1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зајакот како домашен миленик

Дискусија во 'Дом' започната од saraaaa, 17 април 2010.

  1. saraaaa

    saraaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    6
    Одсекогаш сум сакала да чувам зајаче па затоа еден ден купив обично зајаче на пазар. Но, бидејки немам никакво претходно искуство не знам со што поточно треба да го хранам. Некои ми викаат дека не смеат да јадат зелени работи ( марула, краставичка,зелка и сл.) туку само овес, јачмен, пченка и такви работи. Пробав така ама зајачето тоа не сака да го јаде. Исто така во однос на хигиената не знам како да го одржувам, бидејки е сеуште мало го чувам дома, но лом ми прави. Ве молам оние кои што имате повеке искуство и знаете нешто повеке околу ова кажете ми што треба да направам.
    фала однапред,
    поздрав
     
  2. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    па и јас така знам дека ако не е од оние зајаците големите :) знаеш за кои ти зборувам нели, јас ко што ги викам дворските :D , не јадат такви зелени ствари, значи има посебна храна спакувана се продава за нив. па нешто слично како овес, јачмен... нешто такво е :), се продава по продавниците каде и што се продаваат самите домашни миленичиња, поточно зајачињата . се надевам ти помогнав ;)
     
  3. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.712
    Допаѓања:
    150.522
    Со среќа...тоа зајче за два месеци ќе ти стане зајчиште и тоа лом што ти го прави сега по дома,нема да биде ништо.Како мала имам чувано таков зајак,за еден месец моите му ги спакуваа куферите и го испратија на фарма за зајци,претпоставувам заврши како чорба.Ќе му го береш гревот за џабе и ќе го мачиш...
    Нема везе,овие обичните зајаци јадат се...а тие домашните,што ги викаат патуљасти зајаци,јадат само зрнеста храна и се почисти.Не знам зошто таков не си си купила,600 денари се,малечки се и не се смрдлиња како овие другите...
    Не знам,јас еднаш имам чувано зајак и никогаш повеќе.Сакам животни,мили се,убави се,ама не можеш никаква комуникација да оствариш ниту пак да си играш...нешто као риба да чуваш...тоа е.
     
  4. saraaaa

    saraaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    6
    Фала и на двете, за советите. Засега единствено решение ми е да го држам затворено, бидејки навистина лом прави а мн. ми е и жал истовремено, бидејки не е навикнато така, тоа сака да си е на слобода да си трчка, да си игра (и тоа научил :D ) Единствено уште да му најдам решение точно за исхраната и хигиената и супер.
     
  5. Wind

    Wind Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2010
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    28
    Леле зајче :)
    Значи до пред некое време иамв ама од тие домашните преубави се.. 800-900 денари коштаат и растат малечки.
    Да знаеш дека на твоето можеш да му даваш свежа трева тоа многу сакаат. Можеш и зелка ама да биде посува. Никако не му давај моркови може да фати пролив од нив.
     
  6. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    трева, морков и се што е зелено :)
     
  7. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Јадат баш се. Јас имам книга за зајчиња и знам дека не треба да им се дава нешто што содржи јајца. со зелено не треба да се претерува зошто од тоа ги фака проливот. Јас им давам се и сешто. Еднаш им дадов торта. Знам дека не требаше ама си се изнајадоа и ништо не им е. Здрави живи ми се и двете. Можеш да им даваш и пченица, јачмен, пченка... Многу сакаат да грицкаат, можеш суво лепче. Значи баш се ама со мерка :lol:
     
  8. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    ако имаш поголемка тараса убо ќе биди да му напрајш кукучка таму ... ем надвор(како во природа ке му биди) ем нема лом да ти прај по дома и стално тука ке ти биди ко ке сакаш да го видиш, а и топло е сега лето таман... ама како сакаш :*
     
  9. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Како се храни зајаче?

    И јас чував зајче како помала и моето многу сакаше лист од багрем, си се здебели се направи огромно и така и ние го пративме на фарма за зајачиња :(
     
  10. pepelashka.20

    pepelashka.20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2011
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    18
    Како се храни зајаче?

    Јас пред неколку години чував зајче. Му давав трева и моркови за друго не се сеќавам.
     
  11. FansyChick

    FansyChick Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Како се храни зајаче?

    Може да му дадеш да јаде и трева од надвор јас моето ке го изнесев надвор и ке го пуштев да пасе.Тоа дека не смее да јаде зелени работи е глупост јас му давам моркови,зелка и краставица на моето и ништо не му беше.Како што кажаа другиве феминки мн неред правеше а и порасна огромно па после скоро 1 год морав да го дадам.
     
  12. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Како се храни зајаче?

    Досега сум имала неколку зајачиња :inlove:
    Ги храневме дома со морковчиња, зелка, трева... Тврдо и суво лепче се сеќавам дека јадеа...
    Хмм.. што друго.. :?:

    исто и во пет шоповите има специјална храна за зајчиња..Доста достапна цена има.
     
  13. K.Mari4ka

    K.Mari4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    1.457
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    ЗАЈЧЕ - Домашно милениче

    Женски не најдов тема за зајче, сакам да си купам, па би сакала некој да сподели мислења ако чува зајче. Каква куќичка треба да има, дали смее да се пушта надвор (во двор) оти ми кажаа дека не смеело да јаде свеѓа трева само сушена, исто ми кажаа дека не треба да се пушта дома ако нема никој да не гризе нешто. Споделете искуство.
     
  14. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.172
    Допаѓања:
    235.018
    ЗАЈЧЕ - Домашно милениче

    Ние дома повеќе пати имаме чувано зајци, ама сите ни умираа. Многу се чуствителни зајчињата.
    Мислам брат ми и сестра ми ги чуваа.
    Инаку ги хранеа со моркови, зелка, пченка, трева сушена, а ги чуваа во поголеми кафези.
    Понекогаш ги пуштаа во двор да се прошетат, ама они беа до нив.
    Убаво е да чуваш зајци, ама голема е одговорноста за нив и е потребна грижа.
     
  15. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    ЗАЈЧЕ - Домашно милениче

    ууууууу едни од најслатките суштества, само не се расположени ич за играње :(
    се плашат, а го земеш во рака ќе ти се помоча и покака :rofl:
    и многу се е*ат, тоа е чудо!
    :rofl:
     
  16. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.172
    Допаѓања:
    235.018
    ЗАЈЧЕ - Домашно милениче

    Е тоа да, и ако чуваш зајаче мораш да чуваш две.
    Не бива само едно :D .
     
  17. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    ЗАЈЧЕ - Домашно милениче

    па од 2, за 1 година (и тоа не знам како успеаа кога се во различни кафези, тоа до ден денес не ми е јасно)
    сега се 23, од 26, 3 умреа, и да ептеннн се чувствителни, мора многу да се пази на нив
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  18. vaga95

    vaga95 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    2.036
    ЗАЈЧЕ - Домашно милениче

    Многу се милии, јас како помала си чував едно и тоа дома...цело време пред тебе зад тебе, заедно и си спиевме. Треба грижа и навистина се нежни но бидејќи тогаш бев мала, моите родители се грижеа за него а мене ми остануваше уживањето со него :)
     
  19. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
  20. Pixyy

    Pixyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2012
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    28
    ЗАЈЧЕ - Домашно милениче

    Jas mnogu sakam zajcina i cuvam sega kako domasno milenice.Go pustam da mi seta vo dvor i jade sekakvi rastenija jade i susena trevka i svegja mene toa ne mi pretstavuva problem.
    A doma go pustiv da mi seta i napravi belja ja izgriza zicata od polnacot na mobilniot telefon na tatko mi.
    Mozese da go fati struja i toa budalo pa sto moze da ti napravi.
    A za hrana mozes da mu davas i zelka i morkov i malku leb mu davam jas i jacmen ili pcenica .
    Ko cuvam kako vo drvena kutija i vo kutijata mu stavivme slama za da mu ide toplo sega vo zima.
    A dodeka bese mnogu malo ne go pustavme voopsto da seta niz dvor bidejki mozat da go udaat macki.
    A koga porasna pocnavme da go pustame samo preku den a neavecer go pribirame.
    :D :D :D
    [mod-kirilica:26kuzvq8][/mod-kirilica:26kuzvq8]