Заштита при сексуален однос

Дискусија во 'Секс' започната од Viiiiip, 31 јануари 2010.

  1. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    836
    Допаѓања:
    400
    Дали користите заштита и каква за време на сексуален однос? Кои кондоми ги преферирате? Јас не сум имала однос... Но планирам, бидејќи се чувствувам подготвена, во подолга врска сум... ама имам мал милион прашања во врска со контрацепцијата... пааа совети ве молам :D ;)
     
  2. SLATKA23

    SLATKA23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    koristime redovno , a najzadovolna sum od sportex zatoa sto pokraj 3 kondomi ima i lubrikant :lol: za pocetok ti preporacuvam kondom sekojpat za da se zastitis ne samo od bremenost tuku i od infekcii.pozzz
     
  3. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    836
    Допаѓања:
    400
    да да, обавезно со кондом...само дали кондоми да користиме... зошто мн ми е страв, несакам да спомнам несакана бременост... :worried:ilent:
     
  4. skorpija1992

    skorpija1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    36
    а што е тоа лубрикант :lol:
     
  5. EnnieFabulous

    EnnieFabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    399
    Лубрикант е течност која се мачка на пенисот (на кондомот) за полесна пенетрација (народно кажано повеќе да лизга :lol: ) Кондомот содржи лубрикант на него, но може и да се достави, за уште повеќе да лизга :P Има и лубрикант за женски, кој се мачка на вагината.
    Инаку сакам да прашам, од колку години сте почнале со апчиња како контрацептивни средсва? И дали сте зеле на своја рака?
     
  6. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.194
    Пол:
    Женски
    Користев анти-беби пилули па добри 3 години, нормално со паузи, но на почетокот ги земав на своја рака...Имено моја другарка пиеше Цилест од кои беше ептен задоволна а и плус и беа по препорака на лекар, па така почнав и јас со нив, тогаш имав 20 години. Незнам дали постои некаква граница кога смее да се почне со контрацептивни апчинња. После подолго време почна да ми се гади од Цилест-от така да морав да се исконсултирам со лекар, кој ми образложи дека веројатно се јаки за мојот организам, едноставно имаат поголема доза на хормони во нив, па ми препорача да пробам со Логест. Кога го сменив докторот, тој новиот ме советуваше да ги пробам Јасмин, кои тогаш беа новитет на пазарот и многу ги фалеа. Ги пробав еден месец, но откако констатирав дека и од нив ми се гади, си се вратив на Логест од кои немав никакви проблеми. До сега незнам уште колку нови апчиња има излезено, бидејќи има поминато доста време откако прекинав да пијам. Сега сум исклучиво на кондоми. Генерално, апчињата можат да се зимаат на своја рака но неможеш да знаеш конкретно кои највеќе ќе ти одговараат, има можност уште одма да ти се погодат добри, а може и слично како мене, да луташ додека видиш што конкретно ти одговара. Имам слушнато дека сега по налог на гинекологот се прават хормонални тестови па така самиот доктор ќе ти одреди кои да ги пиеш, што искрено многу подобра варијанта е оваа.
    Но морам и уште нешто да спомнам, откако прекинав со пиење на контрацептиви, ми се појавуваат меѓукрварења кои до ден денес ги имам и мислам дека е поврзано со хормоните, а докторот не ми дал некое конкретно решение во врска со тоа.
     
  7. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.939
    Допаѓања:
    66.109
    Пол:
    Женски
    Мислам дека младината не е доволно информирана за контрацептивните пилули. Една моја другарка се реши да ги пие и се консултираше со гинекологот. Прво и ги направија сите неопходни испитувања, бидејќи ако имало некое жариште (како на пример ако има некоја шанса за развој на рак на дојка или сл.) пилулите можат да го забрзаат процесот. Затоа откако лекарот утврди дека е сосема здрава и препораца кои апчиња да ги пие.Не е препорачливо да се зимаат на своја рака поради горенаведените причини. Јас не би се одлучила за овој метод, треба многу мозгање што и како, а со кондом е најлесно и знаеш на што си.
     
  8. SLATKA23

    SLATKA23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    jas mislam deka kondom e dovolno, barem za mene, ne sum koristela piluli i nemam namera, no sepak tvoe e da odlucis.poz
     
  9. mace994

    mace994 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Kondomi

    Kakvi kondomi koristite? Kolku cinat? Dali e sramota devojce da kupi?
    Koj obicno gi kupuva?
    Ajde devojki kaze te mi sto mislite ve molam me interesira ;)
     
  10. SLATKA23

    SLATKA23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    ima kondomi od 10 den parce, ili od 30 den do neznam 100 den (durex) so 3 parcinja vnatre. nie obicno sportex ( 60-70 den)koristime ili kama sutra ( okolu 37 den se vo zegin). i ne e voopsto sramota da kupi devojkata kondomi, sepak toa e za nejzina zastita pred se, jas redovno kupuvam ili decko mi bez razlika.
     
  11. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    836
    Допаѓања:
    400
    помегу durex и sportex би одбрале....? :D И кој вид...? има повеќе знам :D
     
  12. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    344
    Спортекс користевме извесно време со дечко ми ,меѓутоа сега си најдовме подобри Романтик супер се. :lol: :lol: А што се однесува до кондомите од 10 ден.Подобро ке имам однос без кондом одколку тие да ги купувам :x
    А дали слушнавте што измислиле ново-постои некоја крема која се мачка на машкиот полов орган со цел ако се има однос без кондом да спрчи пренесување на сида :geek: :ugeek: :geek: само кога ке почне да се применува ова :?:
     
  13. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Е како делува таа крема? Знаеш нешто повеќе блубери? :|
     
  14. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.415
    Допаѓања:
    34.010
    Пол:
    Женски
    Со дечко ми користиме Durex. Само еднаш користевме Sportex и не ни се допаднаа.
     
  15. Peperutka90

    Peperutka90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.083
    И ние си користиме durex, другите не сме ги испробале , ако има некоја со подобар предлог слободно нека каже нема да и се налутиме :) што е сигурно сигурно е !!
     
  16. shiningstar

    shiningstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    307
    Па јас мислам контрацептивни пилули кога ке имам посериозна долга врска, и што се вика скоро секој ден односи, нема да купувам кондоми трошок голем ке биде, хаха :) А кондоми мене па дурекс ич не ми се свиѓаат, спортекс се бољи :D
     
  17. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    344
    НЕ НЕ ЗНАМ ПРОЧИТАВ НА ИДИВИДИ НО ТОА Е СЕУШТЕ НОВО ДОДЕКА ДОЈДЕ ВО МАКЕДОНИЈА ЕХЕЕЕЕ
     
  18. yummy

    yummy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    49
    Иако користиме кондоми, еднаш останавме без залихи, и ризикувавме без...и беше.....уффф мн мн мн боље!
    Па дајте кажете дали знаете некои кои се *понепримеливи* , мислам некои со кои е подобро, зошто овие сега што ги користиме(нз како се викат, тој ги купува) се ужас!!
     
  19. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.939
    Допаѓања:
    66.109
    Пол:
    Женски
    Ние обично спортекс користиме. Ама не знам што е работава, во последно време ни пукаат само,а и со дурекс сме имале такви незгоди. Ни се погодија едни лајфстајл, ама јас како да имам реакција од нив. И сега пак сме со спортекс.
     
  20. beautiful87

    beautiful87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    116
    Durex definitivno moze se poskapi ama se mn podobri ima edni durex love so 4 kondomi vnatre, se najubavi. Porano so decko mi koristevme sportex ama otkako na 2 pati ni se skinaa kondomot, pa se maltretirav so pienje apcinja za nesakana bremenost, prestanavme da gi koristime i od togas isklucivo durex i nemame takvi problemi.