1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Заштита на животните

Дискусија во 'Дом' започната од Gordana10, 27 април 2010.

  1. Belen

    Belen Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    65
    Нема правда

    Така велам зашто не гледам друга причина да ги вадиш зборовите од ракав, без никакви факти. Овде јас никој не навредив, всушност, јас се чувствувам навредена. Ниту пак јас ја заострив дискусијава и почнав да се карам. На крај краишта, не се ни фалам дека сум хуманист... само ги сакам животните и ќе ги бранам од луѓето. Ти или кој друг, не можете да ми го оспорите тоа!
     
  2. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Нема правда

    пардон, каде јас сум спомнала дека сакам да убијам куче????? :fubar: :fubar: аллооооо....
    Јас никогаш такво нешто не сум спомнала, не знам каде прочита така или од што сфати такво нешто! али нема врска, No hard feelings! Јас си кажав тоа што мислам во моите постови на оваа тема, па вие правете што сакате, бидете хумани колку сакате и правете се такви колку што сакате и не сакате!
    поздрав!
     
  3. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Нема правда

    не навредив ни јас! Само видов како се вреѓате меѓу себе затоа што не ви се допаѓаат мислењата!
    И јас ги сакам животните, но јас не си доведувам здравјето во опасност заради негрижата на некои други! јас имав дома еден куп мачки па не ги исфрлив! ги поклонив! Некој обидувајќи се да се ослободи и заштити, го фрлил кучето, викајте по него, не по мене или по некоја друга што не ги сака кучињата! не можеш ти од тие постови да оцениш каков е карактерот на луѓето! се разбираме??
     
  4. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.516
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Нема правда

    Јас не чувствувам никаква омраза кон кучињата. Напротив мили ми се.
    Ама ете се шетам, здогледувам куче скитник, ако јадам нешто, а тоа мило ме гледа ќе му фрлам... и си одминувам. Механички правам се... ниту размислувам многу за него, каде спие, каде јаде... Толку е мојата врска со нив. Искрено воопшто никогаш на памет не ми паѓаат кучињата скитници.
    Дали сум себична, сурова или правам грев, незнам. Ама ете мене баш ме боли за нив.


    А ако вие како што велите, ги згрижувате, се јавувате на надлежни итн. СЕКОЈА ЧЕСТ. Добро е што има такви луѓе, не гледам ништо лошо во тоа. Навистина браво за вас. :bow:
     
    На OzzyAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Belen

    Belen Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    65
    Нема правда

    Па каде, по ѓаволите реков дека си таква или ваква ти, или другарка ти (па и било кој друг)? Каде? Постирај ми. Постирај ми и од каде ти дојде до заклучокот дека само фурам филм на хуманист, а уствари сум далеку од тоа? Постирај бе девојко, само тоа е доказ, твоите празни, непоткрепени зборови, овде не значат ништо. Ова што ти го зборуваш се нарекува клевета.

    И она што јас цело време го зборувам, а вие или не го гледате или не сакате да го видите е, дека да, постои проблем со кучињата скитници. Меѓутоа, виновен е човечки фактор за тој проблем и поради тоа не може да плаќаат кучињата. Постојат поконвенционални методи и начини за да се реши тој проблем, од смртта на едно животниче, кое не е ни виновно што се нашло на овој свет.
     
  6. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Нема правда

    Вака сега: најпрво ми е многу важно, да останеш смирена! Јас не реков во мојот прв пост тука погоре “Белен, Беатрис, Лоли,... или не знам кој друг... рече тоа и тоа“
    Јас не посочив имиња!!! ок?
    Потоа јас не спомнав смрт на животни, не постирав слики на мртви животни!
    Затоа не можеш ти да ми кажеш дека сум те клеветела!
    Впрочем јас не те спомнав тебе никаде, ти сама се закачи дека сум те нарекла нехумана или нешто така!
    затоа не се вознемирувај, не ми е тоа целта! во ред?
     
  7. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    27.002
    Нема правда

    Ако е така, вие сите тука се дрзнавте да го коментирате мојот карактер. Што сум и како сум вас тоа не треба да ве интересира. Темата е за кучињата скитници, а не за мојата омраза собрана во 19 годишно девојче. Бујрум, ќе напишам во Опиши се, коментирајте ме таму, овде сите си дадовте за право да кажувате како јас не сум човечна, сум себична, злобна, полна со омраза на 19 години... Што ли уште не! Затоа, како што вие се дрзнувате да коментирате други членови така и она. Плус, јас никогаш не скршнав од темата. Не те коментирав ниту тебе ниту другата хуманистка. А вие се фативте за мојот карактер и моите уништувачки способности како слеп за стап.
    Прво погледни ти што правиш па после дрзни се да прашуваш зошто те коментирале. Толку од мене на темава, тоа што го имав го кажав.
     
    На OzzyAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Belen

    Belen Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    65
    Нема правда

    Мила Оффспринг, драго ми е што се врати на темава. Ајде сега цитирај ме кај сум те коментирала и каде побарав од тебе да ми ги раскажуваш твоите очајни приказни. Благодарам.
     
  9. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    27.002
    Нема правда

    Билката ги избриша тие мислења, каде што ме коментиравте ти и другата незнам како беше ;)
     
  10. Belen

    Belen Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    65
    Нема правда

    Пак зборуваш без врска. Билката ги избриша потресните фотографии што ТИ и Боависта ги ставивте. Друго нема ништо избришано, сите мои мислења се тука. Провери и во корпа, ќе се увериш. Твоето име е таму.
     
  11. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Нема правда

    Јас не можам повеќе да се сложам со OzzyAngel , ама буквално за се.
     
    На OzzyAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.073
    Нема правда

    Ахх бре форумџики, темава сте ја претвориле во убедувања зашто да ги сакаш кучињата и зашто да ги мразиш кучињата...
    Јас вака ќе кажам, нема да убедувам никого да ги сака или мрази кучињата, јас сакам кучиња, ги обожавам, имам чувано многу... иако ги обожавам свесна сум дека се опасност за околината посебно уличните кучиња, кои се невакцинирани, болни, полни со крлежи итн... тие кучиња треба да се тргнат од улицата, но не да се успијат туку да се чуваат во некој стационар каде што ќе бидат чувани, кастрирани, вакцинирани и исчистени се додека не се истребат... но дали сте размислиле дека кога некој ќе вдоми такво куче да кажам џукела, кога тоа куче ќе роди 10 мали џукелчиња сте размислиле ли кој би сакал да чува такво куче.. има но се многу малку тие луѓе, да бидеме реални денеска сите сакаат да чуваат расно куче со педигре и 300 други пехари од натпревари бла бла зашто- затоа што е тоа дел од бизнисот од тоа се прават пари, затоа на никого не му е стало до тие 10 мали џукелчиња и лесно може да се ослободи од нив ќе ги фрли во најблиското ѓубриште и ете ти нови 10 улични кучиња... тоа сме ние за жал...
    Друга работа, темата е НЕМА ПРАВДА, а да прашам дали има правда кај гооолемите љубители на расни салонски кученца кои се накитени со 100 машнички, панделки и што уште не, фенирани, исчешлани со облека на нив, има ли правда за тиа кученца? или сметате дека на нив им е убаво тоа, да мирисаат на шанел 5? епа НЕ, тоа за нив е поголемо малтретирање одколку да живеат на улица!
     
    На angelce1, TheKiketoo, Baby-91 и 4 други им се допаѓа ова.
  13. lylaby

    lylaby Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    631
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    Нема правда

    [quoteДруга работа, темата е НЕМА ПРАВДА, а да прашам дали има правда кај гооолемите љубители на расни салонски кученца кои се накитени со 100 машнички, панделки и што уште не, фенирани, исчешлани со облека на нив, има ли правда за тиа кученца? или сметате дека на нив им е убаво тоа, да мирисаат на шанел 5? епа НЕ, тоа за нив е поголемо малтретирање одколку да живеат на улица![/quote]

    Тука се слагам,некои луѓе ги малтретираат своите кутриња,парфем патики фустан и што ти ја не,се претерува а верувам дека на кученцата им пречи тоа но неможат да ти кажат нели :)
     
  14. doktorka-an

    doktorka-an Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2010
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    345
    Нема правда

    се изморив читајќи повеќе кавги и цитирања и критики освен,нормални мислења.аман луѓе што ви е?на форумов не сте да си го опишувате вашиот живот и проблеми,ајде доста.мое мислење е дека се згрозувам од сликата за кучињата скитници и би сакала малку повеќе да се поработи на таа тема,ама кај нас слабо,епа тогаш би можеле нешто ние да направиме,да ја подигнеме нашата свест и да ги смениме малку работите.јас веднаш би чувала такво куче зошто е жално да се гледаат во таква слика.....а за циганите незнам како и се дразнувате така да ги наречете,па вие стварно немате осет и претерувате.и тие се луѓе и се роми-така се викаат а не цигани,ве молам,бидете барем културни и внимавајте на изразите....луѓе читаат и што ќе помислат за нас после вакви постови....... :x :x :x
     
    На Sunshine88 и BoaVista им се допаѓа ова.
  15. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Нема правда

    Тука не можам да се согласам со тебе! Ти нема да земеш и да чуваш дома некое болно куче со краста и крлежи! Тоа да го разјасниме одма! друга работа, кој што сака тоа ќе напише овде и некој не може да го оспори! Ако си забележала, тука имаше доста провокации и психолози на карактери, по така нема никој да молчи и да ги остави да зборуваат!
    А што се однесува до циганите! Не е никаков срам и некултура ако се наречат така! Нема тука ништо што би ги навредило! Книгата “Белото Циганче“ авторот што ја пишувал бил неписмен и некултурен??
    Јас сметам дека е ок да се нарекуваат така! Како прво и тие самите се нарекуваат цигани! Си слушнала некогаш македонски песни?? Таму се спомнува терминот “циган“ а не Ром! Не е тоа ништо навредливо!
     
  16. doktorka-an

    doktorka-an Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2010
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    345
    Нема правда

    оззи се согласувам со тебе и не би сакала да ти коментирам,те разбрав добро но само да ти кажам за кучињата и да е болно и со красти за да направам добро дело би земала такво куче па постојат втеринарни станици каде би го средила тој проблем,а за “цигани“мене лично не ми се допаѓа зборот циган па затоа секогаш ги нарекувам роми а за писателите кои напишале книги и каде се на дрго место е спомнат зборот циганин не би коментирала.те разбрав мила,само сакав да дадам мое гледање за соодветната тема...поздрав :*
     
    На OzzyAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  17. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Нема правда

    Мило ми е што се разбравме!
    Јас единствено добро дело што можам да направам би било да не ги расфрлам кучињата по улици и друмови! Затоа секогаш чувам машко куче, а тие другите што ги расфрлаат нека си ги носат на душа! јас досега не сум фрлила куче или маче на улица!
     
  18. Belen

    Belen Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    65
    Нема правда

    Не е решение тоа што чуваш мажјак. Тој им прави мали кученца на женките. :)
     
  19. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    Нема правда

    Каде ќе најди женка? :?: кучето се чува дома или може и низ двор, а од поручек се шета низ парк, кученца од скитниците само има
     
  20. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.889
    Допаѓања:
    13.461
    Нема правда

    Горните мислења и кавги, да не се продолжуваат. Само пишувајте мислења што мислите дали е хуман третманот, предлози и слично.

    Еве колку за освежувње, што мислите за ова?

    http://www.facebook.com/video/video.php ... 8516886653

    Јас сум згрозена, и мислам дека е ова крајно не фер, и плус она во Драчево што се случи. Ајде, да ги убиваат со инекција, ХУМАНО, без болка, ама вака. Да ги мачат, палат? Не е фер, во никој случај. Имаше едно видео со девојка, како фрла мали кученца во река, и тоа натоварени во кофа. Имаше едно видео со дете, 9-10 па и 12 години како пали мачка, а таа вриска ли вриска, а децава се смееат. Каде со таква младина? Каде со насилство ?

    И уште еднаш, потенцирам, без продолжување на кавгите и без провокативни мислења.