За забите

Дискусија во 'Лице' започната од velesanka, 12 декември 2009.

 1. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.794
  Пол:
  Женски

  Да не спиеш со отворена уста случајно :) ?
   
 2. Irreplaceable.xD

  Irreplaceable.xD Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2011
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  65
  Абе заболекар за пари ке те промени!
  Али знаеш, чим ти е здрав, носи нешто како мобилна протеза може ке ти помогне. А за да го мењаш, немој, пошто да може, али не е ваљда на шеста страна отиден па да се приметува толку. Во тој случај консултирај се со заболекар, па види шо како :)
   
 3. IndieGirl

  IndieGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  846
  Допаѓања:
  705
  Понекогаш :?:
   
 4. Bieber-Fever

  Bieber-Fever Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 август 2011
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  3
  драги феминки сакам да ве прашам нешто во врска со забите:
  долните ми се ок, но горните двата кецојте ми се искривени малце и едниот ми е скршен. би ве замолила доколку можете да ми помогнете дали мора да ставам фиксна протеза или може некако на друг начин да се исправат?
   
 5. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.905
  Допаѓања:
  5.815
  Пол:
  Женски
  нема друг начин освен протеза освен сега ако не има некоја врвна технологија да речам за одма да ти ги исправат но можам да замислам колку е скапо јас кога бев малечка носев имам носено 2 обични и 1фиксна протеза забите ми беа мн.раздалечени зато сега ми се наредени под конец :) и многу си ги сакам само имам еден проблем бидејќи немам никаков простор помеѓу почнаа да ми се расипуваат почесто ама забарите све трпат :)
   
 6. LetsTalkFashion

  LetsTalkFashion Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  437
  Допаѓања:
  878
  Јас сакам да си прашам нешто, па ако некој би знаел да ми одговори би му била благодарна :)
  Немам некој проблем со забите мислам не ми се совршени ама страшно сакам порцеланскиисти бели заби :rofl: Дали некој знае како се движат по заб цените и кај некој добар стоматолог? Некој што има искуство...
   
 7. ani22

  ani22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2010
  Пораки:
  585
  Допаѓања:
  301
  Вака дати кажам пред месец деена јас си наместив полу порцелански на кецот лево бидеќи имав потреба од тоа, забот ми беше мртов крив и пожолтен..
  полу порцелански заб чини 1200 денари
  а целоосно порцелански чини дупло т.е 2400
  И оваа цена е иста кај сите стоматолози во Прилеп

  А разликата меѓу овие два зааба е во тоа што полупорцеланскиот заб изгледа совршено само од предната страна а од задната е како огледалце значи не е бело туку некоја металик боја, а целосно порцеланскиот заб од двете страни има чисто бела боја :)
   
 8. LetsTalkFashion

  LetsTalkFashion Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  437
  Допаѓања:
  878

  Фала ти , најверојатно тука негде се цените и во Ск можда малку поскапи . Се на се еден куп пари за сите да се сменат треба :worried:
   
 9. LadyIvvy

  LadyIvvy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2011
  Пораки:
  572
  Допаѓања:
  768
  епа вака....и јас си имам еден проблем...имам 18 години и до пред некој ден си имав едно млечно забче (тројка горе) и го извадив со надеж дека ќе ми порасне новиот затоа што со снимка утврдивме дека е присутен горе...но стоматолог ми рече дека можно било да не ми порасне па да треба со протеза да ми го спуштаат...но само кога ке помислам на тоа и се ежам, подобро би ставила нов заб порцелански отколку да носам протеза...па сега сакам да слушнам мисленје ваше...дали би пораснал и за колку време би дал некој знак(ако расте) од прилика....... :( :worried: :worried:
   
 10. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.432
  Допаѓања:
  129.247
  Пол:
  Женски
  Сам нема да порасне, мора да се стимулира. И јас вадев млечен заб на 18 години, горна тројка, бев на операција за ослободување на тројката од коската и после тоа носев мобилен апарат - за година дена ми се исправи забот, и сега сите ми се на број. Со фиксен апарат ќе оди побрзо.
   
 11. LadyIvvy

  LadyIvvy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2011
  Пораки:
  572
  Допаѓања:
  768
  лелеее....баш тоа што го нејќев и од кое се плашев.. :( :( :( :(
   
 12. T.e.d.d.y

  T.e.d.d.y Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.274
  Допаѓања:
  7.462
  Пол:
  Женски
  Сакам да прашам. Кога е отечен забот одма го вадат, или препишуваат апчиња за намалување на отокот.? :)
   
 13. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.515
  Допаѓања:
  72.387
  Пол:
  Женски
  Мораш да примаш прво антибиотик да се симне отокот.Доколку има потреба забарот може да го "изврти" малку забот да истече гнојот.Во секој случај со оток нема шанса да те работат.
   
  На T.e.d.d.y му/ѝ се допаѓа ова.
 14. LadyIvvy

  LadyIvvy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2011
  Пораки:
  572
  Допаѓања:
  768
  немам горна тројка и сега сакам да ставам вештачки заб. колку би бил траен ? дали добро би изгледал, што мислите вие? некако страв ме фака :D
   
 15. Tiki-lolipop

  Tiki-lolipop Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2013
  Пораки:
  936
  Допаѓања:
  1.277
  Има некој носено мобилна протеза , ама покасно на 15/16 год и да ми каже искуство.? :D
   
 16. GordanaL

  GordanaL Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2010
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  43
  Јас имам носено којзнае колку години... пиши што конкретно те интересира јас ќе ти кажам
   
 17. avita

  avita Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  133
  Допаѓања:
  31
  секако дека треба на стоматолог. да отидеме, ма некое искуство ако се може .. кај керка ми која има 6 годинки.. ги смени долните две запчинја но .. пред некој ден забележав флекичка.. на нив како пожолти.. нз. дали е некој недостакот на исхрана .. ја одведов на стоматолог но рекоа дека не е кариес. оставивме да израснат убаво.. но ме фака страв од што може да биде ги миеме . по 2 пати дневно некогаш и 3. во зависност .. дали јаде повекето чоколадо..
  .. дали треба флуор. или нз што за појачуванје на забите ако не е доцна.. нз. :x јас имма убави заби.. бели постарата керка исто и таа. бели убави.. само кај мажот ми неккао. се.. по жолти ама тој е пушач за да биде наследно Ч? Ч!. ке ве молам за некое искуство ;)
   
 18. badgirl14

  badgirl14 Активен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2013
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  2
  Девојки,сакав да се консултирам со вас. Вака, имам здрави заби но предните 2 заба ми се криви и големи.Носам мобилна протеза и би требало да се исправат. Но што да правам со големината? ;( Млада сум и не сакам да имам големи и ружни заби. Дајте некој совет ако е можно некако да се намалат но без вадење па ставање вештачки. ТОА НИКАКО. Тие што имаат проблеми слични како мојот знаат како е! :@ :doh:
   
 19. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.595
  Допаѓања:
  5.291
  оо да...знаеме...
  како зајаче или глувче (без навреда)
  имам во близина и знам како изгледа... сепак ако треба нешто друго ќе нагласуваш за да не доаѓат до израз
   
 20. lokumche

  lokumche Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  7
  Вака имам еден млечен заб и сега малце ми се клати.Дали да го извадам? И за колку време ќе ми порасне?