1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

За поплавените региони во Македонија

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од Snow-Queen, 4 февруари 2015.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.006
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
   
  На simonna.a, angelche16, Oneo и 4 други им се допаѓа ова.
 2. accipiter82

  accipiter82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  21
 3. Петре Прличко

  Петре Прличко Активен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2014
  Пораки:
  330
  Допаѓања:
  385
  Македонците за Србите искршија нозе да донираат. Културно ропство и самогазење. Сега сигурно нема да видиме 30 страни испишани, а за џукели ќе напињаат 200 страни.
   
  На angelche16 и galapce им се допаѓа ова.
 4. CirezD

  CirezD Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2014
  Пораки:
  880
  Допаѓања:
  1.485
  Пол:
  Женски
  1.На фб профилот на Urbano Opstestvo може да донирате што сакате.
  2.Во завод за рехабилитација од денес па до 15.02 се собираат ќебиња, храна, вода за пиење, хигиенски средства и облека.
  3.Се донира на 075 / 070 / 077 - 143 400
  4.Комити Скопје собираат парични донации
  5.Театрите ќе ги донираат парите од влезниците
  6.Се донира и во Црвен Крст и на жиро сметка

  Немојте ако сте неинформирани да се хејта и да се плука, ако можете овие информации споделете ги по социјалните мрежи со другите за да се собере повеќе.
   
  На AnA_1, Val-Dim, girl-miri и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.155
  Допаѓања:
  13.810
  Пол:
  Женски
  Од страната на Црвен крст - Македонија

  ПОМОШ НА НАСТРАДАНОТО НАСЕЛЕНИЕ ОД ПОПЛАВЕНИТЕ ПОДРАЧЈА ВО МАКЕДОНИЈА

  Црвен крст на Република Македонија на 04.02.2015 година во 12:30 часот во просториите на Црвениот крст на Република Македонија организираше прес конференција по повот поплавените подрачја во Република Македонија.
  Генералниот секретар на Црвениот крст на Република Македонија, Саит Саити и Министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов на денешната конференција за медиумите информираа за состојбите во поплавените подрачја во Република Македонија и потребите на населението во овие подрачја.

  Црвениот крст на Република Македонија во соработка со Владата на Република Македонија и повеќе државни институции веќе спроведуваат низа активности коишто се насочени за координирана и поголема поддршка на погодените граѓани во регионите во Република Македонија коишто се оштетени од поплавите.

  Генералниот секретар на Црвениот крст на Република Македонија, Саит Саити и Министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов ги повикаат сите граѓани на Република Македонија, сите приватни компании и приватни бизнисмени и стопанственици, македонската дијаспора и пријателите на Република Македонија надвор од нашата држава да се вклучат во овие хумани процеси.

  Во текот на вчерашниот ден се отворија и телефонски броеви за донации коишто се ставени на располагање и ги повикуваме сите да дадат свој придонес во оваа акција и во акциите коишто ќе следуваат со цел да ги обезбедиме финансиските средства коишто ќе бидат потребни за следната фаза, односно по повлекувањето на водата, по поплавите, да се искористат наменски за потребите на оние коишто се погодени и за домаќинствата коишто се во ризик како резултат на самите поплави.

  Генералниот секретар на Црвениот крст на Република Македонија, Саит Саити даде преглед на дистрибуираната хуманитарна помош за 612 семејства со 197 пакети храна, 217 пакети хигиена, 801 ќебиња, 14.5 тони вода, 80 душеци и 36.25 диезентал. А донација преку мобилни телефони 070/075/077 143 400 за неполни 24 часа се собрани 619 000 денари а на сметка Фонд на солидарност 6300 –денари.

  Црвениот крст на РМ упатува голема благодарност до граѓаните за интересот и подготвеноста да се вклучат во ублажување на последиците предизвикани од поплавите. Црвениот крст на РМ дополнително ќе информира за евентуалната потреба од вклученост на граѓаните за обезбедување на конкретна материјална помош.
  Заинтересираните правни субјекти и граѓани дополнително можат да се вклучат и со обезбедување на парична помош преку телефонските броеви коишто се ставени на располагање на ONE, T-mobile, и VIP и тоа: 075/ 070/077/143-400
  Донација на средства во денари: СМЕТКА
  Фондот на солидарност на Црвениот крст на Република Македонија
  жиро сметка: 300000001327966
  даночен број: 4030984271620
  АД Комерцијална банка

  Донација на средства во странска валута:
  NAME OF THE ORGANIZATION: MACEDONIAN RED CROSS
  BANK NAME: KOMERCIJALNA BANKA AD SKOPJE
  BANK ADDRESS: UL. ORCE NIKOLOV NO.3, 1000 SKOPJE, MACEDONIA
  BANK ACCOUNT: 300000000000133 25730522-11
  SWIFT CODE: KOBSMK2X
  IBAN CODE: MK07300701000001228
   
  На Adina и sasaSasa им се допаѓа ова.
 6. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.155
  Допаѓања:
  13.810
  Пол:
  Женски
  Донирајте за настраданите во Македонија:

  - 075/070/077 143 400
  - Сметка на Фонд на солидарност 300000001327966 ДБ 4030984271620 – Комерцијална банка
  - Донација на средства во странска валута:

  NAME OF THE ORGANIZATION: MACEDONIAN RED CROSS
  BANK NAME: KOMERCIJALNA BANKA AD SKOPJE
  BANK ADDRESS: UL. ORCE NIKOLOV NO.3, 1000 SKOPJE, MACEDONIA
  BANK ACCOUNT: 300000000000133 25730522-11
  SWIFT CODE: KOBSMK2X
  IBAN CODE: MK07300701000001228

  - Online donation - Macedonian Red Cross
  http://ckrm.org.mk/cpay/test1.html

  Црвен Крст на Република Македонија
   
 7. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  6.605
  Допаѓања:
  9.841
  Почнаа и партиите и здруженија да организираат акции за собирање помош. За донирањето за поплавените во Србија имаше многу народ, ама и имаше многу несоодветни и непотребни работи донирано. Видов стари играчки, зимница (за која од Црвен Крст кажаа дека не ја пратиле, да не е расипана и слично). Некои луѓе буквално подрум си исчистиле, па однеле ј што и да е , а не тоа што е потребно. Инаку во Србија помошта не знам дали завршила на вистинското место. Излезе после по сајтови дека на пазар паштети и конзерви се продавале. Инаку во Србија кај што одам на гости, во планинско гратче каде немаше поплави, а имаат само едно вирче што го викаат река, им дале бела техника на некои луѓе преку врски. Без поплави, без ништо.
   
  На Zorica76 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. babyblond

  babyblond Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  1.543
  Пол:
  Женски
  Јас не планирам да донирам пак, се јавивме еднаш, два пати на тие телефоните и тоа им е многу. Имам една другарка од Битола и секогаш кажува како тие селаните од Пелагонија сите некои палати имале со базени, како со субвенциите си купувале бесни коли сите со некои џипови, Ауди, BMW-иња и Мерцедеси возеле. Сите имале по еден-два стана во Битола и Скопје. Цели фамилии им биле пишани на платен список во јавни претпријатија, земале плата со дома седење. Како тие биле најголеми донатори на власта во тој регион. Според тоа што таа ми го кажа јас дојдов до заклучок дека се тие далеку побогати од мене и моите пријатели и немаат никаква потреба од донации. Сепак донирав од телефон колку да немам грижа на совест.
   
  На Zorica76 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Auditor

  Auditor Активен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2015
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  212
  На galapce и Sanjichka007 им се допаѓа ова.
 10. Петре Прличко

  Петре Прличко Активен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2014
  Пораки:
  330
  Допаѓања:
  385
  Не е хипстерско до толку да помагаш на луѓе, туку живот на џукели и мачиња стана повреден од човечки живот. За маскенбалот го дрвеа 10 дена. Не дај боже пак поплавите да беа во Србија имаше цел мебел од дома да им го донираат. Ќе ни пратат Србите по една телеграма на жалост и Сител, т.е. Латас ќе го дрви пола ден како Србија максимално е ангажирана околу поплавите.
   
 11. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.775
  Допаѓања:
  22.415
  Пол:
  Женски
  Како бе можете да хејтате за давање на помош и донирање КАКО?
  Без разлика за кој биле дадени тие пари, имале тие луѓе потреба.
  Не навлегувам за тоа како и какде се користеле тие донации, се работи за хумано дело.

  Македонска малограѓанштина, ситни и љубоморни души.
   
  На BoaVista, Avenged, tessie и 10 други им се допаѓа ова.
 12. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  5.231
  Допаѓања:
  53.749
  Пол:
  Женски
  Си реков не вреди да рециплирам , ама морав , посилно беше од мене !! девојко се слушаш што зборуваш односно пишуваш ??? кои селани се богати? кои селани имаат по 2 стана и луксузни коли ? не велам дека по селата нема богати луѓе , ама се е тоа со нивна пот и мака , не знаеш како е да работиш во најголемите жештини во нива , затоа вака зборуваш , немаш ни поима колку им е тежок селскиот живот, и како тие селани се омаловажувани секаде и потценувани за својата бедна селска работа , за тоа како се испукани во рацете и како се црвени во фацата , ама џабе објаснувам тоа некои градски пуфли нема да го разберат ;)
  ЛУЃЕ АКО МОЖЕТЕ ДОНИРАЈТЕ А АКО НЕ НЕМОЈТЕ ДА ГИ НАВРЕДУВАТЕ СЕЛАНИТЕ , ОТВОРЕТЕ САМО НА ЈУТЈУБ ИЛИ НА ГУГЛ ДА ВИДИТЕ ВО КАКВИ БЕДНИ МАЛИ КУЌИ ЖИВЕАТ И ЗОШТО ТИЕ ИСТИТЕ ДА ИМ БИДАТ УНИШТЕНИ , ЗОШТО ЕСЕНСКАТА МАКА ШТО ЈА РАБОТЕА ЗА ДА ДОБИЈАТ ПАРИ ДА БИДЕ УНИШТЕНА ? ДРЖАВАТА НЕ НЕ ГЛЕДА , СИТЕ ФУНКЦИОНЕРИ ВЛАДИНИ ЌЕ ПОГЛЕДНАТ 5 МИНУТИ И БЕГААТ , ОСТАНУВАМЕ НИЕ ГРАЃАНИТЕ САМИ ДА СЕ ПОДДРЖУВАМЕ , СЕКАКО ОНИЕ СО ОТВОРЕНО СРЦЕ И УМ , А НЕ ОНИЕ БЕЗРБЕТНИЦИТЕ КОИ МОЖАТ САМО ДА ХЕЈТААТ !!!
   
  На Ella.313, ubavka1, sweet-cherry и 9 други им се допаѓа ова.
 13. hello-kitty.90

  hello-kitty.90 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2013
  Пораки:
  2.845
  Допаѓања:
  19.542
  И се да е точно тоа, тие имале, ама веќе не. Сега со поплавата изгубиле скоро се што имаат,зарем ако некогаш биле “богаташи“ сега не треба да им се пружи помош.
  А на страна тоа, дека баш и не верувам дека ваквата информација е многу точна, луѓето честопати ги генерализираат работите.
  Луѓе сме и треба да си помагаме. Ваква непогода може да се случи кај секој од нас.
   
 14. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  4.875
  Допаѓања:
  78.960
  Пол:
  Женски
  Вие што хејтате вакви сериозни работи и што зборувате со потсмев за овие сериозни муабети имате ли совест ?
  Па добро бе не гледај никогаш како си туку како ќе бидеш.
  Недајбоже да се случи нешто такво вие самите да ја доживеете судбината на овие несреќни луѓе кои целата земја и половина куќа им е во вода ,луѓе кои немаат чиста вода за лична хигиена а не пак за пиење.
  Нема зошто да хејтате и во ваква тема да објаснувате работи кои навистина немаат врска.

  Ако ти се донира донирај ако си во можност и завршена работа.
   
 15. Kukla994

  Kukla994 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  4.678
  Допаѓања:
  46.980
  Da vidime srbija dal ke se pokaze sega nesto bar da donira kako makedonija sto se potrudi da pomogne.
   
 16. Петре Прличко

  Петре Прличко Активен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2014
  Пораки:
  330
  Допаѓања:
  385
  Не сум јас малограѓанин, но не мислам да им бидам вечито на Србите рамо за тапкање.
  А, што не е точно во постот кој си го цитирала? Македонски села не постојат, затоа што со индустријализацијата и преселбата село-град, град-Скопје, град-странство скоро сите села се испразнија и во нив остана да живее претежно постаро население. Најголем дел од тие селани своите пари ги вложуваат во град. Таму градат, таму имаат куќи. Па, во Скопје кој ги купува тие новоизградени станови? Пола Источна Македонија има станови во Скопје, а тие станови чинат пари. Не е ништо бесплатно.

  Македонец не сака да живее на село. Тој менталитет ни е всаден многу време и тоа е тоа. Дијаспората не вложува во Македонија, а сите Македонци што живеат во странство ниту еден не се врати да изгради куќа во село, но нивни пари-нивна желба за разлика од другите малцинства во Македонија коишто и те како се што печалат го фрлаат во својот роден крај, но тука е во прашање менталитет, а се знае дека кога селото ќе изумре тогаш изумира се пополека.

  Ова не е 18 век, па целото производство да се врши рачно, туку постои современа земјоделска механизација за обработување во коешто ти треба само да седиш., лол! Кој тоа тие селани ги потценува кога скоро сите селани се на функции во Македонија. Кога ќе ми текне само какви села, природни убави сме запустиле, а на нивно време се доселиле рамковни ми иде да се убијам. Затоа сега сите ќе се гужваат во трособни станови со нечист воздух и канцер. Мене најголем дел од комшиите ми се доселеници коишто после напуштањето на селото никогаш не стапнале таму.

  Инаку, се сложувам. Не треба да гледаме сеир на туѓа несреќа. Сум помагал, помагам и ќе помагам на секој Македонец кој заслужил, ама КОЈ заслужил. За одродници ни денар нема да фрлам.
   
 17. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.941
  Пол:
  Женски
  Ај доста со политики бистрење и мешање баби и жаби ако сакате да донирате донирајте ако не не морате,секоја тема мора да се претвори во пеколна дискусија и препуквање...
  Јас донирав со братми и таткоми со по една 100ка никој нема да се осиромашиме бог да чува не дај боже ова да се случи на било кој...
   
  На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Заводлива Ајкула

  Заводлива Ајкула Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2015
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  А знае ли некој кои градови поточно се поплавени? :worried:
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.333
  Допаѓања:
  9.218
  Пол:
  Женски
  Ние дониравме. :)
  Кој е во можност нека донира.
   
  На LittlePinky и Gordana10 им се допаѓа ова.
 20. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.006
  Пол:
  Женски
  За жал тоа е реалноста:
  Поплава во Сρбија:
  -Новаκ Ѓоκовиќ дониρа 10.000.000€
  -Ана Ивановиќ 1.000.000€
  -Дејан Станκовиќ 6.000.000 + хρана и опρема итн.
  Поплава во Маκедонија:
  -Гоρан Пандев на плажа во Истамбул
  -Κиρе Лазаρов на шопинг низ Баρселона
  -Пеρо Антиќ се тетовиρа во Атланта

  (Може ги немаат тие нивни примања, ама за нешто симболично сигурно имаат)
   
  На Salome, Hipster, joy1 и 7 други им се допаѓа ова.