1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зборувањето кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од AngelOfArh, 24 септември 2012.

  1. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.646
    Пол:
    Женски
    Ние уште кога отидовме на посета на градинката со ќерка ми ни кажаа воспитувачките да не се плашам и дека може малку покасно да прозбори зарди двата јазика и ние дома стрикно македонски да збориме, а тие зборат германски. Јас секој ден и кажувам нов збор и ја терам да повторува. Кога ќе ја споредам со германските деца се фрапирам тие многу повеќе зборат и ако се помали некои. Ама гледам дека и германците им зборат многу. Еве пример од преска.Се враќам од градинката и среќавам татко и дете што игра и таткото вика Ноа дојди сега ќе одиме од оваа страна.Таму е влезот на градинката. Одма после скалите. Јас на пример ќе кажам ноа ајде дојди каснеме .Толку:D Треба многу зборување кој не го мрзи само:wasntme: Зборувај, пеј прашувај да повтори:)
     
    На iki26, Kaetana и Mari* им се допаѓа ова.
  2. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.458
    Допаѓања:
    19.574
    Пол:
    Женски
    Мала е за логопед. Од 2 години нагоре. И пак е индивидуално и зависи од тоа колку е детето подготвено за соработка. Секако, може да се консултирате со истиот. Ќе добиете насоки како да работите дома.

    Веќе си добила одличен совет. Еден човек, еден јазик. И не отстапувајте од тоа. Напоредно, вежби за фина и груба моторика. Кај повеќејазични деца, нормално е да има задоцнување во говорот.

    Еве нешто што може да ви помогне, а го имам напишано во темава:

    Lianna Anna напиша:
    Книги, сликовници, приказни, аудио бајки, песнички, рима.

    Вежби за фасцијална и орална моторика. Правење гримаси, вртење со јазиче, горе доле со истото. Дишење и развој на дијафрагма, игри со дување. Пливање, прошетки и многу важно крос игри. Односно за развој на двете мозочни хемисфери истовремено, качување по скали наизменично, допир со десна рака на лево колено и сл. вежби.

    Фина моторика, најважна за развој на говорот. Пластелин, лего коцки, цртање, пукање со прстињата и тапшање. Секаков вид игри кои вклучуваат работа со прстињата и рачињата. Поставувај кратки прашања. Зборувај со кратки реченици и едноставни зборови. Стимулирај вокализација преку делење на слогови. Игри кои вклучуваат имитација.
     
    На Mia87, MissDior, Lolipop23 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. julia87

    julia87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2016
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    zdravo majki,mojot sin ima nepolni 16 meseci i seuste ne zbrouva nisto.vsusnost toj zbruva odicno koga e vozbuden ili nesto koga se luti ama na nekojsi negov jazik pretezno e brljbjanje,razbira sto ke mu kazam od tipot ajde da jases ,donesi igracka ,kade e tokata ,daj na mama,kade e nosot,ocite usite,mu citam od slikovnici ,pokazuva mace kuce ,pile no ne zboruva.Ponekogas vika ma-ma,ta-ta ,be-be,va-ba i taka nekako po slogovi ama mislam deka poveke gi kazuva slucajno,dali treba da bidam zagrizena,vase mislenje i iskustva???
     
    На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
  4. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.163
    Допаѓања:
    16.442
    Пол:
    Женски
    Мојот син е 18 месеци и јас бев загрижена до пред некое време и решив да не се секирам дека кога сака ќе прозбори.Ако ти е утеха не вика ни тата ни ништо освен мама ама ретко.Се си разбира ми покажува што сака разбира да донесе нешто па и затоа мислам дека нема потреба од паника.Пробувам да му зборувам постојано играме пееме од сите песни има научено во која секунда што прават,ама ете он не кажува.Ќе си прозбори,кога тогаш
     
  5. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.458
    Допаѓања:
    19.574
    Пол:
    Женски
    Нема простор за грижа, оти разбира и следи наредби. Види како ќе биде до 2 години. Уште е мал, сега е рано. Првиот говор почнува најчесто со слогови и мумлање. Така да, по пишаново, немате проблем.
     
  6. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Секое е индивидуално. Моето прозборе на 22 месеци.
     
  7. julia87

    julia87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2016
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    Me utesivte fala,najverojatno e taka uste e mal,a kolku sakam da go cujam da vika mamooooo!!!:inlove:
     
  8. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Мене ме немаше долго време. Напреднавме со одење на логопед збориме сега по 3 збора реченици. Најбитно ги знаеме функциите и сега одиме напред. Многу треба да се вложи труд за резултат навистина имаме 3 години и 9 месеци. Летото едвај по некој збор а сега се. Правевме и операција на крајници. Сега многу му е полесно. Тв телефони никако. Само по некој саат онака како реклами ќе погледа некој цртан и толку.
     
    На victoria, Mari-Ja, SummerGirl и 13 други им се допаѓа ова.
  9. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Каде го носиш на логопед?
     
  10. Julliet Jett

    Julliet Jett Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2017
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    И моето синче има 2 години но не зборува, само тато, баба, ајде, каде, брм брм и папа. Ја прашав матичната рече рано е да не се секираме до 3 год. има време. Никако да каже мама :(
     
  11. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    Моето е 18+ и освен што ке каже мама, папа, и некои негови зборови на негов јазик друго ништо, порано знаеше да каже и тата, деде, дада..сега ништо, малку ме загрижува :worried:
     
  12. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Ke progovorat ne grizete se . Ako razbiraat koga im davate komandi da vi donesat nesto , razbiraat sto im velite i vi pokazuvaat sto sakate , togas se na dobar pat da zazborat . Sin mi ne govorese do 2 godini . Se razbirase , noosven mama i baba , i dede i tata ( ovie poretko ) , ne kazuvase nisto drugo . Prasuvav pedijatar mi rece mozebi pokasno ke se pusti , ne go prisiluvaj , ima vreme , samo zboruvaj mu redovno i ke se pusti koga ke mu dojde vreme . Isto i so odenje bese . Lazlivka na 2 godini i 2 meseci frli . Koga napolni 2 godini , pocna da si zboruva , da odi ubavo i stabilno . Podocna , slusnav deka mozelo i nasledno da e , ama ne veruvam vo toa mnogu . Babini devetini :D Ako doktor vi kaze deka nema mesto za panika, togas nema :)
     
    На CurlyBlossomGirl, mariz, 24.07 и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Julliet Jett

    Julliet Jett Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2017
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Прооди на една година, разбира кога бараме нешто, покажува куче, маче, крава, итн. А лажливката сам ја отфрли уште на 10 месеци. Секое дете различно, но мислам дека и денешното модерно време си го прави своето, колку и да не му даваме на детето телефон, сепак е опкружено со технологија и тоа е неизбежен момент од неговиот живот. А секој ден играме криенка, редиме коцки, со топка сака да си игра.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  14. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.385
    Играјте игри за стимулирање на фина и груба моторика, поттикнување на когнитивното размислување, вежби (возење точак без педали, самостојно качување/симнување по скали, да скака, песничките со покажување на делови од телото...) бојте со бои, играјте со пластелин, кинетички песок....
    Трпение и играње разни игри со детето... ќе биде.
     
    На mariz, TutiFuti, Lolipop23 и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.595
    Мислам дека цуцлите лажалки понекогаш сметаат. Знам деца кои не ја вадат од уста и немаат кога да зборуваат. Среќа мојава не фати цуцла никогаш. Мислам тоа што без прекин ја прашуваме и и зборуваме направи да зборува многу. Плус читаме по најмалку 5 книги на ден. На неполни 2 години има над 200 збора и реченици од 4 збора а некогаш и повеќе.

    Уште нема сврзници и вика лапчиња за чорапчиња и куп смешни зборови ама мислам дека се разбираме.

    Пред народ за жал ќути. После саат време може да каже нешто. Ама одвај.
     
    На victoria, LiliBoz, kikin и 3 други им се допаѓа ова.
  16. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    33.413
    Пол:
    Женски
    Ова за ццлата не е точно син ми сам ја отфрли на негови некои си 13-14м а и тогаш си збореше кажуваше мама ,тато, баба ,деде, ав ав за куче, мјау за маче, знаеше да каже алексеј на негов јазик аецеј. И тоа често знаеше преку цуцлата да изговори збор. А на блиска моја детето е скоро година па ништо не кажува ниеден збор и плус нема фатено цуцла. А и на уште една роднина детето сега е 2 г. освен 3 збора на англиски тоа нњ кажува др ништо.
    Според мене се си зависи од детето.
     
    На Julliet Jett, Cka, iki26 и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека има врска цуцлата. Гледам по детево мое. Ако не ја види на сабајле, не ја бара и цело време нешто си зборува, уста не затвора и на тој начин си го вежба и усовршува говорот.
    Ако е со цуцла во уста, нормално зфтена му е устата и не зборува толку, ќе промрмори нешто преку цуцлата да, ама не е тоа тоа. Му ја кријам цело време бидејќи сметам дека го успорува па дури и го уназадува развојот на говор.
     
    На victoria, kikin и Ava.84 им се допаѓа ова.
  18. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.646
    Пол:
    Женски
    Мајки нормално ли е дете од 18 -19месеци некој зборови што ги кажувало сега да ги заборави и да ги кажува скратено?Пример знаеше пред 1 месец зајче да каже ,а сега вика ајче.
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  19. augustd

    augustd Популарен член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    11.292
    Пол:
    Женски
    И мојава така почна да прави. 19месеци е, ама мислам дека е нормално.
     
    На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    Нормално е....уште се на почеток на говор....100 пати ќе сменат.
    Ќе губи букви, па ќе додава, ќе ги става кај не му е местото.
     
    На Ava.84 и augustd им се допаѓа ова.