1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Заушки

Дискусија во 'Бебе' започната од friendy, 17 ноември 2012.

 1. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  4.325
  Допаѓања:
  51.683
  Пол:
  Женски
  Моето бебе има 6 месеци и 1 недела. Утрово приметив оток на десната страна под увото кај што започнува виличната коска. Веднаш го однесовме на педијатар и првично по изгледот рече дека е отечена паротидната жлезда и наликува на мумпс т.е заушки. Не испрати на инфективно и таму беше истиот заклучок и не испратија на крвна анализа, која излезе дека е во ред, сите вредности беа во ред, и CRP-то беше негативно. Не испратија дома и сега треба да чекаме до понеделник кога треба да направиме крвна анализа повторно и да се утврди да нема некоја промена. Во меѓувреме ни рекоа да му ставаме облоги од Ациди Борици 3% раствор.
  Досега не сум запознаена т.е не сме имале некој кој што бил заболен, ниту пак се сеќавам дека некој од тие што контактираме или блиски се заболел од оваа болест.
  Сечие мислење и совет е добредојден.

  Еве јас пак да напишам што се случи за да знаат некои мамички доколку се појави таков оток кај мали бебиња еве на пр. до 6 месечна возраст. Отекува веднаш и е тврдо на допир.
  Излезе дека на бебето му се блокирал некој плунковен канал и добил таков оток кој за помалку од 24 часа се повлече. Никогаш ни чула ни видела, се исплашивме убаво.
  Цело време се прашував и не ми беше јасно (си велев како може бебе кое го штитат антителата од мајката да фати заушки, што ќе правиме понатаму ако и сега има толку слаб имунитет), но кога лекари ти велат заушки ќе се чудиш и прашуваш што, како и од кого, а не качи температура воопшто.
   
  Последна измена од модератор: 30 март 2017
 2. mihael4u

  mihael4u Активен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2013
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  22
  Заушките се многу штетни посбно за машките дечиња, познавам пријатели на кој од прележани заушки му е оштетена семената течност... Страшно
   
 3. НаталиЛили

  НаталиЛили Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2014
  Пораки:
  1.389
  Допаѓања:
  8.353
  Пол:
  Женски
  Туку денес малку паника ме фати и ептен се изнервирав.
  Додека бевме кај педијатарот, веќе бевме завршени го чекавме ссамо упатот, влезе една жена со дете кое имаше заушки. Јас веднаш штом слушнав излегов од ординацијата, а мм остана да го чека упатот.
  Немавме никаков контак и мала е веројатноста да префати, ама црвот влезе веќе.
   
  Последна измена од модератор: 21 мај 2017
 4. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.546
  Nemoj da se plasis, stom odis vo bolnica ke se sretnes so sekakvi slucai. Nema pravilo deka sekoj mora da prelezi zauski. I da se zarazi, podobro e da gi prelezi kako mala i ke ima dozivoten imunitet. Zacleni se vo geupata na fb Nevakcinisani deca se zdravije od vakcinisanih, pred nekoj den majka pisese deka deteto i se zarazilo so zauski, pa objasni kako i so sto gi lecat.
   
  Последна измена од модератор: 21 мај 2017
 5. Adorabela

  Adorabela Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2019
  Пораки:
  1.014
  Допаѓања:
  2.069
  Пол:
  Женски
  Simptomi na zaushki da kazhe nekoj?