1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зборувањето кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од AngelOfArh, 24 септември 2012.

  1. fuki

    fuki Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    198
    Kazi mi dali pocna da pie od cevkadali jade parce jabolce krastavicka da mu dads a da nd povraka.Nasiot isto taka nesaka ima 2god no nikako nisto drugo od hrsna samo negovata.Od cevka ne saka da pie a od casa pie.Se sto ke mu ponudis mu se povrska.A broi do 20 site bukvi i brojki i na angliski i na makedonski i se zbori ama i si znae da si brbjz sam postojano i potesko izvrsuva naredbi.Se plasi od laez od kuce.Neke topka i neke tocak.
     
  2. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Фуки немој беспотребно да се секираш. Па децава не се роботи сите исто да прават и наредби да извршуваат. Сите деца се различни. Мојов син тебе да ти беше јас не знам што ќе правеше.

    Еве за утеха, син ми на 2.5 години почна да јаде неблендирано, на 3.5 почна да пие со цевка и тоа научи од сестра му која е две години помала од него (патем, многу работи ги учи сега од неа).
    Од цицање директно на чаша отиде, цуцла никако не фати, се давеше од секоја.

    Сега има скоро 4 години и уште се дави кога му давам да јаде. Дури ми е срам во јавност да јаде, на секој втор/трет залак добива нагони за повраќање.
    Никогаш не научи да лази, уште го влече газот по земја.
    Не сака молив или боички да фати оти му е страв дека не знае да бои. Ми вика јас да му бојам оти тој само чкртал.
    Точак сега вози супер, а пред тоа не сакаше да се качи. Па кога се качи уште долго време го буткав оти му беше страв да заврти со педалите.
    Во игротека не оди секаде, страв му е да се пикне или качи некаде. А малава гајле нема...

    Има уште еден куп работи кои децата различно ги доживуваат и ги прават. Кога ќе бидат спремни сами ќе пројават интерес.

    И ова нема врска со зборувањето. И мојот син супер зборува, ама некогаш знам да не го разберам оти си брбља по негово. Особено кога зборува на англиски има делови кои ги замачкува по негово. Има одлична имагинација и се' преточува во игра и затоа така знае да си зборува на негов начин.
     
    На alana, tina-63, Lolipop23 и 8 други им се допаѓа ова.
  3. fuki

    fuki Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    198
    Daj boze da e taka.Toj gi znae site boi na angliski na makedonski site formi triagolnik kvadrat(sejps kako vika) bukvi i brojki mu se prokupacija broi na angliski i makedonski do 20 gi pee kazuva site pesnicki ti mu kazuvas prviot zbor toj prodolzuva(tato na semafor ke kazeme toj bika koci)Naredbi naprimer trgni sr od pred tel nikako.Jade ubavo se hrani samo negova hrana isgmecena so viluska ama ako mu podades naprimer jabolce, morkovce go tera na povrakanje ni lubenica nisto toa sto d izgmeceno.Se plasi ox laenje na kuce i place ako nekoe drugo dete place.Se plasi od nekoi crtsni.Moze bez potreba se plasam jas sum baba .Boi so boicki znae da nacrta krug(srkl)Znae da gi kaze site koli koj sto vozi tato mama baba dedo.Daj boze site deca da se razlicni.
     
  4. augustd

    augustd Популарен член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    11.292
    Пол:
    Женски
    @fuki, јас не знам што сакаш да постигнеш? Од здраво дете да направиш болно или што? Срамота е ова што го правиш. Јас да сум родител ќе ти забранам пристап до детето. Ова сериозно! Има мајки чии деца на таа возраст не ни зборуваат. Размисли малку.
     
    На Ava.84, pilenka, Lolipop23 и 2 други им се допаѓа ова.
  5. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.541
    Допаѓања:
    27.830
    Пол:
    Женски
    @fuki детето е скроз нормално во поглед на развојот. Зошто се оптеретуваш.
    Ако не јаде неблендирана храна не е ништо страшно. Му треба време да научи. И не се почнува ако не знае да џвака директно со парчиња туку прво се оди со храна гмечена со вилушка па потоа со парчиња.
    Исто така не знам зошто треба дете од две години да учи паралелно два јазика, освен ако нема родителите што зборуваат на различни јазици.
     
    На augustd му/ѝ се допаѓа ова.
  6. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    А ти сериозно мислиш дека се исти сите деца? Штом си баба сигурно имаш и деца. Досега не сфати дека нема идентични суштества на земјава?

    Ќе се сложам со @augustd дека претеруваш и дека од здраво и нормално детето го правиш дека нешто му фали. Јас разбирам грижа, ама во твојов случај нема место за тоа. Уживај си во внучето и во секој момент од неговото детство.
     
    На mariz, augustd и LiliBoz им се допаѓа ова.
  7. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    детето си е топ џабе се потресуваш. камо што рече ти си баба и затоа паничиш повеќе. ќе се научи
     
  8. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    Мојава не знае до 20 да брои :D....за мали дечиња доволно е до 10 да знаат.Ни па букви ја учам. Англиски не иди во предвид да ја учам...некогаш може да каже само бај бај и тоа некој друг прв ако и спомне. Вашето внуче е помало, а го оптоварувате со многу непотребни работи. Пријателка моја претходнава година запишуваше дете во прво одделение основа е до 10 да ги знае броевите. Детето нејзино до 10 ги знаеше кога тргна на училиште.
    Лесно можеш да го научиш да пие од цевка.....купи од купечките сокчиња од оние меките(не картонски) и малку ќе му стиснеш да му појди во уста и ќе почекаш да видеш дали ќе тргне....пак малку ќе му стиснеш и ќе почекаш и ќе свати само дека треба да шмукне.....за пола саат моево свати (толку ни траеше учењето за пиење со цевка). Сега купечкиве сокови не се здрави, ама колку да почне да трга едно две ќе земиш.

    Другото е карактер...такво е детето...плашливо. Не знам зошто паничиш кога веќе зборува и песнички пее. Тоа ти е показател дека се е во ред. Ако сега го научите се, што ќе учи на школо?
    Сега му е време да си игра и да ја спознава околината, како да се однесува надвор,како дома,за што служат и за што се користат предметите од неговата околина, што смее и што не смее да прави и такви слични работи.
    И моето се плашеше на лизгалки и на нишалки да се качува...сега трча прва. Да бои со боички уште не сака (може не и е интересно).

    Може му пречи сува храна...има и возрасни луѓе кои ако јадат нешто посуво им застанува, па уз јадење обавезно си пијат вода.
    И мојава ја гледам дека и пречи одреден тип на храна.
     
    Последна измена од модератор: 23 февруари 2018
    На tincemajmunce, augustd и JoyJoy им се допаѓа ова.
  9. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Што знам. Мое мислење е дека е многу гадлив. Ако му дадам малку повеќе храна, дали е течна или цврста се дави. Ако има некое грутче, (пример во палента) пак се дави. Сабајле се задави од една јуфка. Беше баш една и тенка, ама него му се згади. Мора да е што повеќе иситнето и на врв на лажица, ептен по малку.

    На малава и давам многу поголеми парчиња и повеќе и ја полнам лажицата и гајле нема. Она и се' си јаде. А големиов ем гадлив, ем пребирлив.

    Се извинувам за офф топик.
     
    На TutiFuti, alana и tincemajmunce им се допаѓа ова.
  10. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    Моево цело време уста не затвара, збори на негов јазик цело време, дури и јазичето го прекршува што се вели..ама сега ни мама не вика неколку дена :( само гооо гоо за топките вика, тоа му е гол, и за колите ко ко..и тоа. Матичната ми рече до две години се толерира, но нареден месец имало бесплатни совети и насоки од логопед како да се поттикне детето да зборува па ми рече не е лошо да појдам.
    Ме прашуваше дали разбира кога му зборам и барам нешто и дали знае да се качува по скали..сето ова го знае и прави..баш ме заинтригира што значи тоа со скалите :?:
     
    На TheSecret му/ѝ се допаѓа ова.
  11. julia87

    julia87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2016
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    i mojov isto pravi celo vreme zboruva na negov jazik ,duri i prasalni recenici sostavuva ,da se cudis ,imaku i mene me interesira ova so skalive ,zosto sin mi sam ne se kacuva ,da go drzam pa togas,ako nekoj znae sto znaci neka objasni ,inaku ima 16 meseci
     
    На alisijad му/ѝ се допаѓа ова.
  12. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.440
    Пол:
    Женски
    @alisijad јас ја видов таа објава за овој месец што ќе има промоција и прашав од која возраст(најрана)возраст се посетува логопед.Ми одговорија вака: дека најмалото дете е 2,5 год и тоа се оди само во случај да до таа возраст не кажува ниеден збор а пред тоа нема потреба,т.е не ни работат со помали деца.Моето е колку твоето и разбира многу ама ете несака да зборува.Мм прозборел на 2,5 год свекрвата ми кажува дека повеќе било од што го мрзело да зборува и ден денес е таков само клима со главата :) без паники и нашите деца ќе си прозборат.

    @julia87 Мајче многу си се уплашила навистина непотребно.Супер ти е детето ќе си биде се ок.Утре ќе ти пишам пп малиот не ми беше баш најарен
     
    На alisijad, TheSecret и julia87 им се допаѓа ова.
  13. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    Си имаат некои рамки за развојот...што до која година треба да знае и може да направи. Инаку колку е поактивно детето физички толку подобро.
     
    На alisijad му/ѝ се допаѓа ова.
  14. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Во рамките на која институција месецов ке имало безплатни совети?
     
    На TheSecret му/ѝ се допаѓа ова.
  15. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.248
    Допаѓања:
    7.977
    Пол:
    Женски
    @alisijad haha ko ko nas ni znaci kako pravi kokoskata koga ke go prasam ili pile kooga ke vidi dali na tv ili slikovnica vika ko ko i mnogu mi e smesen koga vika taka. A za kola tu tu verna ljubov ni e tu tu
    Ova za skalive i jas sum slusnala i stvarno ne mi e jasno sto ima vrska so govorot. Mojot si se kacuva i simnuva ama samo za race koga go drzam, dodusa probal i sam ama ne go ostavam odma go fakam za race mi e strav.
    E sea razbira sto mu zboris i izvrsuva naredbi na pr vcera mu vikam kaj e dalinskoto (od dnevna) i istrca negde koa go gleam mi go nosi dalinskoto od tv vo spalna . Inaku primetiv so tatko mu poveke uci i poveke go slusa nego so mene ne neznam zosto.
    Mojata maticna vika do dve godini treba da znae pet zborcinja so znacenje, znaci da znae pravilno da gi primeni. Uste e rano, jas ne se plasam bar do tri godini. Posle toa ako nedaj Boze treba ke pobaram pomos. Isto treba i mnogu rabota citanje i zborenje i pomalku crtani. Mu citam slikovnici na glas i razbirlivo nekogas gi dela zborovite na slogovi taka pobrzo ucat. Nekogas (pocesto) ne e zainteresiran si naogja druga zanimacija ama ne se otkazuvam citam na glas da me slusa toa e vazno nemora da zjapa vo slikovnicata vazno da slusa kako zboram. Si dadov za obvrska sekoj den ako nisto drugo bar po nekolku slikovnici da mu citam, gi vrtime vo krug i mi se zdosadi ama ako.
    Isto taka sum mnogu zadovolna od ovaa slikovnica brzo naucivme kako pravat nekoi zivotni IMG_20180226_151606.jpg

    I mene me interesira kade e ova i kofa?
     
    Последна измена од модератор: 27 февруари 2018
    На TarantulaA, Mari-Ja и alisijad им се допаѓа ова.
  16. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    И мојов сам не се качува по скали, ако го држам јас за рака, мислам на тоа и мислеше докторката да знае дека треба ногата да ја поткачи..за предавањата накнадно ќе ме извести матичната кога ќе се, рече и она ќе одела..јас тешко да имам време да одам нема кој да го чува малово, ама ќе пишам тука на темава па кој може нека оди. А, за звучниве сликовници сакав да му земам некоја со животни, или колички ама и оваа не е лоша
     
    На TheSecret му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Сами не можат да се качуваат по скали под двегодишна возраст, не се толку стабилни, ниту свесни за опасноста што се јавува при губење рамнотежа. Работата е дали знае дека треба да ја крене ногата кога ќе види скала, тоа е поентата.
     
    На TutiFuti, makedonkamak, alana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    Ех, денеска на групиве на фб, една мајка рече дека нејзината ќерка сама се качувала по скали и возела точак на три тркала на 18 месеци :D
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Малце си ја „подмладила“ ќерката... Абе ајде, и на десет месеци да е проодено детето, едноставно, уште е мало да сфати како полека да се качува по скали, а не па точак да вози.
    Си излегов од групите и мирна ми е главата да ти кажам право.
     
    На makedonkamak, TheSecret и alisijad им се допаѓа ова.
  20. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    Си го испофали детето откако една мајка имаше прашано како да му земе урина на синчето, и госпоѓава рече дај му сам да ја држи чашката и да се измоча во неа (facepalm) и кога и беше кажано дека е мал и не разбира го пиша тоа. Сешто има, и јас почнав да излегувам од повеќето групи.
     
    На TheSecret и Annath им се допаѓа ова.