1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Затнато носе кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 30 ноември 2011.

  1. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Да не и е сув воздухот во просторијата каде што спие? Ставете сад со вода во близаина на грејното тело и бидете упорни со капнување од растворот, знам дека е тешко ама тоа е
     
  2. mona22

    mona22 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.858
    На моето бебе му е затнато носето кажете ми некои капки за 2 месечно бебе кои се користат
     
  3. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Marisol jas i stavam.
     
  4. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Ние излеговме од болница со затнато носе! Уште одма му го исчистив со пумпица, и среќа не му се затна пак.
     
  5. gelkaa

    gelkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    1.490
    Еве и ние сме со затнато носе..не кашла не кива само носето и е затнато..и ставам солени капки но џабе е не помагаат..има некое друго решение за носето за олку мало бебенце ? :)
     
  6. RHS

    RHS Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    60
    Наместо пумпица користам цевче за прочистување на носот и многу сум задоволна.
    Може да се најде во аптеки, еве како изгледа.
     

    Прикачени фајлови:

    • nosefrida.jpg
      nosefrida.jpg
      Големина на фајлот:
      32,7 KB
      Прегледи:
      130
  7. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125

    И јас го купив за ако ни притрееба ама сега ми текна да прашам. После употреба како и со што го миете/чистите?
    И дали е тешко за користење?
     
  8. RHS

    RHS Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    60
    После употреба го чистам со врела вода, ако има нешто останато од мрсули што не се трга само од водата, тогаш со чепкалка за уши го чистам.
    А за користење многу е лесно, само ако има затнато носе стави му првин физиолошки капки почекај минута две и повлечи со цевчето, барем јас така правам
     
  9. gelkaa

    gelkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    1.490
    Денес го зедов и стварно брка огромна работа..досега се обидував со пумпица да и го чистам ама денес видов што значи чистење на носе..:D
     
  10. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    И мојата денес фрчи на носето. Сега пробав ама ништо не извадив. Или јас не знам да се снајдам со цевчето. Ќе си пукнам. :(
     
  11. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Нова, повлекувај на периоди т.е со прекини, или кратки вшмукувања. Две орснувања физиолошки раствор, 3-4 секунди почекај па повлечи. А за најдобар резултат, кога ќе го бањаш бебуш, стави морска сол во кадичката, а предходно остави тоалетот убаво да се запарее,па во текот на капењето носето ќе пушти и сами ќе излезат, па што остане извади го со аспираторчето.
    И ставај ја на повисочка перница да спие за подобро да диши. Се надевам ќе помогне ова
     
    На Nova му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Mala-volsebnicka

    Mala-volsebnicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    35
    Тоа аспираторче го имаме и ние за повојница од две прекрасни цурки :*

    Супер работа, но неможе секој да го употреби во целост.Јас немам сила да повлечам (може зошто сум бивш пушач) а треба доста напор па морам да го чекам мм да дојде од работа.Ме нервира да сум зависна и 8 саати да неможам да му помогнам на бебуш :(
     
  13. gelkaa

    gelkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    1.490

    нема некоја филозофија за да не можиш да се снајдиш...да не шмукаш мн малце? :D да не ти е страф ? целаата ситуација ја контролираш ти..колку повеќе влечиш толку повеќе излегуваат мрсулчина(ако ги има)...пробај стави и солени капки 5 мин пред да и ги вадиш па кажи како ќе успееш :D
     
  14. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Mamicki pomagajte noseto ni e zatnato veke izvesen period. Minatata nedela imavme vakcina no nw ja primivme poradi noseto eve vo cetvrtok sme pak i sigurno pak nema da ja primi,a nema da dozvolam da ja stavat se dodeka ne se osiguram deka e podobro noseto, iskreno se plasam. Stavam kapki vlecam so pumpica izleguvaat, no po izvesno vreme pak hrci so noseto. Kazuvajte care.
     
  15. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Исти сме и ние, и секогаш стандард одговор од педијатарот- само солен раствор и цицање, мали се за друго, топла купка и тоа е.
    Девојче нас бебињата ни се разлика една недела, ако најдеш чаре пиши, кај нас од што е затната се нервира при цицањр и почна често да се буди.....
     
  16. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Jas pocnav da gi praktikuvam babinite lekovi. I kapnuvam vo noseto zejtince ubavo ke i go rastrijam noseto i vlecam so pumpicka. Ke i se nadrazni noseto i ke kivne i samite izleguvaat nadvor. So bratucedka mi i drugarka mi decata ni se 8 dena razlika (nivnite vo isti den se rodeni) isto i oni praktikuvat. Zejtinceto go drzi noseto mrsno i se lizgaat mrsulcinjata. Nasabajle i stavam kapki vo noseto a preku denot ednas ili dvapati zejtince. Navecer gledam da i stavam da ne i preci na spienjeto. Probaj
     
  17. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски


    Каков зејтин, обичен, маслинов? Ми е страв да влечам со пумпичка ама ако не помине ќе морам и тоа
     
  18. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Obicen zejtin, mozes i da go pregoris da se oladi i da i kapnes a mozes i ziv (od siseto)
     
  19. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    Za zatnato nose toplo vi go preporacuvam sprejot od mrtvo more, 200 denari e, go koristam namesto fizioloski samo mnogu silno sprica i zaradi toa jas stavam so pipeta po nekolku kapki. Otkako go koristam zatnato nose ni e nepoznat poim:) Izvinete za latinicava
     
  20. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Kako se vika, i kade go ima?