За македонцките работи (Крсте П. Мисирков)

Дискусија во 'Книги' започната од eliesaab, 16 јули 2013.

 1. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  1.837
  Допаѓања:
  5.605
  Пол:
  Женски
  Ако темата е дупла -се знае клуч. Мислам дека не најдов ваква тема :wasntme:

  Најзначајно дело напишано од раката на Крсте Петков Мисирков е книгата „За македонцките работи“ објавена во Софија во 1903 година. Во таа книга Мисирков ја обработува положбата на македонскиот народ, актуелната тогашна политичка и етнографска состојба на Македонија и пошироко. Најзначаен дел е последната глава од книгата наречена „Неколку зборои за македонцкиіот литературен іазик“ во кој јасно Мисрков дава предлог за оформување на литературен стандарден македонски јазик базирн врз централните говори. Од поголемо значење е и тоа што Мисирков користи азбука што е база за денешната македонска кирилична азбука.

  Книгата „За македонцките работи“ била испечатена во 1903 година во Софија, тогашно Кнежество Бугарија, и била печатена во т.н. „Либерален клуб“. Самата книга има над 120 страници и поделена на пет дела и предговор. Четири од петте поглавја се всушност и говори кои Мисирков ги читал на состаноците на македонскиот литературен кружок во Русија. Поглавјата на книгата се:

  Предгоор
  Шчо напраифме и шчо требит да праиме за однапред?
  Имат ли се нужда од македонцки национални научно-литературни другарства?
  Нациіоналниот сепаратизм: земишчето, на коіе се имат развиіено и ке се развиіат за однапред.
  Состауала, состауат и можит ли Македониіа да состауат от себе оддел’на етнографцка и политична іединица?
  Неколку зборои за македонцкиіот литературен іазик.


  Извор: википедија

  Би сакала да ги прочитам вашите мислења во врска со оваа книга
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 2. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.894
  Ја има читано заради проект кој требаше да го направам...и ми се допадна..за некои зборови употребував речник...
   
  На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
 3. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  1.837
  Допаѓања:
  5.605
  Пол:
  Женски
  предлагам темата да се затвори, и онака не се развива никаква дискусија :!:
  изгледа оваа книга не спаѓа во ,,важни и потребни,, книги на форумот :geek: