1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Затвор и затворски казни

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од velesanka, 25 јануари 2011.

  1. Скопјетесакам

    Скопјетесакам Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2015
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    9.191
    Епа ете ти го бе девојче одговорот,значи све е јасно.Брат ти има досие и секое дело што ке го направи ке лежи затвор.Така да ке си го осудуваат цело време зависно од делото што го прави,отвори го законот и прочитај го за делото што го направил и ке видиш.
     
  2. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Јас не реков дека нема да лежи,само посочив какви се казните дека за многу поголеми дела лежат и помалку тоа ми беше муабетот,затоа што човек исто така повратник рани човек со нелегален пиштол и доби 4,5 години,тоа сакав да кажам дека ако важи за еден нека важи за сите,а не дека не треба да лежи или дека е невин.А не е исто кога ќе има ранет.
     
  3. Скопјетесакам

    Скопјетесакам Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2015
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    9.191
    Гледај јас немам ништо против брат ти а ни пртоив никој,да не се сватиме погрешно.Секој различно го осудуваат според постапките на претходните дела,така да неможе нормално на секој иста казна да му дадат за исто дело.
     
  4. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Таман работа не е за сфаќање погрешно не пишувам јас тука да се контрам само некои работи што ги гледам од ај да не речам лично искуство туку од близина,баш затоа прокоментирав,човекот лежеше со брат ми за исто дело во Германија,а тука различно ги судат,тоа ми беше поентата.А не дека имаш против брат ми не сфаќам јас така,секој кој си е крив нека си одговара за постапките не бранам јас никого,па ниту брат ми.
     
  5. Скопјетесакам

    Скопјетесакам Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2015
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    9.191
    Така е сепак јас сакав да се искажам за да не ме сватиш погрешно.Секој во животот (недај боже),може да згреши на законот,на било каков начин.Но законите кај се такви,и политиката на судење е таква каква што е.Некој за убиство лежи 3-4 год,а некој 8-10 год,све зависи од ситуацијата,претходните дела,дали е со умисла без умисла и итн итн.
     
    На jarec6 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Најголемата казна е доживотен затвор, казнената легислатива е добро поставена, но прашање е колку се применува во пракса. Мислам дека во голем дел се изрекуваат благи казни.
     
    На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
  7. BrokenWings16

    BrokenWings16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Колку би била казна затвор за канабисот и како зависи од килограмите...Фала однапред
     
  8. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.690
    Пол:
    Женски
    Мислам дека кај нас на затворите од тоа КПД им фали Пто
    Треба да им се организираат сеанси на покомплицирани затвореници, некои катчиња за рекреација, да се подобрат условите внатре итн

    @BrokenWings16 се надевам не пишувам препрекасно хахахах.Над 6 грама ако ти фатат те носат во станица, а од 10 нагоре веќе мислам летаат казни затвор.
    До 10 е парична казна
     
  9. Meoww11

    Meoww11 Активен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2022
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Apelacija kolkuuuu namaluva kazna?
     
  10. Luciferka

    Luciferka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2020
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Зависи за што е изречена казна, колку години е првостепената, претходна Осудуваност и тн ?

    Пиши ми слободно тука или во ЛП.
     
    На Meoww11 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.690
    Пол:
    Женски
    Нашиве затвори се како и сѐ друго у државава. За некого мајка, за некого маќеа
    Далеку сме ние од вистинското значење на КПД/КПУ
     
  12. stefang

    stefang Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2023
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Беше мој близок познаник 13 години затвор ( не за убиство, ниту силување таква работа некоја ….) дечкото е ок сеа се промени. Само што му отидоа 13 години од животот така… од тоа што му се случуваше таму може книга да напише .
     
  13. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Затворските казни кај нас се уникатни. Ќе прегазиш некој на улица и добиваш казна од 3 години. А ако украдеш ќебапи добиваш поголема казна. Да не пишувам за педофилите. Коса ми се крева. Банана држава. За некои дела треба доживотна робија. Убиваш со умисла и судијата ти дава помала казна заради олеснителни околности. Кои се тие околности? Нема правда.
     
    На Adidas888, Feminka22 и Malesia им се допаѓа ова.