1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Затнато носе кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 30 ноември 2011.

  1. KiT

    KiT Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    1.257
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Бебенцето еве веќе две недели ми кашла и кива, носето му е затнато неможе да си спие мирно од него.. педијатарот ми рече само солени капки да му ставам, грлцето не му било црвено.. а тоа и понатамо си кашла не знам што да правам.. ајде помош некој ако знае некој лек или нешто да му подготвам па да му ставам во носето :(
     
  2. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Не знам колкаво ти е бебенцето, ама физилошкиот раствор ти е најдобар и најбезбеден, никако немој да експериментираш со други капки, или уште полошо, со домашно направени раствори. Него не му треба многу многу, само едно шприцање и ќе му пушти одма носето.
    Обавезно земи и усно аспираторче, да му ги влечиш мрсулчињата, така ќе му олесниш најмногу. Само пази, и тоа до макс 2 пати дневно прави го, да не му ја надразнуваш слузокожата.

    Јас на мојата сега и` прскам и Бејби Диво Оригано Назал Спреј, ама прашај во аптека од која возраст може да се користи, иако во својот состав нема ништо освен диво оригано....
     
  3. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Најверојатно настинало и затоа кива.Во зависност од возраста ,но доколку му е време за вадење заби тогаш кашлањето може да биде и од зголемоното количество на плунка која се лачи и со која не може да се справи,но може и да е од мрсулчињата кои се слеваат надоле во грлото.Јас на мојата ќеркичка од 2 месеци почнав да и ставам по 1-2 капки Аква марис ,но од тие за бебиња и тоа по препорака на педијатар. Ако многу му е затнато во негова близина држи преполовен кромид од чија миризба носето ќе се одзатне.
     
  4. KiT

    KiT Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    1.257
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Бебето ми е еден месец само, му ставам Назогал солени капки во носето веќе две недели, ама нема некои резултати, мислев дека ќе му помине за недела дена ама ништо.. на контрола педијатарот ми вика продолжи да му ставаш капки и само тоа, вика не му е црвено грлцето а тој многу кашла :(
     
  5. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Па сигурно кашла од што му се слеваат мрсулите надолу....
    Искрено, и ќерка ми на таа возраст беше така затната, едвај спиеше навечер, и` го поткревав и душечето од што се гушеше....да те „утешам“, ова само од себе престана некаде околу 3от месец :) Објаснувањето беше дека се „чисти“ од плодовата вода и се дооформува носето и носната шуплина....

    Ние 3 месеци правевме инхалации дома со физиолошки раствор само за да може да спие.
     
  6. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Назогал не се солени капки туку е обичен физиолошки раствор.
     
  7. KiT

    KiT Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    1.257
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Како тоа не се солени капки.. на нив си пишува, а и педијатарот ми рече дека се, малце почна по убаво да дише, али не му помина во целост, педијатарот рече да му ставам уште месец дена од капкиве
     
  8. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    И ние си имаме проблеми со носот вчера цела вечер не спиена а не ни цицаше како што треба едино шишето едвај го испи бидејќи не и треба многу напор . Ставаме физиолошки имаме аспираторче она Nose frida ама отворот не му го собира во носницата па ќе мора и пумпица изгледа да купуваме :(
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.652
    Пол:
    Женски
    Не мора да влезе во носето отворот од аспираторот, доволно е само да го прислониш на ноздрата, ако е мало детето, нема да биде проблем. Пумпичките не влечат ништо, ама буквално. Ако сакате да ви спие ноќе без проблем, исечкан кромид ставете крај главчето. Гарантирано ќе му се отне носето и ќе спие поубаво. За мирисот лесна работа, се издржува.
     
  10. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Ние со кромидот не успеавме, или можеби јас не го направив како што треба :worried:
    А за аспираторчето, никогаш го немам пикнато во носето, секогаш само доближувам и вшмукувам. Страв ми е да и го ставам внатре во носето.
     
  11. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Да ви кажам со аспираторот успеавме нешто многу ситно да извлечкаме и денеска бидејќи почна да се позакашлува како да сака да исфлри нешто од грлото ја завртев ја истапкав убаво едно 5 минути и кога ја вртев према мене се исповрати една лигава топка од малку мрсули и млеко- аптамил и следното шише си го испи слатко и си заспа сеа за сеа не крчи веќе па редовно ќе го чистиме носето зашто неа изгледа и се слева па во понеделник ќе ја носам на мерење и таман да ја зирнат
     
  12. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Значи истава ситуација до вчера не снајде си бљуцка по секој оброк понекогаш и повеќе од блуцкање мислам не утоп да е во млекото и вчера сабајле кај 6 часот почна нешто како прозирна лига од устето и тогаш кога го кренав поврати малку поише . После тоа ја држев исправено и се смири сега спие со 3 пелени под глава здиплени да биде на малку повисоко мислам можно ли е да и се слева секрет и да и се враќа млеко зашто беше скроз на рамно ни 1 см не беше повисоко главата ?
     
  13. CudnaZena

    CudnaZena Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    12
    За затнато носе мајката му е само исецкан кромид :) исецкајте пола главица кромид и ставете ја близу до главчето на бебчето, т. е носето. Помага експресно :)
     
  14. Elenika

    Elenika Нов член

    Се зачлени на:
    15 мај 2012
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    74
    колку кошта еден аспиратор за бебе и како сте задоволни и ако може слики ако имате да видам како изгледаат не нападнаа шлајмови со пумпицата ништо не напраивме поз
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.652
    Пол:
    Женски
    Еве, ние го имаме овој, околу 400-500 ден е во Зегин.
    [​IMG]

    Вака треба да се користи
    [​IMG]

    Многу завршува работа, ми се чини дека од само грло ги вади мрсулчињата.

    Инаку, ние моментално имаме проблем со затнато носе, мрсулчиња и шлајм. Ама, штом ме види со аспираторот, ми бега. Чај не сака, а за сирупи да не правиме муабет. Му давам Медогал за кашлицата и забележав дека уште повеќе кашла од него, ама па, каките му се полни со шлјам, што значи го голта, а тоа е подобро, отколку не дај Боже да му се спушти на бели дробови.
    Ефикасен е чајот од кромид, ама детево мое никаква течност освен вода не признава.
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  16. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    и ние го купивме леле мори мајко сојмал син и во носето ми се чини цело се наполни одвај го измив
    ама многу плачеше
    и + то некако не ми е згозно за користење, дали да го зджам она за вуста или главчето да му го држам ама ќе се испраксираме со текот на времето.
     
  17. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    значи од тој нос сите проблеми ни се собраа Како што некаде пишав изолиравме Staphylococcus aureus ни дадоа капки гентамицин на контролниот брис повторно имаше иста бактерија па бидејќи почна ида кашла ни дадоа Амоксиклав и и покрај тоа шѓто и давав и пролајф доби пролив вториот ден ( денес) и морав да и го прекинам ми доаѓа да пукнам стварно не знам што ќе праиме
     
  18. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Што прекина? Антибиотикот?
    Ако да - тогаш не си смеела....проливот ќе го решеше со пробиотици, повеќе јогурт, ориз, компир, диетална храна, ама со прекинување на антибиотикот може да дојде до резистентност на бактеријата, зошто на пола пат „ја повлекуваш војската“ од борба, сфаќаш?
    Антибиотикот мора да се пие минимум 1 недела, а повеќе од тоа по потреба и со дозвола на доктор.
     
  19. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Значи вака смеам да прекинам антибиотик кога има медикаментозен пролив *уништена цревна флора ) кај бебе од еден и пол месец таквите проливи потоа може да се влечкаат со месеци да не го спомнувам зборот дехидратација. Јогурт приз и компир сфаќаш дека нема шанса да се даде (оризова вода да ) заради возраста пие про лајф и џабе е. А во случајов резитентност која скоро нема шанса пу пу да не урочам да се случи затоа што кон клавулонатот обично само МРСА покажува резистентност е помало зло до тоа да ризикувам дехидратација. Инаку амоксиклав се пие 5 дена а потоа се екстендира до 7 или 10 по потреба во консултација со лекар . И лекарката ја известив за тоа па ќе продолжиме со капки кои 90 % нема да помогнат како што не помогнаа а чудесно бактеријата е повторно оселтива на тие ама да се обидеме пак откако ќе се реши проливот . Фала Богу што столицата не е многу обилна само е повеќе водена од обично и почеста
     
  20. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Прво - се извинувам, мене ми се исклучени потписите на корисниците, па појма немав за колкаво дете/бебе правиме муабет.
    И сфаќам многу добро што значи дехидрираност, нема потреба од таква агресивност.

    Еве што јас најдов за МРСА, и еве еден мал извадок од него:

    Мојот педијатар ми рече 1 недела без прекинување, за да не си играме натиго-дајмиго со бактеријата и борбата со неа. Сепак, секој си го слуша својот и на него му верува.

    Секое добро, се надевам бебето во најбрз можен рок ќе се избори со бактеријата.