За забите

Дискусија во 'Лице' започната од velesanka, 12 декември 2009.

 1. I.want.to.sleep

  I.want.to.sleep Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2013
  Пораки:
  512
  Допаѓања:
  411
  Девојки, пред три дена извадив петка со голем корен. Ми препишаа алмацин за да не ми отече местото.
  Но, еве веќе трети ден откако го извадив забот, а мене уште ме боли, ми лупа. Испив досега 8 капсули алмацин, ама ништо. Нормално е да ме боли местото веќе три дена? :)
   
 2. Serpentina

  Serpentina Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2012
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  136

  Нормално е додека да зарасне малку местото , ке помине во најскоро време не се плаши :D
   
  На I.want.to.sleep му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ButterFly09

  ButterFly09 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2010
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  5
  девојки, знае некој колку чини поправка на горна скршена единица, некое искуство, препорака на ординација и сл...... фала однапред
   
 4. lightning123

  lightning123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  801
  Допаѓања:
  389
  Утре треба да одам на заболекар. Петката на долната вилица, од десно треба да ја вадам. Забот веќе се клати, докторкава само да го повлече. Незнам зошто но, имам некаков страв со забов. Порано имав проблеми со шеската на левата страна, но откако го извадив се чувствувам слободно и без болки.
  Е сега, откако почна да се клати овој заб, премногу боли, а со него не сум имала проблеми воопшто. И сега сум многу скептична. Незнам ни зошто е болкава. Немам ништо што би ме болело. Малку е црн, но тоа е трипати помалку од. претходниов заб. Дури и главата ме заболува од него. Ужас... Зошто ме боли? Има ли причина да се плашам?
   
 5. Najubava09

  Najubava09 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2014
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  107
  Дечки имам 13 години и имам страшни проблеми со забите.Долу сите се многу стуткани и искривени а горе еден заб неможе да ми порасне бидејќи нема место,се плашам дека ќе испадне таму горе.Е сега јас се консултирав со мојот доктор и тој ме прати во Штип кај една докторка.Извадив се упот,баш денес требаше да одам со татко ми и тој сега ми вели немало автобус за Штип имало во 12.30 а мојот преглед е во 12.00 часот.Знам дека имаме роднини што можат да не однесат во Штип а тато не се интересира за ништо.Веќе незнам што да правам имам ужасна насмевка изгледам како зајак ;(
   
 6. LittleFairy

  LittleFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2012
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.932
  А ја па што да правам :D Значи во септември уште требаше да ставам протези,зашто горните 2 заба ми се раздвоени ко воз да ми поминал меѓу нив :D И отидов у септември,ми вика тој неможе сега да ти се стават протези имаш изместување на забите (wtf :^) ) и после требаше во маарт,ама во март почнаа 8миците да ми растат и не бев сигурна дали може да се стават протези на уште не доизлезени заби,и отидов и ми рекоа да чекам да ми искочат 8миците :clap: |( :headbang: и ми рекоа дека најверојатно на крај на јуни треба да ставам.И сеа којзнае што ке искочи значи како што гледам ја на 50 години ке ставам протези и на 60 ке бидам со совршена насмевка 8)
   
 7. Chiwawa1208

  Chiwawa1208 Активен член

  Се зачлени на:
  29 март 2013
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  49
  Здраво девојки ! Гледав во предходниве мислења има некои цени прикажано за порцелански коронки/навлаки што и да се, ама тоа од пред 2 години. Дали некој знае да ми каже моментално какви се цените за такви услуги кај стоматолозите низ Скопје,некој што скоро имал таква интервенција? Мојот стоматолог упорно ме убедува да не ги чепкам и да ги цувам колку можам,и во право е но јас имам ситни и збиени заби и генерално многу често ми се расипуваат.Веке ми е преку глава секој месец да сум на стоматолог,и што е најтрагично горните 4 заба (kкецови и двојки) ми се најкритични и јас мислам дека веќе не ми остана заб ! цели ми се со лепенки од пломби на секое ќошенце :@ а и почнаа да ми прават проблем па почнуваат и другите да ми се расипуваат бидејќи се блиску,а ми се расипуваат најчесто од предната страна и тоа поцнувајки од горе од под непцето...и дали тоа што се склони така да ми се расипуваат би било проблем за порцелански коронки? Ве молам ако може некој да ми даде совет затоа што така неможам да се шетам,пари испофрлав за секој месец пак да сум на столче,едно затни друго отвори се работава |( Или пак ја замолувам Annath да ми даде некој совет и предлог стоматолог. Ви Благодарам
   
 8. senza.parole

  senza.parole Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  2.858
  Допаѓања:
  17.655
  Пол:
  Женски
  ^^
  Од 50 евра до 200 евра како најскапа варијанта од заб.
  Мислам дека за предни заби не треба да се штеди, нормално ако можеш да си дозволиш.
  Пиши ми ЛП ќе ти објаснам сè што те интересира. :)
   
  На Chiwawa1208 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. lobenickaa97

  lobenickaa97 Активен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2014
  Пораки:
  193
  Допаѓања:
  37
  Исто и моите се прави ко конец, а 3та од десната страна ми штрчи и е погоре а 2та до него е навлезена навнатре. Носев две мобилни протези ама одвратни ми станаа наутро мирисаа лошо и ѓи отарасив и па ми е крив забот. :(
   
 10. majaskkkk1

  majaskkkk1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2013
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  14
  Дали поради криви единици и двојки здрави би ставиле навлаки? Протези во никој случај не би носела, ве молам за помош и совет. Фала.
   
 11. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.860
  Допаѓања:
  5.118
  Пол:
  Женски
  Devojki imav nekolku zabi za popravka periodot gi napraviv i ie sto mi bea praveni gi prepravam,bidejki ne bea kvalitetni i momentalno odam vo mala poliklinika specijalisti za zabi sto se od toa sto go imat napraveno do sega sum mn.zadovolna zabite ne se ni poznavat deka se praveni inaku mn si gi sakam ubavo mi se naredeni pravi i opsednata sum da mi se sredeni,e sega rabotata e sto na 3 zabi zivcite mi se umrtveni i poradi toa imat malku potemnato,doktorkata mi rece deka mora da stavame koronki neznam kako izgledat ili kolku kostat iskustva?
   
 12. Dolores93

  Dolores93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2010
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  7
  Дечки дали некој од вас има искуство со мртов преден заб и потемен нели , и дали имате ставено коронка или композитна пломба некаква?
   
 13. Freja.Stella

  Freja.Stella Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2014
  Пораки:
  202
  Допаѓања:
  48
  Сакам да прашам колку пари е мобилна протеза на приватно да се направи ?