1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Заштита при сексуален однос

Дискусија во 'Секс' започната од Viiiiip, 31 јануари 2010.

  1. scared18

    scared18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здраво девојки! Нова сум на форумов и баш отворив профил за да прашам за оваа тема.
    Барав,барав во форумов но никаде не прочитав конкретен одговор!
    Сакам да прочитам ваши мислења со ДА или НЕ(ако не,кратко образложение ЗОШТО и некој совет плус),бидејќи имам подолга сериозна врска и наскоро сакам да започнам со сексуални односи,но сакам да бидам целосно информирана! Дали само кондом е доволен за заштита од бременост?
    Ги очекувам вашите мислења и совети!
    Благодарам однапред!
     
  2. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Доволен е, ако правилно се користи. :) Не само за заштита од бременост, туку и од полово преносливи болести.
     
    На scared18 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. scared18

    scared18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Само читам,читам,собирам информации и пак ми е многуууу страв! Некаде пишува дека кондомот овозможува 99% заштита,некаде 85% еден куп информации! Мислам дека ако останам бремена сите бродови и планови ќе ми потонат,и токму од тој страв не се решавам да имам секс со дечкото со кој сум година и пол! Мајка ми ми вика дека таа и татко ми 10год. само кондоми користеле и било безбедно! Ама.....
     
  4. O.Mally

    O.Mally Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    11
    Јас користам кондоми и тоа Durex за Lifestyle сега почнав да се предомислувам.. кога веќе се поефтини а со ист квалитет.. Еднаш пукна кондомот и нормално тука следеа низа хистерии апчиња и слично.. Сепак гинекологот, кога кажав што се случи, ми препорача пилули Yasmin сеуште немам почнато да ги користам, но би сакала, гарантираат сигурност, па зошто да не? :) scared18 нема од што да ти е страв ќе си купиш ете некои од поквалитетните кондоми без разлика на цената па што треба да биде нека биде, нормално ако дојде до непосакуван случај има по аптеките купи Norlevo и опушти се ;). И успат дали да се загрижам на оваа статија? :) http://www.taratur.com/node/4929 лошо..лошо :|
     
    На scared18 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. suGarBaby

    suGarBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    111
    Епаа до сега само еднаш сме имале секс со кондом, и не ми е нешо баш по кејф.
    Му верувам на дечко ми, не користиме кондоми и никаква друга заштита при секс, и нормално секогаш свршува надвор од мене! :)
    До сега доста пати сме имале секс ниту еднаш не сум имала било каков проблем :)
     
  6. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Јас последно си купив од тие sure што секогаш ги користам, па досега НИЕДНАШ не пукнал.
    10 денари еден, сега си зедов 20 кондоми за 200 денари, дури продавачката се насмеа. :lol:

    Абе ајде, дурекс 130 денари. Нека се лечат. Пола плата месечно за кондоми шо се вика. |(

    Ако не го наместиш правилно, да нема напред меурче нема шанса да пукне. А ако е неправилно наместен, не дурек, не знам каков да е и 100 евра да кошта, ќе си пукне. Така да, бидете поекономични заштедете и пробајте ги. :D Ќе ви остане џебот пополн. :lol:
     
    На martinuska, scared18 и Hipster им се допаѓа ова.
  7. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.415
    Пол:
    Женски
    Имаш и од мене сеа уште десет за информацијава :)
    Со дуркес иначе ништо не праиме, останавме несексани :lol:
    Кај ги има да се подновиме??
     
  8. suGarBaby

    suGarBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    111
    Јас сум си најекономична! :lol:
    Ако внимавате добро и двајцата, нема зошто да се плашите и да трошите пари за кондоми :P
     
    На Minnie-e му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Во трафики. Али ги нема во сите, ќе си прашаш во неколку и ќе најдеш. Јас овде кај кузман има две трафики и си земам. :D И по други трафики сум нашла исто. sure :rofl:
     
  10. Manuela1

    Manuela1 Активен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    0
    Јас досега сум сум имала десетина пати односи и ниеднаш не сме користеле заштита... Но партнерот секогаш внимава и свршува надвор од мене, незнам дали да му речам да користиме во иднина?? Ве молам некој од поискусните да ми кажи дали е во ред да имаме секс без заштита и понатаму, нормално со свршување надвор од мене?
     
  11. whitex6

    whitex6 Активен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1

    какви апчиња ??
     
  12. cherry-heart

    cherry-heart Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    4
    кога знаеш дека внимава и секогаш се трга и свршува надвор од тебе, и ако знаеш дека нема никаква инфекција, тогаш што ќе ти е заштита? Можеби некој ќе ме нападне и ќе каже посигурно е со кондом. Но јас мислам кога имаш секс со дечко со кој одиш подолго време и го познаваш, а веќе си се решила да му се дадеш, тогаш батали тоа кондомите и уживај бре! А и види вака, кога користите кондом сте поопуштени и он ќе си сврше комотно, а што ако пукнал кондомот? Па затоа мој совет, не ти треба заштита ако дечкото се сеќава и е здрав нормално. п.с сосема е во ред!
     
  13. HappilyLoved

    HappilyLoved Активен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2012
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    17
    Алергија.
     
  14. Jonah

    Jonah Активен член

    Се зачлени на:
    4 април 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Help! kontracepcija

    Sakam da znam dali sex so kondom e sigurno sredstvo za kontracepcija , dali sigurno shtiti od bremenost dolkolku ejakulacijata se sluchi vo vaginata ,a ostani neoshteten ?
     
  15. Thebestone

    Thebestone Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2012
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    63
    сигурно е сигурно, до толку да си не едуцирана не може значи чудо нештооо... значиии свршил во кондомот а не во тебе |( чим е здрав кондомот зошто се грижиш?????
     
  16. simonice

    simonice Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    99
    И ние еве веке 6 години имаме односи,а кондом 6 пати ако сме користеле,на почетокот.
    пред да се решиме за првото дете,свршуваше надвор,па после слободно.....
    сега планираме второ дете,пак слободно си уживаме,па еве 5 месеци и никако да се фати,
    а кај девојчињава што не сакаат,одма забременуваат......
     
  17. J.B.007

    J.B.007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    5
    девојки дали има пилули за машкото да ги пие... ? за уништување на сперматозоидите..?
     
  18. xperia.tipo

    xperia.tipo Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
  19. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    скоро од пријателка слушнав дека постоеле инекции кои жената може да ги стави еднаш годишно мислам беше за да не останува бремена некаков вид на контрацепција до скоро кај нас не постоеле сега биле уведени ако е некој за ова информиран нека пише
     
  20. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    За уништување на сперматозоиди, не знам, но знам дека има спермициди кои ги спречуваат сперматозоидите да стигнат до јајце клетката. Инаку ги користи девојката. Повеќе за нив имаш тука.

    http://tvoebebe.com/KONTRACEPCIJA/dijafragma