1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Заштита на Авторските права

Дискусија во 'Правни совети' започната од Briar Rose, 24 август 2017.

 1. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.636
  Пол:
  Женски
  Здраво! Досега не најдов ваква тема во делот за Правни совети па би сакала да ве запрашам дали треба да се контактира адвокат или некое друго лице за да ви ги заштити авторските права и како всушност оди целата таа постапка ?
  Мене лично ми е потребно заштита на авторските права и затоа ја отварам оваа тема.
  Доколку некој има да сподели свое искуство или да наведе некоја препорака или совет, или пак евентуално има прашање во врска со ова, слободно нека коментира.
   
 2. Forca

  Forca Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2016
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  995
  Пол:
  Машки
  Заштита на авторско дело се прави со склучување на авторски договор помеѓу Вас како автор и лицето (корисникот) на кое ќе му овозможите да го користи Вашето авторско дело, ако во случај Вашето прашање се однесува за индустриски дизајн тогаш се заштитува во Државниот завод за индустриска сопственост.
  Ако Ви треба нешто конкретно пишете ми во порака.
   
  На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.191
  Допаѓања:
  16.019
  Пол:
  Женски
  Малку глупо прашање :) можеби не е врзано со темава или е ...
  Имам испишано преку 500 песни кои ми седат во фиока , дали постои продукција , пејач или било кое место да ги подарам ?
   
 4. Indiegurl

  Indiegurl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2017
  Пораки:
  424
  Допаѓања:
  1.056
  Пол:
  Женски
  Пробај прво види дали можеш да пееш, дали имаш талент, пред да ги подариш, можеби ќе се покаеш подоцна.
  Инаку има, видов порано на интернет некој македонски продуцент ама не му го знам името, разбарај на нет има многу.
   
 5. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.636
  Пол:
  Женски
  Се согласувам со @Indiegurl дека прво треба да утврдиш дека имаш талент за пеење. Доколку имаш тогаш би ти препорачала да се обидеш да ги снимаш. Но доколку немаш талент за пеење, мислам дека не би требало едноставно да ги ,,подариш,, твоите песни бидејќи сепак ти било потребно време и труд за да ги составиш истите. Со други зборови, можеш да ги понудиш на некој пеач или продуцент да ти ги купи песните. Ова ти го кажувам за да не биде твојот труд за џабе.
   
 6. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.191
  Допаѓања:
  16.019
  Пол:
  Женски
  Каков глас какво пеење , воопшто не ме бива за пеење... Сакам да ги дадам /подарам да не стојат во фиока за џабе
   
  На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.636
  Пол:
  Женски
  Сосема те разбирам но мислам дека повеќе ќе ти се исплати доколку се понудиш да ги продадеш песните на некој пејач или продуцент. На тој начин можеш да заработиш нешто и трудот што си го вложила во составувањето на тие песни нема да ти пропадне.
   
  На Justicija и SweetAna им се допаѓа ова.
 8. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.191
  Допаѓања:
  16.019
  Пол:
  Женски
  Јас ниту познавам некој пејач ниту продукција за да ги понудам , а греота е да ми седам во фиока а ке си заминам од тука , а сакам да ги дадам , ако дадат пари Ок ако не дадат пари пак Ок :)
   
  На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.636
  Пол:
  Женски
  Нема ништо да изгубиш ако се обидеш да побараш некој пејач или продуцент.
  Доколку на нив им се допаѓаат твоите песни, сигурна сум дека ќе ти понудат одредена сума на пари.
   
  На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.481
  Допаѓања:
  39.277
  @Justicija, ако заминуваш во странство, уште поубаво. Преведи ги песните на англиски и таму може да ги продадеш. Не знам дали си свесна која пара лежи за песни во странство. Џеси Џеј, пред да стане пејачка, ја напишала Party in the USA на Мајли и живеела две години од парите за песната без да работи ништо. Се сложувам со постовите погоре дека е греота да ги дадеш така на некој.
   
  На Someonespecial, Justicija и Briar Rose им се допаѓа ова.
 11. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.636
  Пол:
  Женски
  Кога прочитав сега дека заминува, ми текна на потполно истата идеја ! :)
   
  На Justicija и Ketchup им се допаѓа ова.
 12. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.191
  Допаѓања:
  16.019
  Пол:
  Женски
  Ехееее не ми се верува дека такво нешто може да се случи... Бидејки таму имаа многу продукции , менаџери , треба да се има контакт за да се дојде до нив ...
   
 13. Indiegurl

  Indiegurl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2017
  Пораки:
  424
  Допаѓања:
  1.056
  Пол:
  Женски
  На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.191
  Допаѓања:
  16.019
  Пол:
  Женски
  На Indiegurl му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.191
  Допаѓања:
  16.019
  Пол:
  Женски
  А да им ги пратам на некој менаџер , продукција , пејач во инбукс на твитер , па ако ги видат нека ги видат , ако им се допаднат би требало да ме контактираат и така ми се некои на англиски јазик...малце забегав , но ми е жал да ги фрлам :)
   
  На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.481
  Допаѓања:
  39.277
  Сигурно имаат и имеил, може да им пишеш.
   
  На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.191
  Допаѓања:
  16.019
  Пол:
  Женски
  Ако ме контактираат процент ке имаш за идејата :D
   
  На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.