1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

За забите

Дискусија во 'Лице' започната од velesanka, 12 декември 2009.

 1. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  2.311
  Допаѓања:
  2.308
  па вака имам еден заб што некако ми штрчи.. барем јас така мислам.. другите ми се под конец но тој заб некако ми пречи..другите ми викаат дека мн не се забележува но мене премногу ми пречи :evil: :evil: :evil:
  дали знае некој дали може да се извади здрав заб? и на негово место да се стави друг? дали заболекар би се нафатил на тоа? бидејки некои ми имаат зборувано дека ако се извадело здрав заб би можело да има некои последици :? :? :?
   
 2. magic

  magic Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека може да се извади и на негово место да се стави порцелански, но мислам дека не ти се исплаќа кога веќе ти е здрав забот. Не знам точно, но прашај на заболекар можеби може некако само да се истружи или има некое друго решение. Најдобро да зборуваш со заболекар... Поздрав
   
 3. katence4

  katence4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  17
  пробај со протеза можеби ке има резултат позз
   
 4. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  2.311
  Допаѓања:
  2.308
  нејкам да носам протеза заради 1 заб,, тоа е проблемот.. :twisted:
   
 5. purple.butterfly

  purple.butterfly Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  23
  И јас имам сличен проблем, и мене ми препорачаа протеза, ама порцеланските протези се доста скапи - 1500 евра за двете вилици. Постои можност да ти го умртват забот, да го истругаат и да стават порцеланска навлака, или пак да го извадиш забот комплет и да ти вградат имплант, ама и за тие сум чула дека се скапи. Најубаво распрашај се по некои пореномирани заболекари во Скопје. Поздрав :)
   
  На ElenaElena83 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.306
  Допаѓања:
  194.702
  Пол:
  Женски

  Штета би било да го вадиш забот, ако е здрав и да си правиш проблеми, а да го умртвуваш, да го стружиш и да правиш порцеланска навлака е уште полошо, најдобра опција ти е апаратче за исправување на забите... и тоа мобилно, она што ќе го носиш само дома, бидејќи гледам дека не сакаш да носиш фиксен апарат за еден заб... побрзо е со фиксните, а со мобилните апарати треба нешто повеќе време... не верувам дека ти пречи многу, ама ај, штом велиш ти така, нека биде :)
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Зошто да вадиш здрав заб??? Па убаво е кога имаш здрави заби,сега нормално дека тој што е расипан може да се поправи или извади,но нема потреба според мене да вадиш здрав заб,без разлика што мислиш дека штрчи,така ти делува бидејки постојано мислиш на него.Јас имам здрави заби и да ми се расипе некој ке го поправам,нормално.Поубаво е чуството кога имаш ем свои заби,ем здрави и убави.Стварно се чудам зошто би вадела здрав заб,не ми е јасно.
   
 8. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98
  Велешанка, слушај ја Annath што ти кажува, она е заболекар ;)
   
 9. SpoiledBaby

  SpoiledBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  888
  Допаѓања:
  301
  јас веќе 2 години носам фиксна протеза па можеби на наредното идење на заболекар ќе ја извадам(со душа чекам) :) пошо забите ми беа многу збуткани и немаше место морав да извадам еден заб(4ка од лево) и тоа здрав заб ее срцето ме болеше коа го извадив ама сега ми се наместија забите под конец и се е ок аима ли некој на форумов што има носено фиксна протеза и сега ја има извадено па да има проблеми? пишите, поздрвче
   
 10. Bubble

  Bubble Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  1
  Јас имам протези и за нив вадев 2 горе и 2 доле :sweat:
  али мислам дека е многу лоша идеа да вадиш здрав заб само зато што штрчел и да ставаш порцелански на негово место..
  мој совет
  или да го оставиш, или да носиш фиксна, башка ако другите не ти се криви, нема да ја носиш многу, 4-5месеци највише.
  поз :)
   
 11. Pain

  Pain Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2010
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  45

  колку изнесува цената на фиксните протези отприлика?? :)
   
 12. Bubble

  Bubble Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  1
  па отприлика 250 евра (15 илјади), помалце повеќе..=)
   
 13. TrueReligion

  TrueReligion Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  167
  Допаѓања:
  174
  И јас да прашам нешто за забите.Долните ми се ОК,но имам проблеми со горните,а многу ме страв од фиксна протеза и сето тоа одење таму на заболекар.Како некоја фобија да имам.Па,Постои ли начин без фиксна да ми се исправат,со нешто друго.Операција-можеби?Порано носев обична протеза но не помогна воопшто..:(
   
 14. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.922
  Јас носам фиксни , горе и доле . Горе имам заб што ми штрчеше , т.е горе ми беше , над сите . Ставив фиксна , по неколку месеци ми ставија и на тој брикета .. ми се симна за месец дена . Еве сега не можам да познаам кој заб беше :D Кога ми кажаа дека треба да носам фиксни мислам државна во вис ја кренав . Сега не сакам да ги вадам . Нема ништо страшно , не можам да се замислам без нив , се навикнав брзо. :)
   
 15. TrueReligion

  TrueReligion Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  167
  Допаѓања:
  174
  Дали добро разбрав дека месец дена ти стоела протезата?Бидејки и кај мене е тој проблем.Горе имам еден заб над сите..Ќе морам да прашувам за тоа и да се соочам веќе еднаш со забна... :sweat: :sweat:
   
 16. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.922
  Не не , горната ја носам од лани јануари месец . Неколку месеци немав на тој што ми беше горе брикета , и ми ставиа и по еден месец ми се спушти .. и сега полека си го најде местото и ќе ја носам до октомври ноември за да ми се наредат сите убаво .
   
 17. TrueReligion

  TrueReligion Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  167
  Допаѓања:
  174
  Хм...tnQ..Се надевам ќе го решам и јас тој проблем веќе :)
   
 18. Bojca

  Bojca Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  Имам прашање до сите добри луѓе што носат фиксни протези

  Треба и сакам да носам фиксна на горната вилица.
  Бидејќи сама заработувам за живот сакам да знам колку просечно чини протеза за една вилица и од што зависи таа цена?
  Многу би ми помогнала таа информација од сите вас кои веќе ги носите и ја знаете процедурата за плаќање, за да знам дали воопшто да појдам кај ортодонт. Морам да заштедам прво, па да знам колку! :worried:

  Однапред ви благодарам!
   
 19. Schmetterling

  Schmetterling Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  225
  Допаѓања:
  14
  мислам дека е околу 200-250 евра,а зависи само од тоа дали кај приватник ќе ја местиш или на државно
   
 20. Bojca

  Bojca Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  Благодарам Schmetterling! Би пишала ли малку детали ако знаеш за изведување на оваа процедура на "државно".
  Со упат од матичен стоматолог + рендген слика, каде потоа? Дали е огромна разликата во цената на приватно и државно?