1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зборувањето кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од AngelOfArh, 24 септември 2012.

  1. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.480
    Допаѓања:
    33.228
    Пол:
    Женски
    Ние сме 20м по скали се качува и симнува исклучиво сам не сака да ми даде раче.
    За зборување кажува многу зборови за чудо многу подобро ги изговара има само неколку што знае сеуште бебешки да ги каже. Го гледам сака да се труди да каже убаво Р...но затоа пак Л ретко го изговара скоро па ич....пример
    Алексеј....Аекцеј. кажува ама ќе го научи има време сеуште е мал според мене...Бидејќи внук ми на 2 години не зборува ништо сем некој збор на англиски.
     
    На Ivulka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. julia87

    julia87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2016
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    Majki kako ste,jas sum mnogu srekna ,sin mi znae da kaze kako pravi kravata i vika buuu namesto muuu no toa se broi kako zborce taka??:rofl:Smeski sum no mnogu se raduvam zosto e toa so namera kazan zbor ,isto vika i ne .Mi se namalia grizite ,inace ima 17 meseci ,vasite kako napreduvaat ,spodelete iskustva
     
  3. Santaa

    Santaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    357
    Пол:
    Женски
    Синко е 20м и освен мама,ајде, да, коко, квак квак, ав ав, друго не кажува. Ако сака нешто покажува со рака или ме носи до таму и покажува. Поесинечно го прашувам пр. мама кола сакаш?ама од него само раче испружено. Скали качува, се качува дома сам на се, и ситните работи ги фаќа. Се надевам наскоро ќе почне да кажува повеќе зборчиња. Песнички пееме, читаме. Оди во градинка
     
    На julia87 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    На only44you, 24.07, sofi2107 и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.223
    Допаѓања:
    124.267
    Истиот линк дојдов да го споделам. Има и за цуцлите и за шишињата.
     
    На TutiFuti и alana им се допаѓа ова.
  6. Ivulka

    Ivulka Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Kerka mi tocno 3 godini, mnogu malku zborovi kazuva, sto mozat ubavo da i se razberat, inaku nonstop si brblja ama nerazbirlivo. Mnogu saka da imitira koga nekoj kasla ika i sl raboti, duri ja primetuvam deka i se sto zboruvam jas kako da me imitira, ama nerazbirlivo. Ja nosevme na logoped do pred nekoj den ama se otkazavme, bidejki ne sorabotuva, tuku si igra. Odi na gradinka nekolku meseci,napredok ima pred toa skoro ic nisto ne i i se razbirase, sega pak nekolku zborcinja.
     
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.535
    Пол:
    Женски
    Штом не сака да оди на логопед, работете дома со неа. А и во градинките има логопед. Можеби таму ќе се опушти. И поголемиот син беше таков, ама со редовни вежби го надмина проблемот.
     
  8. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    Promenete logoped, sekoj ima svoja metod na rabota i pristap, mozebi drugiot ke se pogodi odnosno ke e prviot za nea.
    Samo ne se otkazuvajte! Rabotata doma so vas i so strucno lice ne e isto. Doma vezbajte, so logoped neka uci.
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ivulka

    Ivulka Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Problemot e so ziveeme vo pomalo mesto i nemame mnogu izbor, ima samo eden logoped. Mene me interesira koga veke kazuva zborcinja nekolku i razbira se sto i ke i se kaze, sto bi mozelo da bide problemot.
     
  10. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    Ако сега има три години, значи сте почнале да ја носите на логопед пред да наполни полни 3год. Тоа е рано, нормално дека сака да си игра. Ако има напредок само од одењето во градинка, нема потреба од логопед, барем не до кај 3 и пол години. И многу зборување, прераскажување на ситуации, пр. да ја преминеме улицата, зелено е за пешаци, или мачето се исплаши, затоа се скри под колата итн. И се разбира читање на сликовници, кратки за почеток, ако нема трпение да слуша подолго.
     
  11. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.152
    Што би можело да биде, доколку воопшто има проблем, не би можело ниту само логопедот да каже.
    Се прават разни испитувања и тестирања.
    Направија ли општа проценка, преку тестирање, за утврдување дали има дефицит во другите области?
    Сте посетилњ ли Др. за уво- грло- нос?
    Доколку се е исклучено само трпение и вежби за стимулирање.

    На таа возраст при посетата на логопед вежбите се во вид на игра. Не би рекла дека малата не соработува туку едноставно логопедот го немал вистинскиот пристап.
    Вежбајте дома, има многу совети низ страниве.
     
    На TheSecret и mariz им се допаѓа ова.
  12. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.531
    Допаѓања:
    27.740
    Пол:
    Женски
    За да го дознаеш проблемот ако го има треба посеопфатен пристап отколку само логопед.
    Одете во Центар за ментално здравје за деца и млади во Скопје па таму има тимови што прават комплетна проценка и што ако откријат проблем може да ви понудат и решение.
     
    На Mari-Ja, TheSecret и NarCis@ им се допаѓа ова.
  13. mac.mac

    mac.mac Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    652
    Здраво мајки.син ми е година и девет месеци. Многу малку зборови кажува. Поголем дел од денот си збори на негово. И тоа цели разговори, и дури како прашања ги поставува.некогаш на потивко имитира шепотрње некогаш како да се кара ама по негово цело време. Инаку да напоменам дека е изложен на три јазика. Јас му зборам на македонски дома, татко му на германски. А бабата која го чува на италјански. Наредбите не секогаш ѓи исполнува и не знам дали секогаш ме разбира. Не знам зошто ама од татко му или од некој друг повеќе учи. Јас кога му кажувам зборчина не сака да повторува а кога го набљудувам од страна без, да ме гледа се обидува да повторува сам. Физички активност имитира многу ама исто кога не го гледам кога го погледнувам како да се срами.
    Како да го поттикнам на поголема комуникација со мене?
     
  14. julia87

    julia87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2016
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    Da ve zamolam majki vie koi imate pisuvano popdamna postovi ,spodelete kako napreduvaat vasite deca,spodelete nekoe iskustvo..
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски
    Ништо чудно и невообичаено за дете што слуша три различни јазици. Важно е да се комуницира со него, ама секој на својот јазик, да не мешате. Ти на македонски, сопругот само на германски, бабата на италијански. За децата во мултилингвални семејства не е чудно да почнат подоцна со зборување, ама многу лесно се префрлаат од еден на друг јазик, зависно со кого зборуваат. Секако детето е мало за да се утврди било што. Следете ситуација, па ако мислите дека има потреба, консултирајте стручно лице.
     
    На only44you му/ѝ се допаѓа ова.
  16. mac.mac

    mac.mac Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    652
    Многу е комуникативен со други деца. Гледам дека има потреба од дружба со други деца на негова возраст кога и да е во друштво одма се вклопува и си заигрува со нив. Само некако на мене како да ми е лут. Неколку пати деновиве ако седнам на телефон да видам на фб нешто доаѓа кај мене и вика кака. Демек е искакан а лаже само да ме стане од место.
    Искрено овие 2 месеци доаѓам преморена дома и немаме време за игра. И сега кога сакам да го ангажирам во некој активност како контра ефект да има
     
    Последна измена: 30 март 2018
  17. mac.mac

    mac.mac Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    652
    А да напоменам дека до пред некое време меѓу себе со сопругорт зборувавме на англиски. Ама јас само на македонски со детето. Тој само геемански бабата италјански.
    И од пред некое време јас и мм почнавме да разговараме на германски зашто ептен многу јазици му се собираат.
    Дајте предлог за игри како да учиме. Еве на пр ако го учам денес бои дали после кога ќе седне со татко му да игра тој да му ѓи кажува и на германски?

    Инаку не сака да повторува по мене. После некое време во игра може да каже некој збор што су го учела.

    Почнавме да цртаме на табла со креда т.е чкратаници се ама многу сака на табла да шара а воопшто не сака да си игра со тесто. Замесив тесто во различни бои за да учиме боите ама не сака да го фаќа со рака како да се ежи.
     
  18. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    За тестото и моево моме не сакаше да го меси и гмечи, ни сега не сака ....али со калапчиња правеше фигури. Исто не сакаше да повторува тоа што ќе и кажам (после 2 и пол години по малку почна)...дури и сега кога и речам да повтори нешто, вика НЕ. Не сака да повторува по тебе, ама памти.
     
    На mac.mac му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.223
    Допаѓања:
    124.267
    Тесто... плателин... вика одма гаднооо бљак. И го фрла у ѓубре:)
     
    На alana му/ѝ се допаѓа ова.
  20. coconaut

    coconaut Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    Син ми е 2 години и 2 месеци и знае неколку од основните зборови како: мама, тато, баба, дај, ајде, не, чоко, неќе(ако нешто не му оди ), нана-банана, екн- вода и слични негови зборови.

    Е сега проблем е што друго се зборува на англиски, ја знае азбуката, бројките, боите, некои животни, предмети и сл. И знам ќе речете гледа многу цртани, но кое дете не гледа. Сепак додека сме на работа гледа само на тв, а кога ќе се вратиме гледа само кога јаде и пред спиење. Некој совет?