1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Заштитни прекривки за дневна гарнитура

Дискусија во 'Дом' започната од girl1985, 28 септември 2011.

 1. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.121
  Користите ли вакви прекривки? Јас сега имам нова кожна гарнитура која е светло кремаста, па дефинитивно мораше да ја заштитам за нормално да има подолг век на траење. Го заштитив седечкиот дел со таканаречени флекери (черги што се ставаат на седечкиот дел. Купив комплет за тросед, двосед и фотеља со стандардните димензии затоа што димензиите на стандардниот комплет ми одговараа, но знам дека ги прават и со димензии по нарачка. Земав еднобојни во крем боја, подебелки се, со 10% волна и 90% памук. Ќе видиме како ќе ме служат.
   
  На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
 2. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.439
  Пол:
  Женски
  Јас имам тросед и фотеља, ги покривав исто со такви само на делот за седење ама џабе. Кога ќе го видам дечко ми како ја става пепењарата на гарнитура за да лежи и пуши косата ми се крева. Инаку е светло кремаста, нешто како млечно бела, ама мава накај крем.
  Сега најдов една прекривка од некое круто платно, уствари дупла е , во неа може да се стави јорган, ама јас ја користам како прекривка за троседот , а навлаката од перничето ја ставив на фотеља :) . Мора некако да импровизирам. Пробав со фротирки, чаршафи...ама се се лизга на кожа, не бива, само некое круто и тешко платно.
  А за чистење најдобро е Бекутан млекото. Со гарнитурата ми дадоа и средство за чистење ама многу мало, ми се потроши, Бекутанот е супер, не ја оштетува.
   
 3. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.121
  Бекутан млекото и влажните марамчиња во комбинација се топ! Одлични се и за кожни чанти :)
  Инаку не се препорачува често чистење на кожната гарнитура, на пример на помалку од 5-6 месеци, за да не се презасити кожата. Така прочитав на интернет...
   
 4. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.305
  Допаѓања:
  194.695
  Пол:
  Женски
  Супер, си најдов тема каква што ми требаше. Ајде домаќинки, каде во Скопје може да се најдат заштитни прекривки за гарнитура, конкретно за седмосед? Старите прекривки се од свекрва ми, т.е како јорганчиња се, и сакам да ги сменам. Слушнав дека во Гонитекс имало, ама не сакам да бидат тенки како чаршавчиња, туку нешто подебелки, и може да бидат и само за делот за седење, не за цела гарнитура. И ве молам, не черги и слични, оти имам лошо искуство со нив. Не сум почнала да барам уште, ама ако имате инфо каде може да има, би ви била многу благодарна. Инаку, немам кожна гарнитура, обична е, ама светла боја и сакам да ја заштитам :)
   
 5. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.327
  Види по овие што се Вицко продавници. Не се черги (како оние што гиима секој чекор) туку волнени се (незнам како да ти објаснам). Само за делот за седење се. Убави се, јас ги местам само во зима (кожна гарнитура имам и во зима кожата ладно држи)
  Незнам колку и што има во Вицко по Ск. али ако те нанесе пат накај Кочани (на влез на Кочани е местото) сигурно ќе најдеш. Таму е прва рака на Вицко производи кои ги снабдува останатите низ цела Мк а може и каталошка нарачка да се направи.
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 6. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.275
  Допаѓања:
  416
  Во Џамбо и Бриколаж има интересни навлаки.
   
 7. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.998
  Пол:
  Женски
  Нас ни направија по порачка, татко ми им кажа димензии, затоа што обично тие готовите се кратки, па нон стоп се слекуваат |(
  Ни ги направија со две лица - едната е кремаста, другата бордо, па и двете бои ни се вклопуваат со ентериерот. Бордото обично ја ставаме зимно време, а кремастата на лето.
  Не знам точно од што материјал се, ама брзо се сушат. Па летно време често ги переме и цела дневна ни мириса на Ленор :)
  Инаку јас не можам да замислам без прекривки, некако ми е нехигиенски. Ако се извалкаат прекривките, лесно се перат, ама ако се извалка мебелот, тешко дека нешто ќе го спаси. Особено кога ќе ни дојдат на гости маливе, им вадам боици, пенкала, чоколади, а тие многу многу не пазат каде фаќаат.
   
 8. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.305
  Допаѓања:
  194.695
  Пол:
  Женски
  Не си кажав овде дека си најдов тоа што барав, во Охрид. Навлаки за дневна гарнитура (фотеља, тросед, двосед) во крем боја, германско производство. Ги користам оние две што се за тросед и двосед, таман ми се за седмоседот, само за седечкиот дел. Изработени се од лесен памучен материјал, и буквално се пери носи.
   
  На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.275
  Допаѓања:
  416
  И јас не можам без прекривки. Освен што ја заштитуваат кожата на гарнитурата, летно време не се потите од неа, а зимно време па кожата држи ладно. Многу ми е страв и од тие цигари, да не падне жарче, ќе треба во воздух да дигнам некој :rofl:
   
 10. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.557
  Допаѓања:
  21.058
  Пол:
  Женски
  Мислам дека е многу практична работа, особено ако се од материјал кој лесно се пере и се суши.
   
 11. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.309
  Допаѓања:
  123.913
  Јас ич не сакам прекривки, ама кога имаш деца, неопходни се :D

  Не купивме кожен мебел за да не му ставаме прекривки, земавме со платно на патент кое се вади при перење. Пружавме отпор повеќе од една година, ама пак завршивме со прекривки, кога мислевме дека малиот е алергичен на домашна прашина.
   
 12. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.955
  Пол:
  Женски
  Ние имаме кожна гарнитура иако е црна сакам да најдам нешто соодветно со кое би ја заштитила поготово сега со две деца има да биде хаос :) До сега имав едни од Икеа ама се само на делот кој што седиме и не се баш практични лизгаат и нон стоп ги подместувам,сакам да ги сменам.Ако не е тајна да споделиш од каде ги набави и колку си задоволна?
   
 13. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.777
  Допаѓања:
  25.456
  Пол:
  Женски
  Ние имаме прекривки во црно-бела боја. Поклон ни се од старосватицата за свадба. На почетокот ги користевме. После тоа почнаа да се кинат и ги баталивме. Поубаво ми е без прекривки.
   
 14. tea-nova

  tea-nova Активен член

  Се зачлени на:
  31 март 2013
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  11
  А ние за кожната гарнитура имаме од тие ЛАСТИЧАРКИ сто ги викаат,прекривките со ластик.Малку ми изгледаат старомодно ама ја заштитуваат гарнитурата која е светло крем боја.значи заштитена е од горе до долу целата гарнитура,па гајле ми е ако се старомодни хахаха.
   
 15. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.777
  Допаѓања:
  25.456
  Пол:
  Женски
  И нашите прекривки се такви. Правени се по нарачка (од старосватицата), ама мали се за нашиот мебел. Кога и да седневме, од тегнење се кинеа конците.
   
 16. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.043
  каде можам да најдам прекривка, но да е само за долен дел(каде што седиме) и да е како фротирка. Боја би сакала кремава, но може и кафена.???
   
 17. MissDaisy

  MissDaisy Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2015
  Пораки:
  327
  Допаѓања:
  216
  Пол:
  Женски
  Девојки каде да најдам прекривка само за седечкиот дел од аголна гарнитура, а да не е черга?
   
 18. carver91

  carver91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2016
  Пораки:
  241
  Допаѓања:
  116
  Пол:
  Женски
  Proverite u Enzo Home-u u Ramstore mallu..imaju svakakv asortiman
  [​IMG]
   
 19. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.335
  Допаѓања:
  21.253
  Пол:
  Женски
  Фејдом.
   
  На MissDaisy му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.679
  Допаѓања:
  2.930
  Каде во Скопје можам да најдам убав и голем избор на прекривки?