1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Збогум Румелија

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Lovely93, 16 јануари 2015.

 1. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.017
  Пол:
  Женски
  Прв пат слушам за оваа серија и она што ме фасцинира е тоа што е снимена во Македонија и бидејќи е турска претпоставувам го отсликува турското ропство. Како и да е, ќе има многу хумор штом е Караман од Зет Домазет во серијата, а и самата серија ми делува ветувачки. Обавезно ќе ја пратам, едвај чекам да почне! Што мислите вие?
   
  На angelche16 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 2. Barbica

  Barbica Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  1.309
  Допаѓања:
  489
 3. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  15.230
  Допаѓања:
  100.863
  Пол:
  Женски
  Поглупава серија АМИН!
   
  На dragan4eDR му/ѝ се допаѓа ова.
 4. srhsejbsk

  srhsejbsk Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2014
  Пораки:
  1.591
  Допаѓања:
  9.360
  Пол:
  Женски
  Зошто глупава? За што се работи во серијава?
   
 5. jelena.rozga

  jelena.rozga Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2014
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  205
  Spored reklamite i najavite ke bide interesna so netrpenie ja cekam a za sodrzinata neznam nisto
   
 6. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  5.419
  Допаѓања:
  54.708
  Пол:
  Женски
  Тука исто глуми и Филиз Ахмет (Нигар калфа ) знам дека серијата се снимаше во Битола пред неколку години , останатото ќе го видиме доправа :D
   
  На marija.980, cresa-jagoda и tessie им се допаѓа ова.
 7. Петре Прличко

  Петре Прличко Активен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2014
  Пораки:
  330
  Допаѓања:
  385
  photo2.jpg

  Не потруја со овие турски серии и исламска пропаганда на секој чекор.
   
  На dragan4eDR, barbiegirl.24, daylight и 3 други им се допаѓа ова.
 8. srhsejbsk

  srhsejbsk Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2014
  Пораки:
  1.591
  Допаѓања:
  9.360
  Пол:
  Женски
  Ај па и ти Петре небаре само тебе ти смета, само комедија нека е да тепам досада :D
   
  На cresa-jagoda и angelche16 им се допаѓа ова.
 9. Ana3567

  Ana3567 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2014
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  461
  Пол:
  Женски
  Da vo Makedonija e snimana i ima nekoi i od nasite glumci :)
   
 10. Toprak

  Toprak Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2012
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  277
  Се работи за периодот од крајот на 19 век кога Отоманската имерија ја губи моќта на Балканот,кога турците доселеници пополека си заминуваат од Македонија или Румелија како што ја викале во Отоманското царство.Главниот лик е Рамиз (Караман од “Зет домазет“) сиромашниот турски селанец и неговото семејство.Како што Османлиската империја се повлекува од Балканот, така и Рамиз е принуден да ги напушти румелиските простори и старото огниште, да биде преселен, за да продолжи понатаму.Тоа е едно хармонично семејство каде владее доверба и слога, а сите заедно се борат да преживеат во тие тешки времиња. Рамиз живее со сопругата Фатма и петте ќерки во едно македонско село, а негова најголема желба е да најде соодветни зетовци за неговите ќерки. Хатиџе е најстарата ќерка на Рамиз. Таа е во врска со Хасан, кројачот од селото, а пак неговата помлада ќерка Зарифе го запознава учителот Алекс и е подготвена да се омажи за него, иако доаѓаат од различни социјални класи. Неговата средна ќерка Вахиде го запознава докторот Мустафа кој е пребеган од полициската рација во Истанбул и се крие во Македонија.
  Животот на семејството на Рамиз нема да биде розов, нив ги чекаат бурни времиња, период на миграција и адаптација на новиот живот.
  Учествуваат македонски актери од Турскиот театар како Бедија Беговска(што ја синхронизираше Џеврие од Лисјата), Филиз Ахмет (Нигар калфа од Величенствениот), Луран Ахмети и други а од македонските актери, учествува актерот од Битолскиот народен театар, Петар Мирчевски.

  Од турските актери од Турција учествува и Толгахан Саишман - Чинар од серијата “Лале“.
   
  На Candid, Lella, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. Veki4kaa

  Veki4kaa Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  5.072
  Допаѓања:
  17.213
  Пол:
  Женски
  Исто и јас ја чекам серијава, интересна ќе биде, се надевам дека нема да биде како другите турски серии кои се досадни и се е исто, мислам дека ќе биде комедија како зет домазет :)
   
 12. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.263
  Допаѓања:
  34.535
  Пол:
  Женски
  Баш ми се допаѓа серијава. Вчера се изнасмејав :lol:
   
 13. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.139
  Допаѓања:
  4.111
  Кратко загледав, ништо посебно но ми се допадна што конечно направиле добра синхронизација, се внимавало на дикцијата и драматизацијата. Но смешно ми беше кога слушнав во една сцена „Среќен Велигден!„ (facepalm) - никој ниту денес ниту тогаш не зборел така. Наместо тоа требало да го прочитаат како : „Честит Велигден!„ :)

  Се согласувам. Предлагам за освета да им испратиме синхорнизирани серии од Бушава Азбука, Булки крај Шините и Македонски народни приказни... око за око, серија за серија :D

  Со таквата итра пропаганда :muscle: прашање е само на време кога светот ќе се македонизира а доларот :cash: наместо за нафтата ќе се врзе за македонскиот ајвар и лутеница. :rock:
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 14. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  4.449
  Допаѓања:
  32.694
  Пол:
  Женски
  Јас па мислев дека Мустафа Кемал Ататурк тогаш се појавуваше нешто тој со султанот и тој се расправаше...јас мислев демек ко за него е нешто серијава.Турските серии во последно време толку ми се здосадија што прекинав и да ги гледам,но оваа серија ја гледам не заради тоа што повеќето сцени се снимени во мојата родна Битола,битолските села,чаршијата туку и заради тоа што во оваа серија не знам баш точно во која епизода,знам дека околу 8-9 епизоди глумеше,глуми мојата кума,актерка од Битолскиот театар а и исто така други причини поради која ја гледам Збогум Румелија е тоа што глумат македонски актери па дури и од НУ Народен Театар Битола и заради Караман кој каде и да се појави само смеа ми доаѓа.И супер ми е серијава чисто колку да се тепа досада и да се насмее човек...:smirk:
   
 15. Lella

  Lella Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.297
  Допаѓања:
  28.801
  Пол:
  Женски
  Интересна е серијава...
  Нааамик дојде кај нас. :D
  А што ќе се случи понатаму, ќе си оди ли Мустафа?
   
  На La Gatita :) му/ѝ се допаѓа ова.
 16. srhsejbsk

  srhsejbsk Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2014
  Пораки:
  1.591
  Допаѓања:
  9.360
  Пол:
  Женски
  Закон серија :D
  Намииик а да дојдеше кај мене место кај Рамиз :lol:
   
  На Haritiela, MarchelineAmaru, ton4ica и 4 други им се допаѓа ова.
 17. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.890
  Пол:
  Женски
  И јас почнав да ја гледам, иако се одреков од турските серии. Еве како почнав да ја гледам. Моите пуштиле СИТЕЛ, да ја гледаат серијав. Бидејќи е синимана и во БТ. Ама јас незнаев. И имаше една сцена во чаршија.
  И им велам на моите- А бе мамо, зошто ми е позната чаршијава? Како да сум била таму.
  Мајка ми: А мори Цветанке чаршијата во Битола е. Како да немаш појдено.(facepalm)
   
 18. babyblond

  babyblond Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  1.546
  Пол:
  Женски
  Знае некој каде може да се гледа серијава на турски со српски превод онлајн?
   
 19. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  977
  Допаѓања:
  213
  Пол:
  Женски
  поглупава серија неможеле да направат
   
  На Snow-Star му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Tumblr.123

  Tumblr.123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2014
  Пораки:
  160
  Допаѓања:
  421
  Пол:
  Женски
  Серијата е закон, мора да е закон во Македонија е снимена. 8)
  Рамиз ме потсеќа на Ѓорѓи Колотов а жена му на Шенка.. :lol:
  Уште од 11 епизода е интересна..
  И Намик е многу убав, аии.. Одма статуси врчат на фејс Наамик дојде Намик дојде, познат стана, сите го знаеме.. :angel:

  Ама најинтересен е Рамиз :
  - Oтиде девојчето
  - Јас ми ја дадов ќерката ти дај му памет Господе (за Хасан кројачот)
  - Хатиџе му ја давам на кројачот Хасан и точка.................... :D

  Ајде отидов да ја гледам уште малку ќе почне :)
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.