1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Заштита на животните

Дискусија во 'Дом' започната од Gordana10, 27 април 2010.

  1. Black.Beauty

    Black.Beauty Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    213
    Да го намалиме бројот на мачиња премрзнати, прегладнети и прегазени од коли по улиците!!!

    Повелете линк каде што може да ГЛАСАТЕ И ДОНИРАТЕ:

    http://www.facebook.com/events/376070085820388/?fref=ts

    ВИ БЛАГОДАРАМ И ВЕ МОЛАМ СПОДЕЛУВАЈТЕ!
     
  2. RainDrop

    RainDrop Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2012
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    20
    Петиција против убивање слончиња за слонова коска, доле десно каде што пишува Nome треба име да пишете, презиме, е маил и град. Firma е за потврда.


    http://www.change.org/it/petizioni/a-mi ... rce=guides
     
  3. Kasandra123

    Kasandra123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2011
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    22
    Сакам да се прашам, го има ли некој КАСНАТО бува? Ме утепале негде,цела сум исфрлена како искасана од комарци! Не знам што да правам.. :(
     
  4. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Жалосно е жалосно, многу сум вознемирена.... како може да бидеме толку не луѓе, такви гнаси .... на фб следам многу групи за миленици, најдени - изгубени за вдомување и сл... и сеа пред десетина минути ми излезе слика од пит кој го терале да се бори искасапен без вилица, крвав.. мило кутре убавец, не можам да се смирам, кој го прави ова, како можат, кај ќе им оди душата? ... ;(;(;( ... мора да се превземе нешто, каде се пријавуваат насилнициве, кај се организираат овие борби, зар полицијата не знае, зошто ништо не се превзема? не знам веќе што зборам, не знам не знам.... :worried:
     
  5. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Дoдекa пoлицијaтa учевствувa тaму, ништo не мoже дa се спречи. Пред некoе време пoчнaa и пехaри дa се дaвaaт. А, и дa се пријaви у фaцa ќе ти се изнaсмеaт.
     
    На Independiente му/ѝ се допаѓа ова.
  6. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.328
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Ми треба помош,совет или било што .
    Искрено имам многу жал за животни срцето ми се кине кога се на улица или кога се тепани.
    Во комши имам комшија што со години чува кучиња што ги носи на лов,али од кучињата немаме око склопено може 10 год.
    24/7 лаат без престан ,завиват се тепат едно со друго страшно навистина.
    Неможеме да си седиме во двор на раат пошто многу лаат и да си збориш со гости или комшика нема да се слушнеш што збориш.
    Кучињата ни се искочени од кавез ни па ги шета,а за храна да не збориме жалосно,секој втор ден или секој ден ги тепа многу.
    Навистина ми е преку глава нервите ги искинав не се спие не се седи сите комши бегаме,а никој не сака да го пријави ,причината не ја знам али навистина ова е лудило.
    Ако тука има некој член од анимал мунди нека ми помогне.
    Заборавив да кажам може пред 15 год.тие страите кучиња што им беа едното успеа некако да избега па цело мало во вис го крена пошто кучињата не мали и добри туку се лоши.
     
  7. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    20.816
    Што се случува со луѓето и со општеството воопшто?
    Како е можно да постојат вакви монструми кои без никакви причини се изживуваат врз животни? Зарем вакво мачење им причинува задоволство.
    За жал има дупки во закони и кога е човек во прашање,а не па животно.
    И животното е живо суштество,треба да се казнуваат вакви гнаси соодветно и се помалку ќе ги има.
    Никој никого не тера да САКА животни,ама тоа не значи дека треба да ги малтретира,туку едноставно да ги одмине.
    Доколку има некој средства и сака,нека помогне ;(;(;(

    https://a1on.mk/macedonia/voznemiru...a-zahevtale-ustata-aktivistite-baraat-pomosh/
     
  8. moni.poni

    moni.poni Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    84
    Дечки ми треба помош
    Мачката се има залепено во лепак за глувци
    Како да ја исчистам??
     
  9. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Короната направи огромен бум во посвојувањето на животни од домови. Резултатите говорат за огромен интерес за вдомување.

    Дали короната ги натера луѓето да се погледнат подлабоко во огледало дека се живи и осамени? Дека никој не ги сака бар онака како што мислеле? Дека во 4 ѕида ни сам не се сакаш?

    Додека трендот на посвојување расте во Македонија разговарав вртоглаво се купуваат кучиња.

    Дали за две години ќе видиме масовно преполнети домови од животни/улици преполни со расни или ќе сврти бројката во љубители на животни?

    Јас искрено се надевам дека од толкава бројка на вдомени и купени барем 60% да свртат ќе бидеме побројни во најмала рака.
     
    На jarec6 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Не знам што народ сме ние искомплексиран, ее сеа ќе чувам џукела, како ќе се покажам со кучето? :x
    За жал и се почесто гледам напуштени пудлички и други раси по улиците.

    Мене баш ми е жал што не можам барем уште некое да чувам, во стан сум немам простор.
    До сега сум имала повеќе кучиња и се ми ги труеа едни комшии :devil: еднаш имав малтешка пудла, другите сите мешанчиња.
    Сега чувам Средно азиски овчар, ама не зошто е расен туку зошто тој што ги чуваше ги даваше за борби и јас ете спасив барем едно и сега живее како принц :rofl:

    Многу се нервирам кај нас земаат кучиња, детето сака, и после детето не сака веќе и ајде на улица, си го земал чувај го до крај.
    Не знам нашиов менталитет дали некогаш ќе се смени.За жал!
    И мислам дека не се заштитени животинкиве ич, плус ако нешто сакаш да заштитиш или да помогнеш народот одма ќе ти рече,има болни деца вие кучкари за кучињата се замарате, мислам ок ама тоа е друга тема,мешаат баби и жаби.
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.