со новите измени на законот (кои баш и не се нови) некаден 2006 год. за таа работа ги измислија извршителите кои на должникот кој должи пари еден ден ако не одма во моментот ке му ги земат парите.
    Затворот одамна заврши .
     
  10. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Што мислите за правниот систем во РМ?
    Катастрофа се на се.
    Во главно работат кабли, врски, во превод законот е различен за секој, зависно тоа каков статус имаш и познанства.

    Kолку е најголемата казна затвор кај нас?
    Знаев дека е доживотна казна затвор, ама благодарение на Роси дознав дека тоа не значи смрт во келија, туку имало колку години трае тоа дејство. :$
     
  11. vendiii

    vendiii Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    2.464
    Велешанка ај сеа кажи ни што направи ? :D Наши сме де има еден куп правници тука ќе ти помогнеме :D .Ама ова тактички каков е правниов уствари кај може да најдам некоја дупка по закониве да се спасам :lol: .

    Он топик - Јас мислам дека треба да се воведе смртна казна за некои стварно не заслужуваат да дишат !!! :devil: Ама законов наш како и државава :?: затвориве наши ко хотели ама без * |( кој сака оди кој не сака не оди , кој сака бега кој сака останува . Јас секогаш сум викала во Македонија ти се исплати и да крадеш и да убиеш некого бе . Ќе заработам милиони ќе одам во затвор еве 3 годинки па туѓина да одиш цел живот
    ќе работиш ни за половина од тоа. И сеа се исплати ? ! Па нормално ;) :rofl:
     
  12. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.522
    Допаѓања:
    2.425

    планирав убиство али ништо, мн ми се видоа 20 години :rofl: :rofl: :rofl:
     
  13. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    Јас мислам дека треба обавезно ама ОБАВЕЗНО да се воведе и смртна казна наменета за силувачите...неможе туку така тие мрши да силуваат и после слободно да си шеткаат после некоја си годинка у затвор...баш денеска дискутиравме на таа тема по конституционо и кога професорката кажа дека пред некој ден биле обесени тројца силувачи од Кина или незнам ти од каде јас од последна клупа се издрав ПА ФАЛА БОГУ !
     
    На Осе и Grunge им се допаѓа ова.
  14. samomarija

    samomarija Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2011
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    45
    доживотно
     
  15. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.897
    Пол:
    Женски
    Законот тука е катастрофа една личност доби 8 години за 2 убиства,а брат ми за носење нелегален пиштол доби 6 години од кој не ни пукал ниту се заканувал со него,не викам дека не треба да биде казнет таман работа,ама само сакам да кажам дека од носење пиштол до две убиства има голема разлика а во осудувањево според нив нема.
    Инаку многу зависи висината на казната според тоа дали некој прави прв пат прекшок или е повратник,кога еден човек е повратник многу се зголемува казната.
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Скопјетесакам

    Скопјетесакам Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2015
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    9.191
    За носење пиштол 6 години?Нешто си ги помешала работите,ако претходно брат ти немал никакво дело(досие),ке добиел 2 до 4 години условно,ама затоа што имал повеќе кривични пријави му ги натопориле,ако е вистина ова што го збориш.Башка ако е тип кој не е криминалец,што бара да носи пиштол и тоа без дозвола?
     
    На cresa-jagoda, MilaP и Petar80 им се допаѓа ова.
  17. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Дефинитивнo немaме никaкoв зaкoн, a пoмaлку кaзни зa кривични делa. Јaс сум зa дa се вoведе смртнa кaзнa oвде. Мoжеби мaлце луѓетo ќе се oсвестaт, ќе се исплaшaт, aмa не верувaм. Тoј штo сaкa дa нaпрaви злo не се плaши oд никoј и ништo.
    Дaдилкaтa штo гo мaлтретирaше бебетo дoби 14 месеци зaтвoр. Кaквa кaзнa е oвaa? Тoј сo ќебaпите дoби 3-4 гoдини зaтвoр. Ќебaпите знaчи се пoвaжни oд еден чoвек, oд еднo бебе. Тие штo му гo oтсекле јaзичетo нa бебетo Нaјден и гo фрлијa, кaде се? Фaтени ли се, кaзнети се? Е oвие требa дa дoбијaт смртнa кaзнa.
    Вo Америкa сaмo зa силувaње се дoбивa пo 20 и плус гoдини зa силувaње, a тукa некoј месец и ќе гo пуштaт.
    Нели се збoреше зa нoвиoт зaкoн зa силувaчите - кaстрaцијa или дoживитен зaтвoр. Штo биднa сo oвoј зaкoн? Претпoстaвувaм декa е фрлен вo вoдa.
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  18. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.897
    Пол:
    Женски
    Не сум ги помешала работите има претходно дело ама не тука туку во странство за кое си има одлежано.
     
  19. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Многу ми е чудно ова што го кажуваш. Нема шанси да е само тоа. Сигурно имал и дебело досие или бил веќе во затвор.
     
  20. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    De kazi koj dobil 8god za ubistvo na 2 osobi?
    Ne velam deka zakonot vo Makedonija svete,da ne se razbereme pogresno no brat ti dokolku napravil prekrsok vo stranstvo i ovde mu vazi,isto vazno e za sto prekrsok e osuden,sigurno ima dosie pa sto e osuden na 6 godini.Dokolku e nevin nema da se seta so pistol naokolu za koj nema ni dozvola.

    Mislam deka @ninja35 e poupaten za ova prasanje
    Dokolku lice sto poseduva oruzje bez dozvola nema nikakvi predhodno prekrsoci kolku godini mu sleduva zatvor?Jas mislam deka bese od 2 do 3 ili 4 godini no ne sum sigurna.