1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Заштитни прекривки за дневна гарнитура

Дискусија во 'Дом' започната од girl1985, 28 септември 2011.

  1. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Користите ли вакви прекривки? Јас сега имам нова кожна гарнитура која е светло кремаста, па дефинитивно мораше да ја заштитам за нормално да има подолг век на траење. Го заштитив седечкиот дел со таканаречени флекери (черги што се ставаат на седечкиот дел. Купив комплет за тросед, двосед и фотеља со стандардните димензии затоа што димензиите на стандардниот комплет ми одговараа, но знам дека ги прават и со димензии по нарачка. Земав еднобојни во крем боја, подебелки се, со 10% волна и 90% памук. Ќе видиме како ќе ме служат.
     
    На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
  2. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Јас имам тросед и фотеља, ги покривав исто со такви само на делот за седење ама џабе. Кога ќе го видам дечко ми како ја става пепењарата на гарнитура за да лежи и пуши косата ми се крева. Инаку е светло кремаста, нешто како млечно бела, ама мава накај крем.
    Сега најдов една прекривка од некое круто платно, уствари дупла е , во неа може да се стави јорган, ама јас ја користам како прекривка за троседот , а навлаката од перничето ја ставив на фотеља :) . Мора некако да импровизирам. Пробав со фротирки, чаршафи...ама се се лизга на кожа, не бива, само некое круто и тешко платно.
    А за чистење најдобро е Бекутан млекото. Со гарнитурата ми дадоа и средство за чистење ама многу мало, ми се потроши, Бекутанот е супер, не ја оштетува.
     
  3. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Бекутан млекото и влажните марамчиња во комбинација се топ! Одлични се и за кожни чанти :)
    Инаку не се препорачува често чистење на кожната гарнитура, на пример на помалку од 5-6 месеци, за да не се презасити кожата. Така прочитав на интернет...
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Супер, си најдов тема каква што ми требаше. Ајде домаќинки, каде во Скопје може да се најдат заштитни прекривки за гарнитура, конкретно за седмосед? Старите прекривки се од свекрва ми, т.е како јорганчиња се, и сакам да ги сменам. Слушнав дека во Гонитекс имало, ама не сакам да бидат тенки како чаршавчиња, туку нешто подебелки, и може да бидат и само за делот за седење, не за цела гарнитура. И ве молам, не черги и слични, оти имам лошо искуство со нив. Не сум почнала да барам уште, ама ако имате инфо каде може да има, би ви била многу благодарна. Инаку, немам кожна гарнитура, обична е, ама светла боја и сакам да ја заштитам :)
     
  5. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Види по овие што се Вицко продавници. Не се черги (како оние што гиима секој чекор) туку волнени се (незнам како да ти објаснам). Само за делот за седење се. Убави се, јас ги местам само во зима (кожна гарнитура имам и во зима кожата ладно држи)
    Незнам колку и што има во Вицко по Ск. али ако те нанесе пат накај Кочани (на влез на Кочани е местото) сигурно ќе најдеш. Таму е прва рака на Вицко производи кои ги снабдува останатите низ цела Мк а може и каталошка нарачка да се направи.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  6. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Во Џамбо и Бриколаж има интересни навлаки.
     
  7. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Нас ни направија по порачка, татко ми им кажа димензии, затоа што обично тие готовите се кратки, па нон стоп се слекуваат |(
    Ни ги направија со две лица - едната е кремаста, другата бордо, па и двете бои ни се вклопуваат со ентериерот. Бордото обично ја ставаме зимно време, а кремастата на лето.
    Не знам точно од што материјал се, ама брзо се сушат. Па летно време често ги переме и цела дневна ни мириса на Ленор :)
    Инаку јас не можам да замислам без прекривки, некако ми е нехигиенски. Ако се извалкаат прекривките, лесно се перат, ама ако се извалка мебелот, тешко дека нешто ќе го спаси. Особено кога ќе ни дојдат на гости маливе, им вадам боици, пенкала, чоколади, а тие многу многу не пазат каде фаќаат.
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Не си кажав овде дека си најдов тоа што барав, во Охрид. Навлаки за дневна гарнитура (фотеља, тросед, двосед) во крем боја, германско производство. Ги користам оние две што се за тросед и двосед, таман ми се за седмоседот, само за седечкиот дел. Изработени се од лесен памучен материјал, и буквално се пери носи.
     
    На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    И јас не можам без прекривки. Освен што ја заштитуваат кожата на гарнитурата, летно време не се потите од неа, а зимно време па кожата држи ладно. Многу ми е страв и од тие цигари, да не падне жарче, ќе треба во воздух да дигнам некој :rofl:
     
  10. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е многу практична работа, особено ако се од материјал кој лесно се пере и се суши.
     
  11. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.401
    Јас ич не сакам прекривки, ама кога имаш деца, неопходни се :D

    Не купивме кожен мебел за да не му ставаме прекривки, земавме со платно на патент кое се вади при перење. Пружавме отпор повеќе од една година, ама пак завршивме со прекривки, кога мислевме дека малиот е алергичен на домашна прашина.
     
  12. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Ние имаме кожна гарнитура иако е црна сакам да најдам нешто соодветно со кое би ја заштитила поготово сега со две деца има да биде хаос :) До сега имав едни од Икеа ама се само на делот кој што седиме и не се баш практични лизгаат и нон стоп ги подместувам,сакам да ги сменам.Ако не е тајна да споделиш од каде ги набави и колку си задоволна?
     
  13. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Ние имаме прекривки во црно-бела боја. Поклон ни се од старосватицата за свадба. На почетокот ги користевме. После тоа почнаа да се кинат и ги баталивме. Поубаво ми е без прекривки.
     
  14. tea-nova

    tea-nova Активен член

    Се зачлени на:
    31 март 2013
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    11
    А ние за кожната гарнитура имаме од тие ЛАСТИЧАРКИ сто ги викаат,прекривките со ластик.Малку ми изгледаат старомодно ама ја заштитуваат гарнитурата која е светло крем боја.значи заштитена е од горе до долу целата гарнитура,па гајле ми е ако се старомодни хахаха.
     
  15. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    И нашите прекривки се такви. Правени се по нарачка (од старосватицата), ама мали се за нашиот мебел. Кога и да седневме, од тегнење се кинеа конците.
     
  16. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    каде можам да најдам прекривка, но да е само за долен дел(каде што седиме) и да е како фротирка. Боја би сакала кремава, но може и кафена.???
     
  17. MissDaisy

    MissDaisy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    217
    Пол:
    Женски
    Девојки каде да најдам прекривка само за седечкиот дел од аголна гарнитура, а да не е черга?
     
  18. carver91

    carver91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2016
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    206
    Пол:
    Женски
    Proverite u Enzo Home-u u Ramstore mallu..imaju svakakv asortiman
    [​IMG]
     
  19. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Фејдом.
     
    На MissDaisy му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Каде во Скопје можам да најдам убав и голем избор на прекривки?