1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Збогум Румелија

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Lovely93, 16 јануари 2015.

  1. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Прв пат слушам за оваа серија и она што ме фасцинира е тоа што е снимена во Македонија и бидејќи е турска претпоставувам го отсликува турското ропство. Како и да е, ќе има многу хумор штом е Караман од Зет Домазет во серијата, а и самата серија ми делува ветувачки. Обавезно ќе ја пратам, едвај чекам да почне! Што мислите вие?
     
    На angelche16 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  2. Barbica

    Barbica Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    1.309
    Допаѓања:
    489
  3. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    16.508
    Допаѓања:
    108.672
    Пол:
    Женски
    Поглупава серија АМИН!
     
    На dragan4eDR му/ѝ се допаѓа ова.
  4. srhsejbsk

    srhsejbsk Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    1.593
    Допаѓања:
    9.361
    Пол:
    Женски
    Зошто глупава? За што се работи во серијава?
     
  5. jelena.rozga

    jelena.rozga Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2014
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    205
    Spored reklamite i najavite ke bide interesna so netrpenie ja cekam a za sodrzinata neznam nisto
     
  6. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.457
    Допаѓања:
    54.927
    Пол:
    Женски
    Тука исто глуми и Филиз Ахмет (Нигар калфа ) знам дека серијата се снимаше во Битола пред неколку години , останатото ќе го видиме доправа :D
     
    На marija.980, cresa-jagoda и tessie им се допаѓа ова.
  7. Петре Прличко

    Петре Прличко Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    387
    photo2.jpg

    Не потруја со овие турски серии и исламска пропаганда на секој чекор.
     
    На dragan4eDR, barbiegirl.24, daylight и 3 други им се допаѓа ова.
  8. srhsejbsk

    srhsejbsk Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    1.593
    Допаѓања:
    9.361
    Пол:
    Женски
    Ај па и ти Петре небаре само тебе ти смета, само комедија нека е да тепам досада :D
     
    На cresa-jagoda и angelche16 им се допаѓа ова.
  9. Ana3567

    Ana3567 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2014
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    461
    Пол:
    Женски
    Da vo Makedonija e snimana i ima nekoi i od nasite glumci :)
     
  10. Toprak

    Toprak Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    277
    Се работи за периодот од крајот на 19 век кога Отоманската имерија ја губи моќта на Балканот,кога турците доселеници пополека си заминуваат од Македонија или Румелија како што ја викале во Отоманското царство.Главниот лик е Рамиз (Караман од “Зет домазет“) сиромашниот турски селанец и неговото семејство.Како што Османлиската империја се повлекува од Балканот, така и Рамиз е принуден да ги напушти румелиските простори и старото огниште, да биде преселен, за да продолжи понатаму.Тоа е едно хармонично семејство каде владее доверба и слога, а сите заедно се борат да преживеат во тие тешки времиња. Рамиз живее со сопругата Фатма и петте ќерки во едно македонско село, а негова најголема желба е да најде соодветни зетовци за неговите ќерки. Хатиџе е најстарата ќерка на Рамиз. Таа е во врска со Хасан, кројачот од селото, а пак неговата помлада ќерка Зарифе го запознава учителот Алекс и е подготвена да се омажи за него, иако доаѓаат од различни социјални класи. Неговата средна ќерка Вахиде го запознава докторот Мустафа кој е пребеган од полициската рација во Истанбул и се крие во Македонија.
    Животот на семејството на Рамиз нема да биде розов, нив ги чекаат бурни времиња, период на миграција и адаптација на новиот живот.
    Учествуваат македонски актери од Турскиот театар како Бедија Беговска(што ја синхронизираше Џеврие од Лисјата), Филиз Ахмет (Нигар калфа од Величенствениот), Луран Ахмети и други а од македонските актери, учествува актерот од Битолскиот народен театар, Петар Мирчевски.

    Од турските актери од Турција учествува и Толгахан Саишман - Чинар од серијата “Лале“.
     
    На Candid, Lella, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.129
    Допаѓања:
    17.440
    Пол:
    Женски
    Исто и јас ја чекам серијава, интересна ќе биде, се надевам дека нема да биде како другите турски серии кои се досадни и се е исто, мислам дека ќе биде комедија како зет домазет :)
     
  12. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.559
    Пол:
    Женски
    Баш ми се допаѓа серијава. Вчера се изнасмејав :lol:
     
  13. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.183
    Допаѓања:
    4.205
    Кратко загледав, ништо посебно но ми се допадна што конечно направиле добра синхронизација, се внимавало на дикцијата и драматизацијата. Но смешно ми беше кога слушнав во една сцена „Среќен Велигден!„ (facepalm) - никој ниту денес ниту тогаш не зборел така. Наместо тоа требало да го прочитаат како : „Честит Велигден!„ :)

    Се согласувам. Предлагам за освета да им испратиме синхорнизирани серии од Бушава Азбука, Булки крај Шините и Македонски народни приказни... око за око, серија за серија :D

    Со таквата итра пропаганда :muscle: прашање е само на време кога светот ќе се македонизира а доларот :cash: наместо за нафтата ќе се врзе за македонскиот ајвар и лутеница. :rock:
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  14. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.462
    Допаѓања:
    33.337
    Пол:
    Женски
    Јас па мислев дека Мустафа Кемал Ататурк тогаш се појавуваше нешто тој со султанот и тој се расправаше...јас мислев демек ко за него е нешто серијава.Турските серии во последно време толку ми се здосадија што прекинав и да ги гледам,но оваа серија ја гледам не заради тоа што повеќето сцени се снимени во мојата родна Битола,битолските села,чаршијата туку и заради тоа што во оваа серија не знам баш точно во која епизода,знам дека околу 8-9 епизоди глумеше,глуми мојата кума,актерка од Битолскиот театар а и исто така други причини поради која ја гледам Збогум Румелија е тоа што глумат македонски актери па дури и од НУ Народен Театар Битола и заради Караман кој каде и да се појави само смеа ми доаѓа.И супер ми е серијава чисто колку да се тепа досада и да се насмее човек...:smirk:
     
  15. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.316
    Допаѓања:
    28.906
    Пол:
    Женски
    Интересна е серијава...
    Нааамик дојде кај нас. :D
    А што ќе се случи понатаму, ќе си оди ли Мустафа?
     
    На La Gatita :) му/ѝ се допаѓа ова.
  16. srhsejbsk

    srhsejbsk Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    1.593
    Допаѓања:
    9.361
    Пол:
    Женски
    Закон серија :D
    Намииик а да дојдеше кај мене место кај Рамиз :lol:
     
    На Haritiela, MarchelineAmaru, ton4ica и 4 други им се допаѓа ова.
  17. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.891
    Пол:
    Женски
    И јас почнав да ја гледам, иако се одреков од турските серии. Еве како почнав да ја гледам. Моите пуштиле СИТЕЛ, да ја гледаат серијав. Бидејќи е синимана и во БТ. Ама јас незнаев. И имаше една сцена во чаршија.
    И им велам на моите- А бе мамо, зошто ми е позната чаршијава? Како да сум била таму.
    Мајка ми: А мори Цветанке чаршијата во Битола е. Како да немаш појдено.(facepalm)
     
  18. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.548
    Пол:
    Женски
    Знае некој каде може да се гледа серијава на турски со српски превод онлајн?
     
  19. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    поглупава серија неможеле да направат
     
    На Snow-Star му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Tumblr.123

    Tumblr.123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    421
    Пол:
    Женски
    Серијата е закон, мора да е закон во Македонија е снимена. 8)
    Рамиз ме потсеќа на Ѓорѓи Колотов а жена му на Шенка.. :lol:
    Уште од 11 епизода е интересна..
    И Намик е многу убав, аии.. Одма статуси врчат на фејс Наамик дојде Намик дојде, познат стана, сите го знаеме.. :angel:

    Ама најинтересен е Рамиз :
    - Oтиде девојчето
    - Јас ми ја дадов ќерката ти дај му памет Господе (за Хасан кројачот)
    - Хатиџе му ја давам на кројачот Хасан и точка.................... :D

    Ајде отидов да ја гледам уште малку ќе почне :)
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.