1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зајакот како домашен миленик

Дискусија во 'Дом' започната од saraaaa, 17 април 2010.

 1. saraaaa

  saraaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  6
  Одсекогаш сум сакала да чувам зајаче па затоа еден ден купив обично зајаче на пазар. Но, бидејки немам никакво претходно искуство не знам со што поточно треба да го хранам. Некои ми викаат дека не смеат да јадат зелени работи ( марула, краставичка,зелка и сл.) туку само овес, јачмен, пченка и такви работи. Пробав така ама зајачето тоа не сака да го јаде. Исто така во однос на хигиената не знам како да го одржувам, бидејки е сеуште мало го чувам дома, но лом ми прави. Ве молам оние кои што имате повеке искуство и знаете нешто повеке околу ова кажете ми што треба да направам.
  фала однапред,
  поздрав
   
 2. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  па и јас така знам дека ако не е од оние зајаците големите :) знаеш за кои ти зборувам нели, јас ко што ги викам дворските :D , не јадат такви зелени ствари, значи има посебна храна спакувана се продава за нив. па нешто слично како овес, јачмен... нешто такво е :), се продава по продавниците каде и што се продаваат самите домашни миленичиња, поточно зајачињата . се надевам ти помогнав ;)
   
 3. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.636
  Допаѓања:
  149.234
  Со среќа...тоа зајче за два месеци ќе ти стане зајчиште и тоа лом што ти го прави сега по дома,нема да биде ништо.Како мала имам чувано таков зајак,за еден месец моите му ги спакуваа куферите и го испратија на фарма за зајци,претпоставувам заврши како чорба.Ќе му го береш гревот за џабе и ќе го мачиш...
  Нема везе,овие обичните зајаци јадат се...а тие домашните,што ги викаат патуљасти зајаци,јадат само зрнеста храна и се почисти.Не знам зошто таков не си си купила,600 денари се,малечки се и не се смрдлиња како овие другите...
  Не знам,јас еднаш имам чувано зајак и никогаш повеќе.Сакам животни,мили се,убави се,ама не можеш никаква комуникација да оствариш ниту пак да си играш...нешто као риба да чуваш...тоа е.
   
 4. saraaaa

  saraaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  6
  Фала и на двете, за советите. Засега единствено решение ми е да го држам затворено, бидејки навистина лом прави а мн. ми е и жал истовремено, бидејки не е навикнато така, тоа сака да си е на слобода да си трчка, да си игра (и тоа научил :D ) Единствено уште да му најдам решение точно за исхраната и хигиената и супер.
   
 5. Wind

  Wind Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2010
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  28
  Леле зајче :)
  Значи до пред некое време иамв ама од тие домашните преубави се.. 800-900 денари коштаат и растат малечки.
  Да знаеш дека на твоето можеш да му даваш свежа трева тоа многу сакаат. Можеш и зелка ама да биде посува. Никако не му давај моркови може да фати пролив од нив.
   
 6. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  149
  трева, морков и се што е зелено :)
   
 7. martinuska

  martinuska Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  3.095
  Допаѓања:
  3.747
  Јадат баш се. Јас имам книга за зајчиња и знам дека не треба да им се дава нешто што содржи јајца. со зелено не треба да се претерува зошто од тоа ги фака проливот. Јас им давам се и сешто. Еднаш им дадов торта. Знам дека не требаше ама си се изнајадоа и ништо не им е. Здрави живи ми се и двете. Можеш да им даваш и пченица, јачмен, пченка... Многу сакаат да грицкаат, можеш суво лепче. Значи баш се ама со мерка :lol:
   
 8. TheKiketoo

  TheKiketoo Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  883
  ако имаш поголемка тараса убо ќе биди да му напрајш кукучка таму ... ем надвор(како во природа ке му биди) ем нема лом да ти прај по дома и стално тука ке ти биди ко ке сакаш да го видиш, а и топло е сега лето таман... ама како сакаш :*
   
 9. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.456
  Како се храни зајаче?

  И јас чував зајче како помала и моето многу сакаше лист од багрем, си се здебели се направи огромно и така и ние го пративме на фарма за зајачиња :(
   
 10. pepelashka.20

  pepelashka.20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 април 2011
  Пораки:
  146
  Допаѓања:
  18
  Како се храни зајаче?

  Јас пред неколку години чував зајче. Му давав трева и моркови за друго не се сеќавам.
   
 11. FansyChick

  FansyChick Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Како се храни зајаче?

  Може да му дадеш да јаде и трева од надвор јас моето ке го изнесев надвор и ке го пуштев да пасе.Тоа дека не смее да јаде зелени работи е глупост јас му давам моркови,зелка и краставица на моето и ништо не му беше.Како што кажаа другиве феминки мн неред правеше а и порасна огромно па после скоро 1 год морав да го дадам.
   
 12. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.497
  Како се храни зајаче?

  Досега сум имала неколку зајачиња :inlove:
  Ги храневме дома со морковчиња, зелка, трева... Тврдо и суво лепче се сеќавам дека јадеа...
  Хмм.. што друго.. :?:

  исто и во пет шоповите има специјална храна за зајчиња..Доста достапна цена има.
   
 13. K.Mari4ka

  K.Mari4ka Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  1.457
  Допаѓања:
  1.559
  Пол:
  Женски
  ЗАЈЧЕ - Домашно милениче

  Женски не најдов тема за зајче, сакам да си купам, па би сакала некој да сподели мислења ако чува зајче. Каква куќичка треба да има, дали смее да се пушта надвор (во двор) оти ми кажаа дека не смеело да јаде свеѓа трева само сушена, исто ми кажаа дека не треба да се пушта дома ако нема никој да не гризе нешто. Споделете искуство.
   
 14. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  16.833
  Допаѓања:
  231.594
  ЗАЈЧЕ - Домашно милениче

  Ние дома повеќе пати имаме чувано зајци, ама сите ни умираа. Многу се чуствителни зајчињата.
  Мислам брат ми и сестра ми ги чуваа.
  Инаку ги хранеа со моркови, зелка, пченка, трева сушена, а ги чуваа во поголеми кафези.
  Понекогаш ги пуштаа во двор да се прошетат, ама они беа до нив.
  Убаво е да чуваш зајци, ама голема е одговорноста за нив и е потребна грижа.
   
 15. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.456
  ЗАЈЧЕ - Домашно милениче

  ууууууу едни од најслатките суштества, само не се расположени ич за играње :(
  се плашат, а го земеш во рака ќе ти се помоча и покака :rofl:
  и многу се е*ат, тоа е чудо!
  :rofl:
   
 16. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  16.833
  Допаѓања:
  231.594
  ЗАЈЧЕ - Домашно милениче

  Е тоа да, и ако чуваш зајаче мораш да чуваш две.
  Не бива само едно :D .
   
 17. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.456
  ЗАЈЧЕ - Домашно милениче

  па од 2, за 1 година (и тоа не знам како успеаа кога се во различни кафези, тоа до ден денес не ми е јасно)
  сега се 23, од 26, 3 умреа, и да ептеннн се чувствителни, мора многу да се пази на нив
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 18. vaga95

  vaga95 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  909
  Допаѓања:
  2.036
  ЗАЈЧЕ - Домашно милениче

  Многу се милии, јас како помала си чував едно и тоа дома...цело време пред тебе зад тебе, заедно и си спиевме. Треба грижа и навистина се нежни но бидејќи тогаш бев мала, моите родители се грижеа за него а мене ми остануваше уживањето со него :)
   
 19. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.120
  Допаѓања:
  482
 20. Pixyy

  Pixyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2012
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  28
  ЗАЈЧЕ - Домашно милениче

  Jas mnogu sakam zajcina i cuvam sega kako domasno milenice.Go pustam da mi seta vo dvor i jade sekakvi rastenija jade i susena trevka i svegja mene toa ne mi pretstavuva problem.
  A doma go pustiv da mi seta i napravi belja ja izgriza zicata od polnacot na mobilniot telefon na tatko mi.
  Mozese da go fati struja i toa budalo pa sto moze da ti napravi.
  A za hrana mozes da mu davas i zelka i morkov i malku leb mu davam jas i jacmen ili pcenica .
  Ko cuvam kako vo drvena kutija i vo kutijata mu stavivme slama za da mu ide toplo sega vo zima.
  A dodeka bese mnogu malo ne go pustavme voopsto da seta niz dvor bidejki mozat da go udaat macki.
  A koga porasna pocnavme da go pustame samo preku den a neavecer go pribirame.
  :D :D :D
  [mod-kirilica:26kuzvq8][/mod-kirilica:26kuzvq8]