Зајачко месо рецепти

Дискусија во 'Рецепти' започната од PParaskeva, 2 март 2011.

 1. N.A.T.A.S.A

  N.A.T.A.S.A Нов член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2010
  Пораки:
  650
  Допаѓања:
  477
  Само знам дека зајачкото месо е многу суво и затоа се става сланина!
   
 2. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  5.266
  Допаѓања:
  81.057
  Темата е за рецепти со зајачко месо, и не би било лошо да се држиме до неа.
  Кој јадел, а кој не, и колку биле мили или не е во случајов е оф-топик.
   
  На TheIdealMe, PParaskeva и k.i.m им се допаѓа ова.
 3. steal

  steal Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2012
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  20
  еве и од мене како јас спремам зајак цел не сечен на парциња и го полнам внатре вака.прво го обарувам едно 30 мин.потоа го тргам на страна и го спремам зајрето за полнење сецкам 1 главица кромид,2,3 чешниња лукче,2 раце орис,2 рендани моркова,1 патлижан рендан тоа го пропржувам малку и му додавам водеа процедена од зајакот сто се обарувал,го вријам дури оризот не се свари и му ставам зацини веѓета,бибер,сол.кога е готово го полнам стомакот на зајакот и го сошивам да не ми се растури оризот.откако ке го сосијам убаво го премачкувам со зејтин целиот и му ставам од водата сто се обарувал и му ставам бело вино.потоа го оставам на 200с.околу саат ипол до два зависи од релната.многу е вкусно пробајте го на овој начин инаку рецептот ми е од свекрва ми а таа има работено во ресторан во кујна.добар апетит :) ако ги направите
   
  На Acka22 и irenna им се допаѓа ова.
 4. Marija_Magdalena

  Marija_Magdalena Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2018
  Пораки:
  739
  Допаѓања:
  2.430
  Пол:
  Женски
  Jas zajacko i spremam na kerkami ima 8meseci ( okolu 30 do 40g) vo domasni uslovi rasten :) i go jade ... mesarka na mama :D
  Recept:
  40g domasno zajacko meso
  Kompir
  Morkov
  Kromid
  Zelena tikvica
  ...i ako se najde piperka ili paskanat
   
 5. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  12.043
  Допаѓања:
  159.380
  Пол:
  Женски
  Најчесто со грашок и кромид а некогаш и со компир морков.
  На тема "жал ми е не јадам мило животно е" -да ни јас не јадам од што ми е жално. Но ќе дадам пример кој не ми се допаѓа.
  На каса во веро касиерката- леле ова зајак е? -Да. -Не ти е жал да ги јадеш? -Ми е.
  И се збуни. Остај што се збуни туку го држи не го куца . Ја гледам онај остро ми идеше да и свикам ај ма не се лигави опрај се и така е више умрен и одран ама си и оќутев да не се расплаче бетер .
  Маж ми и син ми јадат и немам намера да им ускратам зашто мене ми е жал. Спремам за нив.
   
  На Dust, eli25, DAngel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. azelea

  azelea Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  2.895
  Допаѓања:
  13.452
  А од каде купуваш зајачко?
   
 7. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  12.043
  Допаѓања:
  159.380
  Пол:
  Женски
  Имам зимано од Петерсен, сега во моментов немаат. Потоа од пријател. А кога не можам да најдам вака луѓе што чуваат зимам од Веро, секој четврток после 10 и 30 имаат зајче. Ама е многу поскапо.
   
  На azelea му/ѝ се допаѓа ова.