1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Заљубена сум во мојот другар

Дискусија во 'Канта' започната од Anetaaaaaaaaaaaaa, 21 ноември 2011.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Anetaaaaaaaaaaaaa

  Anetaaaaaaaaaaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  3
  OK, I didn't know what to do or how to act, and I'd really use some tips about this. So please HELP me!

  I am 20 years old, and I'm a bit ... cold person. I have had 3 boyfriends till now, and I really had feelings just for one of them. I am really bad in relationships, I never like anyone, or if I think I like someone after one month or more, I feel like i want to end up the whole thing, so I start acting like .. I don't care about anything so we can have a reason to brake up . Sometimes I feel like I am gone die alone.

  Three months earlier a friend of mine said that he is in love with me. We've known eacother for 6 years, I noticed that he might have deeper feelings for me, but I was acting like I don't get it. But now he told me directly, I continued to act like it was a joke, he told me to get serios because he's really serious about his feelings and that he is trying to tell me a long time but he didn't know how to do it, so he asked me to go somewhere so we could talk about this. I said that I don't want to make jokes with me about those things , he was repeting lthat he's not kidding me, than I said that it's enough and I strted talking about my cat.. After that night he didn't call, nor text me for 2 months. I started missing him... A LOT. I didn't know what's hapening to me, I was thinking about him every day, i missed him and i wanted to see him so badly...I started thinking that maybe I am falling for him too. I coudn't bear it so I called him, we went out, and he didn't said anything about the tnihgs before, he didn't even flirt a little bit with me like he always do, he was just my friend now. When I came home, I felt crushed. I think that that was the moment when I realised that I may be in love with him.
  I've never felt this way, when I see him I want him to kiss me, to hug me, to say that he loves me ... I feel like I finally have some real feelings for some guy and he doesn't love me back .
  That was a week ago. It's all ok now , I mean it's normal, we are seeing ecother again, but he's not calling me on the phone like before. This week we were with some friends, a couple of minutes we were alone, he was looking for some photos on our friend's phone and I asked him to see them, and he didn't allow me, I think he was flirting with me again he came to me and asked me what will I do so I make him to give me the phone. I just smiled, and said that I won't do anything. Then the others came in, and they started talking about relationships and making jokes about how I am always single, so I felt uncomfortable and I said that I'm going out with three boys but I haven't done anyting with them, I am just going out. He looked at me like he wondered what are you doing, and than he started talking about how he is in love with some girl but she has a boyfriend and he hasn's got a chance, and how he has an open relationship with some girl now, and started talking about sex, how he slept with some girls in bansko. I was so jealous, I felt like I am burning inside, than he said to me that I must get a guy because otherwise I will always be alone, he said he's talking to me like a really good friend who's trying to help.
  I feel so empty, said... dissapointed, depressed... I am really going out wit 3 guys and I really don't have anything with them, I just want to keep the good opportnities close, but I don't feel like I can be with anyone of those guys, I only want him ...
  I thought about telling him how I feel, but I've never done something like that, I am shy girl and don't have much of experience. I am really afraid of what he might say, I feel like he's not into me anymore... I am afraid that maybe that girl is not like the others he was with, maybe he really likes her. My sister told me that if he had feelings for me for such a long time they could't just go away, but I am not so sure. He is so hard to read now, it's not like before...
  Please help me I really really like him, I've never had such a feeling, it just doesn't go away and I can't get him pout of my head...
  Can you give me some advices.... PLS
   
 2. DeepBlue

  DeepBlue Популарен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2011
  Пораки:
  758
  Допаѓања:
  1.097
  како тебе што те мрзи да го пишеш на кирилица така мене ме мрзеше да го прочитам тоа цело па на две на три успеав ова да го разберам.
  да ти кажам само дека штом не ти оди со машки тогаш време е да пробаш со женски
  а кон тој што пројавуваш чуства е педер одма ке ти кажам и ич не се труди него напрај го она првото
   
 3. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.586
  Допаѓања:
  3.233
  Искрено кажи ми што можиш да направиш? НИШТО! Уште од старт си го ставила на листата на пријатели и плус си зборувала за глупости,за мачката твоја а требала да си сериозна... Што ќе надробиш,ќе си сркаш...
   
 4. NATALIJA89

  NATALIJA89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2011
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  43
  Анета,јас го прочитав твојот пост,вака разбрав дека твојот најдобар другар е вљубен во тебе,кога ти ги признал чувствата ти си го сакала,но тој се тргнал настрана,другарството се растурило,тој е повреден,а ти си ладна личност плус и немаш некое искуство како да му пристапиш.Добро ти кажала сестра ти,дечкото е сеуште заљубен во тебе,и сигурно ти зборува за други девојки за да те направи љубоморна,а за тоа дека имал секс со други пред тебе си е нормална работа.Негова грешка е што порано не ти ги признал чувствата,но и тоа е донекаде правилно затоа што се плашел да не те изгуби нацело.Биди отворена со него,повикај го насамо,кажу му за твоите чувства ,сигурна сум дека ќе те разбере и ќе се средите.Нема врска што не си била интимна со никого,едноставно можеби не си била заљубена и не се навраќај на тоа да го објаснуваш .Значи собери храброст и дејствувај,отворено разговарај со момчето,другото девојче му е изговор да ти се доближи на тебе,нема потреба да се се чувствуваш отфрлено и разочарано,верувам дека со еден искрен разговор ќе го решиш проблемот па со среќа :hai:
   
 5. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.586
  Допаѓања:
  3.233
  Не си сфатила... ТОЈ нејзе и изразил љубов ама таа си се ку*опецала со него и го откачила... си зборувала за мачки.... и после кога сфатила дека го сака, тој си продолжил со животот...
   
  На sandra.92 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. NATALIJA89

  NATALIJA89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2011
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  43
  Секако дека сфатив,па девојчето направило еднаш грешка ,не значи дека не може да ја поправи.Вреди да си даде шанса,голема работа за мачката,ќе разговара со него ќе му каже што чувствува ,можеби ќе се смени нешто :P
   
 7. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.586
  Допаѓања:
  3.233
  Кога ќе се изгориш еднаш, тешко дека ќе ја вратиш ситуацијата како била пред тоа... Јас мислам нема да успее, ама сепак тоа е мое мислење :)
   
 8. Anetaaaaaaaaaaaaa

  Anetaaaaaaaaaaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  3
  фала многу за советот, се надевам дека ќе се одлучам да му кажам, незнам како да го направам тоа, никогаш не ме бидувало во искажување на емоции, многу ми е тешко, имам колоквиуми а неможам да учам, одвај заспивам, мислите не ми се тука... постот го објавив и на македонски, мн ми значат советите или ако знаете некој што е бил во слична ситуација, како се справиле со ова?


  OK, го објавив ова на англиски и сега на македноски, Ве молам за совет.
  Имам 20 години, досега сум имала се на се 3 врски, но кон никого немав некакви чувства, освен кон првиот. Ужасна сум во врска, никогаш никој не ми е доволно добар како дечко, после месец дена ми се здосадува и сите врски ми се со ужасен крај. Имам чувство како да ќе останам сама засекогаш.
  Никогаш порано немам пишувано вака по форуми, но навистина ми треба совет незнаев кому да се обратам и мислев дека вака кога никој не те знае е најдобрата опција, па ве молам да ми помогнете ако сте се нашле во некоја слична ситуација.

  Пред 3 месеци еден другар ми призна дека е заљубен во мене веќе подолго време и дека незнаел како да ми го принае ова. Се знаеме веќе 6 години, и пред една година забележав дека можеби има подлабоки чувства према мене но се однесував ко да не сфаќам, тој не кажуваше ништо и се беше супер. Одсекогаш сум била против врските меѓу другари до сега... Кога ми го призна сето ова ме праша дали би сакала да одиме некаде да разговараме, и јас најпрвин мислев дека ме зеза, а тој упорно тврдеше дека е сериоен. Останав збунета незнаев што да кажам само му велев да престане да се зафркава дека несакам да зборувам со него за овие работи и ја сменив темата на разговор. После овој вечер тој не ми се јави 2 месеца... ниту ми пиша.. буквално ништо... Мене ми фалеше МНОГУ, сакав да го видам, да го слушнам, сфатив дека и мене веројатно ме значи повеќе од пријател, неможев да го извадам од глава. Се одлучив да му се јавам и излеговме ама сега тој не ми спомнауваше ништо за нас, не ми даваше комплименти, не беше ко порано... Кога се вратив дома се чувствував ко да ме прегаизил воз, буквално, неможев да учам, мислите ми беа сакам пак да го видам. Никогаш несум имала вакво чувство, дури понекогаш мислев дека љубов не постои, до сега...
  Сега повторно е се во нормала, излегуваме заедно со друштво, ама се осеќам ко да е поладен со мене. Не ми се јавува како порано, не ми пишува, единствено што повторно се гледаме ... Неделава бевме со друштво и некое време се најдовме сами, на кратко кажано почна ко порано да ми зборува за врските меѓу пријатели и јас му го побарав телефонот бидејќи тој гледаше слики, да ги видам и јас, незнам што требаше да значи ова, ама ми се приближи и ме праша што би направила за да ми го даде телефонот, мислам дека ќе ме бакнеше да не се тргнав настрана, само се насмеав и му реков да ги гледа сликите дека јас после ќе ги гледам. Тогаш влегоа другите. Почнаа да ме зафркаваат дека секогаш сум сама, од што ми е преку глава, и им кажав дека илегувам со тројца... ама дека немам ништо со нив. Тој само ме погледна зачудено и поќчна тој да зборува за него како е заљубен во некое девојче ама нема шанси кај неа бидејќи имала дечко и како сега се мува со некоја. После почна да зборува како легнал некоја женска кога бил во бугарија месецов... Значи кога го слушав се осеќав како вријам внатре ... Бев толку љубоморнаааа... сакав да престане да зборува.... Сакав да го гушнам да го бакнам и да заќути, а тој уште на сиот тој говор, ми се обрати како демек ако продолжиш вака сама ќе останеш треба да се опуштиш и да ризикуваш, ти треба дечко подитно, демек ми зборел како пријател.
  Како што бев вчера депресивна и тажна никогаш порано ми се нема случено.
  Вистина е дека излегувам со тројца, ама немам ништо со никој од нив, само ми е преку глава да сум сама, сакам врска, ама не се осеќам дека можам да бидам со никој од нив. Го сакам него.
  Размислував да му кажам како се чувствувам, но никогаш досега немам направено нешто слично, никогаш несум покажувала емоции, тоа ми е и главниот проблем во сите врски до сега...
  Се плашам што ќе биде ако му кажам, што ако ме одбие, можеби навистина му се допаѓа девојчето со кое излегува, можеби нема чувства за мене како порано.. Што ќе биде тогаш, како воопшто и другари да бидеме ??? :( Единствено и кажав на сестра ми за ова, бидејќи неможам да кажам на никој од друштвото, и таа ми кажа дека ако навистина има чувства кон мене неможат да исчезнат за 2-3 месеци. Порано можев да приметам дека ме свиѓа, ама сега неможам да го разберам, не е истиот со мене ко порано...
  Никогаш се немам вака чувствувано, многу ми е тешко и многу сакам да сум со него, Ве молам за совет,
   
 9. Shana

  Shana Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.505
  Were you practicing your English?

  Regardless, неможеш да очекуваш момчето да се однесува исто кон тебе откако ти признал љубов, а ти си го одбила. Што зборувал дека легнал некоја, може е вистина бидејки човекот си има живот, од друга страна може само така зборувал пред тебе. И ти си признаваш дека излегуваш со други, нели?
  Ако сакаш да си со него, знаеш што чуствува па на тебе е редот. Јави му се, излезете и чекор по чекор. И ако сака да те бакне, не бегај ;)
   
 10. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.152
  Допаѓања:
  5.709
  Пол:
  Женски
  Тој е заљубен во тебе, ти си на добар пат да се заљубиш во него, како што објаснуваш, можеби ке биде добро да не се држиш до тоа глупаво непишано правило дека ако не ви успее ке го загубиш како пријател бла бла бла... Повеке од очигледно е дека дечкото сака да биде со тебе за озбилно па те молам попушти малку :angel: Ке го седнеш и ке разговараш со него отворено и ако проба да те бакне не се тргнувај, бакни го и види како ке се чувствуваш :) И известувајј што ке се случи. :)

  а тоа дека постои некоја друга верувај дека е лага, само за да те направи љубоморна.
   
 11. viktorija26

  viktorija26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2011
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  3
  Хм, интересна ситуација тој ти признал дека те сака и ти си го откачила.Сигурно не се чувствувал добро па може сака да те прави љубоморна.Ако навистина сакаш да провериш дали навистина те сака можеш да пробаш да му кажеш дека демек ти се допаѓа некој друг па да бараш совети од него, да му кажуваш дека забележуваш дека и тој дечко покажува интерес за тебе и некои слични работи, па да видиш како тој ќе реагира на тоа,така можеш да приметиш дали од неговите чувства спрема тебе останало нешто или се завршило во моментот кога си го одбила.поздрав
   
 12. zoi-zoi

  zoi-zoi Активен член

  Се зачлени на:
  13 декември 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  Накрaтко ќе ви раскажам јас започнав врска со мој другар. Одевме во исти клас. Ми беше најдобар другар и нему му ги кажував маките од невозвратената љубов од мојата тогашна симпатија. Тој секогаш внимателно ме слушаше, а воедно имал и големи симпатии спрема мене. :$ . Почнавме заедно да излегуваме, да се дружиме почесто. И јас се заљубив во него и еве таа љубов трае до ден денешен веке 7 ипол години.
  Затоа Анета впуштај се во акција!
   
 13. Nicki.M

  Nicki.M Активен член

  Се зачлени на:
  11 мај 2012
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  3
  не знам дали оваа е соодветната тема ама како и да е јас ке напишам другар ми (до душа не ни знам дали сме веќе другари или не) се однесува чудно спрема мене коа се гледаме у живо се однесува како да ми е другар а на фб ми праќа такви страници,песни со шо како да сака да ми каже дека ме сака...Инаку јас го сакам... :?: :|
   
 14. S-Sister.91

  S-Sister.91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  185
  Допаѓања:
  35
  Епа тогаш се е јасно.... и двајцата имате симпатии еден спрема друг, пракај ми и ти такви песни за да зане тека и ти го сакаш, па можеби ке го направи првиот чекор ;)
   
 15. Nicki.M

  Nicki.M Активен член

  Се зачлени на:
  11 мај 2012
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  3
  хаха да се надевам дека е така
   
 16. sunrise17

  sunrise17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2011
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  17
  И јас се наоѓам во истата ,заљубена сум во другар од клас , на фб многу цудно се понаша ми праќа песни муабети , а во живо многу ладно се се понаша спрема мене , но незнам како да почнам , не очекувам од него првиот чекор бидејки е многу срамезлив , или па да бидам директна и да му кажам дека го сакам и сакам да бидам со него ? :( hellllpp
   
 17. natta

  natta Активен член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  СЕ заљубив во мој пријател

  Незнам како да започнам ама ајде...на една роденденска забава пред едно 9-10 месеци се запознав со едно мн.згодно момче.По извесно време почнавме да се допишуваме и на фб,се спријателивме едноставно,се почесто почнавме да се дружиме,јас уште од самиот почеток почувствував некои пеперутки во мојот стомак,мислев дека со текот на времето ќе мине се,дека нашето пријателство несмам да го упропастам поради моите чувства...но работите не одеа така..моите чувства од дена наден се,се посилни и посилни,неколку пати приметив дека и тој не ме гледа со пријателски очи,но јас се сравав дека не приметувам.Сега барам ваш совет да ми кажете што понатаму...незнам што да правам дали вреди нашето пријателство да се жртвува заради една љубов ??? :?:
   
 18. Sartela

  Sartela Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  124
  Допаѓања:
  24
  СЕ заљубив во мој пријател

  вреди да зошто да не ? љубовта е многу прекрасна а баш поубаво што сте пријатели, се познавате имате повеке шанси
   
  На natta му/ѝ се допаѓа ова.
 19. minimausic

  minimausic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2011
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Здраво на сите :)
  ми треба мал совет од ваша страна, мислам што би вие направиле да сте на мое место ...
  вака јас имам 19 години, и приказнава е во врска со еден школски од средно.
  не сум сигурна дека сум ЗАЉУБЕНА во него, мегутоа сигурна сум дека мн ми се допаѓа. едно време излегувавме на кафиња но изгледа тој никако немаше срце да го направи првиот чекор(а сигурна сум дека му се допаѓав тоа време). сега пред некое време се собравме сите школски во кафана, и бидејки после тоа јас и он не сме мн во контакт, тоа беше 1 пат како го видов после сето тоа. и вакаа тој проаѓа накај мене и ми се смешка и така дојде близу до мене и ми рече: ќе те гризнам и почна да се смее :) јас му рекој нешто како ајде, ама изглумив ладнокрвна и тој само рече нене и толку од тоа, ни збор не прозборевме.
  решив пред некој ден да му пишам на фб иако одамна не ми е пишал тој ни јас на наего амаааааааа тој не ми вратиииииииииииииии!!!! сега гледам дека е на одмор :/ стварно нз што да мислам, ако има машки што го читаат ова нека коментираат ако имаат некое мислење или совет што да правам понатаму бидејки искрено малку сум срамежлива :) дали да чекам да ми пише тој? поздраав
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.