За забите

Дискусија во 'Лице' започната од velesanka, 12 декември 2009.

 1. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.468
  Допаѓања:
  129.940
  Пол:
  Женски
  Bojca, мислам дека нема разлика во цената. Не знам каква е ситуацијата сега, ама кога волонтирав кај специјалист ортодонт пред две години, се доаѓаше со упат од матичен стоматолог и РТГ слика, но фиксните апарати се наплаќаа исклучиво приватно. Фондот плаќаше само за мобилните апаратчиња, не и за фиксните. Цената одеше од 250-300 евра за една вилица, 450-500 евра за двете вилици, зависно од случајот. Сега не знам како одат цените, а за лекар, па можам да ти препорачам некој специјалист ортодонт, само пиши ми лична порака ако си заинтересирана. :)
   
 2. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.713
  Допаѓања:
  5.042
  Пол:
  Женски
  имам криво запче и страв од заболекар
  си викам ако дечко ми вели нема нешто посекси од криво запче ...и си го засакав такво :lol:
   
 3. Schmetterling

  Schmetterling Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  225
  Допаѓања:
  14
  хахаха ме насмеа со кривото,секси забче :clap:
   
 4. Asja

  Asja Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2011
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  583
  Пол:
  Женски
  имам коронка ставено во двојката горе..и би сакала да знам дали може да носам фиксни протези??
   
 5. milicka19

  milicka19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 март 2010
  Пораки:
  398
  Допаѓања:
  113
  Пол:
  Женски
  И јас наместив коронка па сакав да прашам дали имаш некаков проблем? Колку можат да се трајни? Многу се плашам да не ми се скрши на јадење или при миење на заби. Денес ја наместив и ми рече докторката дека само 2 часа не смеам да јадам и потоа е се нормално. Ама незнам имам некоја фобија можеби дека мие чудно бидејќи не сум навикната.
   
 6. Faline

  Faline Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  665
  Допаѓања:
  538
  Боли вадењето на живец :( ?
   
 7. la-chicka

  la-chicka Популарен член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  1.329
  Допаѓања:
  1.567
  Пол:
  Женски
  Ако ти е мртов воопшто нема да те боли... Ама ако ти е жив :o ПРЕМНОГУ! Ама ваљда не ти е будала забарот да ти вади жив живец (ма да знам и такви случаи :o ), би требало да ти го умртви со лек прво ;)
   
 8. Faline

  Faline Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  665
  Допаѓања:
  538
  Уф сега ми олекна :D да да моментално имам ставено лек за умртвување :) фала на одговорот ;)
   
 9. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.468
  Допаѓања:
  129.940
  Пол:
  Женски


  Не се умртвува секогаш. На пример, на предните заби никогаш не се става средство за умртвување оти тоа го потемнува забот.
   
 10. Faline

  Faline Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  665
  Допаѓања:
  538
  Mене ми е на 6 ката горе,така даа се надевам дека нема да ме боли :)
   
 11. Asja

  Asja Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2011
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  583
  Пол:
  Женски
  Milicka19 што се однесува до коронката,јас немав проблеми досега..иако ми е ставена пред 3 години! Али не сум информирана,на колку години треба да се менува,или како идат тие работи..а во која ординација ја стави?? јас го посетував Ендомак претходно,али ради „буџетот„ сега идам кај Др.Ковачевски,кој е супер!! Ауу,утре треба да си ја вадам долната 6ка..и неверојатно се плашам..оти др. ми спомна нешто гнојни ќеси сум имала,ич не се разбирам..оти претерано се плашам..ии ссакам да знам,ако веќе сте пробале,дали боли тоа што ме чека утре ;(
   
  На milicka19 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. la-chicka

  la-chicka Популарен член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  1.329
  Допаѓања:
  1.567
  Пол:
  Женски
  Така и си мислев, дека и е на некој (веќе расипан заб) од задните... а ова со предниве не го знаев, а и не ни познавам некој што му ваделе живец од предни заби :o
   
 13. milicka19

  milicka19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 март 2010
  Пораки:
  398
  Допаѓања:
  113
  Пол:
  Женски
  Не сме од ист град не ја познавам оваа ординација јас :) а зошто да се менува кај еден заб 50 евра е скоро и уште да се менува па и на кратко време да е леле ќе се убијам :D
   
 14. Seznajka2

  Seznajka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  118
  Носам мобилна... ;( ;( ;( ;( ич ја неќам... :(
   
 15. dlikedevil

  dlikedevil Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  55

  Јас носев протеза заради еден заб :@ ама затоа сега само се клештам :rofl:
   
 16. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.637
  Откако ги извадив фиксните носев (и се уште носам) мобилни и после 6 месеци бев да ги снимам забите. Со снимката кај докторката кога отидов ми рече дека треба да ги вадам умниците. Ме интересира колку е тоа болно (страшно) и дали те успиваат некако??
   
 17. Dragannah

  Dragannah Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2011
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  85
  Пол:
  Женски
  Јас носам мобилни протези на горната и долната вилица. (веќе 6-7 месеци ги носам) Мене исто така ми штрчи тројката на горната вилица. Заболекарката ми рече дека ќе ми се спушти забот,но гледам дека нема ефекти :| Што да правам?! Многу ми пречи и ме нервира тој заб. Дали е до мене или до нешто друго?
  и да..по колку време треба да ги носам мобилните протези?
  :)
   
 18. WhiteButterFly5

  WhiteButterFly5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2011
  Пораки:
  283
  Допаѓања:
  67
  и јас го имам истиот проблем. :^)
  првото заб4е напред ми стрчи и многу се познава..неможам да се насмеам убаво :tmi:
  помислив да го истругам на заболекар и да ми стават друг...но моиве не ми даваат пошто здрав ми е забот. :worried:
   
 19. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.995
  Допаѓања:
  73.906
  Пол:
  Женски
  Ги вадат со локална анестезија, па не би требало да биде толку болно. :^)
   
 20. IndieGirl

  IndieGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  846
  Допаѓања:
  705
  Секое сабајле кога ќе се разбудам ме болат предните два заба како да сум ги удирала од даска некоја, да не знае некој зошто е така? :^)