За што ќе жалите кога ќе остарите?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од baba Rada, 1 декември 2018.

 1. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.498
  Допаѓања:
  25.466
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  Знам дека ќе жалам за играње, пропуштените џускања по диско клубовите...ќе жалам за смеењата од срце додека се препелкав на грб,
  ќе жалам за пропуштените прегратки и бакнежи од душа...
  Ќе жалам за лудата младост во која се правев стара.....:(

  За што ќе жалите вие, дали воопшто ви текнало вакво нешто:?:
   
  На Summer16, Dust, dunika и 6 други им се допаѓа ова.
 2. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.286
  Ќе жалам за лудата младост во која се правев стара.....
  Ova apsolutno.
  Premnogu ozbila bev.

  Ke zalam za prava priatelka sto nikogas ne najdov, onakva po svoja mera. Nakarminosana, stiklosana, prava podvizna enciklopedija, priatelka koja ne se trudi da me voodusevi so pokazuvanja vo bilo koja smisla na zborot.

  Ke zalam sto ne menuvav mnogu mesta na ziveenje.
  Ne mesta za setanje, mesta za ziveenje, sedis tamu nad edna godina I ziveenje so toj narod, nivnite obicaii I tradicii, nivnite etnicko I kurtololoski …..

  Poveke hrabrost za krupni I riskantni cekori.
  Nemoze "I golub u ruci I pile na grani".
  Treba mallku po riskantno.

  Vreme izgubeno vo dolgi I ne prespektivni vrski.
  Od avion se gledalo deka e utopija, a Jas "ne, ke bide".
  Zal za poveke mazi vo mojot zivot.
  Imav sansi, me sakaa ama Jas izigruvav "ozbilna vozdasna licnost", vo vreme koga trebase da se proba nesto "pikantno" :o

  Ke dopisam , sega vo momentov bas se ne mi paga na pamet.
  :bow:
   
  На dunika, eli25, esperansa777 и 2 други им се допаѓа ова.
 3. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.498
  Допаѓања:
  25.466
  Пол:
  Женски
  Имаме ли време некои работи да ги исправиме за да не се каеме во старост??
  Не, секој ден поминат е потрошен и неповратен, нема реприза...
  Ете јас ке жалам што многу малку време поминував со своите родители, што ми беше срам да се гушкам со нив..ќе жалам за изгубеното време во решавање на глупости наместо да седам и да си играм со децата..
  ...неискористени прилики за патување....Ќе жалам што не се сакав себеси доволно...и сега не се сакам:(
   
  На Summer16, dunika, Milobebence и 2 други им се допаѓа ова.
 4. minne992

  minne992 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2013
  Пораки:
  1.586
  Допаѓања:
  11.039
  Пол:
  Женски
  ..ќе жалам за смеењата од срце
  толку.
   
  На WildMk, baba Rada и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 5. moon1

  moon1 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2015
  Пораки:
  614
  Допаѓања:
  2.540
  Пол:
  Женски
  Мислам дека најмногу ќе жалам за виталноста, покретноста, енергијата, доброто здравје.... бидејќи ако ги имам сите тие нешта ќе можам да правам тогаш се' што правам и денес, кога сум млада.
   
  На WildMk, baba Rada и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 6. Lotus-14

  Lotus-14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2014
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  658
  Пол:
  Женски
  Најмногу ќе жалам најверојатно за убавите мигови кои ќе бидат неповторливи. За изнемоштеноста и способноста се да направиш сам без ничија помош.
   
  На Summer16, cresa-jagoda и baba Rada им се допаѓа ова.
 7. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.286
  @baba Rada
  Имаме ли време некои работи да ги исправиме за да не се каеме во старост?? (neznam kako da citiram, izvini moram vaka :D)
  Da. ako gledas rezon vo toa, da.

  Nekoi raboti doagaat so vremeto I odat so vremeto.
  Sega da menuvam drzavi I da ziveam vamu tamu, ne bi.
  Togas, nekogas koga nemav cvrsta osnova Da. Ama sega da trgnam po polski WC, nov jazik, nova kultura,... moze 15 dena I Fala Netreba.
  Sega si imam svoj mir I spokojstvo I tesko deka sakam peripetii od toj kalibar. :lol:

  Guskanje deca, roditeli, toa e nesto od ponovata istorija :wasntme:.
  Bese poinaku ama ne znaci deka ne sme gi sakale roditelite ili decata.
  Imase eden dokumentarec (odese posle drzavni vesti za da ima pogolema gledanost), sustinata bese kako odredeni nacii iskazuvaat ljubov.
  Se sekavam na edna kineskinja na vozdras okolu 35 god veli vaka : "mojata majka nikogas ne mi rekla deka me saka I toa bas me pogoduvase posebno koga ke me ostavese vo skolo so obicno pazi sto zbori ucitelkata I da jades, nemoj da ne jadesI . Od druga strana majkite na nekoj deca gi guskaat I im velat Te Sakam".
  Kako veli taa "mi trebase 35 god da svatam deka zborot "Te sakam ne postoi vo Kineskata kultura".
  Te Sakam e ednakvo na "sto sakas da ti zgotvam, jadi, slaba si, butkanje extra hrana vo tanjir I molenje da se izede".
  I nas ne sakale I nie sme sakale no izrazuvanjeto bilo vo drug oblik.
  Se e toa ljubov, grizata za drug e najgolema ljubov.
  Toa bese I poentata na dokumentarecot, da ne se osekaat decata od drugite nacii pomalku sakani zosto ljubovta I pokazuvanjeto na istata sekade niz svetot e razlicna. E sega so ovaa globalizacija, pa sega site treba da se vtopime vo edna kultura I se forsira guskanje, toa e drug fenomen.

  Toa sto ne si gi guskala roditelite I decata, nesi ni Prva ni posledna od taa generacija.
  Jas isto ne sum nekoja koja saka da bide gusnata I da guska ama pocituvam I sakam da pokazam so gest, preku griza za kukata, zgotveno, kupeno toa sto treba,...
  Sve sme dale I primile, nemas potreba za kaenje.:clap:
   
  Последна измена: 2 декември 2018
  На Herrera, dunika и baba Rada им се допаѓа ова.
 8. Girly90

  Girly90 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2013
  Пораки:
  567
  Допаѓања:
  1.044
  Пол:
  Женски
  Би се каела за пропуштените прилики за патување, за тоа што не отидов во Америка кога бев слободна, за сите совети од мајка ми кога не ја послушав а сега сфаќам колку била во право, за искачањата во диско, пијанчењата и забавите до 5сабајле, за сите солзи кон машките наместо да уживам со тогаш укажаните поубави прилики. се каам зошто им верував на злобните кои мислев дека ми се сестри. За мааната когја ја имав се да си преќутувамни и да трпам у себе. За ова се каам и сега, додека остарам нека фатам деменција и нема за нишо да се каам :nod:
   
  На Summer16, esperansa777 и baba Rada им се допаѓа ова.
 9. worrieddd

  worrieddd Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  894
  Допаѓања:
  3.506
  Пол:
  Женски
  Ќе жалам за младоста и убавината.
   
  На Osamena devojka и baba Rada им се допаѓа ова.
 10. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  5.265
  Допаѓања:
  25.721
  Пол:
  Женски
  За нештата кои не сум имала храброст да ги направам :nod:
   
  На Summer16, dayla, Ketchup и 4 други им се допаѓа ова.
 11. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.498
  Допаѓања:
  25.466
  Пол:
  Женски
  Ќе жалам што не кревав рачна..очигледно ми е заглавена а немам време да одам на автомеханичар:@
   
  На Herrera, Dadusicka, toogood и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.759
  Допаѓања:
  14.624
  Пол:
  Женски
  Ке жалам што си го потрошив животот на простата раја , не знам како заглавив мегу последните луге
   
  На La.RagazzaMisteriosa, Dadusicka, esperansa777 и 2 други им се допаѓа ова.
 13. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  16.476
  Допаѓања:
  149.186
  Ќе жалам за здравјето...
  Не дека прави разлика, ако жалам... Природен процес.. :D
   
  На Summer16, worrieddd, Milobebence и 2 други им се допаѓа ова.
 14. LejlaD

  LejlaD Популарен член

  Се зачлени на:
  24 април 2018
  Пораки:
  159
  Допаѓања:
  81.922
  Пол:
  Женски
  Ќе жалам што не знаев да покажам заби,па дозволив да ми ја ,,изедат,,младоста,а богами и здравјето,сето тоа за нечиј ќејф,оти им се можело:tmi:
   
  На Osamena devojka, Summer16, Dust и 10 други им се допаѓа ова.
 15. Veki4kaa

  Veki4kaa Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  4.618
  Допаѓања:
  13.937
  Пол:
  Женски
  За младоста :rofl:
   
  На Milobebence и baba Rada им се допаѓа ова.
 16. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.498
  Допаѓања:
  25.466
  Пол:
  Женски
  Слободно жени размислите и кажете си, без страв од последици, без страв од осуда или лоши коментари.....додека се завртиме ке бидеме стари, можеби има шанси нешто да се оправи..зошто да се каеме за нашето здравје кога нели можеме сега да се трудиме да го задржиме и подобриме..но изгледа ние се наопаку правиме...
  Премногу бргу возиме кроз животот..ќе ми биде криво што не бев побавна, работите што не ги извршував споро, без нервоза, што играв како други што ми свиреа.....
   
  На Summer16, Herrera, Milobebence и 4 други им се допаѓа ова.
 17. smb asr

  smb asr Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2016
  Пораки:
  583
  Допаѓања:
  9.526
  Ќе жалам за мажи :rofl::rofl:
   
  На Milobebence, LejlaD и baba Rada им се допаѓа ова.
 18. Hellobeautiful

  Hellobeautiful Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2012
  Пораки:
  2.039
  Допаѓања:
  13.612
  Пол:
  Женски
  Иако не сум стара веќе жалам за сите излегувања, одмори, друштва што сум ги пропуштила поради некоја глупава причина. Жалам што долго време имам посветено на луѓе што не заслужуваат и жалам за тагата која сум дозволила да ми ја предизвикаат наместо да уживам во најубавите луди години.
   
  На Summer16, cresa-jagoda, LejlaD и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. Herrera

  Herrera Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  778
  Допаѓања:
  8.067
  За секс :(

  Слабо секс и во врска и без врска, едноставно не ми се сака толку често :|
   
  На Deni87, Роберт 7, Milobebence и 6 други им се допаѓа ова.
 20. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.498
  Допаѓања:
  25.466
  Пол:
  Женски
  :rofl:Знам дека вистински ќе жалам за форумов Фемина и неколку нејзини прекрасни членки, како на пр. @Herrera кои не сум ги запознала во реалниот живот:*
   
  На Роберт 7, Milobebence, LejlaD и 2 други им се допаѓа ова.